اخبار فناوری

۹۲ درصد از برنامه‌ نویسان از هوش مصنوعی کمک می‌ گیرند – برنامه نویسی با هوش مصنوعی

برنامه نویسی با هوش مصنوعی

برنامه نویسی با هوش مصنوعی، موضوع جدیدی است که این روزها مورد توجه قرار گرفته است. به تازگی سایت مشهور گیت‌هاب، یک نظرسنجی را بین توسعه‌دهندگان ساکن آمریکا انجام داده و نتیجه جالبی را به دست آورده است. ۵۰۰ توسعه‌دهنده در این نظرسنجی شرکت کردند و ۹۲ درصد آن‌ها اعلام کردند که از ابزارهای هوش مصنوعی برای پیش‌بردن روند توسعه، استفاده می‌کنند.

همچنین به گفته ۷۰ درصد از آن‌ها، ابزارهای هوش مصنوعی می‌توانند به آن‌ها کمک کنند تا عملکرد بهتری را در محل کار داشته باشند. نتایج این نظرسنجی نشان می‌دهد که ابزارهایی مانند ChatGPT یا دستیار برنامه‌نویسی گیت‌هاب به نام Copilot، در میان توسعه‌دهندگان بسیار محبوب شده‌اند. اما چرا توسعه‌دهندگان از این ابزار استفاده می‌کنند؟ آیا برنامه نویسی با AI، به علت تنبلی برنامه‌نویس‌ها است یا برعکس به علت هوش بالای آن‌ها در استفاده از یک ابزار نوین است؟ اطلاعات بیشتر درباره برنامه نویسی با هوش مصنوعی در هنر و توسعه ارتباطات شایگان!

نوشتن کدهای بهتر به کمک هوش مصنوعی

توسعه‌دهدنگان حاضر در این نظرسنجی، معتقدند که کیفیت کد آن‌ها در صورت استفاده از هوش مصنوعی، افزایش پیدا می‌کند. این ابزارها کمک می‌کند تا بتوان کدهایی نوشت که با استانداردهای عملکردی امروز، سازگاری بهتری داشته باشند. برنامه نویسی با هوش مصنوعی باعث می‌شود تا کدهایی بنویسید که سریع‌تر خروجی‌ها را تولید کنند و باگ کمتری نیز داشته باشند. البته محققان دانشگاه‌ها گفته‌اند که برنامه نویسی با AI که توسط ابزاری مانند ChatGPT انجام می‌شود، همیشه ‌هم منجر به تولید کدهای باکیفیت نمی‌شود و حتی در بعضی از موارد، ساده‌ترین استانداردها هم در این کدها، رعایت نشده است. یکی دیگر از نشانه‌های روی آوردن توسعه‌دهندگان به برنامه نویسی با هوش مصنوعی، کاهش ترافیک بازدید از سایت Stack Overflow است. این سایت که یکی از منابع مهم توسعه‌دهندگان برای کدنویسی محسوب می‌شود، اخیراً با کاهش بازدید مواجه شده است.

آیا در نهایت برنامه‌ نویسان شغل خود را از دست خواهند داد؟

به نظر می‌رسد گیت‌هاب از این نظرسنجی برای بررسی عملکرد دستیار برنامه نویسی با هوش مصنوعی خود (Copilot) استفاده کرده است. نتایج نیز نشان می‌دهد که توسعه‌دهندگان به استفاده از این ابزار روی آورده‌اند و گیت‌هاب نیز از این موضوع خوشحال است. صحبت درباره این که بگوییم هوش مصنوعی در نهایت به برنامه‌نویسان کمک می‌کند یا شغل آن‌ها را نابود می‌کند، هنوز زود است و باید ببینیم پیشرفت این تکنولوژی تا کجا خواهد بود.

منبع: futurism.com

سوالات متداول

۱. برنامه نویسان از هوش مصنوعی چه استفاده‌ای می‌ کنند؟

برنامه‌نویسان از هوش مصنوعی برای بهبود کیفیت کد‌های خود و نوشتن الگوریتم‌های بهینه‌تر استفاده می‌کنند.

۲. برای برنامه نویسی با هوش مصنوعی از چه ابزاری استفاده می‌ شود؟

ابزارهایی مانند ChatGPT و Copilot که با هوش مصنوعی کار می‌کنند در میان توسعه دهندگان استفاده می‌شوند.