شبکه و فناوری, مقالات

نقد و بررسی سوییچ شبکه 8 پورت و ارزان قیمت Horaco

سوییچ شبکه 8 پورت Horaco

سوییچ شبکه Horaco، هر چیزی را که به دنبال آن هستید در خود دارد. 8 پورت 2.5 GbE، یک پورت 10 GbE و قیمت زیر صد دلار را در کنار عملکرد بی‌سرو‌صدا و مصرف برق پایین قرار دهید، دیگر چه می‌خواهید؟ با ما برای آشنایی با مشخصات این محصول در هنر و توسعه ارتباطات شایگان، همراه باشید.

نگاهی به مشخصات ظاهری سوییچ هشت پورت Horaco

ابتدا نگاهی به جلوی سوییچ می‌اندازیم. اولین چیزی که به چشم می‌آید، هشت پورت 2.5 گیگابیت اترنت است. بعد از آن یک پورت فیبرنوری SFP+ 10 گیگابیت اترنت را مشاهده می‌کنیم. این سوییچ از نظر پهنای باند، با سوییچ‌هایی که 4 پورت 2.5GbE و 2 پورت 10GbE دارند، یکسان است. قسمت جلویی این سوییچ شبکه را می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

 مشخصات ظاهری سوییچ هشت پورت Horaco

با انداختن نگاهی به کناره‌های سوییچ، هیچ جایی برای نصب سوییچ در رک، مشاهده نمی‌شود. بنابراین از این سوییچ فقط می‌توان به صورت رومیزی استفاده کرد. در کناره‌های سوییچ، چیزی جز دریچه‌های انتقال هوا مشاهده نمی‌شود:

کناره سوییچ هشت پورت Horaco

حالا به سراغ پشت دستگاه می‌رویم. ورودی کابل برق و قسمت اتصال به زمین را در این قسمت، مشاهده می‌کنیم:

پشت سوییچ هشت پورت Horaco

اگر این دو قسمت هم در جلوی دستگاه و در کنار سایر پورت‌ها قرار می‌گرفتند، می‌توانستیم نمره بهتری را به طراحی سوییچ Horaco بدهیم. قرار داشتن تمامی پورت‌ها در یک سمت دستگاه، امکان چسباندن آن به دیوار و در نتیجه، نصب راحت‌تر را به دنبال خواهد داشت.

حالا نگاهی هم به پایین سوییچ می‌اندازیم. دو قسمت برای نصب سوییچ روی دیوار و برچسبی حاوی مشخصات سوییچ را مشاهده می‌کنیم:

پایین سوییچ هشت پورت Horaco

بررسی داخل سوییچ Horaco

با برداشتن درپوش سوییچ، نگاهی به قسمت داخلی آن می‌اندازیم. محفظه پورت‌ها و در پشت آن‌ها، دو حرارت‌گیر را مشاهده می‌کنیم:

بررسی داخل سوییچ Horaco

در این سوییچ از تراشه‌های RTL8373-CG و RTL8224-CG استفاده شده است. تراشه RTL8224-CG، برای مدیریت 4 پورت از 8 پورت 2.5GbE، و تراشه RTL8373-CG هم، برای مدیریت 4 پورت 2.5GbE دیگر و همچنین، برای مدیریت پورت 10GbE استفاده شده است.

با انداختن نگاهی به تصویر زیر، می‌توانید شیوه قرار گرفتن چیپ‌های سوییچ را مشاهده کنید:

شیوه قرار گرفتن چیپ‌های سوییچ  Horaco

سوییچ شبکه Horaco، یک سوییچ بدون فن (Fanless) است و موقع کار کردن، هیچ سروصدای از خود تولید نمی‌کند. قسمت پایینی برد مدار سوییچ را هم می‌توانید در تصویر زیر مشاهده کنید:

 قسمت پایینی برد مدار سوییچ Horaco

بررسی عملکرد سوییچ 8 پورت Haraco

این سوییچ، در حد خودش عملکرد خوبی را ارائه می‌دهد. برای کسانی که یک سوییچ در این کلاس قیمتی می‌خرند، عملکرد، یک فاکتور کلیدی نیست. شما باید از دستگاه‌های این بازه قیمتی، متناسب با توان‌شان انتظار داشته باشید.

قابلیت‌های مدیریتی سوییچ Horaco

این سوییچ از نوع غیرمدیریتی است. یعنی امکان پیکربندی آن مطابق با سلیقه ادمین شبکه وجود ندارد. پیکربندی سوییچ‌های غیرمدیریتی، توسط کارخانه انجام شده است.

مصرف برق سوییچ 8 پورت Horaco

به همراه این سوییچ، یک آداپتور 12 وات 2 آمپری عرضه شده است که می‌توانید تصویر آن را در ادامه، مشاهده کنید:

مصرف برق سوییچ 8 پورت Horaco

 با اتصال سوییچ به آداپتور، مصرف برق 1.6 واتی را مشاهده می‌کنیم:

مصرف برق سوییچ 8 پورت Horaco

با اتصال یک کابل شبکه به یکی از پورت‌های 2.5GbE، افزایش مصرف 0.7 واتی را مشاهده می‌کنیم:

مصرف برق سوییچ 8 پورت Horaco

اما با به‌کارگیری پورت 10GbE، افزایش شدید مصرف برق به 3.3 وات را مشاهده کردیم:

مصرف برق سوییچ 8 پورت Horaco

در کل، این سوییچ، کم‌مصرف‌ترین سوییچ مجهز به پورت 2.5GbE است که تاکنون بررسی کرده‌ایم.

سخن نهایی

این سوییچ شبکه و مدل‌های مشابه آن، بسیار ارزشمند و در عین حال، مقرون‌به‌صرفه هستند. چرا که در عین ارزان بودن، تعداد زیادی پورت شبکه و پهنای باند 30 گیگابایتی را در اختیار شما قرار می‌دهند. البته نباید فراموش کنید که انتظار شما از عملکرد آن‌ها باید در حد توانایی‌شان باشد.

منبع: servethehome.com

سوالات متداول

۱. سوییچ شبکه Horaco چه ویژگی‌هایی دارد؟

این سوییچ دارای 8 پورت 2.5 GbE و یک پورت 10 GbE است. این سوییچ از انواع بدون فن است که موقع کار کردن، سروصدایی را تولید نمی‌کند و  مصرف برق آن هم بسیار کم است.

۲. مصرف برق سوییچ شبکه Horaco چگونه است؟

مصرف برق این سوییچ بسیار کم (1.6 وات) است.