مقالات, ویپ voip

13 ابزار PBX متن باز برای کسب و کارها

13 ابزار PBX متن باز برای کسب و کارها

 اگر شما هم به دنبال ابزار PBX متن باز برای کسب و کارتان هستید این نوشته را دنیال کنید. اتخاذ یک سرویس VoIP موجود از ارائه دهندگان برتر PBX راه حل مناسبی برای بسیاری از شرکت ها است. اما پیدا کردن  ابزار  مناسب برای کسب و کارها چندان ساده نیست. ارائه دهندگان به طور مداوم در تلاش هستند تا به طور جداگانه نیازهای هر مشتری را برآورده کنند. با در نظر گرفتن اندازه تیم، ویژگی های مورد نیاز و مسائل امنیتی، یافت راه حل مناسب برای هر مورد ممکن است تقریبا غیر ممکن باشد.

شرکت ها می توانند ابزار ها یا پلتفرم های منبع بازی که با انتظارات و نیازهای آنها مطابقت ندارد را امتحان کنند. آیا واقعا ابزارهای متن باز PBX وجود دارد؟ البته که وجود دارد. در ادامه ما چند ابزار PBX متن باز یا اپن سورس را به شما معرفی خواهیم کرد. تنها سخت افزاری که نیاز به تهیه آن دارید یک کامپیوتر مناسب است.

لیست PBX متن باز برای کسب و کارها

هر کسب و کاری می تواند با استفاده از نرم افزار PPX رایگان، برنامه های PBX داخلی خود را توسعه داده و طراحی کند. کدها به صورت آنلاین در دسترس هستند و می توانید برای هر سناریوی خاصی آنها را تنظیم کنید.

ASTERISK

ASTERISK را می توان به عنوان پدر همه ابزارهای متن باز PBX و VoIP توصیف کرد. این پلت فرم متن باز با لیست ویژگی های بزرگی که همچنان در حال رشد هستند همراه است. مجموعه ابزار ASTERISK توسط تعداد زیادی از توسعه دهندگان در سراسر جهان استفاده می شود. بسیاری از تامین کنندگان در این لیست PBX با  ASTERISK شروع کرده اند یا بر اساس آن کار کرده اند.

این ابزار دارای ویژگی های استاندارد VoIP PBX است و شامل یک تلفن خودکار؛ یک منوی پاسخ صوتی تعاملی، تماس کنفرانسی و پست صوتی است. ASTERISK تبدیل هر سیستمی به PBX را ساده می کند. ASTERISK به عنوان یک پلتفرم محبوب، کلاس ها و آموزش های تحت وب را برای کمک به کاربران ارائه می کند.

VITALPBX (GUI)

در مقایسه با سایر ابزارهای متن باز موجود در این لیست، VitalPBX نسبتاً جدید است و در حالی که اولین نسخه در اوایل سال 2018 منتشر شد، آنها واقعاً سخت کار کرده اند و اکنون محصولی با ویژگی های خوب توسعه یافته را ارائه می دهند. پلتفرم VitalPBX را می توان بر روی سخت افزار فیزیکی یا فضای ابری نصب کرد. این در اصل یک رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر لینوکس برای ASTERISK  است و به همین دلیل، می توان آن را با حداقل تلاش اجرا کرد. رابط کاربری به خوبی ساختار یافته است و یافتن و استفاده از ویژگی های آن ساده است.

استفاده از VitalPBX کاملا رایگان است، بسته پشتیبانی حرفه ای و افزونه ها به عنوان گزینه های پولی در دسترس هستند.

SIP FOUNDRY

SIP Foundry بسیاری از ویژگی هایی را ارائه می دهد که موتور ASTERISK می تواند در اختیار شما قرار دهد. شما می توانید ارتباطات صوتی و تصویری خود را با SIPFoundry ایجاد کنید. همچنین از تماس های کنفرانسی، پیام رسانی و چت پشتیبانی می کند. مانند Asterisk، این پلتفرم شامل همه چیزهایی است که ممکن است برای ساخت ابزار  PBX خود نیاز داشته باشید.

در حالی که Asterisk 100 صد در صد رایگان و منبع باز است، SIP FOUNDRY تا حدودی متفاوت است. بر اساس نیازهای مشتری، به توسعه دهندگان کمک های حرفه ای می دهد.اتخاذ یک تیم پشتیبانی ممکن است یک گام اساسی برای برخی از مشاغل باشد که به دنبال ایجاد سیستم خود هستند. با تمرکز بر بازار، این ابزار برای استفاده تجاری یا خصوصی رایگان است.

این پروژه دارای برخی از ویژگی های برگرفته از پروژه های منبع باز HylaFAX، FreePBX، Openfire و Postfix می باشد.

