زیر ساخت شبکه, مقالات

سرور رک مونت چیست؟ معرفی 5 تا از بهترین سرورهای رکمونت اچ پی

در این نوشته قصد داریم در مورد اینکه سرور رک مونت چیست؟ اجزای سرور رکمونت، چرایی محبوبت سرور رک مونت و معرفی 5 تا از بهترین سرورهای رکمونت اچ پی صحبت کنیم.

سرور رکمونت (Rack Server) یکی از کاربردترین سخت افزار فناوری اطلاعات است که به شما امکان می دهد چندین سرور را در یک ساختار رک و با صرفه جویی در فضا نگه دارید. ماژول های سرور در اسلات های نصبی به نام بی (Bay) ذخیره می شوند و اغلب می توانند بین 1 تا 8 واحد سرور را در خود جای دهند. بر خلاف سرورهای تاور یا ایستاده که برای نگهداری در کابینت های خود طراحی شده اند، رکمونت سرورها دارای بدنه باریکتری هستند که به سرورهای شما اجازه می دهند روی رک بنشینند و آنها را از زمین دور نگه دارد.

سرورهای رکمونت به دلیل تطبیق پذیری که دارند روی هم قرار می گیرند، توسعه پیدا می کنند و شاید مهمتر از همه شبکه می شوند.

  • بیشتر بخوانید: سرور چیست؟ آیا کسب و کار من نیاز به خرید سروردارد؟

سرور رکمونت چیست؟

رکمونت سرور که به عنوان سرور قفسه ای هم شناخته می شود سیستمی است که برای قرار گرفتن در ساختاری مسطیلی به نام رک طراحی شده است. این دستگاه ها می توانند به حفظ بهتر فضا، افزایش مقیاس پذیری، حداکثر تهویه هوا در صورت همراه شدن با سیستم خنک کننده و سهولت تعمیر و نگهداری و عیب یابی کمک کنند.

مانند همه سرورها، رکمونت سرورها داده ها و خدمات خاصی را به مشتریان ارائه می دهند. آنها معمولا در دیتاسنترهایی که دارای ده ها یا حتی صدها رک و کابینت هستند یافت می شوند. سرورهای رکمونت مقاوم اغلب در زمینه پشتیبانی از برنامه های نظامی و صنعتی یافت می شوند.

این دستگاه های قابل اعتماد و پرقدرت که مطابق با استانداردهای نظامی و صنعتی مانند MIL-STD – 810H ، MIL-STD-461، CE، FCC یا DO-160 تأیید شده‌اند، برای مقاومت در برابر شرایط محیطی سخت مانند محیط های با دمای خیلی پایین یا خیلی بالا، ارتعاش در حین حمل و نقل یا رطوبت طراحی شده اند.

در برنامه‌های نظامی، سرورهای رکمونت را اغلب می‌توان در داخل کیس‌های سرور رک مونت دارای گواهی MIL-STD-810 فشرده و مستحکم قرار داد یا از یک برنامه محاسباتی تعبیه‌شده پشتیبانی کرد.

رک سرور

چرا سرورهای رکمونت محبوب هستند؟ مزایای سرورهای رک مونت

سرورهای رکمونت برای کار در دنیای فناوری اطلاعات طراحی شده اند و تقریبا در هر شرکتی با هر اندازه ای مورد استفاده قرار می گیرند. Rack Server می تواند مزایای متنوعی را در اختیار شما قرار دهند. از این بین می توان به موارد زیر اشاره کرد:

کنترل یکپارچه سرور و شبکه: نه تنها می توانید تمام واحدهای سرور خود را در یک مکان قرار دهید، بلکه اکثر سرورهای رکمونت  قابلیت نصب سوئیچ شبکه را ارائه می دهند و این یک صرفه جویی عالی از لحاظ زمان است. مدیران شبکه می توانند به سادگی همه سرورها را به یک سوئیچ متصل کنند تا به سرعت سرورها را آنلاین کنند.

مقیاس پذیری: آیا نیاز به ارتقاء دارید؟ آیا نیاز به اضافه کردن واحدهای سرور بیشتری دارید؟ با سرورهای رکمونت مشکلی برای شما ایجاد نخواهد شد. اکثر واحدها به سادگی در جایگاه خود می لغزند و با پیچ محکم می شوند. برنامه ریزی مجدد یک واحد یا اضافه کردن یک واحد جدید می تواند یک موضوع ساده باشد.

