دکل مهاری, مقالات

متعلقات دکل مهاری چیست و چه کمکی در نصب دکل می‌کند؟

متعلقات دکل مهاری چیست و چه کمکی در نصب دکل می‌کند؟

دکل مهاری نوعی دکل مخابراتی است که در دو نوع سه و چهار پایه احداث می‌شود. برای احداث دکل‌های مهاری به استفاده از چندین نوع تجهیز مختلف نیاز دارید. متعلقات دکل مهاری باید با بیشترین میزان کیفیت تولید و به صورت اصولی نصب شوند. نصب حرفه‌ای متعلقات دکل مهاری از اهمیت بسیار زیادی برخوردار است و تعیین کننده قیمت دکل مهاری است. زیرا دکل‌های مهاری نوعی دکل مخابراتی بوده و دریافت و ارسال کننده سیگنال‌های مختلف هستند. در ادامه مطلب به بررسی جزئیات بیشتری از متعلقات دکل مهاری می‌پردازیم.

انواع متعلقات دکل مهاری

دکل مهاری نوعی دکل منحصر به فرد است که برای احداث آن باید یک سری متعلقات خاص فراهم کنید. در غیر این صورت احداث دکل مهاری با مشکل مواجه شده و امکان ارسال و دریافت سیگنال‌های مخابراتی فراهم نخواهد شد. برای انتخاب هر یک از متعلقات دکل مهاری هم باید به مشخصات دکل توجه کنید. انواع متعلقات دکل مهاری شامل موارد زیر هستند:

1- سکشن (بدنه)

برای احداث دکل‌های مهاری و ایجاد چارچوب اولیه آن به استفاده از لوله و میلگرد نیاز است. قسمت‌هایی که توسط لوله و میلگرد ایجاد می‌شوند؛ سکشن نام دارند. طول هر یک از سکشن‌های دکل مهاری حدودا ۳ متر است. با کنار هم قرار گرفتن سکشن‌ها؛ بدنه و ساختار اصلی دکل مهاری ایجاد می‌شود. بر روی هر سکشن هم ۸ پله برای بالا رفتن آسان از دکل و افزایش استحکام آن نصب می‌شوند. 

2- بیس پلیت

منظور از بیس پلیت دکل مهاری یک صفحه فلزی با سه یا چهار پایه است. بیس پلیت بین سکشن دکل مهاری و فونداسیون بتنی دکل قرار می‌گیرد. سکشن یا همان بدنه دکل مهاری به پایه‌های بیس پلیت متصل شده و سپس با فونداسیون ارتباط برقرار می‌کند. 

3- سیم مهاری

برای احداث دکل مهاری و استوار ماندن آن؛ به ایجاد تکیه گاه و متصل کردن سکشن به آن نیاز است. این کار توسط یکی از مهم‌ترین متعلقات دکل مهاری؛ یعنی سیم مهاری انجام می‌شود. هر یک از سیم‌های مهاری از ۷ رشته مفتول خشک (فولاد گالوانیزه) تولید می‌شوند.

4- مهارکش

برای تنظیم میزان کشش سیم‌های مهاری و درست مهار شدن دکل باید از مهارکش استفاده کنید. مهارکش نوعی پیچ قابل تنظیم دو طرفه است. در ساختار مهارکش دو قسمت رزوه دار وجود دارد. یکی از این قسمت‌ها به انتهای یک حلقه فلزی متصل شده و انتهای دیگر هم قلابدار است. برای تنظیم میزان کشش سیم مهاری باید قسمت حلقه‌ای مرکزی مهارکش را بپیچانید تا دو انتهای آن به هم نزدیک یا از هم دور شوند.

5- کرپی (کلمس)

برای برقراری اتصال محکم میان سیم مهاری و مهارکش از کرپی (کلمس) استفاده خواهد شد. این مورد از متعلقات دکل مهاری از فولاد ساخته می‌شود. به این ترتیب ساختاری محکم داشته و مانع از جدا شدن سیم مهاری از مهارکش خواهد شد.

6- میله مهار

انواع میله مهار برای اتصال سیم مهاری به تکیه گاه دکل کاربرد دارند. میله‌های مهار به دو صورت زمینی و دیواری در دسترس هستند. میله‌های مهار از میلگرد ۱۶ با پوشش گالوانیزه و به طول یک متر ساخته می‌شوند.

7- صفحه پشت دیوار دکل

این مورد از متعلقات دکل مهاری مانند یک واشر عمل می‌کند. از صفحه پشت دیوار دکل برای نگه داشتن میله مهار دیواری در پشت دیوار دکل استفاده می‌شود. ابعاد این صفحه ۲۰×۲۰ بوده و ضخامت آن نیز ۵ میلی متر است.

8- صفحه تعادل

در کنار سایر متعلقات دکل مهاری، صفحه تعادل نیز یک تجهیز بسیار مهم محسوب می‌شود. این تجهیز یک صفحه ذوزنقه شکل است که در ضلع کوچک‌تر آن یک سوراخ و در ضلع دیگر آن چندین سوراخ وجود دارند. از صفحه تعادل برای اتصال مهارکش به میله مهار استفاده می‌شود. تعداد سوراخ‌های صفحه تعادل با در نظر گرفتن متراژ و نوع مهار دکل تعیین خواهد شد. 

9- گوشواره

با عبور سیم مهاری از حلقه مهارکش احتمال خم شدن بیش از حد سیم، صدمه دیدن و بریدگی آن وجود دارد. به همین علت از قطعه‌ای فلزی به نام گوشواره استفاده می‌شود. گوشواره از خم شدن بیش از حد سیم مهاری در حلقه مهارکش جلوگیری خواهد کرد.

10- تاج سر دکل

تاج آخرین قطعه‌ای است که در بالاترین قسمت دکل مهاری نصب می‌شود. وجود تاج سر دکل برای نصب سیستم روشنایی و تجهیزات صاعقه گیر ضروری است. 

11- کمربند دکل

برای اتصال سیم مهاری به سکشن دکل به استفاده از یک قطعه دیگر نیاز است. کمربند دکل همان تجهیزی است که اتصال سیم مهاری به سکشن را امکان پذیر می‌کند.

12- پیچ و مهره

برای اتصال متعلقات دکل مهاری به یکدیگر از انواع پیچ و مهره با سایزهای مختلف استفاده می‌شود. پیچ و مهره ۵۰×۱۶ از جنس فولاد با پوشش گالوانیزه برای اتصال مهارکش به صفحه تعادل کاربرد دارد. از پیچ مهره ۶۰×۱۰ نیز برای اتصال سکشن‌های دکل استفاده می‌شود.

اهمیت کیفیت متعلقات دکل مهاری در نصب

همانطور که گفتیم دکل‌های مهاری نوعی دکل مخابراتی هستند. بنابراین باید به بهترین نحو نصب شده و آماده ارسال و دریافت سیگنال‌های مخابراتی باشند. از طرفی دکل‌های مهاری ساختاری بلند و گسترده دارند. به همین علت باید بدون نقص نصب شوند تا احتمال ایجاد خطر کاهش پیدا کند. به طور کلی متعلقات دکل مهاری باید بیشترین میزان کیفیت را داشته باشند و به صورت حرفه‌ای نصب شوند. مجموعه هنر توسعه و ارتباطات شایگان خدمات نصب دکل مهاری را در کنار تامین متعلقات دکل مهاری با کیفیتی منحصر به فرد، ارائه می‌دهد.