زیر ساخت شبکه, مقالات

مدیریت ذخیره ساز SAN با استفاده از فناوری HPE GreenLake

مدیریت ذخیره ساز SAN با استفاده از پلتفرم HPE GreenLake

ذخیره ساز SAN یا سن استوریج (SAN Storage)، دستگاهی است که برای ذخیره‌سازی و مدیریت داده‌های موجود در یک شبکه استفاده می‌شود. سن استوریج را می‌توان به عنوان شبکه‌ای از استوریج‌ها (فضاهای ذخیره‌سازی) در نظر گرفت. شرکت اچ پی، فناوری جدیدی را به نام GreenLake معرفی کرده که امکان مدیریت لایه Fabric را در دستگاه‌های NAS، تسهیل کرده است. اتصال سخت‌افزارهایی مثل سرورها و کامپیوترهای مختلف به ذخیره‌سازهای NAS، در لایه‌ای از شبکه که اصطلاحا به آن Fabric می‌گویند، انجام می‌شوند. این لایه، شامل روترها و سوییچ‌هایی است که امکان اتصال سخت‌افزارهای مختلف به دستگاه NAS را فراهم کرده‌اند. فناوری HPE GreenLake، امکان مدیریت این لایه را از طریق سرویس‌های ابری، فراهم می‌کند. به کمک این فناوری، مدیریت، نظارت و پیکربندی تنظیمات لایه Fabric، راحت‌تر انجام می‌شود. با ما برای خواند جزئیات بیشتر درباره عملکرد این فناوری، همراه باشید.

آشنایی با HPE GreenLake

پلتفرم HPE GreenLake، مزایای زیرساخت‌های محلی را با انعطاف‌پذیری و چابکی سرویس‌های ابری ترکیب کرده است. به زبان ساده‌تر، HPE GreenLake یک پلتفرم ابری ترکیبی (Hybrid Cloud) است که به سازمان‌ها اجازه می‌دهد تا منابع و زیرساخت‌های IT را بر حسب نیاز خود، تهیه کنند. HPE GreenLake شامل یک لیست از راه حل‌هاست که روز به روز به آیتم‌های آن افزوده می‌شود. از جمله موارد مدیریتی موجود در این پلتفرم می‌توان به:

 • مدیریت زیرساخت‌های IT
 • مدیریت فضاهای ذخیره‌سازی
 • مدیریت میزان قدرت محاسباتی
 • مدیریت نحوه محفاظت از داده‌ها
 • مدیریت مبتنی بر هوش مصنوعی، اشاره کرد.

پلتفرم HPE GreenLake به صورت مقیاس‌پذیر و انعطاف‌پذیر طراحی شده است؛ بنابراین کاربران می‌توانند منابع IT را مطابق با نیاز خود، کم و زیاد کنند. این انعطاف‌پذیری اجازه می‌دهد تا سازگاری با نیازمندی‌های در حال تغییر یک کسب‌وکار، راحت‌تر باشد. استفاده از پلتفرم HPE GreenLake، بار انجام بسیاری از عملیات‌های روتین و خسته‌کننده را از روی دوش سازمان‌ها برمی‌دارد.

از زمان معرفی HPE GreenLake، امکان پشتیبانی از سرویس‌هایی مثل VMware و Red Hat به آن اضافه شده است. همچنین این پلتفرم با سخت‌افزارهای ساخته شده توسط کمپانی‌هایی مثل انویدیا (Nvidia) و کیوشیا (Kioxia) هم سازگار است.

در پلتفرم HPE GreenLake، امکان مدیریت حافظه‌های ذخیره فایل (File Storge) و بلاک استوریج (Block Storage)، فراهم شده بود و اکنون امکان مدیریت ذخیره ساز SAN هم با استفاده از این پلتفرم، وجود دارد. پلتفرم HPE GreenLake، بر روی سادگی، انعطاف‌پذیری و بهره‌وری عملیاتی تمرکز کرده است.

چالش‌های مدیریت ابری حافظه SAN

مزایای فناوری ابری، روز به روز بیشتر خودش را نشان می‌دهد؛ اما چالش‌های زیادی بر سر راه ابری‌سازی مدیریت حافظه‌های SAN وجود دارد. مشتریان علاقه دارند تا از ترکیب زیرساخت‌های محلی و ابری استفاده کنند. اما باید بدانید که یکپارچه‌سازی زیرساخت‌های محلی با سرویس‌های ابری، یک کار پیچیده و تخصصی است.

