هزینه راه اندازی ویپ چقدر است؟ اگر به فکر ارتقای سیستم تلفن خود به سیستم تلفن VoIP (Voice over Internet Protocol) هستید، فکر خوبی کرده اید. VoIP جایگزین فناوری سنتی (و بسیار قدیمی) تلفن می شود که مانند بسیاری از مکان ها برای چندین دهه از روی کابل های سیم مسی عبور می کند. شبکه‌ های VoIP روی همان کابل‌کشی اینترنت و شبکه اجرا می‌ شوند که رایانه‌ های اداری، سرور ها، روتر ها و سایر تجهیزات شبکه شما را به هم متصل می‌ کند. همانطور که می دانید، هزینه های نگهداری آن اتصالات تلفنی قدیمی و اختصاصی با سیم مسی به طرز شگفت آوری بالاست!

یک سیستم تلفن VoIP مشابه در مقایسه با یک سیستم تلفن تجاری قدیمی PBX داخلی مبلغ زیادی را صرفه جویی می کند. یک سیستم تلفن VoIP که به خوبی مهندسی شده باشد از هر نظر نسبت به اکثر سیستم های PBX برتری دارد و هزینه بسیار کمتری دارد.

تلفن VoIP چیست؟

Voice over Internet Protocol Telephone یک روش ارتباطی مبتنی بر مجموعه ای از استاندارد ها است که تماس های تلفنی خدمات صوتی را با استفاده از اتصال اینترنتی به جای تجهیزات ارتباطی اختصاصی، خطوط تلفن مسی و یک ارائه دهنده خدمات تلفنی خاص مانند ارائه می دهد.

پروتکل‌ های VoIP صدا های صوتی آنالوگ شما را به سیگنال ‌های دیجیتال تبدیل می‌ کنند، سیگنال دیجیتال را فشرده می‌ کنند و آن را از طریق اینترنت منتقل می‌ کنند، درست مثل اینکه سیگنال صوتی داده ‌های کامپیوتری باشد. یک ارائه دهنده خدمات VoIP داده های تماس را بین همه کاربران مدیریت و مسیریابی می کند. در انتهای گیرنده، داده های سیگنال دیجیتال فشرده نشده و دوباره به صدا های صوتی آنالوگ تبدیل می شوند که از طریق گوشی، تلفن همراه، کامپیوتر یا بلندگوی خود می شنوید.

سرویس VoIP محبوب است زیرا کاربران می توانند بدون هیچ سرویس تلفنی اختصاصی تماس تلفنی برقرار کنند که باعث صرفه جویی در هزینه تماس می شود. اگر کاربران به اینترنت دسترسی دارند، نیازی به داشتن خطوط تلفن مسی اختصاصی ندارید. این به کارمندان اجازه می دهد تا به راحتی از خانه یا سایر مکان های دور از دفتر اصلی شرکت کار کنند.

برای برقراری تماس با استفاده از VoIP، به یک تلفن رومیزی یا گوشی سازگار با VoIP یا یک برنامه VoIP نیاز دارید. این بدان معناست که به دستگاه تماس گیرنده یک آدرس IP اختصاص داده می شود تا بتوان تماس ها را از طریق شبکه داده برقرار کرد. برخلاف تلفن‌ های ثابت قدیمی، تلفن‌ های VoIP می‌ توانند در حالت HD (با وضوح بالا) برای بهبود کیفیت تماس کار کنند.

سیستم تلفن VoIP چگونه کار می کند؟

در ابتدایی‌ترین شکل خود، سیستم تلفن VoIP یک فناوری است که برای برقراری تماس‌ های تلفنی از طریق اتصال به اینترنت به جای یک خط تلفن مسی اختصاصی استفاده می‌ شود. یک سیستم VoIP سیگنال های صوتی آنالوگ را به سیگنال های دیجیتال تبدیل می کند و آنها را مانند بسته های داده از طریق یک اتصال اینترنتی معمولی منتقل می کند. یک سرور VoIP تماس های VoIP را به شبکه های تلفن دیگر متصل می کند.

تا زمانی که یک اتصال اینترنت پرسرعت سریع و قابل اعتماد دارید، همه شما آماده راه اندازی سرویس تلفن VoIP هستید.

اکثر سیستم‌ های VoIP شامل یک تلفن VoIP (تلفن رومیزی VoIP، گوشی، بلندگو، تلفن همراه یا رایانه با نرم‌افزار VoIP و هدست) و سرور VoIP یا سرور SIP است که معمولاً در محل ارائه‌دهنده خدمات VoIP قرار دارد. تلفن های VoIP تقریباً همیشه بهتر از تلفن های آنالوگ مبتنی بر PBX سنتی کار می کنند زیرا قابلیت های یک سیستم تلفن دیجیتال بسیار پیشرفته تر است.

