چرا به نصب و راه اندازی بکاپ سرور (Backup Server) نیاز داریم؟ حملات سایبری یکی از تهدیداتی است که اهمیت پشتیبان گیری از سرور و افزونگی داده ها را برجسته می کند. در حالی که بخشی از آسیب پذیری ها و تهدیدات شبکه های سازمانی را غافلگیر می کند، حجم انبوهی از داده هایی که در حال حاضر جمع آوری، ذخیره سازی و پردازش می شوند بیش از حد قابل مدیریت هستند.

بکاپ گیری سرور برای منابع شبکه حیاتی باین مشکلات را به صورت زیر حل می کند:

 • اطمینان از اینکه مهاجمان دسترسی کاربران شبکه به منابع را محدود نمی کنند.
 • سازمان ها را ملزم به شناسایی و بهینه سازی حفظ داده ها می کند.

راه اندازی بکاپ سرور چیست؟

سرورهای پشتیبان گیری سیستم های پر قدرتی هستند که وظیفه ذخیره و محافظت از داده های حیاتی شبکه را برای بدترین سناریو بر عهده دارند. این سناریو می تواند طوفان، قطعی طولانی مدت برق یا حمله سایبری پیشرفته باشد در هر صورت سازمان ها به روشی برای بازیابی اطلاعات از دست رفته نیاز دارند.

سرورهای محلی یا مبتنی بر ابر می توانند از فایل ها، پوشه ها، پایگاه داده ها، هارددیسک ها و موارد دیگر بکاپ بگیرند تا اطمینان حاصل شود که داده ها خارج از استفاده روزمره به عنوان منابع شبکه در دسترس باقی می مانند. با ظهور راه حل های ابری، خدمات پشتیبان گیری مورد توجه قرار گرفت.

بکاپ گیری و محاسبات ابری

با توسعه محاسبات ابری یا رایانش ابری، خدمات ابری به سه طریق به امنیت داده ها کمک می کنند. موارد زیر اغلب به عنوان خدمت به سازمان ها ارائه می شوند:

 • فضای ذخیره سازی ابری
 • ذخیره سازی ساده داده ها
 • بکاپ گیری ابری
 • بکاپ گیری خودکار از داده ها
 • همگام سازی ابری
 • همگام سازی فعال بین فایل ها

بکاپ محلی در مقابل بکاپ ابری

هر سرور یا سایر دستگاه های سازمانی (به عنوان مثال نوار، دیسک؛ فلش مموری) که داده های اضافی را در محل فیزیکی نگهداری می کنند به عنوان بکاپ محلی شناخته می شوند. بکاپ های محلی که به یک سازمان جانبی با اینترنت وابسته نیستند در دسترس هستند و نسخه های پشتیبان سیستم را سریعتر از بکاپ ابری بارگیری می کنند.

مانند بسیاری از راه حل های ابری دیگر، بکاپ گیری ابری خدماتی هستند که توسط ارائه دهندگان ابر و دیتاسنترها ارائه می شوند. بکاپ گیری ابری در پلتفرم های ابری مانند AWS، Azure و GCP در دسترس هستند یا سازمان ها می توانند از طریق زیرساخت های ابری خصوصی بکاپ ها را ایجاد کنند.

مزایای پشتیبان گیری ابری شامل کاهش سربار، محافظت در برابر بلایای طبیعی؛ دسترسی به داده ها از هر جایی، امنیت قوی تر و مقیاس پذیری است. ب این حال، بارگیری مجدد یا همگام سازی سیستم ها در بکاپ گیری ابری بیشتر طول می کشد. ارائه دهندگان ابر انتقال را به سادگی انجام نمی دهند.

بکاپ هیبریدی و قانون پشتیبان گیری 3-2-1

در حالی که پشتیبان گیری محلی و ابری هر دو مزایای خود را دارند، تکیه بر یکی یا محدود کردن نسخه های پشتیبان خود به یک نسخه، راه حل خوبی نیست. متخصصان صنعت در مورد اصل پشتیبان گیری 3-2-1 به توافق رسیده اند:

تصویر زیر یک طرح گرافیکی که اصل پشتیبان‌گیری 3-2-1 از داده‌ها را نشان می‌دهد را نشان می دهد و بیان می‌کند هر سازمان باید 3 نسخه بکاپ از داده‌های خود داشته باشند که 2 نسخه در دستگاه های ذخیره‌سازی مختلف و حداقل 1 نسخه در یک مکان خارج از سایت یا فضای ابری باید وجود داشته باشند.

انواع بکاپ گیری داده ها

پشتیبان گیری کامل

 • همه چیز را کپی می کند
 • بار داده های سنگین
 • کندترین پشتیبان
 • سرعت بازیابی بالا
 • ریکاوری کامل نسخه بکاپ

پشتیبان گیری تفاضلی

 • تغییرات جدید را کپی می کند
 • بار داده متوسط
 • پشتیبان‌گیری سریع‌تر
 • سرعت بازیابی بالا
 • آخرین نسخه پشتیبان کامل و آخرین نسخه پشتیبان تفاضلی را بازیابی می کند

پشتیبان گیری افزایشی

 • تغییرات جدید را کپی می کند
 • بار داده های کوچک
 • سریعترین نسخه پشتیبان
 • کمترین سرعت بازیابی
 • آخرین نسخه پشتیبان کامل و تمام تغییرات افزایشی را بازیابی می کند

اهمیت پشتیبان گیری آفلاین

در می 2021، هکرها شبکه های شرکت انرژی Colonial Pipeline و شرکت فرآوری گوشت JBS را هدف قرار دادند و داده های آنها را رمزگذاری کردند. بدون دسترسی به منابع شبکه و ترس از مصالحه بیشتر، Colonial و JBS تصمیم گرفتند بخش های شبکه را تعطیل کنند یا تولید را متوقف کنند. بسیاری از شرکت های دیگر نیز در این شرایط همین کار را کردند.