راحتی: رک مونت ها را می توان به صورت افقی نگهداری کرد، در حالی که اکثر رک ها به سرورها اجازه می دهند که صرفه جویی قابل توجهی در فضا را فراهم کنند. جابجایی رکمونت سرورها ساده است و به راحتی در فضاهای تنگ قرار می گیرند. حتی زمانی که رکمونت سرورها روی هم قرار دارند. با این حال، مهم است که به خاطر داشته باشید که هر چه واحدهای سرور بیشتری به رک مونت سرور شما اضافه شود، سنگین تر، گرم تر و پر مصرف تر خواهد بود. داشتن رکمونت سرور خود در محیطی خنک و با گرد و غبار کم بسیار مهم است. به خاطر داشته باشید، هر چه تعداد واحدهای سرور بیشتری داشته باشید، باید تدارکات بیشتری برای تجهیزات خنک کننده در نظر بگیرید.

جمع و جور: هر سرور رکمونت به خوبی در یک محفظه 19 اینچی در 1.75 اینچی قرار می گیرد. هر یک از این واحدهای رم با ارتفاع 1.75 اینچی به اختصار U (Unit – یونیت) نامیده می شوند. سرورهای رکمونت معمولا در ارتفاعات 1U, 2U, 3U و 4U اندازه گیری می شود.

اجزای یک سرور رکمونت چیست؟

در حالی که ظرفیت همه این مولفه ها بسته به نیازهای داده و محاسباتی شما می تواند بسیار متفاوت باشد، اکثر رکمونت سرورها حاوی این قطعات هستند:

مادربرد: این برد سرور تنها تمام سیستم های موجود در رک مونت شما را به هم متصل می کند و به اجزا و باس های داده اجازه می دهد با یکدیگر ارتباط برقرار کنند.

پردازنده (CPU): سی پی یو یا پردازنده به شما امکان می دهد فرایندها را تنظیم کنید و دستورالعمل هایی را برای سرورهای موجود در رک خود صادر کنید.

رم یا حافظه دسترسی تصادفی: به طور خلاصه RAM ظرفیت پردازش داده سرور شما را فراهم می کند. سرورهای رکمونت با بیشترین اسلات حافظه، ارتقاء قدرت پردازش شما را برای آینده ساده می کند، بدون اینکه پیکربندی مجدد زمان بر باشد.

آداپتور گذرگاه میزبان (HBA): به شما امکان می دهد دستگاه های اکسترنال مانند فضای ذخیره سازی شبکه را به سرور خود متصل کنید.

پورت های ورودی / خروجی: این پورت ها برای خود زیرمجموعه کاملی هستند و جایی که قرار می گیرند می تواند تاثیر زیادی بر طراحی و عملکرد سرور شما داشته باشد. انواع پورت ها شامل پورت USC، پورت سریال یا پورت AUX است. اینکه کدام یک را انتخاب می کنید به اندازه سرور، موارد استفاده و پیکربندی بستگی دارد.

بی یا محفظه درایو: تقریبا هر پیکربندی رک مونت سرور دارای درایوهای کمکی است. این به شما این امکان را می دهد تا بر اساس نیاز خود، هارددیسک ها (HDD) یا درایوهای حالت جامد (SSD) بیشتری وارد کنید.

تجهیزات اضافی: اینها افزودنی های کوچکی هستند که مدیریت پشته سرور شما را ساده تر می کنند. موارد متداول شامل ریل های رک، سیستم خنک کننده و غیره هستند که رکمونت سرور شما را سالم و قوی نگه می دارند.

سرورهای رکمونت برای چه مواردی استفاده می شوند؟

سرورهای رکمونت این امکان را برای عملیات IT شما فراهم می کند تا منابع پردازش داده شما را هماهنگ، محافظت و نگهداری کند. هنگامی که واحدهای سرور خود را در یک رک سرور سوار می کنید، شکه ای برای شرکت خود ایجاد می کنید که مقیاس پذیر و قابل مدیریت است. اکثر سازمان ها ده ها سرور رک مونت دارند و برخی دیگر حتی صدها یا موارد بیشتری دارند که همگی بخشی از یک شبکه شرکتی هستند و در تلاش هستند تا عملیات داده را انجام دهند.

اکثر رکمونت سرورها با استفاده از فلز ساخته شده اند با این حال به گونه ای طراحی می شوند که قابل حمل باشند و با کیس های قابل حمل، ضد رد و غبار، تجهزیات خنک کننده قابل حمل و سایر عناصر طراحی می شوند.

رک سرور چیست

پهنای یک رکمونت سرور چقدر است؟

اکثر سرورهای رکمونت 19 اینچ عرض دارند و بنابراین می توانند با پیکربندی استاندارد رک 19 اینچی مطابقت داشته باشند. رک سرورهای صنعتی معمولاً در پیکربندی 19 اینچی ارائه می‌شوند اما در عرض 23 اینچ و 24 اینچ نیز ارائه می‌شوند.

همانطور که در بالا اشاره کردیم هر U یا یونیت برابر 1.75 اینچ است.

