اخبار فناوری

پورت شارژ USB Type – C بالأخره به آيفون می‌آید

USB_C_iPhone

پورت شارژ آيفون قرار است از سری ۱۵ به بعد تغییر کند. آخرین باری که اپل،‌ پورت شارژ را تغییر داده بود به زمان عرضه آیفون ۵ برمی‌گردد. اما این تغییر نحوه شارژ آیفون، روی بسیاری از کاربران تأثیری نخواهد گذاشت. می‌پرسید چگونه؟ با ما در این مطلب از هنر و توسعه ارتباطات شایگان همراه باشید تا تاریخچه تغییرات پورت شارژ آيفون را بررسی کنیم و به این سؤال پاسخ دهیم.

تغییر پورت شارژ از سی پین (30-pin) به لایتنینگ (Lightning)

اپل تنها ۵ مدل از آیفون‌ها را با پورت شارژ اولیه‌اش یعنی پورت سی پین تولید کرده است. شانزده سال پیش، اولین آیفون عرضه شد که در آن از پورت سی پین استفاده شده بود. پورت شارژ سی پین در محصول آی‌پاد (iPod) اپل هم استفاده شده بود. 

در آن زمان پورت سی پین، گزینه خوبی برای شارژ گوشی‌های آیفون محسوب می‌شد. البته باید شارژر را از یک جهت خاص به پورت متصل می‌کردید. تنها محصولاتی که با پورت سی پین عرضه شدند شامل آیفون، آیفون 3G، آیفون 3GS، آیفون ۴ و آیفون 4S بودند.

تغییر پورت شارژ آيفون از سی پین به لایتنینگ، اولین بار در آیفون ۵ و در سال ۲۰۱۲ اتفاق افتاد. کاربران آیفون در آن زمان، واکنش چندان مثبتی را به این تغییر نشان ندادند. این به خاطر محبوبیت بالای آی‌پاد بود. کاربران تا آن زمان شارژری داشتند که می‌توانستند از آن هم برای شارژ آیفون و هم برای شارژ آی‌پاد استفاده کنند. همچنین در آن زمان تبدیل شارژر سی پین به لایتنینگ نیز به اندازه کافی در بازار موجود نبود.

جایگزینی USB Type A با USB Type C در آیفون

جایگزینی USB Type A با USB Type C

اقدام دیگر اپل در راستای تغییر پورت‌های شارژ، جایگزینی یو‌اس‌بی تایپ A با یو‌اس‌بی تایپ C بود. اپل در کنار عرضه آیفون ۱۱ پرو، شروع به قرار دادن یک تبدیل تایپ سی به لایتنینگ در جعبه کرد. اپل این کار را با توجیه این که کاربران می‌توانند با کابل تبدیل لایتنینگ به یو‌اس‌بی تایپ C سرعت شارژ بالاتری را تجربه کنند، انجام داد. این در حالی بود که شارژر آیفون‌های ۵ تا آیفون XS، با یک تبدیل لایتنینگ به تایپ A عرضه می‌شد. 

تا زمان عرضه آیفون ۱۲، همچنان می‌توانستیم آداپتور را در جعبه آیفون‌ها مشاهده کنیم. اما با عرضه آيفون ۱۲، اپل شارژر را به بهانه حفظ محیط زیست از جعبه حذف کرد. همچنین تبدیل لایتنینگ به یو‌اس‌ابی تایپ A با تبدیل لایتنینگ به یو‌اس‌بی تایپ C،‌ جایگزین شد. 

جایگزینی لایتنینگ با USB تایپ C

این روز‌ها می‌توانید تمامی دستگاه‌های ساخته شده توسط اپل از مک‌بوک‌ها گرفته تا آیپد و کنترل اپل تی‌وی را به کمک پورت یو‌اس‌بی تایپ سی شارژ کنید. در واقع هر محصول اپل به غیر از آیفون را می‌توانید به کمک پورت یو‌اس‌بی تایپ سی شارژ کنید. این موضوع در نهایت خط تولید آیفون ۱۵ را نیز تحت تأثیر خود قرار داده و پورت شارژ آيفون ۱۵، یو‌اس‌بی تایپ C خواهد بود.

در واقع بسیار معتقد هستند که تغییر پورت شارژ آیفون از لایتنینگ به یو‌اس‌بی تایپ سی، بسیار دیر اتفاق می‌افتد. اصرار اپل بر استفاده از پورت لایتنینگ در تمامی این سال‌ها، پذیرش این تغییر را برای بعضی از کاربران سخت‌تر خواهد کرد. شاید اپل از پذیرش این تغییر در میان کاربران وحشت داشته است.

