اخبار فناوری

Wi-Fi 7 en Route: کوالکام از پلتفرم Wi-Fi 7 Immersive Home رونمایی کرد

Wi-Fi 7 en Route: کوالکام از پلتفرم Wi-Fi 7 Immersive Home رونمایی کرد

پلتفرم جدید از فناوری تورنت چند پیوندی کوالکام برای کاهش تأخیر و افزایش توان استفاده خواهد کرد. امروزه، صنعت ارتباطات بی‌ سیم با سرعت تورنت به نوآوری خود ادامه می‌ دهد و یکی از فناوری‌ های بزرگ بعدی در سری Wi-Fi 7 است. در پیش‌بینی این فناوری، کوالکام پلتفرم خانگی جدید Wi-Fi 7 Immersive را در 13 دسامبر معرفی کرد.

پلتفرم خانگی همه جانبه وای فای 7 کوالکام

در این مقاله، پیامد های پهنای باند Wi-Fi 7، پلتفرم هدفمند Qualcomm و برخی از سخت افزار های زیربنایی آن را مورد بحث قرار خواهیم داد.

Wi-Fi 7 که به طور رسمی با نام IEEE 802.11be شناخته می شود، نوآوری بعدی در فناوری Wi-Fi است. استاندارد Wi-Fi 7 که انتظار می ‌رود در سال 2024 منتشر شود، تعدادی ویژگی جدید را به همراه دارد که نشان‌ دهنده ارتقاء قابل توجهی نسبت به Wi-Fi 6/E موجود است.

یکی از قابل توجه ترین ارتقا های Wi-Fi 7، یک باند کاملاً جدید طیف در باند 6 گیگاهرتز است. به طور خاص، باند 6 گیگاهرتز دارای عرض کانال 320 مگاهرتز در Wi-Fi 7 خواهد بود – دو برابر Wi-Fi 6/E – در حالی که باند های 2.4 گیگاهرتز و 5.0 گیگاهرتز را ارائه می دهد.

تکامل Wi-Fi به Wi-Fi 7

یکی از راه‌های دستیابی به این پهنای باند، معرفی عملیات چند پیوندی در Wi-Fi 7 است. در حالی که چیپست های مدرن می‌ توانند از چندین پیوند به طور همزمان استفاده کنند، پیوند ها در حال حاضر مستقل از یکدیگر هستند. Wi-Fi 7 multi-link می‌ تواند این پیوند ها را همگام‌سازی کند، و به چیپست های دارای Wi-Fi 7 اجازه می‌ دهد به طور موثر از منابع کانال استفاده کنند. با استفاده از این فناوری، دستگاه ‌های Wi-Fi 7 می‌ توانند بخش‌ هایی از باند های 6 گیگاهرتز و 5 گیگاهرتز را برای دستیابی به نرخ داده بالاتر و تأخیر بسیار کم ترکیب کنند.

از دیگر فناوری‌ های جدید Wi-Fi 7 می‌ توان به هماهنگی فرکانس خودکار (AFC) و مدولاسیون 4K QAM اشاره کرد. این فناوری‌ ها با هم به Wi-Fi 7 کمک می‌ کنند تا حداکثر پهنای باند کامل نظری 461.Gbps (16×16) را به دست آورد.

پلتفرم خانگی همه جانبه Wi-Fi 7 کوالکام

در حالی که Wi-Fi 7 هنوز در بازار نیست، صنعت در حال رقابت برای ایجاد دستگاه های سازگار با Wi-Fi 7 است. این هفته، کوالکام پلتفرم خانگی همه جانبه Wi-Fi 7 خود را معرفی کرد تا به نسل بعدی تجهیزات شبکه Wi-Fi 7 مسکونی کمک کند.

این پلتفرم که در حال حاضر برای تولیدکنندگان روتر های خانگی و سیستم های مش وای فای در حال نمونه برداری است، از دو چیپست جدید تشکیل شده است: پلتفرم 3210 و پلتفرم 326. 3210 یک چیپست 10 جریانی و سه باند Wi-Fi 7 است که از یک پردازنده چهار هسته ای 1.5 گیگاهرتزی Cortex-A53 Arm و یک موتور پردازش بسته تخصصی برای شتاب شبکه و مدیریت ترافیک QoS پشتیبانی می کند. این چیپست می تواند به حداکثر ظرفیت 20 گیگابیت بر ثانیه دست یابد. 326 یک پیشنهاد مشابه است، اما تنها حداکثر شش جریان و حداکثر ظرفیت 10 گیگابیت در ثانیه را ارائه می دهد.

پلتفرم جدید کوالکام از چند لینک همزمان با باند بالا استفاده می کند. این فناوری باند های بالا را جمع می کند تا کمترین تأخیر و بالاترین توان عملیاتی را ارائه دهد.

هر دو چیپست دارای فناوری مش چند پیوندی Qualcomm هستند که تا 3.5 برابر ظرفیت شبکه مش، 75٪ تاخیر کمتر و تا 2 برابر سرعت دستگاه را در مقایسه با راه حل های Wi-Fi 6 امکان پذیر می کند. علاوه بر این، این راه‌حل‌ ها شامل ماژول ‌های کاملاً یکپارچه RF، عملکرد AFC و پشتیبانی 4K QAM هستند.

انتظار نمی رود این پلتفرم تا نیمه دوم سال 2023 راه اندازی شود، تا زمانی که Netgear، اولین مشتری که چیپست را پذیرفته است، از پلتفرم کوالکام در محصولات Orbi Mesh خود استفاده کند.

منبع: allaboutcircuits