تعرفه خدمات اکتیو شبکه چقدره؟ خدمات اکتیو شبکه به مجموعه فعالیت هایی که بعد از پسیو برای استفاده از تجهیزات انجام می‌ شود، می‌ گویند. در واقع خدمات اکتیو مجموعه فعالیت های نرم افزاری هستند که بر روی تجهیزات سخت افزاری برای فعال شدن شبکه و دیتا اعمال می‌ شوند. تنظیمات دستگاه های مختلف در شبکه مانند: سويیچ، روتر، فایروال، فیبر نوری و کارت شبکه در بخش طراحی خدمات اکتیو شبکه صورت می‌ گیرد.

خدمات اکتیو شبکه

خدمات اکتیو شامل تنظیمات و پیکربندی دستگاه های ارتباطی شبکه و مدیریت در یک مجتمع است. این تنظیم باعث می شود که یک شبکه در حال اجرا و عملکرد مناسب باشد. هر شبکه بر اساس کاربردها و نوع عملکرد خود نیازمند تجهیزات و تنظیمات فردی خود است تا بهترین کارایی و با توجه به مسائل اقتصادی داشته باشد.

تنظیمات و پیکربندی سرور های لینوکس و ویندوز:

پیکربندی نرم افزار پیکربندی و تنظیم خدمات سرور لینوکس و ویندوز:

دیتا سنتر

دیتا سنتر، مرکز فناوری عملیات مدرن سازمانی است. دیتا سنتر زیرساخت حیاتی فناوری اطلاعات مورد نیاز برای ارائه منابع و خدمات به کارمندان، شرکا و مشتریان تجاری در سراسر جهان را فراهم می کند. طراحی دیتا سنتر جز خدمات اکتیو شبکه است که تعرفه خاص خودش را دارد.

یک کسب و کار کوچک یا متوسط ​​اغلب می تواند یک “دیتا سنتر” مفید را در محدوده یک اتاق راحت دیگر با تغییرات اندک، در صورت وجود، پیاده سازی کند. با این حال، مقیاس بزرگ درگیر در محاسبات سازمانی، فضای اختصاصی بزرگی را می طلبد که با دقت طراحی شده است تا از فضا، نیرو، خنک کننده، مدیریت، قابلیت اطمینان و نیاز های امنیتی زیرساخت فناوری اطلاعات پشتیبانی کند.

در نتیجه، دیتا سنتر بزرگترین و گرانترین دارایی کسب و کار را نشان می دهد – هم از نظر سرمایه گذاری سرمایه و هم از نظر هزینه های عملیاتی مکرر. رهبران کسب و کار و فناوری اطلاعات باید به مسائل مربوط به طراحی و ساخت دیتا سنتر توجه زیادی داشته باشند تا اطمینان حاصل کنند که تسهیلات حاصل نیاز های تجاری را در طول چرخه عمر تسهیلات و شرایط تغییر کسب و کار برآورده می کند.

بکاپ دیتا سنتر

یکی دیگر از مواردی که در لیست تعرفه خدمات اکتیو شبکه قرار می گیرد، بکاپ گیری دیتا سنتر است. بکاپ از مرکز داده یا دیتا سنتر، فرآیند بکاپ و بایگانی داده‌ ها، برنامه‌ ها و/یا زیرساخت یک مرکز داده است. این یک فرآیند گسترده است که شامل ابزار ها و تکنیک های دستی و خودکار برای ایجاد یک نمونه پشتیبان از داده ها و منابع مرکز داده است. بکاپ از دیتا سنتر در درجه اول به عنوان بخشی از اقدامات بازیابی فاجعه و تداوم کسب و کار مرکز داده انجام می شود. به طور معمول، بکاپ از دیتا سنتر شامل موارد زیر است:

پشتیبان گیری از داده ها و بایگانی سیستم ها در دیتا سنتر

نصب و نگهداری منابع زیرساخت سخت افزاری اضافی و پشتیبان مانند سرورها، دسکتاپ و دستگاه های شبکه و/یا اتصال به اینترنت

نمونه‌ های بکاپ از اجزای غیر کاربردی دیتا سنتر مانند منابع برق و خنک‌کننده مرکز داده

پشتیبان گیری از مرکز داده برای داده ها و برنامه ها، معمولاً از طریق مرکز داده یا نرم افزار پشتیبان گیری کلاس سازمانی انجام می شود. داده های پشتیبان را می توان در یک مرکز پشتیبان گیری اطلاعات داخلی یا در یک مرکز پشتیبان گیری خارج از سایت یا شخص ثالث ذخیره کرد.

مجازی سازی

یکی دیگر از مواردی که جز خدمات اکتیو شبکه محسوب می شود، مجازی سازی است.

