مجازی سازی, مقالات

خطاهای رایج VMware : مشکلات و راه حل های ماشین مجازی

خطاهای رایج VMware : مشکلات و راه حل های ماشین مجازی

در این مقاله ما به متداول ترین مشکلات VMware و خطاهای رایج VMware خواهیم پرداخت. با درک این مشکلات شما می توانید از بروز مشکلات جلوگیری کنید. برای کمک به شما در به حداقل رساندن خرابی و آماده شدن برای رفع مشکلات VMware، در این مقاله ما راه حل های سریع و ساده ای را ارائه می دهیم.

Outdated VMware Tools: خطاهای رایج VMware

خطای VMware که به احتمال زیاد با آن مواجه می شوید ناشی از قدیمی بودن یا نصب نشدن vSphere VMware Tools است.  VMware Tools مجموعه ای از ابزارها را ارائه می دهد که به شما کمک می کند مدیریت VM را بهبود ببخشید و عملکرد سیستم عامل مهمان VM را افزایش دهید. هر بار که نسخه جدید vSphere منتشر می شود، VMware ابزارهای VMware شما را به روز می کند. در برخی از نسخه‌های vSphere، مدیران باید ابزارهای VMware را برای هر ماشین مجازی به‌صورت دستی به‌روزرسانی کنند تا بتوانند به ویژگی‌های جدید VMware دسترسی پیدا کنند. اگر ابزار VMware شما به‌روزرسانی نشود، احتمالاً یک پیام خطا مشاهده خواهید کرد.

اگرچه سیستم عامل مهمان ماشین مجازی شما می تواند بدون ابزارهای به روز شده VMware اجرا شود، اما برخی از قابلیت های VMware در دسترس نخواهد بود. برای مثال، اگر VMware Tools بر روی ماشین مجازی شما نصب و به‌روزرسانی نشده باشد، نمی‌توانید از سیستم عامل VM برای اجرای یک راه‌اندازی مجدد یا خاموش شدن تمیز استفاده کنید. به این ترتیب، گزینه‌های پاور ماشین مجازی محدود خواهد بود و شما باید به صورت دستی برای خاموش و روشن کردن دستگاه اقدام کنید.

سایر مشکلات VMware ناشی از VMware Tools قدیمی عبارتند از عدم امکان استفاده از دستگاه های مجازی سازی شده یا بازیابی حافظه استفاده نشده.

راه حل

این خطای VMware را می توان خیلی راحت و سریع برطرف کرد. برای به روز رسانی یا نصب VMware Tools vSphere، به vSphere Web Client بروید. در برخی موارد، می توانید بدون نیاز به راه اندازی مجدد سیستم عامل ماشین مجازی، به روز رسانی یا نصب VMware Tools را انجام دهید.

سربرگ Summary ماشین مجازی به شما می گوید که آیا ابزار VMware نیاز به به روز رسانی دارد یا خیر. به عنوان راه حل جایگزین می توانید روی ماشین مجازی کلیک راست کنید و “All vCenter Actions” و سپس “Guest OS” را انتخاب کنید. در مرحله بعد، “Upgrade VMware Tools” را انتخاب کنید و در ادامه دستورات سیستم عامل را دنبال کنید.

Outdated VM Network Devices: خطاهای رایج VMware

در بسیاری از موارد، دستگاه های شبکه VM قدیمی می شوند، زیرا به طور منظم به روز نمی شوند. این بدان معناست که عملکرد شبکه vSphere VM کمتر از آن چیزی است که می تواند باشد. به عنوان مثال از نحوه ظاهر شدن این خطای VMware، اگر ماشین مجازی شما در ابتدا با کارت شبکه  vSphere ایجاد شده باشد – اما بعداً هنگام انتشار نسخه های جدید vSphere، سخت افزار VM را ارتقا دادید – ممکن است ناآگاهانه ماشین مجازی خود را در معرض استفاده از یک NIC مجازی قرار داده باشید. با جایگزین کردن آن با یک درایور شبکه و دستگاه جدیدتر، می توانید عملکرد را به میزان قابل توجهی بهبود بخشید.

اگر از دستگاه‌های شبکه قدیمی استفاده می‌کنید، برنامه‌ها احتمالاً عملکرد ضعیفی دارند. علت این خطای VMware ناکارآمدی آداپتور شبکه مجازی است.

