اخبار فناوری, مایکروسافت

مایکروسافت ارسال پیام از سرورهای محلی Exchange به سرورهای آنلاین را محدود می‌کند

مایکروسافت ارسال پیام از سرورهای محلی Exchange به سرورهای آنلاین را محدود می‌کند

مایکروسافت اکسچنج که یک پلتفرم کاربردی برای مدیریت ایمیل و ابزارهای وابسته به آن است، به تازگی دسخوش تغییراتی شده است. مایکروسافت اعلام کرده که ارسال پیام از طریق سرورهای محلی اکسچنج  قدیمی، دیگر امکان‌پذیر نخواهد بود. از آنجایی که ممکن است بسیاری از سازمان‌ها هنوز از نسخه‌های قدیمی Microsoft Exchange برای مدیریت ایمیل‌ها استفاده کنند، می‌خواهیم تأثیر این تصمیم مایکروسافت و این که چه اقداماتی باید توسط سازمان‌ها انجام شود را بررسی کنیم. با ما همراه باشید.

مایکروسافت دقیقاً چه تصمیمی را درباره عدم پشتیبانی از نسخه‌های قدیمی اکسچنج  در نظر گرفته است؟ 

مایکروسافت در حال پیاده‌سازی تمهیدات امنیتی جدید برای ارسال پیام از سرورهای On-premises Exchange به سرورهای Exchange Online است. طبق این قوانین جدید، سرورهای محلی اکسچنج  باید به‌روزرسانی شوند و وصله‌های امنیتی هم در آن‌ها نصب شوند؛ در غیراینصورت امکان ارسال پیام به سرورهای ابری Exchange Online وجود نخواهد داشت.

البته این قوانین، تنها برای ارسال پیام  از سرورهای On-premises (محلی)  به سرورهای ابری Exchange Online اعمال می‌شود و سایر روش‌های ارسال پیام با استفاده از سرورهای مایکروسافت اکسچنج، هنوز دسخوش تغییر نشده است.

مایکروسافت چگونه قوانین جدید خود را اعمال می‌کند؟

مایکروسافت این قوانین را به صورت مرحله به مرحله اجرا می‌کند تا مدیران سیستم، فرصت کافی برای به‌روزرسانی سرورهای اکسچنیج سازمان خود را داشته باشند. در ابتدا، یک ماه به تشخیص سرورهای قدیمی که با سرورهای اکسچنج  آنلاین به ردوبدل ترافیک می‌پردازند، اختصاص داده می‌شود.

پس از این یک ماه، پیام‌رسانی در این سرورها به تدریج با محدودیت روبه‌رو می‌شود. این محدودیت به مرور زمان، بیشتر هم خواهد شد. اگر سرور مایکروسافت اکسچنج  خود را در عرضه ۹۰ روز به‌روزرسانی نکنید، امکان ارسال پیام از سرور شما، سلب می‌شود. 

مایکروسافت چه زمانی قوانین جدید را  روی سرورهای Microsoft Exchange اعمال می‌کند؟

فاز اول اعمال قوانین، برای مایکروسافت اکسچنج  نسخه ۲۰۰۷ و در ژوئن ۲۰۲۳ (خرداد و تیر ۱۴۰۳) شروع خواهد شد. به تدریج و در ماه‌های بعد از این تاریخ، اعمال قوانین برای نسخه‌های ۲۰۱۰ و ۲۰۱۳ هم شروع خواهد شد. بنابراین تا رسیدن این تاریخ‌ها، باید به فکر به‌روزرسانی نسخه‌های محلی مایکروسافت Exchange (نسخه‌های On-premises) به ورژن‌های ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۹ باشید. 

البته باید توجه داشته باشید که تنها نصب نسخه‌های ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۹ کافی نیست و باید در ادامه استفاده از سرویس اکسچنج، به‌روزرسانی و نصب وصله‌های امنیتی را ادامه دهید. برای این که مشخص شود نسخه On-premises میل سرور اکسچنجی که استفاده می‌کنید قدیمی است یا نه، می‌توانید از گزارش‌های موجود در Exchange Admin Center کمک بگیرید. 

مایکروسافت به مدیران سیستمی که به مهلت بیشتری برای به‌روزرسانی سرورهای اکسچنج  نیاز دارند، اجازه ارسال درخواست برای زمان بیشتر را داده است. این مهلت اضافی، برابر با ۹۰ روز خواهد بود.

