,

پیگتیل فیبر نوری (Fiber Optic Pigtail) چیست ؟

پیگتیل فیبر نوری (Fiber Optic Pigtail ) چیست ؟

در دنیای کابل های فیبر نوری احتمالا با عبارت پیگتیل فیبر نوری (Fiber Optic Pigtail ) برخورد داشته اید. در این نوشته ما قصد داریم دانش پایه ای در مورد پیگتیل فیبر نوری را در اختیار شما قرار دهیم. در نصب کابل فیبر نوری، نحوه اتصال کابل ها به سیستم برای موفقیت شبکه از اهمیت بالایی برخوردار است. اگر به درستی انجام شود، سیگنال های نوری با تضعیف و افت کمی از اتصال عبور می کنند. پیگتیل فیبر راه بهینه ای را برای اتصال فیبر نوری ارائه می دهد که در 99 درصد کاربردهای تک حالته (سینگل مود) استفاده می شود.

مشخصات پیگتیل فیبر نوری

Fiber Optic Pigtail  یک کابل فیبر نوری است که در کارخانه یک سر آن کانکتور خورده است و سر دیگر که بدون کانکتور است معمولا فیوژن می شود. از این رو می توان سمت کانکتور دار را به تجهیزات وصل کرد و طرف دیگر را با کابل های فیبر نوری فیوژن کرد. پیگتیل فیبر برای خاتمه دادن به کابل های فیبر نوری از طریق فیوژن یا اتصال مکانیکی استفاده می شود. کابل های پیگتیل با کیفیت بالا، همراه با روش های صحیح اتصال فیوژن، بهترین عملکرد ممکن را برای پایانه های کابل فیبر نوری ارائه می کنند. پیگتیل های فیبر نوری معمولاً در تجهیزات مدیریت فیبر نوری مانند ODF، جعبه ترمینال فیبر و جعبه توزیع یافت می شوند.

پیگتیل فیبر نوری در مقابل پچ کورد فیبر: تفاوت در چیست؟

پیگتیل فیبر فقط در یک انتها کانکتور فیبر نصب شده است و انتهای دیگر خالی است. در حالی که هر دو انتهای یک پچ کورد فیبر با کانکتورهای فیبر نوری خاتمه می یابد. پچ کوردهای فیبر نوری معمولاً روکش دار هستند، در حالی که پیگتیل فیبر معمولاً بدون روکش هستند زیرا معمولاً در یک سینی اتصال فیبر به هم متصل شده و محافظت می شوند. علاوه بر این، پچ کورد فیبر را می توان به دو قسمت تقسیم کرد تا دو  پیگتیل ایجاد شود. برخی از نصاب‌ها ترجیح می‌دهند این کار را انجام دهند تا از مشکل آزمایش کابل‌های پیگتیل در میدان جلوگیری کنند—فقط عملکرد یک پچ کورد فیبر را آزمایش کنید، سپس آن را به‌صورت دو پیگتیل فیبر به دو نیم کنید.

Fiber Pigtail vs Fiber Patch Cord

انواع پیگتیل فیبر نوری

پیگتیل های فیبر در انواع مختلفی موجود هستند: گروه بندی بر اساس نوع کانکتور پیگتیل شامل پیگتیل های فیبر LC، پیگتیل های فیبر SC و پیگتیل های فیبر ST و غیره می شود. گروه بندی بر اساس نوع فیبر شامل پیگتیل فیبر تک حالته (سینگل مود) و پیگتیل فیبر چند حالته (مالتی مود) می شود. و با شمارش فیبر، 6 فیبر، 12 فیبر نوری پیگتیل در بازار یافت می شود.

بیشتر بخوانید: معرفی 16 نوع کانکتور فیبر نوری

انواع پیگتیل  بر اساس نوع فیبر

پیگتیل های فیبر را می توان به فیبر تک حالته (زرد رنگ) و چند حالته (نارنجی رنگ) تقسیم کرد. پیگتیل های فیبر چند حالته از کابل های فیبر چند حالته 62.5/125 میکرونی یا 50/125 میکرونی استفاده می کنند و آنها را با اتصال دهنده های فیبر نوری چند حالته در یک انتها خاتمه می دهند. کابل های فیبر چند حالته 10G (OM3  / OM4)  نیز در پیگتیل های فیبر نوری موجود هستند. رنگ پوشش پیگتیل فیبر 10G OM3 و OM4 معمولاً آبی است. کابل های فیبر پیگتیل تک حالته از کابل فیبر تک حالته 9/125 میکرونی استفاده می کنند و با اتصالات فیبر تک حالته در یک انتها خاتمه می یابند.

انواع پیگتیل  بر اساس نوع رابط

با توجه به انواع مختلف اتصال کابل پیگتیل که در انتها خاتمه یافته است، پیگتیل فیبر LC، پیگتیل فیبر SC، پیگتیل فیبر ST، پیگتیل فیبر FC، پیگتیل فیبر MT-RJ، پیگتیل فیبر E2000 و غیره وجود دارد. با ساختار و ظاهر متفاوت، هر کدام از آنها مزایای خاص خود را در کاربردها و سیستم های مختلف دارند. بیایید برخی از موارد پرکاربرد را مرور کنیم.