رکینگ سرور فرآیندی است که تعیین می کند یک رک سرور چند سرور رکمونت را می تواند نگه دارد.

هنگام خرید سیستم های رک، اغلب واحد اندازه گیری بر حسب U است.

برای تعیین ارتفاع سرور یا رک خود بر حسب اینچ، کافی است عدد واحد رک را در 1.75 اینچ ضرب کنید.

به عنوان مثال، یک سرور رک مونت ممکن است دارای ارتفاع 1U  باشد که معادل 1.75 اینچ فضای عمودی است. بنابراین، یک رک باید حداقل ابعاد رک 1U  یا حداقل 1.75 اینچ فضای عمودی داشته باشد تا سرور رک مونت به درستی داخل آن جا شود.

یک سرور رکمونت 4U را در نظر بگیرید که دارای فضای عمودی 7 اینچی است. یک رکمونت کوچک می تواند در رک 4U جا بگیرد اما عکس این قضیه درست نیست.

در یک رک 4U می توان چهار سرور رکمونت 1U یا دو سرور 2U یا یک سرور 3U با یک سرور 1U و یا یک سرور 2U  و دو سرور رکمونت 1U را جا داد.

از ارتفاعات رایج دیگر می توان به رک های 42U و 44U اشاره کرد که به ترتیب برابر با 73.5 و 77 اینچ فضای قابل استفاده است. شما می توانید تعداد زیادی از سرورهای رکمونت با اندازه های مختلف را در آنها قرار دهید.

اندازه رک سرور

معرفی 5 تا از بهترین سرورهای رکمونت اچ پی 2022

پیدا کردن سرور مناسب برای گسب و کار شما از اهمیت یژه ای برخوردار است و در مواقعی می تواند به یک تجربه فوق العاده تبدیل شود.

هنگام خرید سرور باید چندین فاکتور را در نظر بگیرید که از این بین می توان به الزامات فعلی و همچنین مقیاس پذیری سرور برای برآورده کردن خواسته های آینده اشاره کرد.

سرورهای رکمونت HP برخی از محبوب ترین گزینه ها برای کسب و کارهای کوچک هستند. اینها سرورهای جمع و جوری هستند که فضای زیادی را در دفتر شما اشغال نمی کنند، اما به اندازه کافی قدرتمند هستند تا بتوانند کارهای روزمره را انجام دهند.

سرور رکمونت اچ پی HP ProLiant DL360 G5

سرور رک مونت G5 اچ پی 2022

HP ProLiant DL360 G5 یک سرور رده پایینی ایده آل برای یک کسب و کار و برای دفتر کار خانگی است. بیایید ببینیم چرا این دستگاه ارزش بررسی را دارد.

سرور رکمونت اچ پی HP ProLiant DL360 G5 از دو پردازنده 10 هسته ای Intel Xeon Silver 4210 قدرت می گیرد. علاوه بر این حداقل 256 گیگابایت حافظه رجیستر شده را به همراه دارد.

انتخاب سرورهای رکمونت با بدنه باریک اغلب به معنای قربانی کردن قابلیت هایی مانند ظرفیت ذخیره سازی و تحمل پذیری خطا است. اما سرور DL360 G5  با گزینه های ذخیره سازی گسترده و یک پردازنده قدرتمند نشان می دهد که اینطور نیست.، این یکی از بهترین سرورهای رکمونت HP است که می توانید خریداری کنید.  سرور DL360 در پنل جلویی خود فضای کافی برای 6 درایو را دارد. این ویژگی ها را کنترلر استاندارد آرایه هوشمند ترکیب  کنید و طیف وسیعی از RAID و امکانات حفاظت از داده را در اختیار بگیرید.

تراشه iLO2 دارای پورت مدیریت فست اترنت اختصاصی خود است و یک رابط وب هوشمند ارائه می دهد که از آنجا می توانید سرور را تا زمانی که قدرت دارد کنترل کنید.

سرور رکمونت اچ پی HP ProLiant DL20 G10

سرور رک مونت اچ پی نسل دهم 2022

HP ProLiant DL20 یک سرور رکمونت نسل دهم ممتاز است و نسبت به همتایان خود را قیمت بالاتری برخوردار است. باید بدانید که این دستگاه دارای یک پردازنده هشت هسته ای Intel Xeon E-2134 همراه با 16 گیگابایت حافظه DDR4 SDRAM با رابط هارد دیسک Serial ATA است.

همچنین قدرت زیادی را ارائه می دهد. می توانید از بین هفت پردازنده Xeon E-2100 انتخاب کنید یا مقداری پول پس انداز کنید و یک مدل پایه Pentium G5400 یا Core i3-8300 را انتخاب کنید.

