اخبار فناوری

خرید Splunk توسط سیسکو | معامله بزرگ 28 میلیارد دلاری سیسکو

خرید Splunk توسط سیسکو

خرید Splunk توسط سیسکو، یکی از بزرگ‌ترین خریدهای این شرکت محسوب می‌شود. Cisco Systems Inc (NASDAQ: CSCO) ،هفته گذشته خبر از یک معامله نقدی 28 میلیارد دلاری، برای خرید شرکت امنیت سایبری SplunkSPLK، داده است.

Splunk، پیشرو در زمینه مدیریت اطلاعات امنیتی و رویدادها، تجزیه و تحلیل داده‌ها و استفاده از هوش مصنوعی برای کمک به شرکت‌ها به منظور به حداقل رساندن خطرات امنیتی سایبری است.

جالب است بدانید که از اوایل سال 2017، سهام سیسکو دارای نسبت شارپ (Sharpe Ratio) 0.3 بوده که از شاخص S&P 500 با نسبت 0.6 در آن زمان کمتر است. نسبت شارپ درواقع معیاری برای سنجش سود یک سرمایه گذاری به ازای ریسک آن است. در ادامه این مطلب از هنر توسعه و ارتباطات شایگان، اهمیت خرید Splunk توسط سیسکو را بررسی می‌کنیم.

چرا سیسکو Splunk را خریداری می‌کند؟

دنیا روز به روز بیشتر به سیستم‌های کامپیوتری وابسته می‌شود؛ از این رو حملات سایبری می‌تواند فعالیت‌های اقتصادی را مختل کند، به زیرساخت‌های حیاتی آسیب برساند و امنیت کشورها را به خطر بیندازد.

در سه ماهه اخیر، حملات سایبری گسترده‌ای به بیزنس‌های مختلف صورت گرفته است. از جمله آن‌ها، می‌توان به حمله بزرگ به شبکه Dish TV، اشاره کرد. طبق پیش بینی مک کینزی، تا سال 2025، خسارت ناشی از حملات سایبری به 10.5 تریلیون دلار می‌رسد که 4 برابر بیشتر از سال 2015 می‌باشد.

این امر، سرمایه گذاری در امنیت دیجیتال را به یک اولویت مهم برای مشاغل و دولت‌ها تبدیل می‌کند. سیسکو نیز به چند دلیل، حوزه امنیت سایبری را در اولویت خود قرار داده است. لازم به ذکر است که رشد سیسکو در سال‌های اخیر کمی کاهش یافته است؛ زیرا به جای سخت افزارهای سنتی و تجهیزات شبکه، بیشتر برای سرویس‌های مبتنی بر فضای ابری مانند Amazon’sAMZN AWS هزینه می‌شود.

این امر باعث شده است که سیسکو، بیشتر تمرکز خود را، بر بحث امنیت معطوف کند. همچنین، این شرکت دارای یک بخش جداگانه به نام End-to-End Security است که صرفا از محصولات امنیتی تشکیل می‌شود و درآمد حاصل از آن نیز 7 درصد از کل فروش سال گذشته را تشکیل می‌دهد.

خرید 28 میلیارد دلاری سیسکو!

خرید 28 میلیارد دلاری سیسکو!

به تازگی، سیسکو تقریبا 30 درصد از حق بیمه را به قیمت بازار به Splunk پرداخت می‌کند. این مقدار، درآمد Splunk، را تقریبا بیش از 7 برابر افزایش می‌دهد که با توجه به رشد بالا این شرکت، منصفانه محسوب می‌شود. احتمالا حاشیه سود Splunk در سال جاری به حدود 22 درصد برسد که دو برابر سال گذشته است. از طرفی این معامله، تقریبا تا 4 میلیارد دلار به درآمد سیسکو اضافه می‌کند.

سیسکو همچنین انتظار دارد که در سال اول بسته شدن قرارداد، این معامله به جریان‌های نقدی و همچنین حاشیه سود ناخالص کمک کند؛ در سال دوم نیز باید به منجر به افزایش سود سهام شود. شایان ذکر است که انتظار می‌رود این قرارداد حدود یک سال دیگر بسته شود.

در حال حاضر، پس از اعلام این قرارداد، سهام سیسکو واکنش منفی داشته و حدود 4 درصد کاهش یافته است؛ اما با توجه به وعده‌های بلند مدت قرارداد Splunk و بهبود سیسکو در تجارت اصلی خود، به نظر می‌رسد که اکنون سهام آن کمتر از میزان واقعیش ارزش گذاری شده است. در واقع به نظر می‌رسد که ارزش واقعی سهام سیسکو اکنون باید 59 دلار برای هر سهام باشد که از قیمت فعلی بازار حدودا 13 درصد بیشتر است!

منبع: Forbes

سوالات متداول

1.     چرا سیسکو قصد خرید شرکت Splunk را دارد؟

با توجه به افزایش حملات سایبری در دنیا، حوزه امنیت دیجیتال در اولویت مشاغل و دولت‌ها قرار گرفته است. سیسکو نیز به با توجه به افزایش فعالیت در زمینه سرویس‌های ابری، امنیت سایبری را در اولویت خود قرار داده است.

2.     چه زمانی قرارداد خرید شرکت Splunk توسط سیسکو نهایی می‌شود؟

انتظار می‌رود که قرار داد 28 میلیارد دلاری سیسکو برای خرید شرکت امنیت سایبری SplunkSPLK ، تا حدود یک سال دیگر بسته شود.