راه حل

برای حل این مشکل مراحل زیر را دنبال کنید:

سخت افزار VM خود را ارتقا دهید. برای انجام این کار، ماشین مجازی را خاموش کنید، سپس روی ماشین مجازی کلیک راست کنید. به All vCenter Actions  و سپس Compatibility بروید. روی Upgrade VM Compatibility  کلیک کنید و جدیدترین حالت سازگاری را انتخاب کنید.

یک آداپتور شبکه مجازی اضافه کنید. می توانید این کار را با کلیک بر روی گزینه edit settings ماشین مجازی انجام دهید. برای دستگاه جدید روی Select و سپس Network کلیک کنید. Add را انتخاب کنید و دستگاه شبکه جدید را تنظیم کنید تا شبکه آن با شبکه آداپتور قدیمی شما مطابقت داشته باشد. در نهایت، دستگاه شبکه را گسترش دهید و نوع آداپتور آن را روی آخرین نسخه تنظیم کنید.

آداپتور شبکه مجازی منسوخ شده را با کلیک بر روی “X” حذف کنید و روی “OK” کلیک کنید.

در نهایت، VM را روشن کنید و آداپتور شبکه جدید آن را مجدداً پیکربندی کنید تا با پیکربندی IP آداپتور شبکه قدیمی مطابقت داشته باشد.

VM Memory Limits: خطاهای رایج VMware

اگر ماشین های مجازی از منابع با محدودیت های حافظه منتقل شوند، ماشین های مجازی مستقل ممکن است محدودیت حافظه را حفظ کنند. ممکن است مدیران ندانند که این اتفاق افتاده است. محدودیت های حافظه می تواند مانع از دسترسی ماشین های مجازی به حافظه لازم شود. اگر سیستم عامل یک ماشین مجازی نتواند به حافظه لازم دسترسی پیدا کند، برنامه‌هایی که در سیستم عامل مهمان اجرا می‌شوند احتمالاً کاهش عملکرد را تجربه می‌کنند – حتی ممکن است به طور کامل از کار بیفتند یا پاسخگو نباشند.

راه حل

برای حذف محدودیت های حافظه کافی است حد را صفر کنید. پیدا کردن محدودیت های حافظه در وهله اول می تواند دشوارتر باشد. برای تعیین محدودیت‌های حافظه، باید فهرست موجود ماشین‌های مجازی خود را به صورت دستی بررسی کنید، تنظیمات مربوط به هر VM را مشاهده کنید و بررسی کنید که آیا دستگاه محدودیت حافظه پیکربندی شده دارد یا خیر.

Age and Size of VM Snapshots : خطاهای رایج VMware

اسنپ شات VM یک ویژگی بسیار مفید VMware vSphere است، زیرا می‌تواند حافظه مجازی و دیسک مجازی یک VM را قبل از وقوع یک رویداد مهم، مانند اصلاح پیکربندی یا ارتقاء برنامه، حفظ کنند. اکثر راه‌حل‌های پشتیبان‌گیری مجازی‌سازی، در ابتدای پشتیبان‌گیری، قبل از حذف و پس از تکمیل پشتیبان گیری، اسنپ شات می گیرند.

اگرچه اسنپ شات ها مفید هستند، اما اگر به درستی نگهداری نشوند، می توانند مشکلاتی را ایجاد کنند. سن و کمیت اسنپ شات VM شما می تواند تاثیر مستقیمی بر عملکرد ماشین مجازی داشته باشد. علاوه بر تأثیرگذاری بر عملکرد، یک وضعیت خارج از همگام‌سازی می‌تواند منجر به ناآگاهی vCenter از اسنپ شات ها شود. اگر این اتفاق بیفتد، یک ماشین مجازی ممکن است یک اسنپ شات را ذخیره کند که دیتا استور را پر کرده است، که باعث می‌شود تا زمانی که فضا آزاد نشود، تمام ماشین‌های مجازی موجود در یک دیتا استور در دسترس نباشند.

اگر vSphere گزارش دهد که فایل های اسنپ شات ماشین مجازی باید ادغام شوند، اسنپ شات ها نیز می توانند باعث خطاهای VMware شوند. اگرچه ادغام به طور کلی تأثیر مثبتی دارد، فرآیند ادغام ممکن است به این معنی باشد که ماشین های مجازی باید متوقف شوند. در بدترین سناریو، ماشین های مجازی ممکن است کند کار کنند یا متوقف شوند.

راه حل

حذف اسنپ شات یک فرایند به اندازه کافی ساده است، اما مکان یابی اسنپ شات چندان ساده نیست. یک راه حل خودکار با قابلیت های مدیریت اسنپ شات می تواند به شما در شناسایی شات ها کمک کند. برای اهداف تعمیر و نگهداری، اسنپ شات ها نباید بیش از یک هفته یا بیش از 5 گیگابایت اندازه داشته باشند.

