مقالات

12 کاری که بعد از خرید روتر جدید خود باید انجام دهید

خرید روتر Wi-Fi جدید برای بروزرسانی رمزهای عبور، راه اندازی یک شبکه مهمان یا ایمن کردن شبکه تان یکی از بهترین کارهایی است که می توانید انجام دهید. بعد از خرید و وصل کردن روتر جدید خود به برق زمان مناسبی است که در همان ابتدا همه چیز را به بهترین شیوه تنظیم کنید و از سخت افزار سریع تر و بهتر خود حداکثر استفاده را ببرید.

از کلون کردن تنظیمات روتر قدیمی خود خودداری کنید

شاید وسوسه شوید که تنظیمات روتر قدیمی خود را کلون کنید و همه کارها را مانند قبل انجام دهید. اضافه کردن مجموعه ای از دستگاه ها مانند دوربین های Wi-Fi و تجهیزات خانه هوشمند به شبکه خانگی دردسرساز است. از نظر امنیتی، کلون کردن تنظیمات ایمن نیست و بهتر است که همه چیز را با یک شبکه کاملا جدید شروع کنید. در واقع با این کار مطمئن می شوید که همه افراد را از شبکه وای فای بیرون کرده اید و محدودیت صحیح را انجام می دهید. کمی این کار دردسرساز است اما شروع با یک نام کاربری و رمز وای فای جدید مشکلات کمتری را به همراه خواهد داشت.

مودم روتر ISP خود را پیکربندی کنید

اکثر پیکربندی هایی که هنگام دریافت یک روتر وای فای جدید انجام می دهید، روی خود روتر Wi-Fi است، اما بسیاری از کاربران باید با تجهیزات ارائه دهنده خدمات اینترنت خود دست و پنجه نرم کنند.

اگر قبلا از مودم روتر ISP خود استفاده کرده اید باید دو تغییر در پیکربندی ایجاد کنید تا تجربه روان را با روتر Wi-Fi جدید خود داشته باشید. ابتدا باید واحد ترکیبی ISP خود را در حالت پل قرار دهید. حالت پل به روتر ISP می گوید که به عنوان روتر کار نکند و شروع به انتقال اتصال اینترنت به روتر Wi-Fi جدید شما کند.

اگر روتر ارائه شده توسط ISP خود را در حالت پل قرار ندهید می تواند باعث تاخیر، بی ثباتی اتصال و سایر مشکلاتی شود که از طریق فرایند ترجمه آدرس شبکه (NAT) ایجاد می شود. در حالی که برخی از دستگاه ها به شما هشدار می دهند که مشکل NAT دارید، اکثر دستگاه ها این کار را نمی کنند و شما در آن باقی خواهید ماند.

سپس باید رادیو Wi-Fi را در واحد ترکیبی روتر Wi-Fi ISP غیرفعال کنید. وقتی واحد ترکیبی را در حالت پل قرار می دهید، برخی از مدل ها به طور خودکار وای فای را غیرفعال می کنند اما بسیاری از آنها این کار را نمی کنند. اگر رادیو وای فای را غیرفعال نکنید، تداخل و ازدحام وای فای را تجربه خواهید کرد.

فریم ویر را آپدیت کنید

شما فقط روتر خود را به برق وصل می کنید و از آن استفاده می کنید. این بدان معناست که روتر در حال استفاده از سیستم عاملی است که در حین ساخت به دستگاه فلش شده است. ایده خوب این است که بلافاصله بعد از روشن کردن روتر برای اولین بار فورا فریم ویر را به روز کنید.

نه تنها بروزرسانی فریم ویر این اطمینان را می دهد که باگ ها رفع شده اند و پچ های امنیتی نصب شده اند، بلکه تضمین می کند که رابط روتر شما به روز شده و با راهنمای سازنده مطابقت دارد.

