اخبار فناوری

متوقف شدن پشتیبانی گوگل از نسل اول کروم کست

Chromecast

کروم کست های نسل اول، دیگر هیچ‌گونه بروزرسانی امنیتی یا نرم‌افزاری را دریافت نخواهند کرد و کاربران احتمالاً با افت عملکرد این دستگاه، مواجه خواهند شد. این دستگاه‌ها که برای اولین بار در سال ۲۰۱۳ و با قیمت ۳۵ دلار به بازارعرضه شدند، دیگر پشتیبانی نخواهند شد.

در بسیاری از صفحات سایت پشتیبانی گوگل، پیامی مبنی بر خاتمه پشتیبانی از نسل اول Chromecast پدیدار شده است. این به آن معناست که این دستگاه، دیگر هیچ‌گونه بروزرسانی نرم‌افزاری یا امنیتی را دریافت نخواهد کرد. همچنین گوگل دیگر از این دستگاه، پشتیبانی فنی نیز به عمل نخواهد آورد. بنابراین کاربران ممکن است با افت عملکرد این دستگاه‌ها مواجه شوند.

کروم کست یک وسیله کارآمد و مقرون به صرفه بود

نسل اول این دستگاه کوچک، با یک محبوبیت غیرمنتظره و بسیار زیاد روبرو شد. تصور کنید که یک دستگاه با ابعادی به اندازه یک کلید به بازار عرضه شده که می‌توان آن را به پورت HDMI تلویزیون متصل کرده و سپس محتوای آنلاین موجود در گوشی، تبلت یا لپتاپ خود را بر روی تلویزیون مشاهده کنید. این ایده جذاب توسط گوگل اجرایی شده و در اختیار مردم قرار گرفته بود. قیمت این دستگاه شگفت‌انگیز ساخته شده توسط گوگل، تنها ۳۵ دلار بود و هر کسی از عهده خریدش برمی‌آمد. کروم کست در دورانی عرضه شد که هنوز بسیاری از مردم صاحب تلویزیون‌های هوشمند نبودند. در واقع این وسیله می‌توانست یک تلویزیون عادی را به یک تلویزیون هوشمند تبدیل کند تا بتوان از تماشای محتوای آنلاین بر روی صفحه نمایش بزرگ تلویزیون، لذت برد.

Chromecast

گوگل به عرضه نسخه‌های دیگری از کروم کست در سال‌های بعد ادامه داد، از جمله تولید یک مدل 4K از این دستگاه. جدیدترین مدل این دستگاه نیز درسال ۲۰۲۰ و با نام Chromecast with Google TV عرضه شد. این مدل، به همراه یک کنترل از راه دور به بازار آمده بود و از یک رابط کاربری مخصوص به خود برای مدیریت محتوای آنلاین استفاده می‌کرد تا دیگر کنترل این محتوا، متکی به گوشی هوشمند کاربر نباشد.

گوگل مدت‌هاست که به فکر قطع پشتیبانی از نسل اول کروم کست بوده است

اگرچه پشتیبانی از نسل اول کروم کست به تازگی و به صورت رسمی به پایان رسیده، اما گوگل سال‌هاست که عرضه بروزرسانی برای این دستگاه را با تأخیر زیادی انجام می‌داده است. آخرین بروزرسانی این دستگاه در ماه نوامبر گذشته منتشر شد که آن هم تنها بروزرسانی منتشر شده در طول سه سال اخیر است. بنابراین به نظر می‌رسد که گوگل مدت‌هاست که بی‌سروصدا به فکر بازنشسته کردن این دستگاه بوده است.

منبع: theverge.com

سوالات متداول

۱. کروم کست چیست؟

یک دانگل HDMI است که محتوای آنلاین را از گوشی‌های هوشمند دریافت می‌کند و آن‌ها را روی تلویزیون نمایش می‌دهد.

۲. (Chrome cast) چه کاربردی دارد؟

کروم کست وسیله‌ای است برای تبدیل تلویزیون‌های عادی به تلویزیون هوشمند با قابلیت نمایش محتوای آنلاین.