ویندوز سرور 2016
خرداد 19, 1398
Remote App
خرداد 19, 1398

مجازی سازی دسکتاپ یا Virtual desktop infrastructure چیست؟

همواره مدیریت منابع سخت افزاری کاربران موجود در یک شبکه، نیازمند تعمیر و نگهداری ، صرف زمان و هزینه می‎باشد و این امر با اضافه و کم شدن کاربران در شبکه رابطه مستقیم دارد. به همین دلیل استفاده از یک سخت افزار مشترک به عنوان سرور و تقسیم درست بر مبنای نیاز هر کاربر می تواند هزینه تعمیر و نگهداری و نیروی انسانی را کاهش دهد و با پیاده سازی راه حل مجازی سازی دسکتاپ در سازمان، عملاً وابستگی سازمان به سخت افزار، قطع می شود. از این رو استفاده از راه حل VDI یا مجازی سازی دسکتاپ، میتواند با حذف کیس و تنها استفاده از Zero یا Thin کلاینت، امکان اتصال به سرور و تخصیص منابع سخت افزاری را برای کاربران فراهم سازد.

مجازی سازی دسکتاپ

این کار به این صورت است که وقتی شما از تکنولوژی VDI (Virtual Desktop )یا اصطلاحا مجازی سازی دسکتاپ استفاده میکنید، در سمت کاربر هیچ پروفایلی نخواهید داشت و تمامی پروفایل کاربران در قسمت سرور ایجاد خواهد شد. اینکار باعث میشود که به راحتی بتوان از تمامی اطلاعات دسکتاپ و پروفایل کاربران فایل بکاپ تهیه کرد. همچنین شما به راحتی میتوانید سیستم عامل کاربران خود را تغییر دهید یا اینکه آنها را بروز رسانی نمائید و یا وصله های امنیتی برای سیستم عامل همه کاربران به راحتی نصب نمائید .

ایده این کار بسیار ساده است به جای اینکه روی کامپیوتر کاربران به صورت محلی، نسخه‏ ای از سیستم عامل ویندوز اجرا شود، شما در مرکز داده خود، نسخه ویندوز را نصب می‏ کنید. سپس کاربران شما به صورت Remote به کامپیوتر خود واقع در سرور وصل می‏ شوند و سیستم عامل ویندوز ماشین خود (Windows XP ،Vista ،7 و یا هر سیستم عامل دیگر) را اجرا می‏ کنند. با استفاده از این تکنولوژی، کاربران می‏ توانند از هر کلاینتی برای دسترسی به کامپیوتر خود استفاده کنند و چون به برنامه‏ ها و تنظیماتی که برای کارشان نیاز دارند، دسترسی آسان‏ تری دارند ، رضایت بیشتری خواهند داشت.
برای مثال فرض كنید، یكی از كاربران شما نیاز دارد تا در یك بازه زمانی از سخت افزار خاصی برای مثال رم بالاتری استفاده كند. در این حالت تنها راه حل ارتقا سخت افزاری است كه بسته به تعداد جای رم موجود بر روی مادربورد، نوع رم و یا اینكه مادربورد از چه میزان رم پشتیبانی میكند شرایط ارتقا را تغییر میدهد. اما در حالتی كه از VDI استفاده میكنید در كوتاه ترین زمان ممكن، تنها با چند كلیك ساده می توانید میزان رم بیشتری را به این كاربر اختصاص دهید. البته این امر تنها به اختصاص سخت افزار منتهی نمیشود و تغییرات نرم افزاری و سیستم عامل هم برای هر كاربر می تواند در كوتاه ترین زمان ممكن اتفاق بیفتد، بدون آنكه نیازمند آن باشید كه Zero یا Thin كلاینت كاربر را جابه جا كنید. این چند مثال ساده تنها بخش كوچكی از مزیتهای دسكتاپ مجازی است و بسیاری از مزیتهای دیگر وجود دارد كه میتواند با كاهش هزینه و مدیریت آسان تر به مدیران شبكه و كاربران كمك كند.
یکی از روشهای مجازی سازی دسکتاپ ( VDI ) استفاده از نرم افزار VMware View 6.0 می باشد. البته نرم افزارهای متفاوتی در این حوزه وجود دارد که ما به یکی از معروفترین آنها اشاره کردیم.
اگر به دنبال توضیحات بیشتر در خصوص مجازی سازی دسكتاپ هستید شركت هنر توسعه و ارتباطات شایگان با تكیه بر دانش و تجربه در راه اندازی و پشتیبانی دسکتاپ مجازی ، به صورت رایگان، مشاوره لازم در زمینه راه اندازی ، نصب و پشتیبانی این سیستم را در اختیارتان قرار می‎دهد. کافیست با ما تماس بگیرید.

//]]>