زیر ساخت شبکه, مقالات

تفاوت سوئیچ های سیسکو یوزد، ریفر، نیو و آپگرید و راههای تشخیص سوئیچ تقلبی سیسکو

تفاوت سوئیچ های سیسکو یوزد، ریفر، نیو و آپگرید و راههای تشخیص سوئیچ تقلبی سیسکو

در این نوشته قصد داریم در مورد تفاوت سوئیچ های سیسکو یوزد ، ریفر،  نیو و آپگرید و راههای تشخیص سوئیچ های اورجینال و تقلبی سیسکو صحبت کنیم.

تولید محصولات تقلبی یک تجارت عالی است. افرادی که این کار را انجام می دهند نیازی به سرمایه گذاری روی فرایند تحقیق و توسعه هزینه بر ندارند و نیازی به انتخاب بهترین مواد به منظور دستیابی به عملکرد و ظاهر عالی ندارند. تنها هزینه باقی مانده، هزینه ساخت است. به همین دلیل است که ما شاهد محصولات تقلبی در بازار هستیم و احتمالا شاهد تولید و فروش آنها با قیمتی کمتر از قیمت اصلی خواهیم بود.

سوئیچ های سیسکو نمونه کاملی از این دست از محصولات هستند. محصولات سیسکو با داشتن شهرت عالی به دلیل مهندسی خوب با قیمتی عالی به فروش می رسند. به طور طبیعی، این امر برخی از افراد را تشویق می کند تا سوئیچ های تقلبی سیسکو را تولید کنند چون خیلی ساده می توان به کسب درآمد عالی رسید.

سیسکو یک سازمان اختصاصی برای محافظت از برند خود دارد. آنها با تیم های گمرکی سراسر جهان همکاری می کنند. در آوریل 2019، آنها محصولات تقلبی سیسکو به ارزش 626880 دلار را در یک روز توقیف کردند. با این حال این برند تا به حال نتوانسته که این کلاهبرداری را به طور کامل متوقف کند.

در پاییز 2019، یک شرکت فناوری اطلاعات متوجه شد که برخی از سوئیچ های شبکه بعد از ارتقاء نرم افزاری دچار مشکل شده اند. این شرکت بعدها متوجه شد که محصولات تقلبی سیسکو را خریداری کرده است. دستگاه های تقلبی برای مدتی بدون ایراد کار می کنند و همین امر تشخیص آنها را دشوار می کند.

بنابراین از تیم امنیت سخت افزاری F- Secure خواسته شده تا سوئیچ های مشکوک سری Cisco Catalyst 2960-X را تجزیه و تحلیل کنند. این مقاله بر اساس یافته های این تیم نوشته شده است.

انواع سوئیچ سیسکو

به طور کلی شما سوئیچ سیسکو را در یکی از چهار فرم زیر خریداری خواهید کرد:

  •  سوئیچ سیسکو اورجینال (Original)
  •  سوئیچ سیسکو تعمیر شده یا ریفر (Refurbished)
  •  سوئیچ سیسکو تقلبی (Counterfeit)
  • سوئیچ سیسکو دست دوم (Used)

سوئیچ تقلبی سیسکو چیست؟

سوئیچ تقلبی سیسکو دارای ظاهری مشابه با نسخه های اورجینال است اما دارای سخت افزار متفاوتی است که در ادامه در مورد آن صحبت خواهیم کرد. قطعاتی که در این دست از محصولات استفاده می شود اصل و با کیفیت نیست. به همین دلیل عملکرد افت پیدا می کند و حتی خیلی زود از کار می افتند و در یک کلام سرمایه گذاری شما را به هدر خواهد داد.

سوئیچ دست دوم سیسکو چیست؟

سوئیچ دست دوم سیسکو که با نام های یوزد و کار کرده معرفی می شوند؛ دستگاه هایی هستند که قبلا کاربر از آن استفاده کرده است اما دارای تعمیرات نیست. این دسته از محصولات در مقایسه با سوئیچ های اکبند سیسکو دارای قیمت پایین تری هستند چون برای مدت محدودی از آنها استفاده شده است. این دست از محصولات هم ممکن است عملکرد و کارایی مورد نظر شما را به همراه نداشته باشند.