ELASTIX یک ابزار PBX اپن سورس

Elastix ویژگی‌هایASTERISK   و سایر پروژه‌های مشابه را تحت یک رابط کاربری آسان ارائه می‌کند.

ELASTIX از طیف وسیعی از سخت افزارها از جمله Yeastar، Dinstar، Digium، Yealink و Snom پشتیبانی می کند. این یکی از اولین توزیع هایی بود که شامل یک ماژول مرکز تماس بود.

و به عرضه بدون راه حل تحت مجوز عمومی گنو ادامه می دهد.

در حال حاضر ELASTIX متعلق به 3CX است و در 2 نسخه (قدیمی و جدید) یافت می شود. نسخه قدیمی هنوز توسط بسیاری ترجیح داده می شود، اما فاقد امنیت است زیرا متوقف شده و هیچ به روز رسانی امنیتی دریافت نمی کند. نسخه جدید اکنون فقط نسخه لینوکس 3CX است.

ISSABEL

ISSABEL جانشین غیررسمی ELASTIX قدیمی است. امنیت بهتر و پچ های مکرر را ارائه می دهد. ظاهر و احساس این پلت فرم بسیار بهتر است و زمان زیادی را صرف تمیز نگه داشتن آن کرده اند.

پلت فرم اپن سورس و رایگان و گزینه‌های قیمت‌گذاری زیادی ندارد. پشتیبانی پولی است و چند افزونه پولی وجود دارد. سورس کد را می توان از SourceForge یا GitHub دانلود کرد.

ISSABEL از افزونه هایی استفاده می کند که تقریباً هر نیازی را برآورده می کند. اخیراً، آنها همچنین روی API خود سخت کار کرده‌اند، بنابراین شما می‌توانید خیلی بیشتر از Elastix قدیمی انتظار داشته باشید.

با توجه به آنچه گفته شد، باید ذکر کنیم که تقریباً هیچ سندی در مورد ISSABEL وجود ندارد و نیمی از اطلاعات در انجمن ها وجود دارند و نیمی دیگر از اطلاعات متاسفانه به زبان اسپانیایی یافت می شود.

راه حل PBX متن باز FreeSWITCH

Free SWITCH نیز بر اساس پلتفرم ASTERISK ساخته شده و توسط سه تن از برنامه نویسان اصلی پلتفرم ASTERISK ایجاد و توسعه داده شده است. آنتونی مینسال، برایان وست و مایکل جریس.

یکی از منعطف ترین پلتفرم ها برای ساخت پکیج UC را  فراهم می کند. FreeSWITCH از SIP، H.323 و همچنین WebRTC پشتیبانی می کند تا از آخرین پیشرفت های فناوری استفاده کند.

می‌تواند با برخی دیگر از پلتفرم‌های منبع باز PBX یکپارچه شده و با آنها ارتباط برقرار کند. برای پیچیدگی کمتر، FreeSWITCH از کتابخانه های نرم افزاری متن باز استفاده می کند که عملکردهای اساسی را انجام می دهند. FreeSWITCH ویژگی های تماس و برخی موارد اضافی مانند تشخیص گفتار را ارائه می دهد. همچنین پورت های PSTN را برای مدارهای دیجیتال و آنالوگ ارائه می دهد.

VOICETRONIX

Voicetronix یک تامین کننده تجهیزات، یک پلت فرم منبع باز، و همچنین مجموعه ای از سخت افزار است.

این یک برنامه PBX تحت وب است. دارای یک پورتال مدیریت کاربری مبتنی بر وب، علاوه بر رابط کاربری گرافیکی مدیریتی برای پیکربندی آسان و سریع است. از ویژگی های متصدی ماشین، توزیع خودکار تماس، گروه های جستجوی مسیریابی تماس و حتی پست صوتی است. با CRM فعال در پلتفرم، کاربران ممکن است نیازی به اتخاذ یک راه حل جداگانه CRM نداشته باشند و در زمان و هزینه صرفه جویی کنند.

PBXINAFLASH

ویژگی اصلی PBXInAFlash این است که می توانید سرور PBX خود را در کوتاه ترین زمان راه اندازی کنید. این پروژه همه چیز مورد نیاز برای راه اندازی یک سیستم PBX را در کمتر از یک ساعت دارد.

از CentOS، با یک وب سرور آپاچی، سرور SendMail و پایگاه داده MySQL، علاوه بر فایروال ها و همه پروتکل های ضروری، استفاده می کند.

برای تنظیم سیستم کاربران این گزینه را دارند که از میان ده ها افزونه انتخاب داشته باشند. تهیه نسخه پشتیبان، خدمات جستجوی شناسه تماس گیرنده، کلیدهای SSL، ادغام Google Voice و پشتیبانی فکس وجود دارد. به نظر می رسد PBXInAFlash ساده ترین و سریع ترین راه حل برای اتخاذ می باشد.