VoIP از طریق اینترنت اجرا می شود و داده های شما به طور ایمن در فضای ابری منتقل می شود. شما می توانید سیستم VoIP خود را از طریق یک داشبورد دیجیتال یا برنامه کنترلی که روی یک مرورگر اینترنتی معمولی اجرا می شود، مدیریت کنید. این برنامه‌ های نرم‌افزاری مدیریتی به کاربران یا مدیران اجازه می‌ دهند دسترسی را کنترل کنند، کاربران سیستم را مدیریت کنند و گزینه ‌های کاربر را تنظیم کنند.

اکنون که متوجه شدید سیستم های تلفن VoIP چگونه کار می کنند، احتمالاً این سوال را دارید که واقعاً هزینه اجرای یک سیستم تلفن VoIP جدید چقدر است؟ چه متغیر هایی بر این هزینه تأثیر می گذارند؟ هزینه های مداوم ماهانه و سالانه سیستم تلفن VoIP چیست؟ این مقاله به شما ایده خوبی درباره میزان هزینه ای که می توانید برای سیستم تلفن VoIP خود داشته باشید ارائه می دهد.

هزینه راه اندازی ویپ چقدر است؟

دو عامل اصلی وجود دارد که بر هزینه سیستم تلفن VoIP تأثیر می گذارد. اولین عامل هزینه تعداد افزونه هایی است که شما نیاز دارید. این هزینه برای خرید، پیکربندی و نصب هر گوشی، به علاوه هزینه ماهانه برای هر افزونه است. برای تخمین هزینه افزونه های خود، به این فکر کنید که چند کارمند به تلفن روی میز خود نیاز دارند و این باید تخمین نسبتاً دقیقی از تعداد افزونه های مورد نیاز شما باشد.

دومین عامل اصلی هزینه، تعداد خطوط خارجی یا مسیر های تماسی است که شما نیاز دارید. ممکن است 50 افزونه تلفن داشته باشید، اما تنها 10 نفر از این افراد نیاز به تماس تلفنی در یک زمان خارج از سازمان دارند. شما باید 10 مسیر تماس بخرید.

همچنین یک بار هزینه راه اندازی برای انتقال شماره های داخلی قدیمی شما از ارائه دهنده فعلی به ارائه دهنده VoIP جدید شما وجود دارد.

چه عواملی باعث افزایش هزینه راه اندازی ویپ می شود؟

بیایید عواملی را که باعث افزایش قیمت یک سیستم VoIP جدید می‌شوند، بررسی کنیم. عوامل اصلی که هزینه‌های راه‌اندازی را افزایش می‌ دهند، تعداد افزونه‌ ها و تجهیزات و زیرساخت‌ های موجود است.

اکثر مشتریان برای به حداکثر رساندن ویژگی های پیشرفته ای که سیستم تلفن VoIP جدید آنها ارائه می دهد، سخت افزار تلفن جدید خریداری می کنند. اگر نیاز به نصب تلفن‌های رومیزی VoIP جدید دارید، هزینه ‌های معمول برای هر تلفن را در نظر بگیرید. همچنین انتظار می رود برای هزینه های نصب و پیکربندی، هزینه کار و خدمات حرفه ای مبلغی برای هر تلفن پرداخت کنید.

اگر تلفن های رومیزی VoIP موجود دارید، ممکن است آن ها را برای کار با یک سیستم یا ارائه دهنده جدید VoIP برنامه ریزی کنید. در صورتی که فرآیند برنامه‌نویسی مجدد حتی امکان‌پذیر باشد، انتظار داشته باشید که برای خدمات حرفه‌ای مبلغی بپردازید. به خاطر داشته باشید که تلفن های رومیزی VoIP که حتی 2 یا 3 سال از عمر آنها می گذرد ممکن است از نظر توانایی آنها در استفاده از ویژگی ها و قابلیت های جدید منسوخ شده باشند.

در صورتی که از رایانه‌ ها یا لپ‌تاپ و تلفن‌ های همراه برای اجرای نرم‌افزار و/یا برنامه VoIP استفاده می‌ کنید و به تلفن ‌های رومیزی جدید نیاز ندارید، احتمالاً به ازای هر افزونه برای نرم‌افزار، هدست و خدمات حرفه‌ای برای هر افزونه پرداخت خواهید کرد. هر افزونه تلفن نیاز به اتصال خاص خود به اینترنت دارد.