مجازی‌ سازی فرآیندی است که امکان استفاده کارآمدتر از سخت‌افزار فیزیکی کامپیوتر را فراهم می‌ کند و پایه و اساس محاسبات ابری است. پس در لیست خدمات اکتیو شبکه قرار می گیرد.

مجازی‌ سازی از نرم‌افزاری برای ایجاد یک لایه انتزاعی بر روی سخت‌افزار رایانه استفاده می‌ کند که به عناصر سخت‌افزاری یک رایانه (پردازنده ‌ها، حافظه و غیره) اجازه می‌ دهد تا به چندین رایانه مجازی، که معمولاً ماشین‌ های مجازی (VM) نامیده می‌ شوند، تقسیم شوند. هر ماشین مجازی سیستم عامل (OS) خود را اجرا می‌ کند و مانند یک کامپیوتر مستقل رفتار می‌ کند، حتی اگر فقط بر روی بخشی از سخت‌افزار واقعی رایانه اجرا شود.

نتیجه این است که مجازی‌سازی استفاده کارآمدتر از سخت‌افزار فیزیکی کامپیوتر را امکان‌پذیر می‌ کند و امکان بازگشت بیشتر سرمایه‌گذاری سخت‌افزاری سازمان را فراهم می‌ کند.

امروزه مجازی سازی یک روش استاندارد در معماری فناوری اطلاعات سازمانی است. همچنین این فناوری است که سیستم ابری را هدایت می کند. مجازی‌سازی ارائه‌دهندگان ابر را قادر می‌ سازد تا با سخت‌افزار رایانه فیزیکی موجود خود به کاربران خدمات ارائه دهند. به کاربران ابری این امکان را می دهد که تنها منابع محاسباتی مورد نیاز خود را در صورت نیاز خریداری کنند و با افزایش حجم کاری، این منابع را مقرون به صرفه افزایش دهند.

تعرفه خدمات اکتیو شبکه

قیمت و تعرفه خدمات اکتیو شبکه بسته به اینکه چه خدماتی مد نظر شما است، متفاوت می باشد و قیمت ثابتی ندارد. به طور مثال راه اندازی روتر میکروتیک با راه اندازی روتر سیسکو قیمت یکسانی ندارند. یا مثلا ماشین های مجازی همه یکسان نیستند پس قیمت نصب و راه اندازی یکسانی هم نخواهند داشت.

راه اندازی مودم و نصب آنتی ویروس جز مواردی است که نسبت به دیگر خدمات اکتیو شبکه هزینه کمتری به دنبال خواهد داشت. خدمات اکتیو شبکه معمولاً پس از ارائه خدمات مشاوره شبکه که در آن نیاز ها و اهداف شرکت در کنار امکانات فعلی مورد بررسی قرار می‌ گیرد و سرویس‌ های پیشنهادی که هر ارائه دهنده به صورت منحصر به فرد دارد، به همراه هزینه نصب و راه‌اندازی به مشتریان ارائه می‌ شود. بعد از تأیید توسط کارفرما این سرویس‌ ها و یا نرم‌افزار ها در شبکه مشتری نصب می‌ شوند و پس از آزمایش و رفع ایرادات احتمالی، آماده استفاده پرسنل می شوند.

در این مرحله در صورت نیاز مشتری، جلسات آموزشی برای پرسنلی که از این سرویس‌ های جدید استفاده می‌ کنند و با آن آشنایی ندارند، هم تشکیل خواهد شد. پشتیبانی هم بسته به نوع قرارداد وجود دارد که می توانید هر زمان که در مورد هر یک از خدمات اکتیو شبکه سوالی دارید، با کارشناسان مطرح کنید.

تمامی اهداف و نیاز های شما از شبکه، در این مراحل برآورده خواهد شد. در بخش خدمات اکتیو شبکه تمامی سرویس‌ هایی که شرکت‌ ها برای پیشبرد اهداف خود نیاز دارند گنجانده شده است. این سرویس‌ ها و نرم‌افزار ها هستند که نیاز های شرکت را در جهت بالا بردن سرعت انجام امور اداری و تجاری، بالا بردن راندمان کاری، بالا رفتن سطح کیفی و کمی کار برآورده می‌ کنند.

یکی از مهم‌ترین مواردی که در تعیین قیمت خدمات اکتیو شبکه تأثیرگذار است، تجهیزاتی که برای اجرای این بخش از شبکه مورد استفاده قرار می‌ گیرند. بخش عمده‌ای از تجهیزات شبکه مربوط به نرم‌افزار های موجود و فعال در شبکه هستند؛ بنابراین هرچه که تعداد نرم‌افزار ها بیشتر باشد و نظارت و مدیریت آن ها دشوار باشد، هزینه‌ای که باید پرداخته شود هم بیشتر خواهد شد.