اخبار فناوری

افزایش تولید گرما و مصرف انرژی توسط قطعات سرور

افزایش تولید گرما و مصرف انرژی توسط قطعات سرور

در طول چند دهه اخیر گرمای تولید شده توسط پردازنده های سرور 3.5 برابر افزایش پیدا کرده است و حالا به 500 وات رسیده است. گرمای پردازنده های گرافیکی 3 برابر شده است و حالا به 700 وات رسیده است. حافظه DRAM سرور معمولی 4 برابر گرما تولید می کنند و به 300 وات رسیده اند و حتی آداپتورهای شبکه 4 برابر گرمای بیشتری تولید می کنند و به 60 وات رسیده اند.

تراشه این دستگاه ها همچنان بزرگتر می شوند زیرا باید عملکرد بیشتری را در اختیار ما قرار دهند. اما با این حال باید توجه داشت که سازندگان تراشه دمای کیس را کاهش می دهند تا از پخش کننده های حرارتی یکپارچه روی دستگاه ها استفاده می کنند. علاوه بر همه اینها، چگالی محاسباتی در رک ها (به ویژه برای سیستم های HPC و AI که معمولا با سریع ترین موتورهای محاسباتی همراه شده اند) در حال افزایش است و باعث می شود که چگالی و گرما نه تنها در سطح سوکت یا اسلات داخلی سرور مشکل ایجاد کند بلکه در سطح رک دیتاسنتر هم مشکلاتی را ایجاد کند.

مدیر کل HPC و Ai در لنوو و یکی از مدیران قدیمی HPC در IBM اظهار می کنند که در بسیاری از مواقع چیزی که باید ارائه دهند خنک کننده هوا است و از این رو لنوو از خنک کننده مایع در دیتاسنتر خود استفاده می کند و بررسی کی کند که این سرمایه گذاری نتیجه می دهد یا نه.

همچنین این واقعیت را باید در نظر داشت که هزینه های برق در آینده به قدری بالا می رود (به ویژه در اروپا) که به سمت فناوری هایی باید حرکت کنیم که عملکرد بهتری را به ازای هر وات برق ارائه دهد. هر چه قبض برق شما در دیتاسنتر بیشتر باشد پرداخت سخت تر می شود.

همه اینها باعث می شود که به فناوری هایی رو بیاوریم که به پایداری انرژی کمک کند و هزینه های دیتاسنترها را کاهش دهد. Tease همچنین توضیح می دهد که دور انداختن تجهیزات قدیمی فناوری اطلاعات و ارائه پول نقد به مشتریان سرور و ذخیره سازی لنوو به کاهش مصرف انرژی و تولید گرما کمک خواهد کرد.

منبع: nextplatform