شبکه و فناوری, مقالات

بررسی سوییچ شبکه QNAP مدل QSW-M7308R-4X

بررسی سوییچ شبکه QNAP مدل QSW-M7308R-4X

سوییچ شبکه QNAP مدل QSW-M7308R-4X، یک سوییچ مجهز به ۸ پورت 25GbE و ۴ پورت 100GbE است که قرار است برای رقابت با سوییچ‌های میکروتیک، به بازار عرضه شود. در این سوییچ، از تراشه مارول (Marvell) استفاده شده است. رقیب کیونپ (QNAP) یعنی کمپانی میکروتیک (MikroTik) در حال عرضه نسل جدید سوییچ‌های مجهز به تراشه مارول است و در این میان، محصولاتی مانند MikroTik CRS518-16XS-2XQ-RM و MikroTik CRS504-4XQ-IN به بازار عرضه شده‌اند که در آن‌ها از پورت‌های 25GbE و 100GbE استفاده شده است. کیونپ نیز برای عقب نماندن از رقبا، قصد دارد نسل جدید سوییچ خود را با نام QSW-M7308R-4X به بازار عرضه کند که در آن از آخرین تکنولوژی‌های ارتباطی استفاده شده است.

اولین نگاه به سوییچ کیونپ مدل QSW-M7308R-4X

این سوییچ شبکه، اولین بار در نمایشگاه Computex مشاهده شده است و می‌توانید تصویری از نمای جلویی آن را در زیر مشاهده کنید:

اگرچه این سوییچ، ابعاد کوچکی دارد، ولی قابلیت‌های پیشرفته‌ای را در خود جای داده است. اولین چیزی که نظرها را به خود جلب می‌کند، مشاهده ۴ پورت 100GbE از نوع QSFP28 و ۸ پورت 25GbE از نوع SFP28 است.

با انداختن نگاهی به کناره‌های دستگاه، محل‌هایی برای قرار گرفتن سوییچ در رک مشاهده می‌شود.

اگر به عقب این دستگاه نگاه کنیم، دو عدد فن (Fan) را در کنار ورودی سیم برق، بعلاوه دو پورت، مشاهده می‌کنیم. برخلاف سوییچ‌های میکروتیک، ولتاژ خروجی در این دستگاه، ثابت است.

شرکت کیونپ گفته است که این سوییچ، بر اساس تراشه سوییچ مارول طراحی شده است. این سوییچ شبکه QNAP مدل QSW-M7308R-4X برای مدیریت لایه دوم شبکه طراحی شده و با استفاده از آن می‌توان به انتقال داده بین دستگاه‌های متصل به یکدیگر در یک شبکه پرداخت.

دو پورتی که در قسمت عقب دستگاه وجود دارند، پورت مدیریتی و پورت کنسول (برای اتصال مستقیم کامپیوتر به سوییچ و مدیریت آن) هستند. مستنداتی برای تنظیمات سیستم تصحیح خطا (Forward Error Correction) وجود دارد، بنابراین این سوییچ، یک سوییچ مدیریتی (Management Switch) است.

سخن پایانی

هنوز منتظریم تا ببینیم کیونپ این سوییچ شبکه را با چه قیمتی به بازار عرضه خواهد کرد. اما خیلی خوب است که رقیبی برای سوییچ‌های میکروتیک در حال عرضه به بازار است. سازمان‌هایی که علاقه ندارند از سوییچ‌های میکروتیک استفاده کنند، حالا می‌توانند به استفاده از سوییچ کیونپ، فکر کنند. باید منتظر ماند تا این دستگاه به بازار عرضه شود تا بتوانیم آن را دقیق‌تر مورد بررسی قرار دهیم.

منبع: servethehome.com

سوالات متداول

۱. سوییچ QNAP مدل QSW-M7308R-4X چه ویژگی‌هایی دارد؟

این سوییچ از نوع مدیریتی بوده و دارای ۴ پورت 100GbE و ۸ پورت 25GbE است.

۲. سوییچ QNAP مدل QSW-M7308R-4X برای رقابت با چه محصولاتی به بازار عرضه می‌شود؟

این سوییچ شبکه برای رقابت با سوییچ‌های کمپانی میکروتیک نظیر MikroTik CRS504-4XQ-IN و MikroTik CRS518-16XS-2XQ-RM به بازار عرضه خواهد شد.