دکل مهاری

آشنایی با انواع دکل + مشخصات فنی

قیمت دکل مهاری چهار وجهی

دکل یک سازه بلند و فلزی است که از فولاد ساخته می‌شود. این سازه فولادی؟ بیشتر برای نگهداری کابل، آنتن،تجهیزات مخابراتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرد. در واقع باید گفت که دکل ابزاری است که باعث می‌شود امواج رادیویی بهتر ارسال و‌ دریافت شوند چون اگر کابل‌ها و آنتن‌ها روی زمین باشند، امواج به دلیل برخورد با موانع به خوبی ارسال یا دریافت نمی‌شوند.

دکل مهاری چیست؟

دکل مهاری یکی از انواع دکل‌ها است به شکل سه وجهی یا چهار وجهی ساخته می‌شود. دکل‌های مهاری از طریق کابل یا همان سیم مهار به یک تکیه گاه محکم مانند زمین، بلوک سیمانی یا دیوار متصل می‌شوند. معمولا سکشن‌ (Section) یا همان قطعات دکل‌های مهاری در کارگاه‌ها ساخته می‌شود و‌ هنگام نصب دکل، این قطعات در کنار هم قرار می‌گیرند و یک دکل را تشکیل می‌دهند.

معرفی انواع دکل

دکل‌های مهاری به دلیل وزن سبک، قیمت ارزان و‌ نصب آسان برای موارد مختلف مانند نصب دوربین، نصب آنتن‌های مخابراتی و… مورد استفاده قرار می‌گیرند. به همین دلیل مدل‌های متنوعی از دکل مهاری در بازار موجود است که از نظر کاربرد و‌ ارتفاع دکل با هم تفاوت دارند. انواع دکل مهاری عبارتند از:

1- دکل pol

زیر مجموعه ای از دکل های تک پایه هستند که برای ارتفاع های کم استفاده می شود. از نظر وزن سبک هستند و معمولا جهت نصب بر روی بام استفاده می شوند. به نوع زمینی این دکل ، میکرو هم گفته می شود. بدنه این نوع دکل لوله بوده و سکشن ها به صورت فلنج به فلنج به هم متصل می گردند. دستگاه ریپیتر در بحث مخابرات عمدتا بر روی این نوع دکل قرار گرفته و به دکل میکرو رپیتر مرسوم است.

2- دکل ICB

این نوع دکل به دلیل وجود فونداسیون پیش ساخته از سرعت بالایی در نصب و تجهیز برخوردار بوده و همچنین مزیت بارز آن قابلیت جابجایی از مکانی به مکان دیگر می باشد. مزیت دیگر این دکل نسبت به دکل های خودایستا سکشن های یکپارچه آن می باشد که در سرعت نصب تاثیر گذار است.

در رابطه با ساختار دکل ICB می‌توان گفت که پابه‌های آن از نوع لوله‌های بدون درز و نوع خود ایستا ۳ پایه است. سطح این دکل نیز با روش گالوانیزه گرم، گالوانیزه شده و همین موضوع احتمال زنگ زدگی دکل را به صفر رسانده است.

این نوع دکل تا ارتفاع 48 متری در سکشن های 6 متری با قاعده مثلثی طراحی و نصب شده و قابلیت نصب استراکچر xpole و microwave mounting را دارد.

دکل فوق دارای سطح بادگیر 15 متر مربع و سرعت باد 130 کیلومتر بر ساعت است.

پوشش گالوانیزه منطبق با استانداردهای TIA/EIA-222F

3- دکل (NB) Narrow Base

دکل خود ایستا NB دارای ۴ پایه است و پایه‌های آن در فاصله کمی از یکدیگر قرار دارند.هوریزنتال ها، ریداندنت‌ها ، بریس‌ها و … از جمله قطعات اصلی این نوع دکل به حساب می‌آیند. در واقع می‌توان گفت دکل های NB مشابه دکل های خود ایستا هستند ، که با توجه به فاصله کم لگ های دکل از یکدیگر ، فضای کمتری را اشغال می کنند. به همین منظور، دکل‌های خود ایستا NB را معمولا در مناطق شهری که فضا محدود است نصب می‌کنند. معمولا این مدل دکل بیشتر برای نصب آنتن‌های مایکروویوها ، موبایل و وایرلس‌ها کاربرد دارد. دکل‌های فوق تا ارتفاع 48 متر و سرعت باد 130 کیلومتر بر ساعت و سطح بادگیر 15 متر مربع قابل طراحی و تولید هستند.

