زیر ساخت شبکه, مقالات

بررسی مقایسه ای Cisco Catalyst 2960 در مقابل Cisco Catalyst 3560

بررسی مقایسه ای Cisco Catalyst 2960 در مقابل Cisco Catalyst 3560

در این نوشته قصد داریم به بررسی مقایسه ای Cisco Catalyst 2960 در مقابل Cisco Catalyst 3560 بپردازیم. اگر علاقمند به سوئیچ های سری Catalyst سیسکو هستید ممکن است بخواهید بین این دو گزینه انتخاب داشته باشید. سری سوئیچ های Catalyst سیسکو یک خانواده بزرگ است که شامل انواع مختلفی از سوئیچ ها می شوند و چندین نسل فناوری را در خود جای داده اند.

مقایسه سوئیچ های سیسکو Cisco Catalyst 2960 و Cisco Catalyst 3560

عملکرد و مقیاس پذیری

تفاوت اصلی بین سوئیچ هایسری سیسکو 2960 و سیسکو 3560 به دلیل نابرابری در عملکرد آنها به شدت برجسته می شود. از آنجایی که سیسکو 2960 یکی از سوئیچ هایی است که در لایه 2 قرار می گیرد، نمی تواند از برخی از عملکردهای پیشرفته سوئیچ های لایه 2+3 را ارائه دهد و به همین دلیل سوئیچ سیسکو 3560 را به گزینه بهتری تبدیل می کند.

پروتکل های مسیریابی

همانطور که در بالا ذکر شد، مدل های 3560 برای کار در لایه 2 و لایه 3 طراحی شده اند. به همین دلیل، آنها می توانند به پروتکل های مسیریابی مختلف دسترسی داشته باشند و عملکردهای پیشرفته مختلفی را در عملیات شبکه انجام دهند. از آنجایی که 2960 در این ظرفیت محدود است، از این نظر به 3560 می بازد.

مجموعه ویژگی های سیسکو IOS

هر دو مدل 2960 و 3560 دارای نرم افزار Cisco IOS هستند که در طراحی ادغام شده است. با این حال، سری 2960 دارای نسخه‌های LAN Base و LAN Lite هستند در حالی که مدل‌های 3560 دارای IP Lite هستند که برخلاف نسخه‌های محدود LAN دارای قابلیت‌های پیشرفته هستند.

Cisco Catalyst 2960

سوئیچ سیسکو 2960 یک سوئیچ هوشمند مبتنی بر اترنت است. این مدل‌ها با ویژگی‌های مختلف و از جمله اتصال FE و GE، با کاربردهای استقرار منطقی فعال هستند. این سوئیچ‌ها برای انجام عملیاتی در شبکه‌های شرکتی سطح پایین، سازمان‌های متوسط ​​و حتی شعبه‌های اداری ایده آل هستند. خدمات اطلاعاتی ارائه شده توسط مدل های 2960 در بهبود جنبه های مختلف شبکه مهم هستند.

امکانات Cisco Catalyst 2960

اینها سوئیچ های مستقل با پیکربندی ثابت هستند که با مجموعه وسیعی از ویژگی های یکپارچه طراحی شده اند. با شروع از ویژگی های عمومی، 2960 مجموعه ای از ویژگی های هوشمند موجود در لبه شبکه را ارائه می دهد. برخی از این موارد عبارتند از ACL، QoS پیشرفته و بسیاری موارد دیگر. سرویس‌های اطلاعاتی مختلف که دارای محدودیت سرعت، برودکست چندگانه و QoS هستند، نقش مهمی در افزایش بهینه‌سازی پهنای باند در شبکه دارند.

سوئچی های سری 2960 سیسکو مجموعه ای آسان برای پیکربندی، ارتقاء، عیب یابی و مدیریت است. آنها با سیستم منبع تغذیه داخلی تغذیه می شوند که یک واحد محدوده خودکار است که برق AC را برای سوئیچ تامین می کند. از طرف دیگر، کاربران می توانند به سیستم پاور Cisco RPS متصل شوند که یک سیستم افزونگی 675 وات ارائه می دهد و به قابلیت های افزونگی برتر در این مدل ها کمک می کند.

قابل ذکر است که این مدل ها در نرم افزار ایمیج LAN سیسکو موجود هستند. آنها به LAN Base یا LAN Lite مجهز هستند. این دستگاه ها برای استقرار در این خط مناسب هستند و متناسب با شرکت های رده پایین، بازارهای متوسط ​​و حتی شعب هستند.