 FreePBX (GUI) راه حل متن باز PBX

FreePBX از سیستم ASTERISK استفاده می کند. این   PBX متن باز برای  کاربران جدید توصیه می شود .

کاربران ممکن است فقط رابط کاربری گرافیکی یا کل پکیج را دانلود کنند. این شامل یک سیستم عامل از پیش پیکربندی شده و رابط کاربری گرافیکی Freepbx است. بنابراین در حالی که با استفاده از ASTERISK ، ممکن است برای استفاده از مزیت یا ایجاد رابط کاربری گرافیکی خود، به دانشی نیاز باشد، FreePBX همه آن‌ها را گرد هم می‌آورد. FreePBX به لطف ادغام، ایجاد SIP Trunk های شما را که بخشی از پلتفرم هستند امکان پذیر می کند. FreePBX همچنین شامل فهرستی طولانی از ماژول ها و افزونه های تجاری است تا سیستم شما را با ویژگی های بیشتر بهبود بخشد.

OpenSIP

با OpenSIP ها می توان به راحتی PBX خود را راه اندازی کنید. بر روی اجرای منبع باز سرور SIP تمرکز دارد. این پلتفرم از خدمات ویدئویی، صوتی، IM پشتیبانی می کند. از طراحی ماژولار استفاده می کند، مقیاس پذیر و بسیار قابل تنظیم است. OpenSIPs راه حل های سرور SIP کلاس سازمانی و  بسیار سریعی را ارائه می دهد. OpenSIPs فهرستی از معیارها و تست های عملکرد را برای حمایت از ادعای خود تهیه کرده است.

OpenSIPs اغلب وبینارها را ضبط می کند و دستورالعمل های عمیقی را برای پیکربندی شبیه به استریسک ارائه می دهد. یک رابط وب جمع‌آوری داده‌ها را آسان می‌کند و پیکربندی‌ها را در لحظه نشان می‌دهد.

راه حل PBX متن باز BITRIX24

Bitrix24 راه حل های مجازی و PBX متن باز خود را به کسب و کارهای کوچک ارائه می دهد و با بسیاری از ابزارهای تجاری رایگان و مفید همراه است. PBX  آنها نیز مبتنی بر VoxImplant است که در واقع نشانه خوبی است. به خاطر داشته باشید که ممکن است در هنگام افزودن شماره تلفن، هزینه ها و مالیات های کمی وجود داشته باشد.

Bitrix24 عمدتاً بر بازار VoIP یا PBX تمرکز نمی کند و سعی دارد نرم افزار مدیریت ارتباط با مشتری (CRM) خود را در طول مسیر به شما بفروشد.

Kamailio

Kamailio یک پروژه متن باز با 15 سال توسعه سازنده است. شرکت اصلی پروژه را ترک کرد، اما به گسترش آن ادامه می دهد. هر دو سرور SIP و پروژه Kamailio همچنان بر بیلد کردن ادامه می دهند. دارای UDP ناهمزمان TCP و SCTP، TLS برای اطمینان از ارتباط امن است. داده های VoIP شامل ویدئو صوتی و متن و حتی پشتیبانی WebRTC نیز وجود دارد. Kamailio همچنین از پیام‌رسانی فوری، مسیریابی کم‌هزینه، متعادل‌سازی بار و شکست مسیریابی پشتیبانی می‌کند.

با احراز هویت و مجوز برای امنیت پیشرفته، و همچنین سطح بالای رمزگذاری، Kamailio قوی ترین سطح امنیت را در این لیست ارائه می دهد. این یک توصیه خوب برای هر کارمند یا کسب و کاری است که باید همه چیز را تا حد ممکن قفل و محافظت کند.

3CX

سیستم تلفن 3CX آخرین PBX  منبع باز مبتنی بر استاندارد SIP است. این راه حل به برنامه های افزودنی اجازه می دهد تا با PSTN یا سرویس های استاندارد تماس برقرار کنند. این پلتفرم همچنین یک رابط کاربری گرافیکی مبتنی بر وب با درک آسان ارائه می دهد. فرآیند نصب در واقع ساده است ( یک فایل اجرایی).

3CX از iOS و Android برای مشتریان تلفن همراه پشتیبانی می کند. تلفن های نرم افزاری ویندوز و مک نیز پشتیبانی می شوند. به نظر می رسد که زحمت توسعه مورد نیاز برای ایجاد سرور PBX خود را برطرف می کند. پذیرش WebRTC کنفرانس وب را امکان پذیر می کند. Click2Call و CRM نیز بخشی از ویژگی های آن هستند.

منبع: pbx.info