پیچیدگی‌های فنی میزبانی ابری از داده‌ها

چالش‌های مدیریت ابری حافظه SAN

از مزایای سرویس ابری، امکان توزیع داده‌ها در موقعیت‌های جغرافیایی مختلف است؛ اما توزیع داده‌ها و دسترس‌پذیر کردن آن‌ها، پیچیدگی‌های فنی خاص خودش را دارد. برای مدیریت ابری ذخیره ساز SAN، باید امکان مدیریت داده‌های ذخیره شده بر روی سرورهای ابری، ذخیره‌سازهای SAN محلی و دیگر پلتفرم‌های ذخیره‌سازی ابری را در نظر گرفت.

انتخاب ارائه دهنده خدمات ابری مناسب

علاوه بر این، چالش انتخاب یک تأمین‌کننده خدمات ابری مناسب هم وجود دارد. هر یک از شرکت‌های ارائه‌دهنده خدمات ابری، مزایا و معایب خاص خودشان را دارند. یک کسب‌وکار باید به هزینه، موقعیت جغرافیایی سرورهای ابری و… در هنگام انتخاب فراهم‌کننده خدمات ابری دقت کنند. همچنین باید مواردی مثل انتقال داده‌ها به سرورهای ابری، در دسترس بودن داده‌ها، امنیت داده‌ها، طبقه‌بندی آن‌ها و غیره را هم در نظر گرفت.

امنیت داده‌ها

مسئله دیگر مربوط به امنیت داده‌ها است. ذخیره داده‌ها در نقاط مختلف، مزایای خودش را دارد. اما باید قوانین رگولاتوری هر کشور درباره دسترسی به داده‌ها را هم در نظر بگیریم. مسائلی مثل امکان دسترسی به داده‌ها، سطح رمزنگاری داده‌ها و نحوه نظارت بر داده‌ها باید حتما مدنظر قرار داده شوند.

علاوه بر چالش‌هایی که استفاده از فناوری ابری برای ما ایجاد می‌کند، باید بدانیم مدیریت ذخیره ساز SAN هم دارای چالش‌های خاص خودش است.

مدیریت ذخیره ساز SAN کار ساده‌ای نیست!

مدیریت ذخیره‌سازهای SAN می‌تواند به چند دلیل، دشوار باشد. این دلایل به شرح زیر هستند:

تشکیل سن استوریج از مؤلفه‌های گوناگون

ذخیره‌ساز SAN از مؤلفه‌هایی تشکیل شده که توسط سازندگان متفاوتی، ساخته شده‌اند. این مؤلفه‌ها شامل سوییچ شبکه، روتر شبکه، ذخیره‌سازهای گوناگون و کارت‌های گذرگاه میزبان (HBA) است. علاوه بر این، استاندارهای شبکه و اتصال هم همواره در حال تغییر است و باید در مدیریت چنین سیستمی، این موارد را هم در نظر گرفت.

مدیران سیستم باید درک عمیقی از نحوه کنترل، پیکربندی و مدیریت هر یک از این مؤلفه‌ها داشته باشند تا بتوانند سیستمی متشکل از دستگاه‌های ساخته شده توسط کمپانی‌های مختلف را به یک سیستم یکپارچه قابل مدیریت، تبدیل کنند.

دشوار بودن ارتقای SAN Storage

ذخیره ساز SAN برای میزبانی از حجم عظیمی از داده‌ها و تضمین از دست نرفتن آن‌ها طراحی شده است. اگر نیاز به افزایش ظرفیت حافظه ذخیره‌سازی داشته باشیم، ارتقای دستگاه SAN یک کار چالش‌برانگیز خواهد بود. هر یک از مؤلفه‌های سازنده سن استوریج، دارای پیش‌نیازهای نرم‌افزاری متفاوتی هستند و پلتفرم‌های مدیریتی مختلفی هم برای آن‌ها وجود دارد.

این مسئله باعث می‌شود تا بهینه‌سازی عملکرد دستگاه SAN یک کار چالش‌برانگیز باشد. برای بهینه‌سازی سن استوریج، باید تمامی متغیرها را برای تنظیم سیستم، توزیع پهنای باند، اولویت‌بندی، کاهش تاخیر و پایداری سیستم، در نظر گرفت.

