اخبار فناوری

عرضه ابرکامپیوتر Aurora توسط اینتل و اچ‌پی

ینتل و اچ‌پی تنها چند قدم تا عرضه ابرکامپیوتر Aurora فاصله دارند

ابرکامپیوتر Aurora به تازگی فرآیند نصب تیغه‌هایش را طی کرده است. این خبر توسط شرکت‌های اچ‌پی و اینتل و وزارت انرژی آمریکا در اختیار عموم قرار گرفته است. این ابرکامپیوتر با هدف انجام شبیه‌سازی، تحلیل داده و کاربردهای هوش مصنوعی بر روی حجم بسیار عظیمی از داده، طراحی شده است. Aurora هم‌اکنون دارای ده هزار و 624 تیغه محاسباتی است که از پردازش‌گرهای گرافیکی مخصوص مراکز داده سری Max اینتل و پردازنده‌های زئون سری Max، قدرت می‌گیرند. منظور از تیغه یا Blade، کامپیوترهایی است که این ابرکامپیوتر از آن‌ها تشکیل شده است. این ابرکامپیوتر، بیش از ۱۰۲۴ نود ذخیره‌سازی دارد و ظرفیت ذخیره‌سازی آن به ۲۳۰ پتابایت می‌رسد.

پهنای باند این ابرکامپیوتر به ۳۱ ترابایت بر ثانیه می‌رسد و در آن از فناوری HPE Slingshot استفاده شده است. اینتل ادعا کرده است که این ابرکامپیوتر، اولین ابرکامپیوتری خواهد بود حداکثر توان عملیاتی آن از نظر تئوری برابر با ۲ اگزافلاپ (یک اگزافلاپ برابر است با انجام یک میلیارد میلیارد عملیات در ثانیه) است.

معاون مدیرعامل شرکت اینتل و مدیر کل گروه Super Compute همچنین گفته است که: «ابرکامپیوتر Aurora اولین پیاده‌سازی از پردازنده‌های گرافیکی سری Max اینتل است که بزرگ‌ترین سیستم مبتنی بر پردازنده‌های Xeon Max و بزرگ‌ترین کلاستر از واحدهای پردازش گرافیکی در دنیا محسوب می‌شود».

ویژگی‌ها و تاریخ رونمایی از Aurora Supercomputer

ویژگی‌های این ابرکامپیوتر را در ادامه این صفحه از وبلاگ هنر توسعه و ارتباطات شایگان مشاهده کنید:

  • پهنای باند بالا
  • تأخیر بسیار کم در پردازش وظایف
  • ۲۳۰ پتابایت حافظه ذخیره‌سازی
  • ۱۰ پتابایت حافظه RAM
  • پهنای باند ۳۱ ترابایت بر ثانیه‌ای
  • دارای ۲۱ هزار و ۲۴۸ پردازنده سری Xeon Max
  • دارای ۶۳  هزار و ۷۴۴ واحد پردازش گرافیکی مخصوص مراکز داده اینتل سری Max

“ابرکامپیوتر Aurora برای عرضه در ۲۰۲۳ میلادی در نظر گرفته شده است.”

منبع: seekingalpha.com

سوالات متداول

۱. توان ابرکامپیوتر Aurora چقدر است؟

این ابرکامپیوتر توان اجرای ۲ اگزافلاپ عملیات را در هر ثانیه دارد (هر اگزافلاپ برابر با ۱ میلیارد میلیارد عملیات بر ثانیه است).

۲. ابرکامپیوتر Aurora Supercomputer برای چه کاربردهایی ساخته شده است؟

این ابرکامپیوتر برای انجام عملیات‌های مربوط به تحلیل داده، هوش مصنوعی و شبیه‌سازی بر روی حجم بسیار عظیمی از داده ساخته شده است.