12 کاری که بعد از خرید روتر جدید خود باید انجام دهید

آپدیت خودکار را فعال کنید

برخی از کاربران دوست دارند بروزرسانی خودکار را غیرفعال نگه دارند زیرا شبکه خانگی خود را به دقت مدیریت می کنند. اگر از آن دسته افرادی هستید که مکررا به انجمن های شبکه سر می زنید تا ببنید که سایر مدیران شبکه با بروزرسانی های مختلف فریم ویر چه مشکلاتی دارند این نکته برای شما مناسب نیست.

اما اکثر مردم دقیقا در جهبه مخالف قرار می گیرند و هرگز فریم ویر روتر خود را بروزرسانی نمی کنند و آن را برای سال های متادی با سیستم عامل قدیمی و آسیب پذیری های امنیتی اجرا می کنند. برخی از روترهای جدیدتر به ویژه سیستم های مش مانند Eero و Nest به طور خودکار خود را بروزرسانی می کنند. اما اگر مال شما اینطور نیست، حتما بروزرسانی خودکار را فعال کنید تا نگران آپدیت های بعدی نباشید.

اگر روتر شما از این ویژگی پشتیبانی نمی کند بهتر است که یک آلارم تنظیم کنید تا هر چند ماه یکبار فریم ویر دستگاه خود را بررسی کنید.

رمز عبور روتر خود را تغییر دهید

رمز عبور پیش فرض روتر که معمولا Admin است را تغییر دهید  امنیت روتر خود را بالا ببرید. بسیاری از مدل ها هنوز از رمز عبور پیش فرض Admin برای لاگین به سیستم استفاده می کنند به طوری که با جستجو در اینترنت می توان به راحتی آنها را حدس زد. مدل های جدیدتر ممکن است رمزهای عبور تصادفی را داشته باشند. در هر دو حالت، رمز عبور تقریبا همیشه مستقیما روی برچسب روتر نوشته می شود.

به این ترتیب، بهتر است رمز عبور پیش فرض خود را به رمزی پیچیده تغییر دهید تا اطمینان حاصل کنید که دسترسی به روتر امکان پذیر نیست.

بهترین رمزگذاری Wi-Fi را فعال کنید

دستگاه های وای فای مدرن با استانداردهای قدیمی تر رمزگذاری وای فای سازگار هستند اما این بدان معنا نیست که باید به استفاده از آنها ادامه دهید. بهترین رمزگذاری Wi-Fi برای استفاده WAP3 است، اما اگز دستگاه هایی در شبکه خود دارید که نمی توانید به راحتی آنها را جایگزیت یا به اترنت تغییر دهید، توصیه می کنیم از WAP2 AES استفاده کنید. برخلاف استانداردهای قبلی رمزگذاری وای فای که حالا منسوخ شده اند، WPA2 AES هنوز امن تلقی می‌شود.

SSID پیش فرض را تغییر دهید

در حالی که بسیاری از روترهای وای فای، عمدتا روترهای مش، از شما می خواهند که از همان ابتدا یک SSID را وارد کنید، برخی دیگر از روترها دارای یک SSID پیش فرض هستند. استفاده از SSID پیش فرض هم خطرات امنیتی را به همراه خواهد داشت. تغییر SSID نمی تواند یک مهاجم توانمند و مصمم به جمع آوری اطلاعات را باز دارد اما تغییر SSID می تواند کار را دشوارتر کند.

شبکه مهمان را فعال کنید

فعال کردن شبکه مهمان از همان ابتدا راهی عالی برای جلوگیری از برخورد با مشکلات امنیتی بعدی است. با دادن رمز عبور شبکه اصلی وای فای به شخص بخصوصی، به وی دسترسی مستقیم به کل شبکه خانگی خود را می دهید. از طرف دیگر یک شبکه مهمان طراحی شده است تا به مردم امکان دسترسی به اینترنت بدون دسترسی به کل شبکه را می دهد.