نه تنها این، بلکه این سرور HP شامل یک حافظه مناسب 16 گیگابایتی UDIMM DDR4 با فرکانس 2667 مگاهرتز با فضای داخلی برای ارتقا به حداکثر 64 گیگابایت است. اگر CPU Pentium G5400 یا Core i3-8300 را انتخاب می کنید، به خاطر داشته باشید که سرعت حافظه به 2400 مگاهرتز خواهد رسید.

DL20 Gen10 می‌تواند طیف وسیعی از نیازهای ذخیره‌سازی را نیز برآورده کند، زیرا شاسی آن را می‌توان با دو جایگاه LFF یا حداکثر شش جایگاه SFF سفارش داد. سایر ویژگی های برجسته شامل کنترلر مدیریت از راه دور iLO5 تعبیه شده و پتانسیل توسعه آن است.

سرور رکمونت اچ پی HP ProLiant DL380 G9

قدرتمندترین سرور رک مونت HP برای کسب و کارهای کوچک

اگر شما یک کسب و کار کوچک هستید که قصد دارید به زودی توسعه پیدا کنید، HP ProLiant DL380 G9 یک قدم ایده آل برای کسب و کار شما است. این یک سرور رک U گران قیمت است که توسط دو پردازنده Tetradeca-core تغذیه می شود.

HP ProLiant DL380 G9 مجهز به پردازنده Intel Xeon با حداکثر ظرفیت است. برای ذخیره سازی، 64 گیگابایت رم دارد که تا 768 گیگابایت قابل ارتقا است.

توجه داشته باشید که دارای گواهینامه محیطی: WEEE، EU WEEE است و به جدیدترین بروزرسانی های بایوس / فریم ویر مجهز است.

سیستم های پایه از Smart Array B140i تعبیه شده HP که از 10 هار دیسک SATA و آرایه های RAID5 پشتیبانی می کند برخوردار هستند. کارت Smart Array P440ar SAS با سرعت 12 گیگابیت بر ثانیه هم به سرور اچ پی اضافه شده است و شکل سطحی آن به این معنی است که یک اسلات PCI-Express را از دست نمی‌دهید. FBWC 2 گیگابایتی نیز اختیاری است و محتویات آن توسط یک باتری لیتیوم یونی جدید 96 واتی با کارایی بالا محافظت می شود.

واضح ترین تغییر در پنل جلویی است زیرا پیکربندی 8+8+8 به شما امکان می دهد بلوک هایی از 8 هارددیسک SFF را در صورت نیاز اضافه کنید. کنترلر P440ar تا 26 درایو SFF را پشتیبانی می کند و گسترش دهنده های SAS اختیاری HP به این معنی است که اگر از هشت درایو فراتر رفتید دیگر نیازی به اضافه کردن کارت های RAID اضافی ندارید.

این شاسی همچنین از 12 درایو LFF پشتیبانی می کند و اگر کارت رایزر دوم در پشت را نمی خواهید، می توانید یک کیج اختیاری اضافه کنید و تعداد درایوها را به 15 افزایش دهید.

سرور رکمونت اچ پی HPE ProLiant DL20

بهترین سرور رکمونت میان رده اچ پی 2022

اگر به دنبال یک سرور میان رده اچ پی هستید، HPE ProLiant DL20 جدیدترین سرور سال 2022 شرکت HP است که می توانید خریداری کنید. این یک سرور رکمونت با ویژگی های غنی است که آماده استفاده است. HPE ProLiant DL20 با پردازنده هشت هسته ای Intel Xeon -2134 همراه با 64 گیگابایت رم و 4 ترابایت عرضه می شود.

همچنین با کیت ریلی HPE DL20 Gen 10 عرضه می شود. با این حال، توجه داشته باشید که هارددیسک ها و حافظه های قابل ارتقاء نصب نشده اند.

 HP ProLiant DL380 G10

این سرور رکمونت دیگری است که ارزش توجه شما را دارد. سرور رکمونت HP ProLiant DL380 G10 2U دارای یک پردازنده Intel Xeon Bronze 3106 Octa-core (8 Core) 1.70GHz است.

علاوه بر این، حداقل 16 گیگابایت DDR4 SDRAM نصب شده دارد. در مورد سیستم عامل، باید از این دستگاه قدردانی کنیم. در این مورد، ما در مورد ویندوز معمولی در کنار پشتیبانی لینوکس و حتی VMware صحبت می کنیم.

چه یک کسب و کار کوچک تازه تاسیس داشته باشید و به دنبال ارتقاء یا کار بر روی یک استارت آپ باشید، سرورهای رکمونت HP راه حل های شبکه ای قابل اعتماد و قوی ارائه می دهند.

منابع:windowsreport، serverwatch و trentonsystems