SC Fiber Optic Pigtail: کانکتور پیگتیل فیبر SC یک کانکتور جدا کننده غیر نوری با یک فرول زیرکونیوم یا آلیاژی ضد زنگ 2.5 میلی متری است. پیگتیل فیبر SC برای استفاده در برنامه هایی مانند CATV، LAN، WAN، تست و اندازه گیری مقرون به صرفه است.

FC Fiber Optic Pigtail: پیگتیل فیبر FC از مزایای بدنه فلزی اتصالات نوری FC بهره می برد که دارای فرول های سرامیکی با دقت بالا و ساختار پیچی است. پیگتیل های فیبر نوری FC و محصولات مرتبط با آن به طور گسترده برای کاربردهای عمومی استفاده می شود.

ST Fiber Optic Pigtail: کانکتور پیگتیل فیبر ST محبوب ترین کانکتور برای برنامه های شبکه فیبر نوری مالتی مد است. دارای یک مفصل ساخته شده از  فرول سرامیکی یا زیرکونیوم، آلیاژ ضد زنگ یا پلاستیک است. از این رو پیگتیل های فیبر SC معمولاً در حوزه های مخابراتی، صنعتی، پزشکی و حسگرها دیده می شوند.

مانند پچ کوردهای فیبر نوری، پیگتیل های فیبر را می توان به نسخه های UPC و APC تقسیم کرد. متداول ترین انواع مورد استفاده عبارتند از SC/APC pigtail، FC/APC pigtail و MU/UPC pigtail .

By Connector Type

انواع پیگتیل  بر اساس محیط کاربردی

برخی از کابل‌های پیگتیل به‌طور ویژه برای مقاومت در برابر محیط‌های سخت یا شدید نصب شده‌اند، بنابراین در اینجا پیگتیل فیبر روکش دار آرمورد (Armored Pigtail)  و پیگتیل فیبر ضد آب وجود دارد.

Armored Pigtail: این نوع پیگتیل با تیوب های استیل ضد زنگ یا سایر فلزهای قوی در داخل روکش بیرونی همراه هستند و محافظت بیشتری از فیبر داخلی را فراهم می آورد و قابلیت اطمینان بیشتری برای شبکه ایجاد می کنند؛ در حالی که آسیب های دیگر ناشی از کارهای ساختمانی، جوندگان و غیره را کاهش می دهد.

Waterproof Pigtail: این نوع پیگتیل با یک واحد ضد آب تقویت شده از فولاد ضد زنگ و روکش پلی اتیلن طراحی شده است و می توان از آن در محیط های خشن مانند دکل های ارتباطی، CATV و نظامی استفاده کرد. کابل پیگتیل ضد آب عملکرد کششی و قابلیت اطمینان را افزایش می دهد و استفاده در فضای باز را ساده تر می کند.

انواع پیگتیل  بر اساس تعداد فیبر

پیگتیل های Fiber Optic  می توانند تعداد فیبرهای 1، 2، 4، 6، 8، 12، 24 و 48 رشته ای داشته باشند. پیگتیل فیبر سیمپلکس دارای یک فیبر و یک کانکتور در یک طرف است. پیگتیل فیبر نوری دوبلکس دارای دو فیبر و دو کانکتور در یک طرف است. هر فیبر دارای علامت A یا B  است یا از بوت های کانکتور رنگی مختلف برای علامت گذاری قطبیت استفاده می شود. به همین ترتیب، پیگتیل های فیبر نوری 4، 6، 8، 12، 24، 48 و بیش از 48 فیبر دارای ویژگی مربوط به خود هستند.

توجه : پیگتیل های فیبر دارای کانکتو های ماده یا نر هستند. کانکتورهای ماده را می توان در یک پچ پنل نصب کرد. و همچنین دارای کانکتورهای نر هستند که مستقیماً به یک گیرنده نوری وصل می شوند.

By Fiber Count

اسپلایس پیگتیل  فیبر نوری :نصب آسان و سریع فیبر

کیفیت پیگتیل فیبر معمولاً بالا است، زیرا کانکتور انتهایی در کارخانه وصل شده است و دقت بیشتری دارد. می توان آن را با فیوژن یا اتصال مکانیکی به فیبرهای نوری متصل کرد. با توجه به دسترسی به یک اسپلایسر فیوژن، می توانید پیگتیل را در یک دقیقه یا کمتر به کابل متصل کنید، که تا حد زیادی سرعت اتصال را افزایش می دهد و باعث صرفه جویی قابل توجهی در زمان و هزینه صرف شده می شود. در حالی که برای اتصال مکانیکی پیگتیل فیبر ، دقیقاً یک پیگتیل فیبر و تار فیبر نوری را در کنار هم نگه می‌دارد، اتصال می‌تواند موقت یا دائمی باشد و نور را از یک فیبر به فیبر دیگر عبور دهد. همیشه چند متر بیشتر از چیزی که نیاز دارید را سفارش دهید.

جمع بندی

پیگتیل فیبر اساساً برای اتصال به فیبر استفاده می شود تا بتوان آنها را به پچ پنل یا تجهیزات متصل کرد. آنها همچنین یک راه حل عملی و قابل اعتماد برای خاتمه آسان تر فیبر ارائه می دهند که به طور موثر در زمان عملیاتی و هزینه نیروی کار صرفه جویی می کند.

منبع: community.fs