زیر ساخت شبکه, مقالات

ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class یا سایر ماژول های Non-S-Class

ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class یا سایر ماژول های Non-S-Class

ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class یا سایر ماژول های Non-S-Class: کدام یک را انتخاب کنیم؟ طیف گسترده ای از ماژول های سیسکو Cisco 10G SFP+ از جمله ماژول های SFP-10G-SR در سال های اخیر شهرت و محبوبیت زیادی را به دست آورده اند و کمک زیادی به استقرار اترنت 10G در محیط های مختلف شبکه می کند. در حالی که، سیسکو ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class مانند SFP-10G-SR-S را در دسامبر 2014 معرفی کرد و گزینه های بیشتری را برای شرکت ها و دیتاسنترها ارائه کرد. اما برخی از افراد ممکن است با این سری سردرگم شوند چون هیچ تفاوت آشکاری در دیتاشیت های رسمی سیسکو پیدا نمی شود. بنابراین در اینجا مقایسه ای بین ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class و سایر ماژول های Non-S-Class ارائه شده است تا به شما در انتخاب بهتر کمک کند.

بررسی ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class

سیسکو چهار نوع ماژول کلاس Cisco 10G S-Class را معرفی کرده است که شامل SFP-10G-SR-S،  SFP-10G-LR-S، SFP-10G-ER-S و SFP-10G-ZR-S می شود که همگی دارای کاراکتر S می باشند. این دستگاه ها برای شرکت ها، دیتاسنترها و سایر محیط ها بدون الزامات خاص برای دما طراحی شده اند. در حالی که سایر ماژول های Non-S-Class انواع بیشتری دارند که به طور مثال می توان به SFP-10G-SR, SFP-10G-LR, SFP-10G-ER, SFP-10G-ZR و غیره اشاره کرد. به نظر می رسد که ماژول های کلاس S سیسکو دارای مشخصات یکسانی هستند و هیچ تفاوتی با ماژول های غیر کلاس S ندارند. مشخصات دقیق ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class در جدول زیر آمده است.

مدل طول موج (نانومتر) حالت فیبر رابط مسافت دما (بر حسب سانتیگراد) برق مصرفی (وات)
SFP-10G-SR-S 850 MMF LC Duplex 300m 0℃-70℃ 1
SFP-10G-LR-S 1310 SMF LC Duplex 10km 0℃-70℃ 1
SFP-10G-ER-S 1550 SMF LC Duplex 40km 0℃-70℃ 1.5
SFP-10G-ZR-S 1550 SMF LC Duplex 80km 0℃-70℃ 1.5

جدول مشخصات ماژول کلاس Cisco 10G S-Class

ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class یا سایر ماژول های Non-S-Class: کدام یک را انتخاب کنیم؟

ماژول سیسکو کلاس Cisco 10G S-Class و سایر ماژول های Non-S-Class سیسکو، ظاهر؛ اندازه، رابط، طول موج، مصرف انرژی و غیره یکسانی دارند. اما در ادامه برخز از تفاوت های عمده ماژول های Cisco 10G SFP+ نشان داده شده است:

پروتکل

ماژول های سیسکو Cisco 10G S-Class  مانند SFP-10G-SR-S فقط از پروتکل اترنت پشتیبانی می کنند. آنها از FCoE (Fiber Channel over Ethernet) ، که یک پروتکل ذخیره سازی است که ارتباطات کانال فیبر را قادر می سازد مستقیماً از طریق اترنت اجرا شود پشتیبانی نمی کنند. در حالی که سایر ماژول های Non-S-Class  مانند SFP-10G-SR از سه پروتکل شامل اترنت، OTN  و WAN-PHY (لایه فیزیکی شبکه گسترده) پشتیبانی می کنند. علاوه بر این، فرستنده‌های 10G S-Class دارای گواهی TAA نیستند، اما ماژول های Non-S-Class  همگی با TAA مطابقت دارند.

درجه حرارت

ماژول‌های سیسکو Cisco 10G S-Class  فقط می‌توانند در COM  (محدوده دمای تجاری: 0~70℃/32~158°F)  کار کنند. با این حال، ماژول های Non-S-Class  را می توان در EXT (محدوده دمایی گسترده: -5~85℃/23~185°F)، IND (محدوده دمایی صنعتی: 40~85℃/-40~185°F) و COM استفاده کرد. به عنوان مثال SFP-10G-BXU-I و SFP-10G-BXD-I هر دو می توانند در دمای -40 تا 85 درجه سانتیگراد کار کنند، که برای استقرار در فضای باز یا محیط های سخت مانند صنایع، معادن مناسب هستند.

فاصله انتقال

طبق گفته سیسکو، ماژول‌های Cisco 10G S-Class برای کاربردهای مسافت انتقال کوتاه‌تر در مقایسه با ماژول‌های Non-S-Class ، مانند اتصالات درون رک‌ها و میان رک‌های مجاور در دیتاسنتر، مناسب‌تر هستند. به همین دلیل، اگر به مسافت طولانی خاصی نیاز ندارید، ماژول های کلاس S باید برای شما مناسب باشند.

