مقالات

تقویت سیگنال وای‌فای با فویل آلومینیومی در خانه!

تقویت سیگنال وای‌فای با فویل آلومینیومی در خانه!

تقویت سیگنال وای‌فای با فویل آلومینیومی، آیا واقعا یک ترفند اثر بخش است؟ احتمالا برای شما هم پیش آمده که هنگام فیلم دیدن یا جلسات کاری، سینگال وای‌‌فای بسیار ضعیف شود و تمامی برنامه‌های شما را برهم بزند؛ اما دیگر نگران نباشید!

شما می‌توانید با انجام یک ترفند علمی، به مشکلات  Wi-Fi خود پایان دهید؛ خبر خوب این است که شما در این روش، فقط به یک فویل آلومینیومی نیاز دارید که در هر خانه‌ای پیدا می‌شود!

در این مطلب از هنر توسعه و ارتباطات شایگان، ابتدا کاربرد جذاب فویل آلومینیومی در تقویت سینگال وای‌فای خانه را به صورت علمی بررسی می‌کنیم. سپس، روش انجام این ترفند را بیان خواهیم کرد. با قراردادن استراتژیک یک ورق فویل آلومینیومی، اتصالات ضعیف اینترنت را برای همیشه بهبود بخشید.

چگونه فویل آلومینیومی باعث تقویت سیگنال وای‌فای می‌شود؟

نحوه انجام این ترفند بسیار ساده می‌باشد؛ اما ابتدا بهتر است که کمی با سیگنال‌های Wi-Fi آشنا شوید. این سیگنال‌ها، از آنتن‌های روتر منتشر می‌شوند و با تلفن هوشمند، لپتاب و سایر لوازم الکترونیکی متصل به اینترنت، ارتباط ایجاد می‌کنند.

به گفته جیمز مک‌کویگان، کارشناس فناوری و فعال در پلتفرم آنلاین امنیتی KnowBe4، سیگنال‌های وای‌فای، مانند امواج رادیویی یا نور عمل می‌کنند و در فضا پخش می‌شوند تا تمامی نقاط را پوشش دهند.

متاسفانه این ویژگی، یکی از دلایل کندی اینترنت محسوب می‌شود؛ زیرا بر کارایی سیگنال‌ها، تاثیر منفی دارد و اتصال را ضعیف می‌کند. به عبارت دیگر، به واسطه این خاصیت، سیگنال‌های Wi-Fi، به قسمت‌هایی از خانه که شما به اینترنت در آن بخش‌ها نیاز ندارید، نیز ارسال می‌شود. همچنین، اگر سیگنال‌ها توسط دیوار یا موانع بزرگ مسدود شوند، مناطق مرده ایجاد می‌گردد.

شما می‌توانید با قرار دادن یک ورق آلومینیومی به صورت منحنی در اطراف انواع روتر، جریان سیگنال را به طور موثرتری هدایت کنید. درواقع سمت براق فویل آلومینیومی، پرتوهای خروجی از آنتن را منعکس می‌کند و آن‌ها را به هر طرفی ک شما بخاهید هدایت می‌کند. بنابراین، تنها کاری که شما باید بکنید، تنظیم جهت منحنی فویل است تا سیگنال را به قسمت‌هایی که به اتصال قوی‌تر نیاز دارید (مانند اتاق کار، نشیمن و …) هدایت کند. همچنین می‌توانید از هدر رفت سیگنال‌ها و هدایت آن‌ها به سمت دیوار یا پنجره جلوگیری کنید.

آیا واقعا ترفند تقویت سیگنال وای‌فای با فویل آلومینیومی نتیجه می‌دهد؟

آیا واقعا ترفند تقویت سیگنال وای‌فای با فویل آلومینیومی نتیجه می‌دهد؟

اگر فکر می‌کنید که این ترفند ساده‌تر از آن است که واقعا جواب بدهد، به شما حق می‌دهیم؛ اما محققان دانشگاه دارتموث آن را تضمین کرده‌اند. این محققان با آزمایش کردن این ترفند متوجه شدند که استفاده از یک سطح منحنی بازتابنده مانند قوطی نوشابه یا یک تکه فویل آلومینیومی، می‌تواند باعث تقویت سیگنال وای‌فای در برخی از فضاها شود.

 همچنین با این روش می‌توان سیگنال‌ها را در برخی نقاط دیگر، تضعیف کرد و به طور کلی کارایی پوشش اینترنت را به حداکثر میزان رساند. آن‌ها یک چاپ سه بعدی پوشیده شده با ورق آلومینیومی، برای به حداکثر رساندن کارایی وای‌فای در یک اتاق طرحی کردند و موفق شدند که سیگنال‌های بی سیم را در نقاط خاص تا 55.1 درصد بهبود بخشند.

همچنین این محققان در مقاله خود توضیح دادند که با استفاده از این روش، توانسته‌اند سیگنال‌ها را در نقاطی که به وای فای نیازی نیست تا 63.3 درصد نیز کاهش دهند.

مزایا استفاده از ورق آلومینیومی در اطراف روتر

به گفته محققان دارتموث، تقویت سرعت وای‌فای تنها مزیت این ترفند سودمند نیست؛ بلکه باعث افزایش امنیت آنلاین شما نیز می‌شود. به عبارتی شما با محدود کردن سیگنال‌های وای فای به نقاطی که واقعا از آن استفاده می‌کنید، می‌توانید خطر دسترسی هکرها به سیگنال و احتمال سرقت داده‌ها را کاهش دهید.