4- دکل Monopole

دکل منوپل یا تلسکوپی به دکلی گفته می شود که به صورت تک پایه باشد . این دکل با لوله های اسپیرال و چند وجهی ساخته می شود. این نوع دکل با توجه به فضای کمی که اشغال می کند مد نظر قرار گرفته و در محیط های شهری که زمین از ارزش بالایی برخوردار است استفاده گردیده و ظرفیت باربری آنها با توجه به تک پایه بودن محدود می باشد. همچنین از دیگر مزایای این مدل دکل می‌توان به هزینه نصب پایین آن نسبت به سایر دکل‌ها و تنوع آن اشاره کرد.

انواع دکل منوپل

 • دکل منوپل اورلب: این مدل از دکل‌های منوپل، وزن سبک و ارتفاع کمی دارند و به صورت استوانه صاف هستند. به همین دلیل بیشتر بر روی بام ساختمان‌ها نصب می‌شوند.
 • دکل منوپل فلنجی(اسپیرال): این مدل دکل از بخش‌های مختلفی تشکیل شده که هنگام نصب این بخش‌ها به هم متصل می‌شوند. قسمت پایین مدل فلنجی معمولا پهن‌تر از قسمت بالای آن است. در نتیجه مقابل بادهای شدید و طوفان مقاومت بهتری دارد.
 • دکل منوپل چند وجهی: این مدل دکل‌ از قطعات ۶ متری تشکیل شده که هنگام نصب در محل مورد‌نظر به هم وصل می‌شوند. یک نکته مهمی که درباره این مدل دکل‌ها وجود دارد این است که دکل‌های چند وجهی مقاومت خوبی در برابر لرزش ندارند. در نتیجه نباید در جاده‌هایی که محل رفت آمد ماشین های سنگین است، نصب شوند.

دکل منوپل تولیدی این شرکت تا ارتفاع 36 متر ، طراحی و تولید گردیده است، بدنه لوله ای اسپیرال و چند وجهی ، قابلیت نصب استراکچر XPOLe, VPOLe , Microwave mounting در ارتفاعات مختلف را داراست.  پوشش گالوانیزه گرم منطبق با استاندارد TIA/EIA-222F

5- دکل self-supporting

دکل های خودایستا در دو نوع 3 پایه و 4 پایه تولید گردیده و پایه ها با اعضای خرپایی به هم متصل می  شوند.این نوع دکل ها با توجه به فاصله زیاد پایه ها توانایی نگهداری انواع آنتن ها و همچنین مقاومت در برابر سرعت باد شدید ، وارد بر دکل را داراست. هر سکشن معمولا 6 متر بوده و مبنای طراحی  این نوع دکل ها نوع و تعداد آنتن های نصب شده بر روی آن و همچنین سرعت باد منطقه نصب آنتن های دکل است.

تمام قطعات دکل بر اساس نقشه ساخت به طور مجزا ساخته شده و برای جلوگیری از خوردگی و زنگ زدگی گالوانیزه گرم می شوند . و این قطعات با توجه به نقشه نصبی که همراه دکل موجود است به آسانی قابل نصب می باشد.

انواع دکل Self-supporting

 • دکل خود ایستا لوله نبشی: پایه های آن لوله و اجزای داخلی دکل نبشی می باشد، اتصال سکشن ها به صورت فلنج بوده و اتصال اجزای داخلی دکل به صورت پیچ و مهره خواهد بود.
 • دکل خود ایستا تمام نبشی: تمام اجزای آن نبشی 90 درجه می باشد و تمام قطعات به وسیله پیچ و مهره به یکدیگر متصل می شوند. دکل های فوق تا ارتفاع 120 متر و سطح بادگیر 30 متر مربع و سرعت باد 160 کیلومتر بر ساعت قابل ساخت است.