یک ابزار اختصاصی مانند SolarWinds Virtualization Manager (VMAN) را امتحان کنید.

ابزاری مانند VMAN برای از بین بردن مشکلات مدیریتی و راه حل های VMware طراحی شده است. VMAN ویژگی هایی را ارائه می دهد که به شما کمک می کند عملکرد ماشین مجازی را نظارت کنید و مشکلات را سریع و کارآمد حل کنید.

اگر شما:

یک راه حل کاربر پسند با داشبوردی آسان برای استفاده و کار می خواهید،

می خواهید بدانید که چگونه پیکربندی کنید، اما همچنین می خواهید به راحتی عملکرد را بهینه کنید، خطاها را شناسایی کنید، و مشکلات رایج و غیر معمول VMware را عیب یابی کنید.

می خواهید VMware را زیر نظر داشته باشید و هر زمان که مشکلات عملکردی ظاهر شد و نیاز به مداخله شما داشت به شما هشدار داد

مایل به تجزیه و تحلیل گزارش‌ها، فعالیت‌های کاربر و برنامه‌ها، I/O ذخیره‌سازی، مشکلات شبکه VM هستید

توصیه می‌کنم SolarWinds Virtualization Manager را امتحان کنید.این برنامه جامع و پر از ویژگی‌های نظارت و بهینه‌سازی مجازی‌سازی و ماشین‌های مجازی است.

این راه حل کاربرپسند دارای داشبوردهای قابل تنظیم است که می تواند بینش بصری فوری از سلامت کلی محیط VMware تان را به شما بدهد. نمای محیطی VMAN به طور خودکار ماشین‌های مجازی شما را به اشیاء مرتبط، میزبان وابسته به آن‌ها و ذخیره‌گاه‌های داده اضافه  می‌کند و به شما بینش سریعی درباره تأثیر عملکرد سخت‌افزار و ماشین‌های مجازی بر یکدیگر می‌دهد. VMAN به شما این امکان را می‌دهد تا اطلاعات ذخیره‌سازی، میزبان‌ها و ماشین‌های مجازی را بررسی کنید، بنابراین می‌توانید هشدارهای مرتبط و معیارهای عملکرد کلیدی را با جزئیات بیشتری مشاهده کنید. ابزار سلامت سخت افزار میزبان به شما در مورد مشکلات یا خرابی های در حال انتظار مؤلفه در میزبان های ESX هشدار می دهد .

VMAN به طور مداوم محیط مجازی شما را کامل نظارت و تجزیه و تحلیل می کند، ماشین های مجازی غیرفعال را با استفاده از مقدار قابل توجهی از منابع برجسته می کند و همچنین ماشین های مجازی را که نیاز به منابع بیشتری دارند شناسایی می کند. برای کمک به تصمیم گیری آگاهانه مدیریت VMware، VMAN توصیه هایی برای اندازه مناسب حافظه و CPU ارائه می دهد. با استفاده از این توصیه‌های مبتنی بر داده، می‌توانید اقدامات فوری برای حل مشکلات و بهینه‌سازی عملکرد VM انجام دهید. با ویژگی‌های تحلیل فضای ذخیره‌سازی VMAN، می‌توانید ماشین‌های مجازی را با فایل‌های VMDK و اسنپ شات های بزرگ شناسایی کنید، که به شما امکان می‌دهد بلافاصله منابع را مجدداً تخصیص دهید و فشار ذخیره‌سازی را کاهش دهید.

از آنجایی که VMware از هزاران معیار و شمارنده برای تجزیه و تحلیل عملکرد VM استفاده می کند، تشخیص اینکه کدام یک را باید اولویت بندی کرد دشوار است. VMAN با آستانه ها و شمارنده های کلیدی VMware از پیش پیکربندی شده است، که می توانید از لحظه راه اندازی ابزار نظارت را شروع کنید. هشدارهای VMAN به هشدارهای بالقوه و هشدارهای فعال تقسیم می شوند، بنابراین می توانید در صورت لزوم اقدامات عیب یابی پیشگیرانه را انجام دهید. هشدارها جزئیاتی از شرایط، تاریخچه، و توصیه های اصلاحی را ارائه می دهند.

برای کمک به شما در حل سوء استفاده از ورودی/خروجی ذخیره سازی و مشکلات مربوط به تأخیر شبکه در محیط VMware، VMAN نمای کاملی از تمام سیلوها (Silos) و فضای ذخیره سازی مشترک شما ارائه می دهد. با متمرکز کردن این بینش ها و معیارها، VMAN به شما کمک می کند در نحوه استفاده از فضای ذخیره سازی تجدید نظر کنید.