سایر عوامل موثر روی هزینه ویپ

خیلی وقت ها می توانیم از کابل شبکه موجود برای اتصال گوشی ها استفاده کنیم. حتی اگر یک قسمت میز فقط یک اتصال شبکه در دسترس باشد، اکثر تلفن‌ های VoIP دارای یک پورت عبوری هستند که می‌ توان از آن برای اتصال دستگاه بدون افت سرعت یا کیفیت تماس استفاده کرد.

اگر یک تلفن VoIP باید در مکانی نصب شود که اتصال شبکه ندارد، باید یک Drop شبکه اضافی نصب شود. این امر باعث افزایش اندکی در هزینه های مواد و نیروی کار خواهد شد. همچنین می‌ توانید انتخاب کنید که روتر ها و سوئیچ‌ های شبکه خود را در صورتی که قدیمی‌تر، کندتر هستند یا اگر می‌ خواهید از PoE (تقویت برق از طریق اترنت) برای رفع نیاز به اتصالات الکتریکی اضافی استفاده کنید، ارتقا دهید. هزینه های ارتقا و بهبود زیرساخت بسیار متفاوت است.

معمولاً انتقال یا پورت شماره تلفن و شماره داخلی موجود شما به ارائه دهنده خدمات VoIP جدید هزینه ای دارد. شما باید برنامه ریزی کنید که برای هر برنامه افزودنی یک بار هزینه ای بپردازید تا شماره های خود را تغییر دهید.

هزینه های مداوم ماهانه خدمات تلفن VoIP

هر افزونه تلفن VoIP برای هر افزونه در ماه هزینه دارد. ویژگی ها و دستگاه های اضافی می توانند این هزینه را برای هر برنامه افزودنی در ماه یا بیشتر افزایش دهند.

چگونه هزینه های سیستم تلفن VoIP با سیستم های PBX داخلی قدیمی مقایسه می شود؟

هزینه های سیستم تلفن VoIP می تواند کسری از هزینه یک PBX قدیمی در محل با خطوط ثابت سیم مسی باشد.

رایج‌ترین دلیل گران‌تر بودن برخی از ارائه‌دهندگان VoIP این است که تمایل دارند با کسب‌وکار های بزرگ‌تری که به ویژگی‌ های بیشتری نیاز دارند و تعداد افزونه‌ های زیادی دارند، کار کنند. در نتیجه، ممکن است در نهایت برای برخی از ویژگی هایی که هرگز نیاز نخواهید داشت یا هرگز از آنها استفاده نخواهید کرد، هزینه پرداخت کنید. همچنین، مطمئن شوید که از فروشندگان VoIP بخواهید تا یک برنامه اجرای تقویمی به شما بدهند. به عنوان یک مشتری ممکن است برای یک برنامه اجرای سریع که واقعاً به آن نیاز ندارید، هزینه بیشتری بپردازید.

رایج ترین دلیلی که برخی از ارائه دهندگان VoIP ارزان تر هستند این است که آنها تجربه زیادی در کار با مشاغل کوچک و متوسط ​​دارند که به همه چیز هایی که یک شرکت بزرگتر نیاز دارد، نیاز ندارند. به این ترتیب، در نهایت برای برخی از ویژگی‌ هایی که هرگز به آن‌ ها نیاز ندارید یا هرگز استفاده نخواهید کرد، هزینه پرداخت نمی‌ کنید. برعکس، مطمئن شوید که از آن‌ها می‌ خواهید برنامه‌ای برای اجرای تقویم به شما بدهند. برخی از شرکت‌ های VoIP تنها یک یا دو پیاده‌کننده را روی پروژه اعمال می‌ کنند و این برنامه ممکن است چند هفته و سپس چند ماه طول بکشد. با محدود کردن منابع نیروی کار و طولانی کردن جدول زمانی پیاده سازی، برخی از فروشندگان VoIP می توانند قیمت مصنوعی کمتری را به شما نشان دهند.

برای برآورد دقیق هزینه راه اندازی ویپ جدید برای کسب و کار شما، احتیاج دارید که با کارشناسان تماس بگیرید. اگر بخواهیم مبلغ میانگین را بگوییم، باید گفت که نصب و راه اندازی سیستم ویپ به این ترتیب است:

میانگین قیمت خرید گیت‌وی از ۲ میلیون تومان شروع می شود

ارزان ترین تلفن سخت افزاری از ۳۰۰ هزار تومان به بالا موجود است

هزینه نصب ویپ بسته به خدمات بازه بین ۱ تا ۱۰ میلیون تومان را شامل می شود.

هر چه تعداد خطوط و تلفن ها بیشتر باشد، هزینه راه اندازی ویپ هم افزایش پیدا می کند.