مقالات

چگونه روتر میکروتیک را ریست کنیم؟

چگونه روتر میکروتیک را ریست کنیم؟

چگونه روتر میکروتیک را ریست کنیم؟ وجود مشکلاتی مثل پیکربندی ناقص یا نادرست می‌تواند باعث شود تا کاربر دسترسی خود را به روتر میکروتیک از دست بدهد. در این صورت امکان مدیریت روتر وجود نخواهد داشت و ممکن است مشکلات زیادی را برای کاربر و دیگر تجهیزات شبکه اکتیو متصل به آن را در پی داشته باشد. اگر مشکلی برای روتر میکروتیک شما به وجود آمده است، می‌توانید دسترسی به دستگاه را با ریست کردن به دست بیاورید. در این حالت باید دستگاه خود را به تنظیمات کارخانه بازگردانید. در این مقاله به بررسی این موضوع خواهیم پرداخت که چگونه روتر میکروتیک را ریست کنیم با ما همراه باشید.

سه روش ریست کردن روتر میکروتیک

در ادامه سه روش که برای اینکه چگونه روتر میکروتیک را ریست کنیم آورده شده است.

۱- ریست کردن روتر میکروتیک با استفاده از winbox

این روش بسیار ساده است و می‌تواند بسیاری از مشکلات روتر میکروتیک را حل کند. برای انجام این کار می‌توانید مراحل زیر را به ترتیب انجام دهید.

 1. اولین کاری که باید بکنید باید با winbox به میکروتیک خود متصل شوید.
 2. در مرحله بعد winbox را باز کرده و با استفاده از نام کاربری و رمز عبور به حساب کاربری خود وارد شوید.
 3. در صفحه‌ای که باز می‌شود سمت چپ گزینه New Terminal را انتخاب کنید.
 4.  در کادری که باز می‌شود از شما درباره بازنشانی مجدد روتر میکروتیک سوال پرسیده می‌شود که باید آن را تایید کنید. در اینجا می‌توانید کلید Y و سپس اینتر را بزنید. سپس روتر میکروتیک شما به تنظیمات پیش فرض برمی‌گردد.
ریست کردن روتر میکروتیک با استفاده از winbox

۲- ریست کردن روتر میکروتیک با استفاده از برنامه وب

در رابطه با این سوال که چگونه روتر میکروتیک را ریست کنیم، می‌توان از برنامه وب هم کمک گرفت. در این روش نیازی به ابزار winbox وجود ندارد. مراحل ریست کردن روتر میکروتیک با استفاده از برنامه وب عبارتند از:

 1. ابتدا باید مرورگر وب خود را باز کنید.
 2. در مرحله بعد باید آدرس آی پی رایانه خود را به192.168.88.2 تغییر داده و برنامه وب میکروتیک را با استفاده از ادرس آی پی 192.168.88.1 در مرورگر باز کنید. این ادرس آی پی پیش‌فرض روتر میکروتیک است.
 3. سپس در این مرحله باید دکمه  resetدر قسمت پایین و سمت راست مشاهده شود. با کلیک روی این دکمه روتر میکروتیک شما ریست می‌شود.
ریست کردن روتر میکروتیک با استفاده از برنامه وب

۳- ریست کردن روتر میکروتیک با استفاده از دکمه تنطیم مجدد

زمانی که روتر میکروتیک خود را با استفاده از این روش ریست می‌کنید، تمام اطلاعات ذخیره شده در آن پاک شده و به تنظیمات کارخانه برمی‌گردد. در ادامه آموزش ریست کردن روتر میکروتیک را با این روش را توضیح داده‌ایم. توجه کنید اگر از این روش برای ریست روتر میکروتیک خود کمک می‌گیرید، مراحل آن را به دقت اجرا کنید.

 1. ابتدا کابل برق را از دستگاه جدا کنید تا خاموش شود.
 2. سپس دکمه ریست که روی بدنه دستگاه قرار دارد را فشار دهید و نگه دارید. اگر دکمه ریست درون دستگاه باشد باید از یک وسیله مثل پیچ گوشتی کمک بگیرید. به آرامی دکمه ریست را فشار دهید و نیازی نیست از نیروی زیادی استفاده کنید.
 3. در این مرحله سیم برق را متصل کنید. می‌توانید چراغ act را ببینید که شروع به چشمک زدن می‌کند.
 4. در همین زمان، دکمه ریست را رها کنید و پیکربندی پاک می‌شود.
 5. لازم است چند دقیقه صبر کنید تا روتر میکروتیک به تنظیمات کارخانه برگردد و بازنشانی شود.
 6. سپس در این مرحله لازم است رایانه خود را به پورت شماره ۳ میکروتیک خود متصل کنید.
 7. با استفاده از رایانه به صفحه مدیریت بروید و در آنجا اگر بازنشانی با موفقیت انجام شده باشد، سیستم شما را به صفحه تنظیم سریع وارد می‌کند و به احتمال زیاد نیازی به ورود دوباره به سیستم نخواهید داشت. اما اگر نیاز به نام کاربری و رمز عبور داشتید، می‌توانید با نام کاربری Admin و بدون رمز عبور وارد سیستم شوید.
 8. در این مرحله در منوی سمت چپ گزینه Files را انتخاب کرده و در این قسمت با کلیک روی default backup و انتخاب گزینه Restore و زدن دکمه OK فرایند بازنشانی آغاز می‌شود و روتر میکروتیک شما به تنظیمات پیش‌فرض برمی‌گردد.
ریست کردن روتر میکروتیک با استفاده از دکمه تنطیم مجدد

نکته مهم

برای پاسخ به سوال چگونه روتر میکروتیک را ریست کنیم، می‌توانید از تمام روش‌های بالا استفاده کنید. ولی توجه داشته باشید زمانی که شما روتر میکروتیک خود را ریست می‌کنید، تمام اطلاعات قبلی پاک خواهد شد. برای احتیاط حتماً یک فایل پشتیبان از اطلاعات روتر میکروتیک خود تهیه کنید.

سخن پایانی

بهترین کار برای زمانی که تنظیمات روتر میکروتیک شما به‌هم خورده است و دسترسی به تنظیمات آن ندارید، ریست کردن روتر میکروتیک است. در این مطلب به توضیح اینکه چگونه روتر میکروتیک را ریست کنیم پرداختیم و انواع روش‌های انجام آن را توضیح دادیم. با استفاده از این راهکارها می‌توانید به راحت‌ترین شکل ممکن، روتر میکروتیک خودتان را بازنشانی کنید. امیدواریم این مطلب برای شما مفید بوده باشد.