VMAN همچنین دارای قابلیت های نظارت بر گزارش رویداد VMware است. با قابلیت های قدرتمند تجزیه و تحلیل گزارش VMware، می توانید فعالیت های عیب یابی خود را سرعت بخشیده و خطاهای VMware را در سریع ترین زمان ممکن شناسایی کنید. برای کمک به شما در پیش‌بینی مؤثر و آمادگی برای رویدادهای آینده، این راه‌حل رویدادهای VMware را با بینش‌ها و داده‌های مربوط به عملکرد گذشته مرتبط می‌کند.

علاوه بر کمک به شما در حل خطاها و مشکلات VMware، VMAN همچنین می‌تواند بینش جامعی در مورد عملکرد و سلامت Hyper-V Hyper-V و Nutanix AHV ارائه دهد. VMAN با مدیریت پراکندگی، ابزارهای قدرتمند برنامه‌ریزی ظرفیت و قابلیت مشاهده در سراسر پشته برنامه‌های کاربردی، راه‌حل مدیریت مجازی‌سازی همه‌جانبه را در اختیار کسب‌وکارها قرار می‌دهد که می‌تواند به شما در رفع خطاهای VMware فهرست ‌شده در این راهنما و موارد دیگر کمک کند.

VMware authorization service is not running (1007131): خطاهای رایج VMware

این خطا زمانی رخ می دهد که سرویس VMware Authorization اجرا نمی شود. علاوه بر این، زمانی که سرویس از حقوق دسترسی Administrator مربوطه برخوردار نباشد نمایش داده می شود.

Error while powering on: Internal error

این خطا به این دلیل رخ می دهد که سرویس VMware Authorization آشکارا اجرا نمی شود. سرویس VMware Authorization را راه اندازی کنید یا بررسی کنید که آیا در حال اجرا است یا خیر.

VMware dictionary problem

مشکلات مختلف مانند فایل های خراب در فهرست های حافظه کش می توانند منجر به خطای Mware dictionary problem شوند.

VMware Workstation Unrecoverable Error: (vcpu-0)

خطای VMware Workstation Unrecoverable Error: (vcpu-0) می تواند ناشی از طیف وسیعی از مسائل مختلف باشد که از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • یک نرم افزار مجازی سازی دیگر به صورت همزمان در حال اجرا است.
  • SVM از بایوس غیرفعال شده است.
  •  SMT فعال است.
  • پردازنده اوکلاک شده است.
  • خرابی VMware
  • خطای سیستم عامل مک

VMware error intel vt x disabled

این یک راه حل سریع برای خطای VMware “intel vt x disabled” است.

برای رفتن به تنظیمات BIOS باید کامپیوتر را مجددا راه اندازی کنید و F10 یا DEL را فشار دهید .

در قسمت Security -> System Security گزینه ای برای فعال کردن VT پیدا خواهید کرد.

VMware esx problem hyperthreading unmitigated

پچ های ESXi موجود در VMSA-2018-0020  برای کاهش CVE-2018-3646 یک اعلان جدید برای نشان دادن وضعیت اصلاح آسیب‌پذیری «L1 Terminal Fault» (L1TF – VMM) معرفی کردند.

هنگامی که ESXi قبل از vCenter به‌روزرسانی می‌شود، چه به صورت دستی یا از طریق vSphere Update Manager، این خطا رخ می دهد.

VMware mks error

به جای این خطا می توانید پیام های Unable to connect to the MKS: Host address lookup for server یا failed: No such host is known را مشاهده کنید.

اگر شبکه شما دارای فایروال بین هاست ESXi/ESX و vSphere Client باشد، این مشکل ممکن است رخ دهد.

شروع به رفع خطاهای رایج VMware کنید

همانطور که در این نوشته نشان داده شد، چندین خطای رایج VMware وجود دارد که ممکن است در برخی مواقع با آنها مواجه شوید. در حالی که بررسی مشکلات VMware و عیب‌یابی آنها می‌تواند زمان‌بر و خسته‌کننده باشد، ابزارها می‌توانند به شما کمک کنند تا رویکرد خود را برای مدیریت ماشین مجازی ساده کنید. برای مسائل ساده VMware و مدیریت راه حل ها، و همچنین بهینه سازی عملکرد VMware، SolarWinds VMAN  توصیه می شود.

منابع: dnsstuff و paessler