آیا مایکروسافت قصد توقف پشتیبانی از نسخه‌های On-premises را دارد؟

خیر! مایکروسافت به پشتیبانی کامل از Exchange On-premises و Exchange Online ادامه خواهد داد. مایکروسافت می‌داند که بسیاری از سازمان‌ها هنوز از تنظیمات هیبرید (یعنی استفاده از نسخه‌های محلی و آنلاین در کنار یکدیگر) برای مدیریت سرویس ایمیل، استفاده می‌کنند. مایکروسافت، این تغییرات را تنها برای بهبود امنیت پلتفرم‌های خود انجام داده است.

 سازمان‌های مختلف، به دلایل زیر به استفاده از نسخه‌های On-premises ادامه می‌دهند:

  • بعضی از سازمان‌ها، استفاده از ابزار ارسال ایمیل در نسخه‌های On-premises را ترجیح می‌دهند.
  • پیکربندی بعضی از ابزارها و نرم‌افزارها بر روی پلتفرم‌ها و دستگاه‌های مختلف باید به صورت محلی انجام شود.
  • بعضی از مدیران سیستم، خواهان گزینه‌های بهتری برای مجاب شدن به استفاده از نسخه آنلاین Exchange هستند.

نسخه بعدی مایکروسافت اکسچنج  برای عرضه در نیمه دوم ۲۰۲۵ در نظر گرفته شده است. تا آن موقع، بعید است که مایکروسافت قصد توقف پشتیبانی از نسخه‌هایی مثل اکسچنج  ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۹ را داشته باشد.

به عنوان مدیر سیستم باید چه اقداماتی را انجام دهیم؟

مدیران سیستم باید تنظیمات سرورهای اکسچنج خود را بررسی کنند تا ببینند که تحت تأثیر قوانین جدید مایکروسافت قرار می‌گیرند یا نه. بعد از بررسی‌های لازم، می‌توان برای ادامه دادن به استفاده از سرورهای محلی یا کوچ به نسخه آنلاین اکسچنج ، تصمیم گرفت.

اگر قصد به‌روزرسانی سرورهای اکسچنج  را دارید، موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

  • سرورهایی که ارتباط با اکسچنج  آنلاین را میزبانی می‌کنند، شناسایی کنید.
  • این سرورها را به نسخه ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۹، به‌روزرسانی کنید.
  • به گزارش‌ها و اطلاعیه‌های جدید مایکروسافت توجه کنید تا بدانید چه اقدامات دیگری را باید انجام دهید.

اگر هم تصمیم گرفتید تا به نسخه آنلاین اکسچنج  مهاجرت کنید، موارد زیر را مدنظر قرار دهید:

  • شما می‌توانید سرورهای اکسچنج  را در عین نگه‌داشتن اکتیو دایرکتوری‌های نسخه On-premises، حذف کنید.
  • شما می‌توانید میل باکس‌ها و پوشه‌های عمومی را به نسخه آنلاین، منتقل کنید.
  • آخرین سرور اکسچنج  را از محیط هیبرید خود حذف (Remove) کنید ولی آن را Uninstall نکنید.
  • از پاور شل (PowerShell) برای مدیریت ارسال پیام از طریق ابزارهای مدیریتی Exchange استفاده کنید.

در صورتی که برای انجام یک فرآیند عملیاتی، مجبور باشید تا به نسخه محلی بازگردید، می‌توانید این کار را انجام دهید و منابع خود را به نسخه On-premises برگردانید.

جمع بندی

فارغ از مسیری که برای استفاده از مایکروسافت اکسچنج انتخاب می‌کنید، همواره نیم‌نگاهی به اخبار منتشر شده در هنر توسعه و ارتباطات شایگان داشته باشید تا از آخرین اطلاعیه‌های مایکروسافت درباره تغییرات ایجاد شده در محصولاتش (به خصوص مایکروسافت Exchange) مطلع شوید.

منبع: practical365.com

سوالات متداول

۱. مایکروسافت اکسچنج  چیست؟

پلتفرمی برای برنامه‌ریزی و مدیریت کامل ایمیل، تقویم و مخاطبین است.

۲. چه کسانی باید مایکروسافت اکسچنج  خود را به‌روزرسانی کنند؟

کسانی که قصد ارسال پیام از سرورهای محلی به سرورهای آنلاین اکسچنج را دارند، باید سرورهای محلی را حداقل به نسخه‌های ۲۰۱۶ یا ۲۰۱۹ به‌روزسانی کنند.