سوئیچ ریفر سیسکو چیست؟

این دست از محصولا دارای مشکلات سخت افزاری و عملکرد نامناسب بود و به شرکت سیسکو باز گردانده شده اند. سیسکو روی این دستگاه ها کار کرده، مشکلات را رفع کرده و دوباره در یک بسته بندی جدید اما با قیمتی پایین تر از یک سوئیچ نو به فروش می رساند.

تجزیه و تحلیل علائم سوئیچ تقلبی سیسکو با اورجینال

بزرگترین نشانه تقلبی بودن سوئیچ سیسکو 2960X این است که بعد از انجام ارتقاء نرم افزار غیر قابل استفاده می شود. این اتفاق برای شرکت قربانی هم اتفاق افتاد و دستگاه ها باید تعویض می شدند. شرکت متوجه شد که آنها نا آگاهانه دستگاه های تقلبی خریداری کرده اند. علاوه بر این سیسکو برای شروع تحقیقات در مورد اینکه آیا شبکه های این شرکت به خطر افتاده است وارد ماجرا شد.

در حالی که هنگام نصب ارتقاء نرم افزاری؛ دستگاه عملکرد اصلی خود را به عنوان سوئیچ شبکه از دست داد، همچنان می توان از طریق کنسول به آن دسترسی داشت. بعد پیام زیر هنگام بوت روی کنسول نمایش داده شد:

[Date Time]: %ILET-1-AUTHENTICATION_FAIL: This Switch may not have been manufactured by Cisco or with Cisco’s authorization.  This product may contain software that was copied in violation of Cisco’s license terms.  If your use of this product is the cause of a support issue, Cisco may deny operation of the product, support under your warranty or under a Cisco technical support program such as Smartnet.  Please contact Cisco’s Technical Assistance Center for more information.

تفاوت های ظاهری سوئیچ سیسکو اورجینال و تقلبی

از آنجایی که کپی برداری از نسخه های اورجینال سوئیچ های سیسکو روز به روز در حال واقعی تر شدن است، بسیاری از کاربران متوجه نمی شوند که تجهیزات شبکه تقلبی دارند و این تا زمانی است که شروع به نشان دادن عملکردهای عجیب و غریب می کند. با این حال می توان با مقایسه سوئیچ سیسکو اورجینال با تقلبی پیدا کرد.

تفاوت ظاهری سوئیچ تقلبی و اورجینال

در تصویر بالا سوئیچ تقلبی سیسکو در سمت چپ دارای شماره پورت به رنگ سفید روشن است در حالی که در سوئیچ سیسکو اورجینال دارای رنگ خاکستری است. مثلث هایی که پورت های مختلف را نشان می دهند دارای اشکال متفاوتی هستند.

تفاوت ظاهری سوئیچ تقلبی و اورجینال

در تصویر بالا شکل دکمه Mode کمی متفاوت است. مربع کنار پورت مدیریت روی سوئیچ تقلبی سیسکو مایل به سبز است. در حالی که در سوئیچ اورجینال سیسکو دارای رنگ زرد روشن است.

در حالی که تشخیص فوری چنین تفاوت های جزئی ممکن است چالش برانگیز باشد، مقایسه دستگاه ها در کنار هم به وضوح نشان می دهد که محفظه های واحدهای تقلبی کیفیت پایین تری دارند.

تجزیه و تحلیل برد سوئیچ تقلبی سیسکو با اورجینال

جزء اصلی هر دستگاه الکترونیکی مدرن، بردهای مدار چاپی (PCB) هستند که قطعات الکترونیکی مانند مدارهای مجتمع، کانکتورها و قطعات غیر فعال (پسیو) را شامل میشوند. با تجزیه و تحلیل این بردها می توانید تفاوت ها و شباهت هایی را بین دو دستگاه سوئیچ سیسکو اورجینال و فیک تشخیص دهیم.

در مقایسه عدم وجود برچسب هولوگرافیک روی واحدهای تقلبی بلافاصله قابل توجه بود. در حالی که وجود آن در سوئیچ های سیسکو تضمینی برای اورجینال بودن نیست، عدم وجود آن معمولان نشان دهنده تقلبی بودن سوئیچ سیسکو است.

