اخبار فناوری

راهنمای کامل پاک کردن کش مرورگر در آیفون

راهنمای کامل پاک کردن کش مرورگر در آیفون

پاک کردن کش مرورگر در آیفون، سرعت وبگردی شما را افزایش می‌دهد. امروزه، گوشی هوشمند تقریبا به یک ابزار ضروری در زندگی روزمره ما تبدیل شده است؛ از فعالیت در رسانه‌های اجتماعی و چک کردن ایمیل گرفته تا تنظیم کردن آلارم یا یادآوری تاریخ‌های مهم، آیفون در طول روز به شما کمک می‌کند!

مانند هر وسیله دیگری در تکنولوژی، گوشی هوشمند نیز نیاز به مراقبت دارد. مخصوصا اگر حس می‌کنید که با گذشت زمان مرورگرتان، کمی کند شده است. پاک کردن حافظه پنهان در آیفون، تنها چند ثانیه زمان می‌برد. اما سرعت عملکردهای گوشی را تا حد امکان افزایش می‌دهد.

از هر مرورگری که در آیفون استفاده کنید، به مرور زمان، حافظه پنهان یا کش، باعث انباشته شدن حجم زیادی از اطلاعات می‌شود. پاک کردن کش مرورگر، سرعت وبگردی شما را در iOS 16.6 و حتی در آینده در iOS 17، بسیار افزایش می‌دهد. لازم به ذکر است که اگر می‌خواهید به طور کلی سرعت عملکرد گوشی خود را افزایش دهید، حافظه آیفون خود را مدیریت کنید.

در این مطلب از هنر توسعه و ارتباطات شایگان، به آموزش پاک کردن کش آیفون بر اساس نوع مرورگر، می‌پردازیم.

اهمیت پاک کردن کش مرورگر در آیفون

حافظه پنهان یا کش مرورگر، داده‌های وب سایت را ذخیره می‌کند تا مرورگر در دفعه بعد، همان صفحه را سریع‌تر بارگیری کند. بنابراین، در کوتاه مدت حافظه پنهان به تسریع عملکرد مرورگر کمک می‌کند. اما با گذشت زمان، داده‌های ذخیره شده، ممکن است قدیمی شوند و دیگر با نیاز سایت، مطابقت نکنند. به این ترتیب، صفحات با سرعت کم‌تری و فرمت اشتباه بارگیری خواهند شد. از این رو پاک کردن حافظه پنهان، شروع تازه‌ای برای مرورگر محسوب می‌شود و فضای ذخیره را آزاد می‌کند.

توجه داشته باشید که با پاک کردن کش، شما از سایت خارج می‌شوید و داده‌های مربوط به آن پاک می‌شود. به این معنی که برای ورود به سایت باید مجددا اطلاعات خود را وارد کنید یا تنظیمات مورد نظر را انجام دهید.

به طور مثال، با پاک کردن کش کروم، اطلاعات مربوط به اکانت گوگل شما پاک می‌شود و نیاز به وارد کردن اطلاعات برای ورود مجدد به حساب خواهید داشت. از طرفی پاک کردن کش، به شما فرصتی برای تغییر تنظیمات سایت می‌دهد که ممکن است تجربه شما را بهبود بخشد.

نحوه پاک کرد کش مرورگر سافاری در آیفون

نحوه پاک کرد کش مرورگر سافاری در آیفون

سافاری، مرورگر پیش فرض در گوشی‌های آیفون است. با انجام مراحل زیر، تنها درچند ثانیه، حافظه کش مرورگر تمام دستگاهایی که به حساب iCloud شما متصل است، پاک می‌شود. در نتیجه در دفعه بعدی که با این مرورگر کار می‌کنید، باید مجددا اطلاعات خود را وارد کنید.