محققان ذکر کرده‌اند که محصورسازی فیزیکی سیگنال‌های بی سیم، به عنوان یک روش مکمل در کنار دیگر اقدامات امنیتی مانند رمزگذاری عمل می‌کند و مانع کار مهاجمان می‌شود.

نحوه استفاده از فویل آلومینیومی برای تقویت سیگنال وای‌فای در خانه

در این بخش مراحل استفاده از فویل آلومینیومی برای بهبود سیگنال Wi-Fi، بیان می‌کنیم:

1.     تهیه وسایل مورد نیاز

ابتدا ورق آلومینیومی را به طول تقریبی 30 سانتی متر و ارتفاع روتر خود، برش دهید. اگر مودم شما دارای آنتن است، باید فویل چند اینچ بالاتر از آن قرار گیرد. توجه داشته باشید که اگر روتر شما دارای آنتن داخلی است، این نکته اهمیتی ندارد.

2.     فویل را فرم دهید

فویل را به شکل حرف انگلیسی “C” فرم دهید؛ به طوری که طرف براق فویل به سمت داخل منحنی قرار گیرد. برای مودم‌هایی که دارای آنتن خارجی هستند، به نحوی فویل را تا کنید که آنتن‌ها را نیز پوشش دهد.

3.     فویل را پشت روتر خود قرار دهید

فویل را به صورت عمودی پشت روتر قرار دهید؛ اینکار را به نحوی انجام دهید که قسمت منحنی فویل، ناحیه‌ای که می‌خواهید سیگنال را تقویت کنید، هدف قرار دهد..

4.     سرعت اینترنت خود را بررسی کنید

به ناحیه‌ای سیگنال را تقویت کردید بروید و عبارت ” Google speed test” را در مرورگر خود وارد کنید. سپس بر روی گزینه ” run speed test” کلیک کنید. این تست با ارزیابی سرعت آپلود و دانلود اینترنت، گزارش مختصری از آن برای شما تهیه می‌کند.

نحوه استفاده از فویل آلومینیومی برای تقویت سیگنال وای‌فای در خانه

آیا می‌توان به جای فویل آلومینیوم از وسایل دیگری در این ترفند استفاده کرد؟

برای انجام این ترفند، بهترین انتخاب فویل آلومینیوم است؛ زیرا سبک است و انعطاف پذیری بالایی نیز دارد. اما اگر آلومینیوم در دسترس شما نیست، می‌توانید از وسایل دیگر برای این منظور بهره ببرید.

طبق آزمایشات مک‌کویگان، سایر فلزات که در خانه شما موجود است مانند ورق‌های فولادی، مسی یا قوطی نوشابه، می‌توانند به اندازه آلومینیوم در این ترفند موثر عمل کنند. فقط باید اطمینان حاصل کنید که قسمت منحنی و منعکس کننده آن‌ها به طرف ناحیه‌ای که می‌خواهید سیگنال را تقویت کنید، قرار گیرد.

روش‌های تقویت سیگنال وای‌فای

اگر سیگنال وای‌فای شما ضعیف است، راه حل‌های زیادی برای تقویت آن وجود دارد. مک‌کویگان ذکر کرده که اگرچه فویل آلومینیومی به تمرکز سیگنال‌ها کمک می‌کند، اما در مقایسه با راه حل‌هایی از قبیل ارتقا مودم یا جایگذاری بهینه آن چندان موثر نیست.

او توصیه می‌کند که مودم خود را در نقطه مرتفع و مرکزی خانه که مانع کمتری در اطراف آن قرار دارد، بگذارید. همچنین، می‌توانید با راه اندازی مجدد روتر، اتصال اینترنت خود را بهبود بخشید.

در یک نگاه

ترفند تقویت سیگنال وای‌فای با فویل آلومینیومی، اگرچه بسیار ساده و بعید به نظر می‌رسد؛ اما واقعا نتیجه بخش است. طبق آزمایشاتی که محققان انجام داده‌اند، با قراردادن استراتژیک فویل آلومینیومی در پشت روتر، می‌توان سیگنال‌ها را به نقطه مورد نظر خود هدایت کنید.

علاوه بر فویل آلومینیومی، شما می‌توانید از قوطی نوشابه یا ورقه‌ها فلزی دیگر نیز استفاده کنید. لازم به ذکر است که برای افزایش سرعت اینترنت، راهکارهای زیادی وجود دارد که ممکن است نسبت به این ترفند، اثربخش‌تر باشند. به عنوان مثال، جایگذاری مودم در مرتفع‌ترین بخش مرکزی خانه یا ارتقا مودم، تاثیر زیادی در بهبود اینترنت شما دارد.

منبع: Reader’s Digest

سوالات متداول

1.     آیا می‌توان با فویل آلومینیومی سیگنال وای‌فای را تقویت کرد؟

بله! در این ترفند ساده، شما می‌توانید با قراردادن استراتژیک فویل آلمینیوم، سیگنال‌های وای‌فای را به منطقه مدنظر خود هدایت کنید و کارایی کلی پوشش اینترنت را بهبود بخشید.

2.     روش استفاده از فویل آلومینیوم برای تقویت سیگنال وای‌فای چیست؟

در این ترفند شما نیاز به یک ورقه آلومینیومی به طول حدودی 30 سانتی متر و ارتفاع مودم خود دارید. شما باید ورق آلومینیومی را به شکل حرف C فرم دهید. سپس، قسمت منحنی و براق آن را به نحوی پشت روتر قرار دهید که ناحیه مورد نظر شما، هدف قرار گیرد. توجه داشته باشید که اگر مودم شما دارای آنتن است، فویل باید چند اینچ بالاتر از آنتن قرار گیرد.