اخبار فناوری

10 ترفند برای استفاده از قابلیت Copilot در ویندوز 11

10 ترفند برای استفاده از قابلیت Copilot در ویندوز 11

قابلیت Copilot در ویندوز 11، در نسخه آپدیت سپتامبر 2023 (KB5030310) و نسخه 23H2، برای اولین بار در دسترس قرار گرفته است. این ویژگی که قبلا “Windows Copilot” نیز نامیده می‌شد، به عنوان دستیار دیجیتالی جدید و جایگزین کورتانا معرفی شده است. Copilot، عملکردهای جدیدی از جمله امکان تعامل با چت‌بات را ارائه می‌کند.

این چت‌بات تقریبا به تمامی سوالات شما می‌تواند پاسخ کاملی دهد و حتی امکان ایجاد تغییر در تنظیمات سیستم را نیز دارد. اگر می‌خواهید از تمامی قابلیت‌های Copilot، بیشترین بهره را ببرید، ابتدا باید نحوه استفاده از آن را بدانید. در این مطلب از هنر توسعه و ارتباطات شایگان، ترفندهای استفاده از Copilot را از دسترسی سریع با میانبر و دستور صوتی گرفته تا خلق تصاویر، تغییر تنظیمات، ریستارت چت‌بات هوش مصنوعی و غیر فعال کردن کامل آن را بررسی می‌کنیم.

حذف گزینه Copilot در تسک‌بار و استفاده از میانبر

به منظور دسترسی سریع به قابلیت Copilot در ویندوز 11، می‌توانید از میانبر “Windows key + C” استفاده کنید؛ بنابراین وجود گزینه آن در تسک‌بار ضروری نیست. برای حذف، دکمه Copilot از تسک‌بار، مراحل زیر را می‌توانید انجام دهید:

 1. به بخش تنظیمات در ویندوز 11 بروید.
 2. روی Personalization کلیک کنید.
 3. گزینه Taskbar را انتخاب کنید.
 4. سوئیچ Copilot را خاموش کنید.

پس از انجام این مراحل، گزینه Copilot از تسک‌بار حذف می‌گردد؛ اما همچنان می‌توانید با استفاده از میانبر ذکر شده به سرعت به چت‌بات دسترسی داشته باشید.

تعامل صوتی با Copilot

تعامل صوتی با Copilot

به منظور انجام کارهای مختلف یا پرسیدن سوالات از Copilot، علاوه بر چت کردن، می‌توانید از تعامل صوتی نیز استفاده کنید. برای صحبت کردن با این هوش مصنوعی، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. بر روی گزینه Copilot (Windows key + C) در تسک‌بار کلیک کنید.
 2. بر روی نماد میکروفون در قسمت بالا سمت راست کلیک کنید.
 3. درخواست خود را به صورت صوتی بیان کنید.

با انجام این مراحل، چت‌بات، صدای شما را پردازش می‌کند و به شما پاسخ می‌دهد. لازم به ذکر است که برای حفظ حریم خصوصی و امنیت، هیچ گونه اطلاعاتی به سرور مایکروسافت ارسال نمی‌شود. همچنین، این هوش مصنوعی علاوه بر پاسخ متنی، می‌تواند به صورت صوتی و با صدای مشابه انسان واقعی، با شما تعامل داشته باشد.

 تغییر تنظیمات سیستم با استفاده از Windows Copilot

Copilot درواقع همان هوش مصنوعی بینگ می‌باشد که کاملا با ویندز 11 یکپارچه شده است؛ از این رو این چت‌بات می‌تواند تغییرات مورد نظر شما را در سیستم انجام دهد. توجه داشته باشید که امکان انجام تغییراتی از قبیل ویرایش رجیستری یا Group Policy Editor از این طریق وجود ندارد؛ اما می‌توانید تغییرات ساده‌تر را از آن درخواست کنید.