اهمیت پشتیبان‌گیری در سن استوریج

اهمیت پشتیبان‌گیری در سن استوریج

از آنجایی که سن استوریج یک عضو حیاتی از زیرساخت IT سازمان‌ها است، باید احتمال از دست رفتن داده‌های ذخیره‌ شده بر روی آن را از طریق پشتیبان‌گیری و در نظر گرفتن برنامه‌هایی برای بازیابی داده‌ها، به حداقل رساند. مدیران سیستم باید دانش و تخصص خوبی را در پشتیبان‌گیری و بازیابی داده‌ها داشته باشند و اقدامات لازم را برای این کار، انجام دهند.

با وجود همه این چالش‌ها، می‌توان با داشتن برنامه‌ریزی و مستندسازی صحیح در کنار بهره‌گیری از ابزارهای نظارتی مناسب، مدیریت سن استوریج را به خوبی انجام داد.

ویژگی‌های ابزار مدیریت ذخیره ساز SAN

چنین ابزاری، باید روند مدیریت سیستم SAN را به سادگی برای مدیران سیستم فراهم کند. این ابزار مدیریتی، باید ویژگی‌های زیر را داشته باشد:

 • امکان نظارت بر کل زیرساخت SAN از طریق یک کنسول مدیریتی واحد
 • امکان ساخت فضاهای مجازی ذخیره‌سازی و انتصاب آن‌ها به یک سرور یا ماشین مجازی
 • امکان تغییر منابع اختصاص داده‌شده به یک دستگاه، مطابق با نیازهای سازمان
 • امکان نظارت برخط و گزارش‌گیری برای ردیابی عملکرد سیستم و شناسایی اختلال‌های آن
 • امکان خودکارسازی جریان‌های کاری و وظایف

پلفترم HPE GreenLake، یک ابزار ساده برای مدیریت ذخیره ساز SAN است که تمامی این ویژگی‌ها را در خودش دارد. استفاده از چنین ابزاری، باعث صرفه‌جویی در هزینه‌ها، کاهش خاطاها و افزایش پایداری سیستم خواهد شد.

ویژگی‌های پلتفرم HPE GreenLake برای مدیریت سن استوریج

مهم‌ترین ویژگی‌های این پلتفرم عبارت‌اند از:

 • فراهم آوردن یک محیط متمرکز و یکپارچه برای مدیریت شبکه‌های ناهمسان
 • مشاهده تمامی مؤلفه‌های ذخیره ساز SAN در یک داشبورد مدیریتی
 • امکان مشاهده خلاصه‌ای از داده‌های حیاتی و جزئیات مربوط به دستگاه‌هایی که از طریق سوییچ‌ها و روترها به هم وصل شده‌اند
 • تشخیص خطاها در لحظه که باعث کاهش زمان عیب‌یابی و رفع آن خواهد شد
 • قابلیت ارتقای امکانات مدیریتی بر اساس نیازها
 • وجود یک واسط برنامه‌نویسی نرم‌افزار (API) برای مدیریت سوییچ‌ها و روترها و سایر دستگاه‌های تشکیل‌دهنده شبکه
 • اجرای تنظیمات با استفاده از فایل OVA (فایلی شامل پکیجی از فایل‌های اجرایی)

این ویژگی‌ها باعث شده تا HPE GreenLake یک گزینه ایده‌آل برای مدیریت سن استوریج باشد.

پلتفرم HPE GreenLake برای مدیریت SAN Storage چگونه کار می‌کند؟

پلتفرم HPE GreenLake برای مدیریت SAN Storage چگونه کار می‌کند؟

این پلتفرم، یک پلتفرم Edge to Cloud است؛ یعنی این که تنها با داده‌های ذخیره‌شده در مراکز داده سروکار نداریم و می‌توان به تمامی داده‌های ذخیره شده روی مؤلفه‌های تشکیل‌دهنده شبکه ذخیره ساز SAN،  دسترسی داشته باشیم. مزیت چنین سیستمی این است که ما را از شر محدودیت‌های دسترسی به داده خلاص می‌کند.