 1. وارد تنظیمات آیفون خود شوید.
 2. در لیست برنامه‌ها، Safari را انتخاب کنید.
 3. بر روی گزینه ” Clear History and Website Data” کلیک کنید.
 4. در منوی که ظاهر می‌شود گزینه ” Clear History and Data” را انتخاب کنید.
نحوه پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس در آیفون

نحوه پاک کردن کش مرورگر کروم در آیفون

کروم یکی از مرورگرهای محبوب در میان کاربران آیفون محسوب می‌شود. خوشبختانه گوگل، فرآیند پاک کردن حافظه پنهان کروم را بسیار آسان کرده است. با انجام دادن مراحل زیر، به سرعت می‌توانید این کار را انجام دهید:

 1. برنامه Chrome را باز کنید.
 2. بر روی علامت سه نقطه در بخش پایین سمت راست کلیک کنید تا گزینه‌های بیشتری نمایش داده شود.
 3. گزینه “Clear Browsing Data” را انتخاب کنید.
 4. در منو ظاهر شده، در بخش “Time Range” بازه زمانی مورد نظر خود را انتخاب کنید.
 5. مطمئن شوید که گزینه‌های “Cookies, Site Data”، ” Cached Images and Files” و “Browning History ” تیک خورده باشد؛ سپس در پایین صفحه بر روی ” Clear Browsing Data” کلیک کنید.
نحوه پاک کردن کش مرورگر کروم در آیفون

نحوه پاک کردن کش مرورگر فایرفاکس در آیفون

اگر از مرورگر فایرفاکس در آیفون استفاده می‌کنید؛ با انجام مراحل زیر، می‌توانید حافظه پنهان آن را پاک کنید:

 1. بر روی علامت سه خط در گوشه پایین سمت راست کلیک کنید تا گزینه‌های بیشتری را مشاهده کنید.
 2. در انتها منو، گزینه ” Settings” را انتخاب کنبد.
 3. در بخش ” Privacy”، گزینه ” Data Management” را انتخاب کنید.
 4. شما می‌توانید در بخش ” Website Data”، داده‌های سایت‌های مختلف را به صورت جداگانه پاک کنید. همچنین، برای پاک کردن کش کلیه سایت‌ها و داده‌ها، می‌توانید گزینه ” Clear Private Data” را در انتهای صفحه انتخاب کنید.

در یک نگاه

در این مطلب، به بررسی نحوه پاک کردن کش مرورگرهای سافاری، کروم و فایرفاکس در آیفون پرداختیم. هنگامی در یک مرورگر، سایتی را باز می‌کنید، داده‌های آن در کش یا حافظه پنهان ذخیره می‌شود تا بارگیری آن صفحه در دفعات بعدی با سرعت بیشتری انجام شود. داده‌های موجود در حافظه پنهان به مرور زمان قدیمی می‌شوند و همچنین، حجم زیادی از اطلاعات بر روی هم انباشته می‌شود. در نتیجه این امر، سرعت عملکرد مرورگر کاهش می‌یابد.

 پاک کردن کش، برای مرورگر یک شروع تازه محسوب می‌شود و علاوه بر افزایش سرعت، ممکن است بسیاری از خطاهای بارگذاری را نیز برطرف کند. توجه داشته باشید که با پاک کردن کش مرورگر در آیفون، از تمامی صفحات خارج می‌شوید و اطلاعات شما پاک می‌شود؛ از این رو برای ورود مجدد باید اطلاعات خود را دوباره وارد کند.

منبع:CENT

سوالات متداول

1.     هرچند وقت یکبار باید حافظه کش مرورگر را پاک کنیم؟

اکثر افراد، کش مرورگرها را یک الی دو بار در ماه پاک می‌کنند. به طور کلی، در این بازه زمانی، حافظه پنهان به قدری زیاد می‌شود که بر روی سرعت تاثیر منفی می‌گذارد. اگر تعداد زیادی از سایت‌ها را در مرورگر خود باز می‌کنید، باید کش را، در تعداد دفعات بیشتری پاک کنید.

2.     چرا باید کش مرورگر را پاک کنیم؟

با گذشت زمان، داده‌های زیادی در کش مرورگر انباشته می‌شود که باعث کاهش سرعت آن می‌شود. در نتیجه، در هر ماه، یک الی دوبار حافظه پنهان مرورگر خود را پاک کنید تا علاوه بر بهبود سرعت، خطاهای مربوط به بارگذاری نیز رفع شود.