برای انجام تغییر در تنظیمات سیستم ویندوز 11 با استفاده از Copilot، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. بر روی گزینه Copilot (Windows key + C) در تسک‌بار کلیک کنید.
 2. درخواست خود را مبنی بر تغییر تنظیمات بنویسید و Enter را فشار دهید. به عنوان مثال، می‌توانید عبارات “turn on Bluetooth” یا ” enable dark mode” را تایپ کنید.
 3. در صورت وجود گزینه Yes، بر روی آن کلیک کنید.

 با استفاده از این چت‌بات، شما می‌توانید تنظیمات مختلف را فعال یا غیر فعال کنید؛ اگر این AI نتواند تغییر مورد نظر شما را اعمال کند، صفحه مربوط به تنظیمات آن را باز می‌کند.

باز کردن برنامه‌ها با استفاده از قابلیت Copilot در ویندوز 11

شما می‌توانید با دستور متنی یا صوتی از طریق Copilot، برنامه‌ها را به سرعت باز کنید و دیگر نیازی به منو استار نخواهید داشت. برای نجام این کار، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. بر روی گزینهCopilot (Windows key + C) در تسک‌بار کلیک کنید.
 2. درخواست خود را بنویسید و Enter را فشار دهید. به عنوان مثال می‌توانید عبارات “launch Word”، ” open Microsoft Edge” یا ” start Onenote” را تایپ کنید.
 3. در صورت نمایش گزینه Yes، بر روی آن کلیک کنید.

 با انجام این مراحل، برنامه مورد نظر شما به صورت خودکار باز می‌شود.

گرفتن اسکرین شات با استفاده از ویژگی Copilot

گرفتن اسکرین شات با استفاده از ویژگی Copilot

Copilot برای کاربرانی که آشنایی چندانی با قابلیت‌های موجود در سیستم عامل را ندارند، بسیار مفید است؛ زیرا از ابزارهای موجود بهترین استفاده را می‌کند. برای گرفتن اسکرین شات در ویندوز 11 با Copilot، می‌توانید از روش زیر استفاده کنید:

 1. بر روی گزینه Copilot (Windows key + C) در تسک‌بار کلیک کنید.
 2. درخواست خود را در چت‌بات وارد کنید. به عنوان مثال می‌توانید از عبارت “take a screenshot” استفاده کنید.

لازم به ذکر است که Copilot، نمی‌تواند به طور خودکار برای شما اسکرین شات بگیرد؛ اما برنامه Snipping Tool و دستورعمل‌های مربوط به گرفتن اسکرین شات را برای شما نمایش می‌دهد. همچنین، در صورت فعال بودن تعامل صوتی، این AI، با صدای مشابه انسان، مراحل را کاملا برای شما توضیح می‌دهد.

برای استفاده از آخرین نسخه GPT، گزینه ” more precise” را انتخاب کنید

هنگام استفاده از قابلیت Copilot در ویندوز 11، می‌توانید سبک نگارش را تغییر دهید تا نوع پاسخ‌ها متفاوت شود. این تغییر سبک، نسخه مدل زبانی را که برای ایجاد پاسخ استفاده می‌شود نیز تغییر می‌دهد.

به عنوان مثال اگر گزینه ” balanced” را انتخاب کنید، از نسخه قدیمی‌تر ChatGPT برای پاسخ به سوالات استفاده می‌شود؛ اما اگر بر روی گزینه ” precise” کلیک کنید، این چت‌بات ممکن است از جدیدترین نسخه ChatGPT بهره ببرد.

این کار به صورت خودکار انجام می‌شود و نمی‌توان با قاطعیت بیان کرد که Copilot از کدام نسخه استفاده می‌کند، اما در حالت precise، به احتمال زیاد آخرین نسخه استفاده می‌شود. به منظور تغییر سبک مکالمه، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. Copilot (Windows key + C) در تسک‌بار کلیک کنید.
 • نوع سبک مکالمه را انتخاب کنید. به عنوان مثال، سبک پیش فرض مکالمه این چت‌بات، “Balanced” است که پاسخ‌های خنثی‌تری را ایجاد می‌کند. در صورت انتخاب سبک “Creative” لحن پاسخ‌ها خلاقانه‌تر می‌شود. در حالت ” Precise” نیز پاسخ‌ها دقیق‌تر و فکت محور می‌شود.
 • درخواست خود را بنویسید و Enter را فشار دهید.