12 کاری که بعد از خرید روتر جدید خود باید انجام دهید

استفاده از شبکه مهمان باعث می شود که در موقعیتی قرار نگیرید که نیاز به بروزرسانی رمز عبور خود داشته باشید. وقتی رمز شبکه وای فای را ریست می کنید می توانید دفعه بعد به مهمان خود رمز جدیدی بدهید و خود را از دردسر ریست رمز عبور ده ها دستگاه نجات دهید.

سرورهای DNS خود را تغییر دهید

ممکن است اغلب یا هرگز به سرورهای Dynamic Name System (DNS) فکر نکنید، اما هنگام راه‌اندازی یک روتر جدید باید کمی به DNS فکر کنید.

اگر سرور DNS را انتخاب نکنید، روتر شما به طور پیش فرض از سرورهای DNS ISP شما استفاده می کند. دلایل زیادی برای حفظ حریم خصوصی، امنیت و سرعت برای جابجایی از DNS ISP شما وجود دارد، بنابراین می‌توانید این کار را دزمان راه اندازی روتر خود انجام دهید.

بررسی کنید که دسترسی از راه دور غیرفعال است

دسترسی از راه دور معمولاً به طور پیش‌فرض غیرفعال است، اما از آنجایی که شما در حال حاضر در کنترل پنل روتر هستید و یک بررسی کامل انجام می‌دهید، حالا زمان آن است که گزینه دسترسی از راه دور را پیدا کرده و از غیرفعال بودن آن اطمینان حاصل کنید.

برخی از روترها دسترسی از راه دور سنتی ندارند، که در آن شما می توانید با اتصال به آدرس IP عمومی روتر وارد کنترل پنل مدیریت شوید. پلتفرم‌هایی مانند eero و Nest Wi-Fi از طریق برنامه‌های مربوطه خود مدیریت مبتنی بر ابر دارند، بنابراین مطمئن شوید که از یک رمز عبور قوی برای حساب خود استفاده می کنید و در صورت وجود، احراز هویت دو مرحله‌ای را فعال کنید.

WPS و UPnP را غیرفعال کنید

Wi-Fi Protected Setup (WPS) و Universal Plug and Play (UPnP) دو پروتکل هستند که برای راه‌اندازی دستگاه‌ها در شبکه Wi-Fi استفاده می شوند و پیکربندی خودکار اتصالات با روتر شما را ساده تر می کنند. این پروتکل ها وعده هایی که می دهند را عملی می کنند اما مجموعه ای از آسیب پذیری های امنیتی را به همراه دارند. برخی از روترها دیگر از WPS استفاده نمی کنند اما باید بدون توجه به روتر خود آن را غیرفعال کنید. UPnP هنوز در روترها موجود است و معمولاً به طور پیش فرض فعال است، بنابراین آن را هم بررسی کنید و غیرفعال کنید. و اگر مشکلاتی با UPnP غیرفعال دارید، همیشه می‌توانید به صورت دستی پورت‌ها را برای سرویس‌هایی که به آن‌ها نیاز دارند فوروارد کنید.

برای ارتقای روتر بعدی خود برنامه ریزی کنید

شاید فکر کنید که شما به تازگی روتر خریداری کرده اید و فکر کردن به خرید گزینه جدیدتر منصفانه نیست. اکثر کاربران یک روتر وای فای می خرند و تا آخرین نفس از آن استفاده می کنند. بهترین راه برای جلوگیری از تبدیل شدن به چنین شخص های این است که یک برنامه برای تغییر روتر خود در آینده داشته باشید و برای آن پس انداز کنید. توصیه می شود که هر 3 تا 5 سال یک بار روترهای وای فای خود را عوض کنید. اگر عملکرد بهتر و به‌روزرسانی‌های منظم ویژگی‌ها را می‌خواهید، هر سه سال یکبار آن را ارتقا دهید. اگر می خواهید از منسوخ شدن و مشکلات امنیتی جلوگیری کنید، هر پنج بار آن را ارتقا دهید.

منبع: howtogeek