اپل پذیرش بد لایتنینگ توسط کاربران و اعتراض آن‌ها به تغییر پورت شارژ را قبلاً تجربه کرده است. اما باید بپذیریم که یو‌اس‌بی تایپ C تبدیل به یک استاندارد متداول برای شارژ دستگاه‌ها شده است. ممکن است در ابتدا، تعدادی از کاربران در برابر این تغییر مقاومت کنند، ولی به مرور و با دیدن این که بسیاری از دستگاه‌ها با یو‌اس‌بی تایپ C سازگار هستند، این موضوع را به راحتی خواهند پذیرفت.

به این ترتیب کاربران آیفون دیگر نگران همراه نداشتن شارژر خود نخواهند بود و می‌توانند به راحتی شارژر دوستان اندرویدی خود را قرض بگیرند! اما دسته‌ای از کاربران هم هستند که تغییر پورت شارژ آيفون، آن‌ها را تحت تأثیر قرار نخواهد داد!

پورت شارژ USB Type - C بالأخره به آيفون می‌آید

واکنش مشتریان به این تغییر پورت شارژ چگونه خواهد بود؟

ممکن بسیاری از کاربران، در برابر این تغییر پورت شارژ آيفون مقاومت کنند. آن‌ها به اکوسیستم لایتنینگ عادت کرده‌اند و این تغییر برایشان سخت خواهد بود. البته در این میان، تعداد زیادی از کاربران نیز به این تغییر اهمیتی نخواهند داد!

برای این دسته از کاربران فرقی نمی‌کند که اپل از چه پورت شارژی در آیفون استفاده ‌کند. حتی اگر اپل تصمیم بگیرد از پورت VGA هم برای شارژ آیفون استفاده کند، باز هم این دسته از کاربران به استفاده از آیفون ادامه خواهند داد!

اپل حدود ۶ سال قبل، روش جدیدی را برای شارژ آیفون ارائه کرد و آن هم شارژ بی‌سیم است. آیفون‌ X و آیفون 8، اولین آیفون‌هایی بودند که از استاندارد شارژ‌ بی‌سیم Qi Charging پشتیبانی می‌کردند. با عرضه آیفون ۱۲، کاربران توانستند شارژ بی‌سیم را با استفاده از MagSafe به خوبی تجربه کنند.

این دسته از کاربران می‌توانند همچنان با استفاده از همان MagSafe که آيفون ۱۲ آن‌ها را شارژ می‌کرد، آيفون ۱۵ خود را هم شارژ کنند. بنابراین تغییر پورت برای آن‌ها اهمیت چندانی نخواهد داشت.

سخن پایانی

تغییر پورت شارژ آيفون به یو‌اس‌بی تایپ سی، اتفاقی بود که دیر یا زود می‌افتاد. اپل قرار است برای اولین بار، پورت شارژ آيفون ۱۵ را به صورت یو‌اس‌بی تایپ C عرضه کند. با توجه به گسترش استفاده از شارژ بی‌سیم این تغییر، بسیاری از کاربران را تحت تأثیر قرار نخواهد داد. همچنین جا افتادن یو‌اس‌بی تایپ سی به عنوان یک استاندارد متداول برای شارژ دستگاه‌های الکترونیکی، پذیرش این تغییر را برای بسیاری از کاربران آسان‌تر خواهد کرد.

منبع: https://9to5mac.com

سوالات متداول

۱. تغییر پورت شارژ آيفون به یو‌اس‌بی تایپ سی چه زمانی اتفاق می‌افتد؟

آیفون ۱۵ اولین مدل از آیفون‌ها خواهد بود که از پورت شارژ یو‌اس‌بی تایپ سی در آن استفاده خواهد شد.

۲. آیا کاربران تغییر پورت شارژ آيفون از لایتنینگ به یو‌اس‌بی تایپ سی را می‌پذیرند؟

بسیاری از کاربران، گوشی خود را با MagSafe به صورت بی‌سیم شارژ می‌کنند، بنابراین آن‌ها چندان تحت تأثیر این تغییر قرار نخواهند گرفت. همچنین پورت شارژ یو‌اس‌بی تایپ C به عنوان یک استاندارد متداول برای شارژ دستگاه‌ها پذیرفته شده و انتظار می‌رود کاربران آیفون مشکل چندانی با این تغییر نداشته باشند.