کاربرد

فرستنده و گیرنده های ماژول‌های Cisco 10G S-Class  به ویژه برای برنامه های سازمانی و دیتاسنترهای 10G  و 40G  طراحی شده اند. آنها فقط در رایج ترین نقاط مورد نیاز در این محیط ها در دسترس هستند. در حالی که ماژول های غیر کلاس S برای مواردی مانند محیط های بدون کنترل دما، به عنوان مثال محیط های سخت/صنعتی (RGD) مناسب هستند. علاوه بر این، این نوع ماژول ها نیز راه حل های رایج در خانه، شرکت ها و دیتاسنترها هستند که کاربرد وسیع تری نسبت به ماژول های کلاس S دارند.

قیمت

به دلیل کنار گذاشتن برخی ویژگی‌های غیر ضروری، ماژول‌های Cisco 10G S-Class ارزان‌تر از Non-S-Class  هستند. در واقع، قیمت پایین نقطه اصلی فروش است که بسیاری از را به خود جذب می کند. بنابراین، فرستنده های کلاس S  می توانند جایگزین مقرون به صرفه ای برای فرستنده های غیر کلاس S در شرکت ها و دیتاسنتر باشند.

ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class یا سایر ماژول های Non-S-Class: آیا آنها سازگار هستند؟

ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class  انتخاب های بیشتری را ارائه می دهند، اما برخی از افراد ممکن است سوال داشته باشند که “آیا ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class  با ماژول های Non-S-Class  سازگار هستند؟” در اینجا به عنوان مثال SFP-10G-LR-S و X2-10GB-LR را در نظر می گیریم.

Cisco 10G SFP+ طول موج (نانومتر) نوع کابل اندازه هسته (میکرون) مسافت کابل
SFP-10G-LR-S 1310 SMF G.652 10km
X2-10GB-LR 1310 SMF G.652 10km

جدول: مشخصات SFP-10G-LR-S و X2-10GB-LR

از جدول بالا، مشخص می شود که این دو نوع ماژول سرعت داده، طول موج و فاصله انتقال یکسانی دارند که پایه و اساس اتصال آنها را ایجاد می کند. علاوه بر این، دیتاشیت های سیسکو برخی از ویژگی های مهم را نشان داده است که می تواند سازگاری خوب را بیشتر ثابت کند.

Cisco 10G SFP+ امکانات
SFP-10G-LR-S از ویژگی شناسایی کیفیت سیسکو (ID) پشتیبانی می کند که پلتفرم سیسکو را قادر می سازد تا اپتیک های پشتیبانی شده توسط فناوری سیسکو را شناسایی کند.
سازگار با رابط های 10GBASE XENPAK, 10GBASE X2 and 10GBASE XFP در همان لینک
X2-10GB-LR از ویژگی شناسایی کیفیت سیسکو (ID) پشتیبانی می کند که به سوئیچ یا روتر سیسکو امکان می دهد تشخیص دهد که آیا ماژول مورد تایید سیسکو است یا خیر.
سازگار با ماژول های 10GBASE Xenpak, 10GBASE XFP and 10GBASE SFP+ در همان لینک

جدول: ویژگی های SFP-10G-LR-S و X2-10GB-LR

از همه موارد بالا، می توان نتیجه گرفت که ماژول های کلاس S 10G سیسکو به خوبی با ماژول های غیر کلاس S سازگار هستند. آنها با هم خوب کار خواهند کرد.

نتیجه گیری

ماژول های کلاس Cisco 10G S-Class با سایر ماژول های Non-S-Class  مشخصات یکسانی دارند، اما هنوز تفاوت های جزئی وجود دارد. ماژول های کلاس S فقط از پروتکل اترنت، تحمل دمای پایین تر و فاصله انتقال کمتر پشتیبانی می کند. اما جذاب ترین عامل قیمت پایین تر آن است و سازگاری آن مشکلی ایجاد نمی کند. به طور خلاصه، ماژول‌های کلاس S سیسکو به عنوان یک راه‌حل کم‌هزینه عمل می‌کنند، اما امروزه ماژول های G10  جانبی با فناوری‌های فرستنده گیرنده 10G به انتخاب‌های مقرون‌به‌صرفه‌تری تبدیل شده‌اند. این ماژول‌های غیر کلاس 10G  سازگار با سیسکو می‌توانند بسیار ارزان‌تر باشند، اما همان کارایی بالایی را نیز ارائه می‌کنند که باید برای برنامه‌های شما ایده‌آل باشد. اگر شما یک کاربر وفادار به سیسکو هستید، این ماژول های کلاس S  انتخاب‌های ایده‌آلی برای شما خواهند بود.

منبع: community