مجازی سازی, مقالات

ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4

ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4

ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4، از منحصر به فردترین سیستم‌های کوچکی هستند که پس از مدت‌ها شاهد آن هستیم. 4پورت 2.5 گیگابایتی، 2 پورت 10 گیگابایتی و اضافه شدن پورت‌های +SFP شما را شگفت زده خواهد کرد.

همچنین، این واحد دارای پردازنده مرکزی Intel Core، و مادربردی فراتر از انتظارات ماست. در این مطلب از هنر توسعه و ارتباطات شایگان به بررسی تخصصی این فایروال و ابزار مجازی سازی می‌پردازیم.

بررسی اجمالی ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4

در این بررسی ما از دو مدل 10 گیگابایتی و 8 پورت 2.5 گیگابایتی استفاده کرده‌ایم. مدل 2.5GbE 8x، با پردازنده مرکزی Intel Core i5-10210U و مدل دیگر، با CPU Intel Core i7-10510U پیکربندی شده است.

سیستم مورد استفاده ما دارای 16 گیگابایت حافظه DDR4 و 256 گیگابایت حافظه SSD NVMe می‌باشد. لازم به ذکر است که برخی از واحدها دارای قابلیت‌هایی فراتر از مدل 2.5 گیگابایتی 4 پورتی و 6 پورتی، هستند.

همچنین، ما Proxmox VE 8 را به عنوان سیستم عامل پایه اجرا کرده ایم؛ اگرچه آن‌ها با نصب پیش فرض pfSense Plus ارائه می‌شوند که احتمالا با Intel i226-V سازگاری دارد.

ویژگی‌های ظاهری ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4

ویژگی‌های ظاهری ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4

در پشت این دستگاه، یک ورودی برق 12V DC و پورت کنسول وجود دارد. همچنین، 4 پورت 2.5GbE نیز به چشم می‌خورد که مبتنی بر Intel i226-V می‌باشند. در این بخش، دو پورت 10GbE SFP+، نیز تعبیه شده است.

در طرف دیگر دستگاه، جک صدا، پورت پاور و دکمه ریست وجود دارد. همچنین، پورت‌های زیر در این قسمت دیده می‌شوند:

  • یک پورت DisplayPort
  • یک پورت HDMI
  • چهار پورت USB 3 Type-A

در بخش‌های کناری دستگاه چیز زیادی به چشم نمی‌خورد. در بخش زیری نیز تنها پایه‌های پلاستیکی وجود دارد. در بخش بالایی دستگاه نیز، تنها فن دستگاه قرار گرفته است.

بررسی سخت افزاری ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4

بررسی سخت افزاری ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4

به منظور بررسی کامل سخت افزاری این دستگاه، باید نگاهی به داخل آن بی‌اندازیم. در این سیستم، رایزر، مادربرد اصلی و کارت شبکه 10 گیگابایتی به چشم می‌خورد.

NIC 10 گیگابایتی، ماژول‌های سفارشی CWWK-made 10GbE SFP+هستند که پورت‌هایی، مطابق با جهت قرار دادن اسلات PCIe دارند. NICدر واقع Intel 82599ES / Intel X520 هستند که به صورت سفارشی اضافه شده اند. NIC، از سال‌ها پیش به طور گسترده ای استفاده می‌شود و چندین نسل قدمت دارد؛ به این ترتیب برای اکثر سیستم عامل‌ها سازگاری بالایی دارند.

لازم به ذکر است که پشتیبانی از VMware ESXi در ESXi 7 ارائه نمی‌شود؛ بنابراین ESXi 8 از این NICها پشتیبانی نمی‌کند.

این NIC سفارشی از طریق رایزر PCIe x4، به سیستم اصلی متصل می‌شود. به این ترتیب در یک طرف مادربرد رایزر وجود دارد و در طرف دیگر Intel Core i7-10510U heatsink و فن قرار دارد. این هیت سینک کوچک و فن، CPU را در بر می‌گیرند که دارای یک صفحه مسی در بخش بالایی است. همچنین، این بخش داری خمیر حرارتی به عنوان رابط با شاسی است.

در بخش دیگر این دستگاه، بخش اصلی سیستم قرار دارد. قسمت بالایی آن دارای دو اسلات DDR4 SODIMM و قسمت پایینی دارای یک اسلات M.2 است. در این بخش، هیچ فنی وجود ندارد، بنابراین جریان هوا ضعیف است.

بخش هیجان انگیز این است که این سیستم نه تنها یک اسلات PCIe مادربرد میانی برای رایزر دارد؛ بلکه علاوه بر آن، دو کانکتور -pin Molex power4 و 6 پورت -pin SATA7 نیز دارد.

مادربرد CW-NAS-6 به نظر می‌رسد که از پلتفرم CWWK NAS پشتیبانی می‌کند؛ بنابراین اگر نیاز به ذخیره اطلاعات دارید، مادربرد NAS، با داشتن خنک کننده، NIC سفارشی 10 گیگابایتی و 2.5 گیگابایتی و پورت‌های که آن را به یک PC کوچک تبدیل می‌کنند، راه حل مناسبی است.

بررسی عملکرد ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4

 در این سیستم از نسل دهم Core U-series به جای Alder Lake-N استفاده شده است؛ زیرا Core i5 و Core i7 دارای 16 لاین PCIe (به جای 9 لاین) هستند. اگر SSD و سایر اجزا را در نظر نگیریم، تنها 4 لاین به رایزرها و هر کدام به NIC 2.5 گیگابایتی می‌رود که در مجموع 8 لاین را تشکیل می‌دهند. در ادامه برای بررسی عملکرد این سیستم به سراغ بررسی نتایج بنچمارک لینوکس و Geekbench 5 می‌پردازیم.

