اخبار فناوری

دیتاسنتر مایکروسافت در هلند خطرهای زیست محیطی ایجاد می کند

دیتاسنتر مایکروسافت در هلند خطرهای زیست محیطی ایجاد می کند

همانطور که در سراسر جهان روز به روز از خدمات آنلاین مبتنی بر ابر استفاده می شود، نیاز به دیتاسنتر بزرگ هم همچنان در حال افزایش است. مایکروسافت در حال حاضر یک دیتاسنتر هایپراسکیلر در هلند دارد و حالا در حال ساخت پروژه دیگری است اما اجرایی کردن این پروژه با مخالفت کشاورزان محلی هلندی روبرو شده است.

Wired گزارش می دهد که دیتاسنتر هایپراسکیلر معمولاً 10000 فوت مربع یا بیشتر اندازه دارند. در حالی که دولت هلند در سال 2022 قوانینی را وضع کرد که این نوع ساختمان‌ها را در بسیاری از نقاط کشور محدود می‌کرد، پروژه در حال ساخت مایکروسافت در واقع از این مدویت برخوردار شد.

نگرانی دیگر مسئله نیتروژن فعلی هلند است. این کشور در مقایسه با سایر کشورهای اتحادیه اروپا چهار برابر مقدار نیتروژن تولید می کند و تلاش می کند تا سال 2030 این انتشارات را به نصف کاهش دهد. با این حال، مایکروسافت موفق شد یک “تصمیم تحمل” از آژانس محیط زیست محلی دریافت کند که به دیتاسنتر اجازه می دهد تا در حالی که آژانس به انتشار احتمالی نیتروژن آن نگاه می کند، به ساخت ادامه دهد. هیچ حرفی در مورد اینکه اگر آژانس متوجه شود که مایکروسافت از محدودیت های نیتروژن خود فراتر رفته است، چه کاری می تواند انجام دهد وجود ندارد.

همه این‌ها باعث شده است که بسیاری از کشاورزان محلی در مورد تأثیر مایکروسافت در منطقه، هم با تصاحب بخش‌های زیادی از زمین‌های کشاورزی و هم نگرانی‌های زیست‌محیطی‌اش، نگران شوند.

افزایش این نوع از مراکز داده احتمالاً به رشد خود ادامه خواهد داد، به خصوص که به سرورهای بیشتری برای رسیدگی به افزایش خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی مانند Bing Chat خود مایکروسافت نیاز است. تأثیر آن هم بر زمین و هم بر محیط زیست به طور کلی باید مورد توجه قرار گیرد، و امیدواریم قبل از اینکه خیلی دیر شود، از مشکلات مهم آتی جلوگیری شود.

منبع: neowin