شبکه و فناوری, مقالات

نقد و بررسی سوییچ MokerLink 2G041G ارزان قیمت

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G را در این مقاله مطرح خواهیم کرد و ویژگی‌های این سوییچ ارزان قیمت را زیر ذره‌بین خواهیم برد. سوییچ، یکی از اجزای مهم شبکه است و وظیفه اتصال دستگاه‌ها به یکدیگر را در یک شبکه محلی بر عهده دارد. استفاده از سوییچ در شبکه باعث می‌شود تا جریان ترافیک شبکه به خوبی مدیریت شود و اطلاعات، با سرعت مناسب بین دستگاه‌ها ردوبدل شوند. در ادامه می‌خواهیم یک سوییچ ارزان قیمت را که محصول شرکت نه چندان مشهور MokerLink است بررسی کنیم. مشخصات سوییچ MokerLink 2G041G بسیار جالب توجه است، چرا که با وجود قیمت پایین، از ۵ پورت 2.5 GbE بهره می‌برد. در ادامه به بررسی ویژگی‌های ظاهری و فنی این سوییچ خواهیم پرداخت.

نگاه کلی به سوییچ MokerLink 2G041G

یکی از مشخصه‌های سوییچ MokerLink 2G041G ، طراحی ساده و زیبای آن است. ابتدا به قسمت جلویی سوییچ MokerLink 2G041G نگاهی می‌اندازیم. مشاهده می‌کنیم که ۵ پورت اترنت  2.5 GbE و یک چراغ LED مشخص‌کننده وضعیت اتصال در بالای هر یک از پورت‌ها قرار گرفته است. این سوییچ به صورت رومیزی طراحی شده و قابلیت اتصال در رک را ندارد.

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G

در دو طرف سوییچ نیز منافذ عبور هوا مشاهده می‌شوند.

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G

اما سراغ بررسی سوییچ MokerLink 2G041G  در قسمت عقبی آن می‌رویم. در این قسمت، تنها یک ورودی برای کابل برق و یک قسمت برای اتصال به زمین در نظر گرفته شده است. در این کلاس از سوییچ‌ها، بهتر است تا تمامی ورودی‌ها و پورت‌ها در یک قسمت سوییچ باشند تا بتوان آن را به راحتی به دیوار چسباند. اما متأسفانه چنین نکته‌ای در سوییچ MokerLink 2G041G رعایت نشده است.

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G

قسمت پایینی سوییچ شامل دو نقطه برای اتصال به دیوار است و همچنین برچسب کمپانی MokerLink نیز قرار گرفته است. سوییچی که برای بررسی در اختیار ما قرار گرفته است، از نوع غیر مدیریتی است. اما اگر از سوییچ‌های مدیریتی MokerLink بود، برچسبی با اطلاعات ورود به تنظیمات سوییچ در همین قسمت قرار می‌گرفت.

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G

با باز کردن سوییچ، متوجه می‌شویم که یک قطعه گرماگیر بر روی چیپ سوییچ قرار گرفته است.

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G

با مشاهده قسمت درونی سوییچ مشاهده خواهیم کرد که قطعه گرماگیر با هر کدام از محفظه‌های انتقال هوا، یک زاویه ۴۵ درجه‌ای ایجاد کرده است.

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G

در بررسی سوییچ MokerLink 2G041G متوجه شدیم که طراحی آن به صورت Fanless انجام شده است. در دستگاه‌های فن لس (Fanless)، طراحی به گونه‌ای انجام می‌شود که سروصدا در آن دستگاه در کم‌ترین حالت خود باشد و این نکته در طراحی سوییچ MokerLink 2G041G نیز رعایت شده است.

در ادامه به بررسی ویژگی‌های فنی و عملکردی این سوییچ خواهیم پرداخت.

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G: عملکرد و سرعت

یکی از مشخصات سوییچ MokerLink 2G041G، وجود ۵ پورت 2.5 GbE با سرعت و عملکرد قابل قبول است. سوییچ MokerLink 2G041G، نسبت به هم‌رده‌های خود، متوسط سرعت انتقال داده قابل قبولی دارد. پورت‌های این سوییچ از نوع اترنت 2.5 گیگابایتی هستند. یعنی این که هر کدام از آن‌ها می‌توانند اطلاعات را با سرعتی حداکثر تا 2.5 گیگابیت بر ثانیه، منتقل کنند.

البته باید توجه داشت که کلاس قیمتی که سوییچ MokerLink 2G041G در آن قرار دارد، سرعت یک عامل کلیدی محسوب نمی‌شود.

قابلیت‌های مدیریتی سوییچ MokerLink 2G041G

مدلی که در اخیتار ما قرار دارد، از نوع غیرمدیریتی (Unmanaged) است. در سوییچ‌های غیرمدیریتی، امکان پیکربندی به شیوه دلخواه وجود ندارد و پیکربندی طبق نظر کارخانه انجام و اعمال شده است. اما در سوییچ‌های مدیریتی، امکان ورود به تنظیمات و انجام پیکربندی به شیوه دلخواه وجود دارد. در بررسی این سوییچ، قابلیتی برای استفاده از پورت اترنت به عنوان منبع تغذیه یا همان قابلیت‌ PoE (Power over Ethernet) را مشاهده نکردیم.

منبع تغذیه سوییچ MokerLink 2G041G

در تصویر زیر، آداپتور 12 ولت و 1.5 آمپری این سوییچ را مشاهده می‌کنید که ابعاد کوچکی دارد و جای زیادی را اشغال نمی‌کند.

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G

دستگاه تست پارامتر‌های شبکه، مصرف برق 5 واتی را برای این سوییچ نشان داد که از مصرف برق 3.8 الی 4.4 واتی سوییچ‌های مشابه، بیشتر است. این سوییچ به طور قطع هنگام استفاده واقعی، برق بیشتری را مصرف خواهد کرد.

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G

با اتصال کابل اترنت به یکی از پورت‌ها، با افزایش 0.4 واتی مصرف برق مواجه شدیم که این افزایش، مطابق انتظار و نرمال است.

بررسی سوییچ MokerLink 2G041G

سوییچ‌های مشابه این سوییچ، مانند سوییچ زایکسل MG -105، مصرف برق کمتری دارند. اما هنگام ردوبدل کردن اطلاعات، مصرف برق آن‌ها به طور قابل ملاحظه‌ای افزایش پیدا می‌کند.

نظر نهایی درباره سوییچ MokerLink 2G041G

در نهایت، بررسی سوییچ MokerLink 2G041G نشان داد که این سوییچ، ارزان‌ترین سوییچی است که می‌تواند ۵ پورت 2.5 GbE را با عملکردی قابل قبول در اختیار شما بگذارد. سرعت این سوییچ در کلاس خودش قابل قبول بوده و طراحی آن نیز تمیز و زیبا انجام شده است. تنها نکته منفی در طراحی این سوییچ، نبودن تمام پورت‌ها در یک سمت سوییچ است که ممکن است نصب آن را با مشکل مواجه کند.

منبع: www.servethehome.com