خدمات شبکه شامل موارد مختلفی می شود که در ادامه به آن می پردازیم. از مجازی سازی گرفته تا تکنولوژی ویپ همه این ها شامل مواردی هستند که برای حفظ کیفیت و کارایی شبکه لازم الاجرا هستند. سرویس های شبکه هم یکی دیگر از خدمات شبکه است که شامل موارد مختلفی می شود. مثلا راه اندازی میل سرور و بکاپ سرور و مانیتورینگ شبکه شامل سرویس و خدمات شبکه می شود.

یکی از کلیدی ترین موارد خدمات شبکه، کار نصب شبکه است که حتما باید به درستی انجام شود چون پایه و اساس کار شبکه این است که تمام زیر ساخت ها و تجهیزات لازم درست و هماهنگ باشند تا شبکه به صورت صحیح و یکپارچه کارش را انجام دهد. مهم است که خدمات شبکه را افرادی انجام دهند که در این کار تخصص و تبحر کافی دارند تا از هزینه اضافی جلوگیری شود. مهم تر از هزینه، بحث صرفه جویی در زمان است.

خدمات شبکه مجازی سازی

مجازی سازی ایجاد یک نسخه مجازی و نه واقعی از چیزی است، مانند یک سیستم عامل (OS)، یک سرور، یک دستگاه ذخیره سازی یا منابع شبکه.

مجازی سازی از نرم افزاری استفاده می کند که عملکرد سخت افزاری را برای ایجاد یک سیستم مجازی شبیه سازی می کند. این عمل به سازمان های فناوری اطلاعات اجازه می دهد تا چندین سیستم عامل، بیش از یک سیستم مجازی و برنامه های کاربردی مختلف را روی یک سرور واحد اجرا کنند. مزایای مجازی سازی شامل کارایی بیشتر و صرفه جویی در مقیاس است.

مجازی سازی سیستم عامل استفاده از نرم افزاری است که به یک قطعه سخت افزار اجازه می دهد چندین تصویر سیستم عامل را همزمان اجرا کند. این فناوری دهه‌ ها پیش روی پردازنده‌ های مرکزی شروع شد و به مدیران این امکان را داد تا از هدر دادن قدرت پردازشی گران قیمت خودداری کنند.

مجازی‌ سازی فناوری را توصیف می‌ کند که در آن یک برنامه کاربردی، سیستم عامل مهمان یا ذخیره‌سازی داده از سخت‌افزار یا نرم‌افزار زیربنایی واقعی انتزاع می‌ شود.

یکی از کاربرد های کلیدی فناوری مجازی سازی، مجازی سازی سرور است که از یک لایه نرم افزاری – به نام Hypervisor – برای شبیه سازی سخت افزار زیرین استفاده می کند. این اغلب شامل حافظه CPU، ورودی/خروجی (I/O) و ترافیک شبکه می شود.‌ هایپروایزر ها منابع فیزیکی را می گیرند و آنها را جدا می کنند تا بتوانند در محیط مجازی از آنها استفاده کنند. آنها می توانند بالای یک سیستم عامل قرار بگیرند یا می توانند مستقیماً روی سخت افزار نصب شوند. مورد دوم نحوه مجازی سازی بیشتر شرکت ها سیستم های خود است.

خدمات شبکه ویپ VoIP

پروتکل (VoIP) نوعی سیستم تلفنی است که به جای تلفن ثابت سنتی از اتصال اینترنتی برای برقراری و دریافت تماس استفاده می کند.

اکثر مردم VoIP را جایگزین شرکت تلفن محلی می دانند. اگر به اینترنت متصل هستید، می توانید بدون نیاز به خدمات تلفن سنتی، محلی یا سیم های فیزیکی مسی، با هر کسی تماس بگیرید. تنها چیزی که نیاز دارید اینترنت پرسرعت و ارائه دهنده خدمات VoIP برای رسیدگی به تماس ها است. بهترین بخش این است که شما به پروتکل خاصی مقید نیستید. می توانید از یک شماره تلفن VoIP از طریق یک برنامه تلفن تجاری برای تبدیل رایانه یا دستگاه های تلفن همراه خود به تلفن استفاده کنید. یک ارائه دهنده VoIP قابل اعتماد می تواند همه چیز را برای شما انجام دهد. تلفن IP خود را وصل کنید و کارتان تمام است. این تلفن های دیجیتال از اتصال اینترنت پرسرعت شما برای برقراری ارتباط استفاده می کنند.