 در این پلتفرم، امکان دسترسی به تمامی سرویس‌ها از طریق یک پنل مدیریتی وجود دارد. قابلیت‌های عملیاتی گسترده‌ای در HPE GreenLake وجود دارد؛ از جمله پردازش سطح بالا، شبکه‌سازی، مدیریت عملیات‌های پردازشی و غیره. کنسول ابری مدیریت سرویس‌های مبتنی بر داده، امکان دسترسی به تمامی سرویس‌هایی که از آن نام بردیم را فراهم کرده است.

با کلیک کردن روی ویجت Storage Fabric Management موجود در HPE GreenLake، داشبوردی نمایش داده می‌شود که در آن مواردی مثل منابع در دسترس و وضعیت سلامت مراکز داده (Data Center) وجود دارد.

علاوه بر این، دستگاه‌هایی مثل سوییچ شبکه و روتر شبکه هم در این داشبورد قابل مشاهده هستند. پنلی برای نمایش مشکلات موجود در ذخیره ساز SAN هم وجود دارد. در این داشبورد، امکان مدیریت تمامی مؤلفه‌های سیستم SAN را به صورت یکجا فراهم شده است. تمامی مؤلفه‌های موجود در سیستم به صورت خودکار شناسایی می‌شوند یا این که می‌توان آن‌ها را به صورت دستی هم به داشبورد، اضافه کرد.

امکان مشاهده جزئیات بیشتر با کلیک روی لینک‌های مرتبط با هر مؤلفه هم وجود دارد. امکان مرور راحت مؤلفه‌هایی مثل مراکز داده به صورت فهرست‌وار، وجود دارد. با کلیک روی هر مرکز داده، کاربر می‌تواند مواردی مثل وضعیت اتصال، جزئیات شبکه، دستگاه‌های متصل به مرکز داده، موقعیت زمانی، اطلاعات مربوط به پروکسی سرور و غیره را مشاهده کند.

در پلتفرم HPE GreenLake، امکان اجرای آزمایشی فایل‌های OVA در یک ماشین مجازی محلی وجود دارد. این کار به سادگی و تنها با چند کلیک، انجام می‌شود.

امکان مشاهده فرآیند‌های در حال اجرا

در تصویر زیر می‌توانیم تمامی فرآیندهای در حال اجرا در ذخیره ساز SAN را در پلفترم HPE GreenLake مشاهده کنیم:

فرآیندهای در حال اجرا در ذخیره ساز SAN در پلفترم HPE GreenLake

در چنین فضایی، می‌توانیم وضعیت هر فرآیند، زیرفرآیندها، عامل شروع‌کننده فرآیند و زمان تکمیل فرآیند را مشاهده کنیم. مشاهده آیکونی شبیه به یک الماس قرمز، نشان‌دهنده وجود مشکل در اجرای یک فرآیند خواهد بود.

امکان مشاهده و مدیریت وظایف

همچنین امکان مدیریت وظایف هم در این پلتفرم به سادگی فراهم شده است. با کلیک روی هر وظیفه یا Task، خلاصه‌ای از وضعیت و جزئیات آن نمایش داده می‌شود. این خلاصه، بازتابی از دستورات اجرا شده در دستگاه‌های مدیریتی است:

امکان مشاهده و مدیریت وظایف در ذخیره ساز SAN در پلفترم HPE GreenLake

وجود میان‌برهای مختلف

یکی دیگر از جذابیت‌های HPE GreenLake، وجود میان‌بر برای انجام تقریبا هر کاری است. در تصویر زیر، می‌توانید تعدادی از این میان‌برها را مشاهده کنید که با کلیک روی آن‌ها، لیستی از فعالیت‌های مرتبط قابل انجام در کنسول ابری مدیریتی ذخیره ساز SAN، به نمایش خواهد آمد:

وجود میان‌برهای مختلف در ذخیره ساز SAN در پلفترم HPE GreenLake

امکان پیکربندی دستگاه‌های مدیریتی

امکان مدیریت دستگاه‌های مدیریتی و پیکربندی آن‌ها به سادگی در HPE GreenLake فراهم شده است. شما می‌توانید مواردی مثل نوع دستگاه، خانواده‌ای که دستگاه به آن متعلق است، آدرس آی‌پی و سایر موارد مربوط به آن را به سادگی مشاهده کنید:

امکان پیکربندی دستگاه‌های مدیریتی در ذخیره ساز SAN در پلفترم HPE GreenLake

مشاهده وضعیت منابع تغذیه

حتی می‌توان وضعیت منابع تغذیه را هم در این پلتفرم، مشاهده کرد. مشاهده آیکون آلارم در کنسول مدیریتی، یعنی این که مشکلی برای یکی از منابع تغذیه به وجود آمده است:

مشاهده وضعیت منابع تغذیه در ذخیره ساز SAN در پلفترم HPE GreenLake

امکان مشاهده وضعیت سوییچ ها

با کلیک کردن روی گزینه سوییچ‌ها، لیستی از سوییچ‌های فیزیکی متصل به ذخیره ساز SAN و جزئیات مربوط به آن را مشاهده خواهید کرد. مثلا در تصویر زیر می‌توانیم ببینیم که فریم ویر (Firmware) یکی از سوییچ‌ها، نیاز به آپدیت شدن دارد:

امکان مشاهده وضعیت سوییچ ها در ذخیره ساز SAN در پلفترم HPE GreenLake

همچنین امکان مشاهده تمامی دستگاه‌های متصل به سوییچ هم وجود دارد. مشاهده این حجم از اطلاعات مفید تنها از طریق یک داشبورد مدیریتی، بی‌نظیر است. قسمت مدیریت سیستم SAN، وضعیت سیستم، وضعیت اتصال، نوع پورت، سرعت پورت و سایر موارد مهم را نشان می‌دهد. قابلیت جستجو در پلفترم HPE GreenLake بسیار کارآمد و سریع است. فیلترهای زیادی برای جستجو موجود است و می‌توان حتی جستجو را بر اساس نوع پورت، انجام داد.

امکان ساخت سوییچ های Logical

امکان ساخت و مدیریت سوییچ‌های منطقی هم در این پلتفرم وجود دارد. در تصویر زیر می‌توانیم پنل مدیریتی یک سوییچ Logical یا منطقی را مشاهده کنیم:

امکان ساخت سوییچ های Logical در ذخیره ساز SAN در پلفترم HPE GreenLake

از دیگر قابلیت‌های این پلتفرم، می‌توان به امکانات گزارش‌گیری گسترده آن اشاره کرد. شما می‌توانید گزارشاتی از وضعیت تمامی مؤلفه‌های موجود در ذخیره ساز SAN و اطلاعات مربوط به آن‌ها شامل نوع دستگاه، پروتکل ارتباطی موجود در آن و غیره را مشاهد کنید. این گزارشات شامل مؤلفه‌های گرافیکی است تا تنها با انداختن یک نگاه بتوانید وضعیت دستگاه‌ها را بررسی کنید. از دیگر قابلیت‌های پلتفرم HPE GreenLake، می‌توان به مشاهده وقایع ثبت شده در سیستم اشاره کرد. مشاهده این وقایع، نقش مهمی در عیب‌یابی و اطمینان از عملکرد صحیح سیستم، دارد.

به طور کلی می‌توانیم بگوییم که تمامی ابزار موردنیاز برای مدیریت ذخیره ساز NAS در این پلفترم وجود دارد.

جمع بندی

در این مطلب درباره پلتفرم HPE GreenLake و مزایای آن برای مدیریت سن استوریج اشاره کردیم. این پلتفرم، مجموعه‌ کاملی از تمامی ابزارهای لازم برای مدیریت، نظارت و پیکربندی سیستم‌های SAN را در خود دارد. شما می‌توانید برای تهیه ذخیره ساز SAN مورد نیاز سازمان خود، سری به هنر توسعه و ارتباطات شایگان بزنید.

منبع: StorageReview

سوالات متداول

۱. ذخیره ساز SAN چیست؟

شبکه‌ای از ذخیره‌سازها است که امکان مدیریت داده‌‌ها و دسترسی پرسرعت به آن‌ها را فراهم می‌کند.

۲. مدیریت ذخیره ساز SAN با پلتفرم HPE GreenLake چه مزایایی دارد؟

این پلتفرم، تمامی ابزارهای لازم برای مدیریت مؤلفه‌های سن استوریج، نظارت بر آن‌ها، عیب‌یابی و غیره را از طریق تنها یک کنسول مدیریتی واحد، فراهم می‌کند. این پلتفرم، امکان یکپارچگی با سرویس‌های ابری و ابری‌سازی مدیرت سن استوریج را هم فراهم می‌کند.