برد سوئیچ تقلبی سیسکو

برچسب هولوگرافی قانونی در واحدهای تقلبی وجود نداشت.

برد سوئیچ تقلبی سیسکو نمایی از برد داخلی سوئیچ اورجینال سیسکو

نمایی از برد داخلی سوئیچ تقلبی سیسکو

نمونه ای دیگر از برد داخلی سوئیچ تقلبی سیسکو

با بررسی های دقیق مشخص شد که پارت نامبرهای فلش متفاوت هستند. البته هر دو دستگاه ها دارای حافظه فلش 1Gbit parallel NOR Flash بودند. سوئیچ اورجینال سیسکو دارای Spansion p/n S29GL01GS11TFIVبود در حالی که سوئیچ تقلبی سیسکو دارای Micron/Intel p/n JS28F00AM29EWH بودند. این را می توان به این دلیل نسبت داد که واحد اورجینال به عنوان V5 شناسایی شد در حالی که سوئیچ های تقلبی سیسکو به عنوان V1 شناسایی شدند.

سوئیچ تقلبی سیسکو

تصویر بالا 1Gbit NOR Flash را نشان می دهد. سوئیچ تقلبی سیسکو باقی مانده لحیم را در اطراف ای سی فلش نشان می دهد.

چیزی که بیشتر نگران کننده است وجود ردهایی از لحیم در اطراف ای سی فلش روی واحد تقلبی است در  حالی که ممکن است این واحد به طور قانونی تعمیر شده باشد؛ این به ما نشان می دهد که تراشه فلش تعویض شده است.

سوئیچ تقلبی سیسکو

در مقایسه با سایر واحدها، برد سوئیچ تقلبی دارای بیشترین تعداد قطعات نصب شده و همچنین تراشه های اترنت کاملا متفاوت بود.

در بررسی کامپوننت های سمت بالا هیچ بی نظمی مشاهده نشد اما یک تفات عمده در سمت پایین وجود دارد.

سوئیچ تقلبی سیسکو

در برد سوئیچ تقلبی سیسکو یک کامپوننت اضافی وجود دارد.

این کامپوننت از طریق vias به پین‌های U55 واقع در قسمت بالایی برد متصل شد که به عنوان یک I2C EEPROM 512Kbit شناخته می‌شود. در حالی که دو سیم به ریل های برق متصل می شوند، دو سیم به پایه های 5 و 6 U55 متصل می شوند که سیگنال های I2C SCL و باس SDA را حمل می کنند.

سوئیچ سیسکو تقلبی

در شکل بالا U55, I2C EEPROM, ST p/n M24512 با 412R8 علامت گذاری شده است.

نمونه دیگری از سوئیچ تقلبی سیسکو

این نمونه از سوئیچ تقلبی سیسکو دارای یک تفاوت قابل توجه است. وجود کامپوننت هایی که علامت بالایی آنها با لیزر حذف شده است. قطعات U55 و U10006 هستند.

سوئیچ تقلبی سیسکو

در تصویر بالا یک کامپوننت ناشناخته با علامت بالا حذف شده است.

مولفه دیگری که علامت بالایی آن حذف شده است U10006 است که حتی در یک واحد اصلی دارای یک علامت بالایی غیر توصیفی است.

سوئیچ سیسکو تقلبی

تصویر دیگری که علامت بالایی آن حذف شده است. سوئیچ اورجینال در سمت راست قرار داده شده است تا مقایسه بهتری داشته باشید.

بررسی بسته بندی و سریال نامبر سوئیچ سیسکو

در نهایت جعبه سوئیچ سیسکو را به دقت بررسی کنید. فونت ها، سایز متن ها، رنگ نوشته ها، شابک و هولوگرام و سایر اطلاعات روی جعبه را به دقت بررسی کنید. شما می توانید تصویر اصلی محصول را در سایت سیسکو با محصولی که مد نظر دارید مقایسه کنید. در صورت وجود هر گونه مغایرتی از خرید سوئیچ سیسکو خودداری کنید. سریال نامبر سوئیچ مد نظر خود را در سایت سیسکو وارد کنید و اطلاعات را چک کنید.

منابع: withsecure، router-switch و cisco