6- دکل Guyed

دکل مهاری به دکلی گفته می شود که به وسیله مجموعه کابلهای فولادی به زمین یا تکیه گاه دیگری مهار می گردد. مزیت این نوع دکل ، وزن پایین و سبکی سازه دکل بوده و اغلب در شبکه همراه ،  رادیو و بی سیم و شبکه های رایانه ای دور و در مکانهایی که فضا به قدر کافی موجود باشد مورد استفاده می گردد. دکل مهاری با قابلیت نصب در پشت بام منازل و ادرات ، می تواند از مزیت ارتفاع ساختمان به نفع کاربران برای پوشش بیشتر شبکه بهره گیری نماید. دکل مهاری بسته به ابعاد و نوع ساخت به چند دسته تقسیم می شود:

از انواع آن می توان به دکل های سری G با قاعده مثلثی شکل ( سه وجهی و چهار وجهی ) اشاره کرد که با انواع G65 با قاعده 65 سانتی متر ، G55 با قاعده 55 سانتی متر، G45 با قاعده 45 سانتی متر ، G35 وG80 ، تا ارتفاع 60 متر تولید می شوند. این دکل ها به صورت سه ضلعی  و به صورت سکشن های سه متری مورد استفاده قرار میگیرند. در ادامه ویژگی‌های چند نمونه دکل مهاری Guyed را مورد بررسی قرار داده‌ایم:

دکل‌های مهاری G35

این نوع دکل‌ سه وجهی بوده و قابلیت این را دارد که ارتفاع ۱۵ تا ۳۰ متری را پوشش دهد. جنس فونداسیون آن بتنی است. چنانچه میلگرد آن ۸ میلیمتری آن باشد تا ارتفاع ۱۵ متر و در صورتی که میلگرد به کار رفته در دکل ۱۰ میلیمتری باشد می‌توان آن را تا ارتفاع ۳۰ متر نصب کرد.  نصب دکل G۳۵ معمولا برای مواردی مثل نصب انواع دوربین‌های کنترل کننده محیط، ایستگاه‌های هواشناسی و ایستگاه‌های ارتباطات رادیویی کاربرد دارد.

دکل‌های مهاری G45

این مدل را می‌توان تا ارتفاع ۴۵ متری نصب کرد و مدل چهار وجهی آن تا ارتفاع ۶۰ متر را می‌تواند پوشش دهد. طول سکشن‌های این دکل معمولا ۳ متر بوده و برای زمینه‌های گوناگون مخابراتی، ارتباطی و امنیتی کاربرد دارد.

دکل‌های مهاری G55

این مدل دکل یک نوع دکل میلگردی و لوله‌نبشی است که قابلیت پوشش دهی تا ارتفاع ۹۰ متر را دارد. از این مدل دکل برای نصب تجهیزات و آنتن‌های مخابراتی استفاده می‌شود.

دکل‌های مهاری G65

مدل دیگری از دکل‌های مهاری بوده که سه وجهی است و تا ارتفاع ۱۲۰ متری را پوشش می‌دهد. این مدل دکل بیشتر برای مناطق کویری مورد استفاده قرار می‌گیرد.  دکل G۶۵ برای مواردی مانند انتقال برق، روشنایی و… کاربرد دارد. دکل های فوق دارای سرعت باد 130 کیلومتر بر ساعت و سطح بادگیر 7 متر مربع تولید می گردد.

 دکل انتقال نیرو

7- دکل انتقال نیرو

انرژی الکتریکی را می توان بطور اقتصادی به فاصله های دور انتقال داد. برق از نیروگاه تا مراکز بار به وسیله خطوط انتقال فشار قوی انتقال می یابد.

اکثر خطوط انتقال ، هوایی می باشند زیرا خطوط زمینی برای انتقال به فواصل زیاد بسیار گران تمام می شوند.

هادی های خطوط هوایی به وسیله به وسیله برجهای مشبک فولادی (دکل) ، جهت عایق نمودن هادیها از زمین در هر نوع شرایط جوی و جلوگیری از تماس اتفاقی می باشد.استفاده از پایه های بلند این امکان را می دهد تا از اسپان های بلند ئو در نتیجه تعداد پایه های کمتری استفاده کرد.

8- دکل‌های پرچم

دکل های موجود در جاده ها و پرچم ها به علت سرعت باد و شرایط مختلف محیطی باید به دقت مورد مطالعه و ارزیابی قرار گیرند.