پس از تکمیل این مراحل، چت‌بات، نسخه‌ای از ChatGPT را انتخاب می‌کند که برای پاسخ دادن به درخواست شما مناسب‌تر است.

با قابلیت Copilot، تصاویر مورد نظر خود را خلق کنید

با استفاده از هوش مصنوعی، تصاویر مورد نظر خود را خلق کنید

قابلیت Copilot در ویندوز 11 از مدل زبانی DALL-E AI برای تولید تصاویر بر اساس توضیحات متنی استفاده می‌کند. این ویژگی درواقع مشابه هوش مصنوعی بینگ و Microsoft Paint عمل می‌کند. برای استفاده از این قابلیت مراحل زیر را انجام دهید:

 1. Copilot (Windows key + C) در تسک‌بار کلیک کنید.
 • شرح تصویری را که می‌خواهید خلق کنید را بنویسید و Enter را فشار دهید.
 • روی تصویر کلیک کنید تا نتیجه در مرورگر وب باز شود.
 • روی گزینه دانلود کلیک کنید.

پس از تکمیل این مراحل، تصویر مورد نظر شما، در قالب jpg و 1024 1024 x پیکسل با واتر مارک AI-generated، در رایانه شما بارگیری می‌شود.

توجه داشته باشید که هرچه توضیحات شما دقیق‌تر و مشخص‌تر باشد، هوش مصنوعی تصویر کامل‌تری ایجاد می‌کند. همچنین، ایجاد تصویر از دیگر پاسخ‌های Copilot، کمی بیشتر زمان می‌برد. پس از پردازش درخواست شما، AI، 4 نوع تصویر ر ا برای شما ایجاد می‌کند.

 خلاصه کردن محتوا وب سایت بدون باز کردن هوش مصنوعی بینگ در Edge

یکی از بهترین و سودمندترین کاربردهای Copilot، توانایی آن در خلاصه کردن محتوا وب سایت‌ها است. خلاصه سازی محتوا، به شما در درک سریع‌تر مطلب در یک زمان کوتاه کمک می‌کند. همچنین، از این ویژگی می‌توانید برای جمع آوری اطلاعات برای پروژه‌های کاری خود بهره‌ ببرید.

برای خلاصه کردن محتویات یک صفحه از وب، مراحل زیر را انجام دهید:

 1. بر روی گزینهCopilot (Windows key + C) در تسک‌بار کلیک کنید.
 2. صفحه مورد نظر خود را با مرورگر Microsoft Edge باز کنید. (در زمان نگارش این مقاله، خلاصه سازی محتوا با استفاده از Copilot فقط در مرورگر Microsoft Edge امکان پذیر است.)
 3. درخواست خود را مبنی بر خلاصه سازی محتوا بنویسید و Enter را فشار دهید. به عنوان مثال، می‌توانید از عبارت ” create a summary of this web page” استفاده کنید.

با انجام این مراحل، Copilot، صفحه مورد نظر شما را در مرورگر Microsoft Edge بررسی می‌کند و خلاصه‌ای از آن را برای شما تهیه می‌کند.

ریستارت کردن Copilot در ویندوز 11 برای رفع باگ‌ها

ریستارت کردن Copilot برای رفع باگ‌ها

اگرچه برای بازنشانی چت می‌توانید بر روی گزینه ” New topic” کلیک کنید؛ اما گاهی ممکن است در استفاده از این هوش مصنوعی با مشکلات و خطاهایی مواجه شوید. برای رفع این باگ‌ها، باید قابلیت Copilot در ویندوز 11 را طبق مراحل زیر مجددا راه اندازی کنید:

 1. بر روی دکمه Copilot کلیک کنید.
 2. روی گزینه منو ( به صورت سه نقطه) در گوشه سمت راست بالا کلیک کنید و گزینه “Refresh” را برای راه اندازی مجدد انتخاب کنید.