یکی از راه حل های جلوگیری از رمزگذاری و اخاذی، پشتیبان گیری آفلاین است که توسط عوامل تهدید دست نخورده باقی می ماند. در مثال‌های ذکر شده در بالا، باج‌افزارها داده‌های شبکه را رمزگذاری کردند و از عملیات عادی پرسنل و ذینفعان جلوگیری کردند. سازمان‌ها باید پرداخت باج را در نظر بگیرند در حالی که ادامه توقف یا حتی ورشکستگی بقای شرکت را تهدید می‌کند.

با یک نسخه بکاپ سرور آفلاین دست نخورده، بازیابی شبکه را می توان در یک سوئیچ انجام داد. در حالی که زمانی به سرورهای محلی محدود می شد، خدمات پشتیبان گیری ابری همچنان به SMB ها دسترسی به یک راه حل سرور از راه دور مقیاس پذیر را ارائه می دهند.

مدیریت حجم زیادی از داده ها

داده ها می توانند برای سازمان ها هم دارایی و هم ضرر باشند. داده ها دارایی هستند زیرا می توانند تصمیمات تجاری را تعیین کنند، اما به دلیل خطرات مرتبط با از دست دادن داده ها یک تهدید باشد. در هر دو مورد، پیام واضح این است که داده های سازمان را جدی بگیرید.

ایجاد پلن ریکاوری

امروزه سازمان ها در هر اندازه ای به ذخیره سازی داده ها متکی هستند. اطلاعات کارمندان و مشتریان، اسناد اختصاصی، کد برنامه، میل سرورها و موارد دیگر نمونه‌هایی از داده‌هایی هستند که به بهترین وجه خصوصی نگه داشته می‌شوند. با این حال، اجرای یک پلن پشتیبان گیری و بازیابی برای شبکه های سازمانی ساده تر از انجام آن است. توصیه های ما برای شروع عبارتند از:

 • فهرستی دقیق از اجزای شبکه (نرم افزار، سخت افزار و مبتنی بر ابر) تهیه کنید.
 • حجم داده ها را برای بخش های مختلف شبکه ارزیابی و ثبت کنید
 • داده‌های مربوطه را برای نگهداری و داده‌هایی که می‌توان به طور ایمن از بین برد را شناسایی کنید
 • اطمینان حاصل کنید که همه سیستم‌ها، دستگاه‌ها و پرسنل مطابق مقررات تعیین شده پیش می روند

ایمن سازی داده ها برای تداوم کسب و کار ضروری است

چیزی که متخصصان امنیت سایبری را نگران می کند، خطر نشت اطلاعات است. خواه به برند سازمان لطمه بزند یا شرکت را در معرض خطر قانونی یا مالی قرار دهد، مصرف کنندگان، مقامات دولتی و سازمان ها داده ها را جدی می گیرند. علاوه بر اطلاعات حساس مشتریان خود، کسب و کارها دارای داده های اختصاصی هستند که به آنها امکان می دهد در بازار مزیت رقابتی داشته باشند.

در حالی که شرکت‌های بزرگ‌تر و محبوب‌تر در طول سال‌ها بیشترین بار حملات سایبری را دریافت کرده‌اند، هیچ سازمانی تا به حال از نظر دیجیتالی 100% ایمن نبوده است. در سراسر صنایع، پشتیبان گیری آفلاین و از راه دور بخشی ضروری برای زنده ماندن از فاجعه بعدی است.

بازار راه اندازی بکاپ سرور

تحلیلگران صنعت پیش‌بینی کردند که ارزش بازار جهانی پشتیبان‌گیری از سرورها در سال 2020 حدود 5 میلیارد دلار است که احتمال دو برابر شدن آن تا سال 2026 وجود دارد.

ارائه‌دهندگان خدمات ابری با ارائه قابلیت‌های ذخیره‌سازی، همگام‌سازی و پشتیبان‌گیری به سازمان‌ها همچنان یک گزینه محبوب هستند. در حالی که Dropbox، Google Drive و iCloud ممکن است نام‌های معروفی برای مصرف‌کنندگان باشند، کسب‌وکارها باید در حفاظت از داده‌های حساس بسیار بیشتر عمل کنند. بنابراین، توانایی پلتفرم های ابری برای همگام سازی مداوم تغییرات و پشتیبان گیری خودکار برای سازمان ها بسیار مهم است.

راه اندازی بکاپ سرور برای آماده شدن برای بدترین سناریوها

اقتصاد جهانی به طور فزاینده ای به داده ها وابسته است. از آنجایی که در قلب هر کاری که ما در دنیای دیجیتال انجام می دهیم، داده ها ذاتا ارزش بالایی دارند. در حالی که بلایای طبیعی کمتر اتفاق می‌افتد، تهدیدهای دیجیتالی ارائه‌شده توسط عوامل بد، بدافزارها و خطاهای انسانی خدمات پشتیبان‌گیری را ضروری می‌سازد. با صرف زمان برای ارزیابی داده های حساس سازمان، راه اندازی بکاپ سرور و ریکاوری اطلاعات از دست رفته برای بدترین سناریوها آماده شوید. شما می توانید برای نصب و راه اندازی بکاپ سرور خود با کارشناسان ما تماس حاصل فرمایید.