طراحی این نوع دکل ها با توجه به شرایط جوی نیازمند محاسبات دقیق و تجربه زیادی است.

9- دکل‌های روشنایی

دکل های روشنایی بهترین راه حل برای روشنایی فضاهای باز با ابعاد بزرگ می باشد. با توجه به نوع کاربری دکل و محلی که برای آن طراحی شده است امکان نصب پروژکتور با توان های مصرفی مختلف به تعداد 6 تا 36 عدد بر روی آن وجود دارد.

موارد کاربرد :

 • پارکینگ های روباز
 • محوطه کارخانجات
 • باراندازها،بنادر و فرودگاهها
 • پارک ها و مکان های تفریحی
 • میادین و استادیوم ورزشی
 • سایت های نفت ، گاز و پتروشیمی
دکل دوربین مداربسته

10- دکل دوربین مداربسته

همانطور که همه ما می‌دانیم در خیابان‌ها، جاده درون شهری و برون شهری برای کنترل ترددها و سرعت وسایل نقلیه از دوربین‌های مداربسته استفاده می‌شود. دکل‌های دوربین مدار بسته ندعی از دکل‌ها هستند که برای نصب دوربین‌های مداربسته کاربرد دارند.

11- دکل مخابراتی

دکل مخابراتی به نوعی از دکل‌ها گفته می‌شود که برای نصب و نگهداری آنتن، لوازم تقویت کننده شبکه موبایل و… کاربرد دارد. با توجه به این که استفاده از تلفن همراه روز به روز بیشتر می‌شود استفاده از این مدل دکل‌ها نیز روز به روز افزایش پیدا می‌کند. به طور کلی می‌توان گفت در حال حاضر دکل‌های مخابراتی نقش مهمی در کیفیت ارتباطات دارند.

12- دکل بازتابی

دکل بازتابی که به آن دکل پسیو رفلکتور نیز گفته می‌شود، نوع دیگری از دکل‌‌ها بوده که به صورت آینه‌ای امواج رادیویی را می‌تواند انعکاس دهد. از این مدل دکی بیشتر برای مناطق کوهستانی که کوه‌های مانع رسیدن امواج رادیویی هستند، استفاده می‌شود. پنل‌های به کار رفته در دکل‌های بازتابی معمولا سایز بزرگی دارند و زاویه آن‌ها قابل تنظیم است.

13- دکل‌های استادیوم

دکل ها و سازه های استادیوم در ارتفاع های متفاوت برای روشنایی محوطه های ورزشی طراحی و ساخته شده اند. طراحی و ساخت این نوع سازه ها به متراژ ورزشگاه‌، میزان روشنایی مورد نیاز ، شرایط محیطی ، تعداد تماشاگران و … بستگی دارد. شرکت شایگان ارائه دهنده خدمات فروش، نصب و یا باز کردن دکل مهاری است. پس برای استفاده از این خدمات  با ما تماس حاصل فرمایید.

کلام آخر

دکل‌ها نقش مهمی در ارتباطات رادیویی و تلفنی دارند زیرا در صورتی که ماهواره یا سیم و کابل‌ها روی زمین باشند، امواج رادیویی و‌ مخابراتی به خوبی جابجا نمی‌شوند. دکل مهاری یکی از انواع دکل‌ها بوده که از آن برای نصب تجهیزات مخابراتی و رادیویی استفاده می‌شود.
حال که در رابطه با انواع دکل آشنایی دارید، بهتر است که این نکته را هم بدانید که نصب دکل بسیار مهم است و‌ باید توسط یک شرکت معتبر و متخصص انجام شود. در واقع باید گفت که نصب غیراصولی دکل منجر به سقوط آن و پیش آمدن حوادث جبران نشدنی می‌شود.
شرکت هنر توسعه و ارتباطات شایگان یکی از شرکت‌های معتبری است که برای نصب دکل، اطلاع از قیمت دکل مهاری و نصب تجهیزات شبکه می‌توان به آن مراجعه کرد. چون این شرکت برای ارائه خدمات خود از افراد متخصص و تجهیزات بروز استفاده می‌کند.

برای داشتن لیست کاملی معرفی دکل‌های مهاری می‌توانید فایل زیر را دانلود کنید.