برخی از مزایای این دستگاه ها در شبکه شامل افزایش امنیت در داخل شبکه است. دسترس پذیری و مقیاس‌پذیری بهبود یافته در شبکه را می‌توان به ابزارهای مختلفی نسبت داد که هنگامی که در ترکیب استفاده می‌شوند به بهبود چشمگیر زمان کارکرد شبکه کمک می‌کنند. پشتیبان‌گیری خطا توسط افزونگی برتر در این سیستم‌ها ارائه می‌شود.

ویژگی های امنیتی یکپارچه شده در این دستگاه ها به موارد زیر کمک می کند: محافظت از اطلاعات به اشتراک گذاشته شده در شبکه، محدود کردن دسترسی و حفظ عملکرد بدون وقفه در شبکه.

WS2960-24-PS-LL

سوئیچ 24 پورت سیسکو 2960 دارای عملکرد پهنای باند 16 گیگابیت بر ثانیه و سرعت انتقال 38.7 مگابیت بر ثانیه است. برای اتصال سریع اترنت با POE تا 15.4 وات را پشتیبانی می کند. این مدل از فریم‌های جامبو پشتیبانی می‌کند که عملکرد بهینه را حتی با برنامه‌های کاربردی سنگین تضمین می‌کند. پورت های اترنت 10/100/1000 گیگابیتی را می توان از طریق یک آدرس IP واحد مدیریت کرد که برای حداکثر 16 سوئیچ کار می کند. گزینه‌های عیب‌یابی پیشرفته و طیف وسیعی از ویژگی‌های نرم‌افزاری، سهولت استفاده کلی آن را افزایش می‌دهند. پروتکل‌های کنترل مصرف انرژی، از جمله مدیریت مصرف در هر پورت مصرف برق دستگاه را کاهش می دهند.

WS2960-24-PS-LLنصب هوشمند، پورت های هوشمند خودکار (Auto Smartports) و مذاکره خودکار (Autonegotiation) را ارائه می دهد که پیکربندی خودکار را ارائه می دهد. همچنین ابزارهای مدیریت هوشمند پیشرفته ای را ارائه می دهد که پیکربندی، عیب یابی، گزارش موجودی، همگام سازی رمزهای عبور و استفاده ایمن از فناوری وایرلس را ارائه می دهد.

Cisco Catalyst 3560

سوئیچ های سیسکو سری 3560 دارای مجموعه گسترده ای از ویژگی ها است که امکان استفاده در برنامه های مختلف را فراهم می کند. به طور کلی، دستگاه‌های موجود در این خط برای افزایش دسترسی به شبکه با سرویس‌های اطلاعاتی توزیع‌شده در شبکه و ویژگی‌های امنیتی و کنترلی پیشرفته طراحی شده‌اند.

امکانات Cisco Catalyst 3560

سیسکو این خط از محصولات خود را به‌عنوان مجموعه‌ای از سوئیچ‌های با پیکربندی ثابت توصیف می‌کند که همگی بهبودهایی را در شبکه ارائه می‌کنند. در واقع، این مجموعه دارای ویژگی های مختلفی هستند که امکان عملکرد لایه دسترسی را برای شبکه های LAN فراهم می کنند. این مجموعه سوئیچ های سیسکو برای ارائه عملکرد بدون وقفه در دسترسی به لایه 2-لایه 4 مناسب است.

مجموعه 3560 که توسط نرم افزار IOS سیسکو پشتیبانی می شود، نوید دسترسی بهتر در سراسر شبکه را می دهد. این مدل‌ها شامل نسخه‌های IP Base و IP Service می‌شوند. علاوه بر این، پشتیبانی از نرم‌افزار سیسکو IOS، دسترسی بهینه‌شده در عملیات را تضمین می‌کند.

اتصال در 3560 شامل پیکربندی های اترنت سریع و اترنت گیگابیتی است که با قابلیت Power Over Ethernet بهبود یافته است. POE یکپارچه در این مجموعه ، امکان کلاستر بر اساس آدرس IP را با استفاده از ابزارهای مدیریتی مختلف فراهم می‌کند.

برخی از مزایای مدل های 3560 عبارتند از: QoS گرانول چندلایه پیشرفته، ACL، محدودیت سرعت و موارد دیگر. با این موارد، راه اندازی، استفاده، مدیریت و عیب یابی بسیار راحت می شود.

