اخبار فناوری

تمامی گوشی‌های هوشمند تا سال 2025 به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک دسترسی خواهند داشت!

تمامی گوشی‌های هوشمند تا سال 2025 به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک دسترسی خواهند داشت!

اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، در سال آینده راه اندازی می‌شود و قابلیت‌های آن به تدریج عرضه خواهد شد. سال گذشته، SpaceX و T-Mobile، اعلام کرده بودند که به دنبال راهی برای ارسال مستقیم داده‌ها از ماهواره‌های فضایی به تلفن هوشمند هستند؛ اکنون زمان اجرا این وعده فرا رسیده است!

این پروژه، به صورت آزمایشی، با پشتیبانی از ارسال پیامک در سال 2024 آغاز خواهد شد؛ سپس، در سال 2025، اینترنت ماهواره‌ای با امکان ارتباط صوتی و ارسال داده، در تمامی گوشی‌های هوشمند در دسترس کاربران قرار خواهد گرفت.

سرویس Direct To Cell استارلینک

لازم به ذکر است که اتصال از طریق LTE انجام خواهد شد و مقدار پهنای باند مشخص نیست.  طبق گفته SpaceX، دیتا سرویس، برای سرچ در مرورگر به اندازه کافی سریع خواهد بود.

در بحث ارسال پیامک در شرایط اضطراری اپل، راه حل ویژه خود را دارد و کوالکام نیز در حال کار بر روی این مسئله در گوشی‌های اندرویدی است. برخلاف راه حل اپل، سرویس Direct To Cell استارلینک، نیاز به سخت افزار خاصی ندارد. در واقع این ماهواره‌های جدید، همانند برج‌های سلولی عمل می‌کنند؛ با این تفاوت که به جای اینکه بر روی ساختمان‌ها نصب شوند، در فضا پرواز می‌کنند.

این امر به این معناست که در هرجایی که آسمان دیده شود، با گوشی هوشمند یا هر دستگاهی که از قابلیت 4G پشتیبانی می‌کند، می‌توانید به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک متصل شوید. شما می‌توانید از این اتصال، ابتدا در هر برنامه‌ای که برای پیامک استفاده می‌کنید، بهره ببرید؛ اما پس از فعال شدن دیتا سرویس، اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، در تمامی برنامه‌ها از قبیل واتس‌اپ، اسکایپ یا حتی iMessage قابل استفاده خواهد بود.

چه اپراتورهای در سراسر جهان با استارلینک قرارداد بسته‌اند؟

استارلینک، با چندین اپراتور در سرار جهان قرارداد امضا کرده کرده است که به شرح زیر می‌باشند:

  • Optus در استرالیا
  • Rogers در کانادا
  • KDDI در ژاپن
  • One NZ در نیوزلند
  • Salt در سوئیس
  • T-Mobile در ایالات متحده

احتمالاً تا زمانی که سرویس Direct To Cell به طور کامل راه اندازی شود، به لیست این اپراتورها افزوده خواهد شد.

توجه داشته باشید که هدف استارلینک فقط پوشش دادن زمین، دریاچه‌ها و مناطق ساحلی است؛ از این رو اگر در وسط اقیانوس نیاز به اینترنت دارید، باید برای خدمات دریایی آن ثبت نام کنید!

همچنین، از آنجایی که هر کشوری فرکانس‌های بی سیم را به دقت کنترل می‌کند، هنوز مشخص نیست که رومینگ تا چه حد دسترس خواهد بود؛ به همین دلیل است که SpaceX یا شرکت‌های مخابراتی همکاری می‌کند.

منبع: GSMArena

سوالات متداول

1.     چه گوشی‌های می‌توانند به اینترنت ماهواره‌ای استارلینک، متصل شوند؟

با اجرا سرویس Direct To Cell استارلینک، تمامی گوشی‌های هوشمند 4G، می‌توانند به اینترنت ماهواره‌ای اتصال پیدا کنند. برای این اتصال نیاز به هیچ سخت افزار خاصی نیست و در تمامی نقاط خشکی زمین، ساحلی و دریاچه‌ها نیز در دسترس است. از این رو در هرجایی که بتوانید آسمان را ببینید، می‌توانید با گوشی هوشمند خود به اینترنت ماهواره‌ای متصل شوید.

2.     سرویس Direct To Cell استارلینک از چه تاریخی در دسترس قرار می‌گیرد؟

سرویس Direct To Cell استارلینک از سال 2024 برای ارسال پیامک به طور آزمایشی در دسترس قرار خواهد گرفت؛ سپس از سال 2025، امکان ارتباط صوتی و ارسال داده را نیز ارائه خواهد کرد.