پس از تکمیل این مراحل، فرآیندها و سرویس‌های Copilot ریستارت می‌شوند تا مجددا بدون مشکل شروع به کار کنند.

غیرفعال کردن قابلیت Copilot در ویندوز 11

ویژگی Copilot را نمی‌توان حذف کرد؛ اما اگر حس می‌کنید به این قابلیت نیازی ندارید، می‌توانید آن را به طور کامل غیر فعال کنید. شما می‌توانید این کار را از طریق بخش”Group Policy Editor” یا “Registry” طبق مراحل زیر انجام دهید:

 1. Start را باز کنید.
 2. ” gpedit” را سرچ کنید و بر روی نتایج کلیک کنید تا Group Policy Editor باز شود.
 3. مسیر زیر را انجام دهید:

User Configuration > Administrative Templates > Windows Components > Windows Copilot

 • بر روی گزینه  ” Turn off Windows Copilot” دوبار کلیک کنید.
 • گزینه Enabled را انتخاب کنید.
 • بر روی گزینه Apply کلیک کنید.
 • گزینه OK را انتخاب کنید.
 • کامپیوتر خود را ریستارت کنید.

با انجام این 8 مرحله، دیگر گزینه Copilot، در تسک‌بار نمایش داده نمی‌شود و حتی نمی‌توانید از طریق میانبر “Windows key + C” به آن دسترسی پیدا کنید. همچنین، بخش تنظیمات “Copilot” از صفحه تنظیمات تسک‌بار نیز حذف می‌گردد.

برای فعال سازی مجدد، همین دستورالعمل را باید انجام دهید؛ اما در مرحله 4 گزینه ” Not Configured” را انتخاب کنید. لازم به ذکر است که اگر دستگاه شما Windows 11 Home را اجرا می‌کند، به Group Policy Editor دسترسی نخواهید داشت؛ اما با استفاده از همین مراحل می‌توانید از طریق Registry، Copilot را غیرفعال کنید.

دریک نگاه

قابلیت Copilot در ویندوز 11، جایگزین کورتانا محسوب می‌شود و امکان تعامل با چت‌بات را برای شما فراهم می‌کند. شما می‌توانید با زبانی ساده به صورت نوشتاری یا حتی صوتی با این هوش مصنوعی تعامل کنید و درخواست‌های خود را وارد کنید. به عبارت دیگر، شما برای دریافت پاسخ از آن، نیازی به کلمات کلیدی یا سوالات خاص ندارید؛ بلکه تنها کافیست تا جای امکان، درخواست خود را توصیف کنید.

به عنوان مثال شما از طریق Windows Copilot می‌توانید، تنظیمات سیستم خود را تغییر دهید، برنامه‌های خود را باز کنید، اسکرین شات بگیرید یا حتی تصاویر جدید خلق کنید. همچنین، Copilot می‌تواند محتوا صفحات وب را برای شما خلاصه کند.

منبع: Pureinfotech

سوالات متداول

1.     میانبر نمایش Windows Copilot چیست؟

یرای دسترسی سریع به قابلیت Copilot در ویندوز 11 می‌توانید از میانبر Windows key + C استفاده کنید.

2.     روش تولید عکس با هوش مصنوعی Windows Copilot چیست؟

برای خلق تصویر به کمک AI، بر روی گزینه Copilot در تسک‌بار کلیک کنید (Windows key +C). سپس در چت‌بات، توصیف کامل تصویر مورد نظر خود را بنویسید و Enter را فشار دهید. بر روی عکس کلیک کنید تا در مرورگر وب نتایج برای شما نمایش داده شود؛ حال می‌توانید عکس را در قالب  jpg و 1024 x 1024 پیکسل با واتر مارک AI-generated دانلود کنید.