Cisco 3560-24PS-S

سیسکو 3560یک سوئیچ مستقل 24 پورت سازگار است که از انباشتگی پشتیبانی می کند. سرعت انتقال 55.5 مگابیت بر ثانیه و عملکرد پهنای باند 160 گیگابیت بر ثانیه را ارائه می دهد. 24 پورت 10/100/1000 موجود از پروتکل‌های POE و UPOE پشتیبانی می‌کنند و مصرف انرژی کارآمد را تضمین می‌کنند. این مدل از انرژی کارآمد پشتیبانی می کند و همچنین دارای یک منبع انرژی اضافی دوگانه است. این با فناوری نصب هوشمند، مذاکره خودکار و Auto Smartport طراحی شده است که هنگام اتصال به دستگاه های سازگار، سوئیچ شما را مجدداً پیکربندی و کالیبره می کند. Cisco 3560-24PS-Swill با سوییچ های دیگر به خوبی کار می کند، با Netflow منعطف نیاز به پیکربندی مجدد سوئیچ را هنگام گسترش سیستم شما برطرف می کند. این برای استانداردهای عملکرد بالا، با فریم های جامبو برای افزایش خروجی برای کاربردهای با تقاضای بالا است. Cisco 3650 احراز هویت ایمن و قابل انعطاف را ارائه می دهد.

Cisco 2960 Cisco 3560-24PS-S
سرعت فوروارد کردن 38.7 Mpps 55.5 Mpps
تعداد پورت ها 24 24
فریم جامبو
امنیت ادغامی

نتیجه گیری

به طور کلی، هر دوی Cisco Catalyst 2960 و Cisco Catalyst 3560 راه حل قابل اعتمادی را برای بسیاری از مسائل پیچیده شبکه ارائه می دهند. با این حال می توان گفت، سوئیچ سیسکو 3560 عملکرد سوئیچینگ بیشتری را با ویژگی های پیشرفته تر ارائه می دهد. در نهایت می توانید مقایسه این دو سری از سوئیچ های سیسکو را به صورت جدول در ادامه مطالعه فرمایید.

سخت افزار

Catalyst 2960 Catalyst 3560
Auto-MDIX دارد دارد
Digital Optical Monitoring دارد دارد
Generic Online Diagnostics (GOLD) دارد
IEEE 802.3af (PoE) support دارد دارد
SDM Templates دارد دارد

لایه 2

Catalyst 2960 Catalyst 3560
Errdisable Autorecovery دارد دارد
Flex Links دارد دارد
IEEE 802.1ab (LLDP) دارد دارد
IEEE 802.1D STP دارد دارد
IEEE 802.1Q Tunneling دارد
IEEE 802.1Q Trunking دارد دارد
IEEE 802.1s (MST) دارد دارد
IEEE 802.1W (RSTP) دارد دارد
IEEE 802.1x دارد دارد
IEEE 802.3ad (LACP) دارد دارد
Jumbo Frames دارد دارد
Layer 2 Protocol Tunneling (L2PT) دارد
Per-port VLAN Policing دارد
Port Security دارد دارد
Private VLANs دارد
Storm Control دارد دارد
STP BackboneFast دارد دارد
STP Loop Guard دارد دارد
STP PortFast دارد دارد
STP Root Guard دارد دارد
STP UplinkFast دارد دارد
SPAN دارد دارد
RSPAN دارد دارد
UDLD دارد دارد
VLAN ACLs دارد
VLAN-aware Port Security دارد دارد
VTPv2 دارد دارد

لایه 3

Catalyst 2960 Catalyst 3560
Cisco Express Forwarding دارد
DHCP Server دارد
DHCP Snooping دارد دارد
DHCPv6 دارد
HSRP دارد
IGMP Snooping دارد دارد
IP SLA Monitor دارد
IP Source Guard دارد
IPv4 Routing دارد
IPv6 Routing دارد
MLD Snooping دارد دارد
NSF Awareness دارد
Policy Routing دارد
Source-Specific Multicast (SSM) دارد
VRF Lite دارد
WCCPv1 دارد
WCCPv2 دارد

مدیریت

Catalyst 2960 Catalyst 3560
AutoQoS VOIP دارد دارد
Configuration Rollback دارد دارد
Configuration Diff دارد دارد
Embedded Event Manager دارد
Enhanced Tracking Support دارد
NTP دارد دارد
RADIUS Authentication دارد دارد
RMON دارد دارد
SCP دارد دارد
SSHv2 دارد دارد
SNMPv2c دارد دارد
SNMPv3 دارد دارد
Syslog over IPv6 دارد دارد
TACACS+ Authentication دارد دارد

منبع: 51sec و techprojournal