بنچمارک Python Linux 4.4.2 Kernel Compile

در چند سال گذشته، یکی از بنچمارک‌های مهم STH، Python Linux 4.4.2 Kernel Compile بوده است. نتایج این بنچمارک در نمودار زیر آورده شده است:

بررسی عملکرد ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4 - بنچمارک Python Linux 4.4.2 Kernel Compile

همانطور که مشاهده می‌کنید، در این نمودار دو مورد Intel Core i7-10510U و Core i5-10210U برجسته شده است. اگرچه آن‌ها پردازنده‌های Core i5 و Core i7 هستند؛ اما در عین حال آن‌ها پردازنده هسته ای نسل دهم و پردازنده‌های کم مصرف محسوب می‌شوند.

عملکرد فشرده سازی 7-zip

7-Zip، یک برنامه فشده سازی پر کاربرد است که به صورت کراس پلتفرم عمل می‌کند. در نمودار زیر نتایج این بنچمارک را بیان کرده‌ایم:

بررسی عملکرد ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4 - عملکرد فشرده سازی 7-zip

برخلاف انتظار ما، پردازنده‌ها به طور کلی به پردازنده 4 هسته ای اینتل N200 نزدیک هستند. این موضوع تا حدودی به این دلیل است که دمای سیستم با وجود خنک کننده ارائه شده، به 73-75 درجه سانتیگراد می‌رسد!

عملکرد OpenSSL

OpenSSL، به طور گسترده ای برای ایمن سازی ارتباطات بین سرورها استفاده می‌شود. ابتدا به نمودارهای زیر توجه کنید:

عملکرد OpenSSL
عملکرد OpenSSL - 2

بازهم، نتایج بیش از حد انتظار، نزدیک به بخش‌های جدید Alder Lake-N است. به همین دلیل، 144-core Sierra Forest CPU با داشتن هسته E بسیار امیدوار کننده است. در واقع ما در اینجا شاهد رقابت هسته‌های E با نسل قبلی هسته‌های P هستیم.

 Geekbench (Intel Core i5-10210U و Intel Core i7-10510U)

ابتدا در Geekbench 5، به مقایسه Core i5-10210U و Core i7-10510U، نگاهی بی اندازید:

Geekbench (Intel Core i5-10210U و Intel Core i7-10510U)

اگرچه به نظر می‌رسد که Core i7 برتری دارد، اما این یک مزیت بزرگ محسوب نمی‌شود. اگر Core i5 و Alder Lake-N را بررسی کنید، نمودار زیر به دست می‌آید:

بررسی مصرف برق و نویز - ، ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4

بررسی مصرف برق و نویز

این دستگاه دارای آداپتور 120 واتی است که به صورت آداپتور برق متناوب (Replacement AC Adapter) عمل می‌کند. به طور کلی، می‌توان گفت که این مدل در طول سال‌ها، عملکرد عالی نداشته است.

مصرف برق این دستگاه، با انتظارات ما متفاوت است؛ Proxmox VE، در حالت کم مصرف ، در محدوده 12 تا 14 وات است و در حالت بار 100 درصد، به محدوده 40 تا 39 وات می‌رسد. این دستگاه از نظر نویز نیز، بسیار کم سر و صدا ست.

در یک نگاه

در این مطلب، ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4، را از نظر ویژگی‌های ظاهری، سخت افزاری، عملکرد، مصرف برق و نویز بررسی کردیم. در این دستگاه، سعی شده از خنک کننده هیبریدی استفاده شود و یک خمیر حرارتی دارد که با شاسی در تماس است؛ درنتیجه شاسی داغ می‌شود. همچنین در سمت بالایی دستگاه، یک فن کوچک نصب شده است. با این وجود جریان هوا در بخش پایین دستگاه بسیار ضعیف است.

در بخش CPU، Core i5 نسبت به Core i7، برتری دارد؛ زیرا به نظر می‌رسد که Core i7 از نظر حرارتی محدود است. به عبارت دیگر، اگرچه Core i5 ایده‌آل نیست، اما تحت زیر بار، بسیار سازگارتر عمل می‌کنند.  

همچنین، این دستگاه با داشتن مادربرد NAS، NIC‌های سفارشی و 6 پورت داخلی SATA، می‌تواند به عنوان یک دکستاپ Core i7 رده پایین، نیز عمل کند.

منبع: STH

سوالات متداول

1.     ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4 با Core i5 بهتر است یا Core i7؟

Core i7 از نظر حرارتی دچار محدودیت است؛ بنابراین نسبت به Core i5 برتری خاصی ندارد. از طرفی Core i5، اگرچه ایده آل نیست، اما زیر بار، سازگارتر عمل می‌کند.

2.     آیا ابزار مجازی سازی و فایروال Intel Core x 10GbE2 و x 2.5GbE4، می‌تواند به عنوان یک  دکستاپ Core i7 رده پایین نیز عمل کند؟

بله! این دستگاه با داشتن مادربرد NAS، خنک کننده، NIC سفارشی 10 گیگابایتی و 2.5 گیگابایتی و پورت های خود می‌تواند به عنوان دکستاپ Core i7 رده پایین نیز عمل کند.