VoIP تماس های تلفنی شما را به داده هایی تبدیل می کند که از طریق اینترنت ارسال می شوند. اگر سیگنال Wi-Fi قوی دارید، می‌ توانید از کابل‌ های اترنت هم استفاده کنید. این کار را با هزینه بسیار کمتری نسبت به سیستم های تلفن قدیمی انجام می دهد. Voice over IP مزایای زیادی نسبت به خدمات تلفن سنتی دارد. تفاوت اصلی بین تلفن های VoIP و تلفن های ثابت این است که تلفن ثابت با سیم های مسی به یک مکان فیزیکی متصل می شود. از طرف دیگر، یک تلفن VoIP، تماس ‌ها را از طریق اینترنت برقرار و دریافت می‌ کند و به مکان خاصی محدود نمی‌ شود. تلفن های سنتی از خطوط آنالوگ برای انتقال سیگنال های صوتی استفاده می کنند. اگر می خواهید تماس برقرار کنید، باید سیم کشی اضافی نصب کنید.

پشتیبانی شبکه

در یک مفهوم گسترده، پشتیبانی شبکه با هر چیزی که شبکه کامپیوتری سازمان شما را در حال اجرا، سازنده و به‌روز نگه می‌ دارد، ارتباط دارد. این اطمینان می دهد که دستگاه های شما سالم هستند و سخت افزار، نرم افزار و دستگاه های شخصی شما سازگار و کار می کنند. این اطمینان می دهد که ازدحام وجود ندارد – که شبکه به اندازه کافی گسترده است تا همه ترافیک از آن عبور کرده و به سرعت حرکت کنند. این همچنین به معنای حمایت از افرادی است که از تجهیزات استفاده می کنند، یعنی شما، «کاربر نهایی».

این بخش آخر مهمترین بخش پشتیبانی شبکه است. به طور خاص، پشتیبانی شبکه شامل همه چیز از کار های تعمیر و نگهداری معمول، آزمایش و عیب‌یابی مشکلات تا طراحی و توسعه ویژگی‌ های جدید برای افزایش خدمات شما می‌ شود. متخصصان پشتیبانی شبکه های کامپیوتری که به آنها متخصص پشتیبانی فنی نیز گفته می شود، افرادی هستند که این وظایف را انجام می دهند. آنها مشکلات شبکه کامپیوتری را تجزیه و تحلیل، عیب یابی و ارزیابی می کنند و نقش مهمی در نگهداری معمول شبکه های سازمان خود مانند انجام پشتیبان گیری از فایل ها و به روز رسانی سیستم ایفا می کنند. یک متخصص پشتیبانی شبکه ممکن است بخشی از تیم پشتیبانی داخلی IT سازمان باشد یا به عنوان بخشی از کارکنان پشتیبانی فنی یک ارائه دهنده فناوری شبکه شخص ثالث خدمات ارائه دهد.

«کاربر نهایی» یک اصطلاح مفید برای متخصصان پشتیبانی شبکه است، اما مهم‌ترین چیزی که باید به خاطر بسپاریم این است که «کاربران نهایی» افراد هستند. همانطور که ما به “مکانیک خودرو” خود برای کمک به مشکلات خود اعتماد داریم، باید به تیم پشتیبانی شبکه خود نیز اعتماد کنیم.

تنظیم تجهیزات شبکه

فرآیند نصب شبکه و تنظیم تجهیزات شبکه شامل شناسایی موارد زیر است:

  • نیاز های کسب و کار چیست
  • کدام نوع شبکه موردنیاز خواهد بود
  • چه توپولوژی یا طرح دیجیتالی را دنبال خواهد کرد
  • و چه مقدار سخت افزار خاص نیاز دارد

جایی که سخت افزار را برای ایجاد بیشترین کارایی قرار دهیم، در واقع تنظیم تجهیزات شبکه را انجام داده ایم. نصب شبکه دامنه، هزینه و استقرار نهایی شبکه را به منظور ایجاد یک چارچوب فیزیکی که اتصال پایداری را فراهم می کند، به راحتی نگهداری و/یا ارتقاء می دهد، ارزیابی می کند و نیاز های کسب و کار یا موسسه ای را که از آن استفاده خواهد کرد، برآورده می کند.

اولین قسمت از تعریف نصب شبکه، شبکه است.

شبکه دو یا چند کامپیوتر (یا سایر دستگاه ‌ها و تجهیزات رایانه‌ای مانند چاپگر ها) است که به منظور اشتراک‌گذاری سریع، ایمن و آسان فایل ‌ها، منابع و سایر اطلاعات به هم مرتبط هستند.

تقریباً هر نمونه از نصب شبکه مبتنی بر ایجاد یک شبکه LAN است که اغلب در محدوده یک ساختمان واحد است. کامپیوتر ها، سرور ها و سایر تجهیزات از طریق اتصالات کابلی یا از طریق نقاط دسترسی بی سیم به شبکه LAN متصل می شوند.

در مقابل، WAN شبکه ‌های بزرگی را که مناطق جغرافیایی بزرگی را در بر می‌ گیرد، مانند یک شهر، کشور یا حتی دو قاره را به هم متصل می‌ کند. شبکه های WAN از لینک های ماهواره ای قدرتمند برای ایجاد اتصالات و پیوند ها در شبکه استفاده می کنند.