اخبار فناوری

تفاوت های Google Drive و One Drive

تفاوت های Google Drive و One Drive

Google Drive و One Drive تفاوت‌های چندانی با یکدیگر ندارند و هر دو فضای ابری برای ذخیره سازی فایل‌ها به حساب می‌آیند. افراد از هر دوی آن‌ها به منظور آپلود فایل و اشتراک گذاری آن با سایرین استفاده می‌کنند. Google Drive متعلق به مرورگر گوگل و One Drive متعلق به کمپانی Microsoft است.

هر یک از این دو فضا دارای خصوصیات و ویژگی‌های خاصی هستند که نسبت به یکدیگر برتری پیدا می‌کنند. Google Drive جزو ابزارهایی است که روی هر تلفن همراهی نصب شده و این در حالی است که One Drive تنها برای سیستم عامل‌های دارای ویندوز 11 قابل استفاده می‌باشد.

در ادامه برای کسب اطلاعات بیشتر درباره تفاوت های Google Drive و One Drive همراه ما باشید.

قابلیت دسترسی نرم افزار

این دو مجموعه از لحاظ دسترسی مشکلی برای کاربران ندارند و هر زمان امکان دسترسی به آن‌ها ممکن است. Google Drive و One Drive هردو روی نسخه‌های اندروید، آیفون، مک و ویندوز قابل نصب هستند و شما می‌توانید با نصب آن‌ها به اطلاعات جامع و کاملی دست یابید. البته ناگفته نماند که شما می‌توانید از نسخه وب هر کدام از آن‌ها نیز در دسکتاپ سیستم‌های رایانه‌ای‌ خود همچون Linux و Chroomebook استفاده کنید.

رابط کاربری

طی چند مدت اخیر Google Drive روی نسخه وب خود نسبت به One Drive تغییراتی به وجود آورد که این موضوع به آن برتری می‌بخشد.

رابط کاربری گوگل درایو

البته که از مایکروسافت اخباری مبتنی بر این‌که قرار است یک تغییر جدید در وان‌ گوگل ایجاد شود، رسیده است. اما طبق شنیده‌ها این تغییرات هنوز اجرایی نشده و هنور در حال انجام است.

رابط کاربری وان گوگل

خصوصیات Google Drive و One Drive

Google Drive و One Drive از راه حل‌های متنوعی برخوردار هستند و به افراد کمک می‌کنند که با آپلود فایل‌های خود، با سایر سیستم‌های رایانه‌ای در جهان ارتباط داشته باشند. هر دوی آن‌ها فضای منحصر به فردی هستند که خصوصیات ویژه‌ای دارند. خصوصیات و ویژگی‌های آن‌ها عبارت است از:

  • هر دوی این نرم افزارها از فایل‌های درخواستی سیستم عامل‌های مک و ویندوز پشتیبانی می‌کنند و افراد هیچ مشکلی در استفاده از آن‌ها نخواهند داشت.
  • Google Drive از نظم و سازماندهی بهتر و کاربر پسندتری نسبت به One Drive برخوردار است.
نحوه سازماندهی پوشه ها در گوگل داریو
  • One Drive از فضای ساده‌ای استفاده می‌کند و معمولا با پوشه‌های پیش فرض و اولیه در حال کار است.
خصوصیات وان گوگل

خصوصیات گوگل درایو
  • One Drive جزو نرم افزارهای کاربردی است که امکان سازگاری بیشتر با منوی استارت ویندوز 11 را دارد.
  • One Drive می‌تواند موارد اصولی همچون میزان سایز و حجم پوشه‌ها را نیز به کاربران نشان دهد.

مقایسه ذخیره سازی و قیمت

در ادامه درباره مقایسه کلی فضای ذخیره سازی و قیمت خرید آن، در این دو فضای ابری مفصل صحبت شده است.

Google Drive

در Google Drive فضای رایگانی که در اختیار کاربران قرار می‌گیرد، 15 گیگابایت است. البته این میزان حافظه به چندین قسمت تلفن همانند پشتیبان گیری از گوشی، Google Photos، Gmail و در نهایت فایل‌های به اشتراک گذاشته شده تعلق دارد. معمولا این 15 گیگ باید برای استفاده چندین سال کاربران کافی باشد و هیچ کمبودی در این مورد به چشم نیاید. ولی در صورتی که به فضای مصرفی بیشتری نیاز داشتید، می‌توانید در یکی از چندین طرح One Drive شرکت کنید.

مشارکت در طرح‌ها به ازای 100 گیگابایت حافظه اضافی، دارای هزینه‌ای به میزان 2 دلار در ماه است. با خریداری طرح از One Drive می‌توانید از 30 ترابایت حافظه نیز برخوردار شوید. در استفاده از گوگل درایو می‌توانید حافظه Drive را با 5 فرد اشتراک گذاری کنید، خصوصیات نرم افزار Google Photos را به صورت حرفه‌ای در آورید، Gmail خود را عاری از هر تبلیغ کنید و در نهایت به کارشناسان متخصص Google دسترسی یابید.

One Drive

در حالی که در One Drive تنها دارای 5 گیگابایت حافظه ذخیره سازی هستید. برای اینکه بتوانید 1 ترابایت به میزان حافظه خود بیافزایید، موظف به خریداری یک نرم افزار از Microsoft 365 هستید. البته فرقی ندارد، چه نرم افزار یا طرحی می‌خرید، بلکه هر خرید در بر دارنده 1 ترابایت حافظه است. برخی از طرح‌ها نیز دارای حافظه بیشتری هستند که با خرید، می‌توانید به آن‌ها دسترسی پیدا کنید. در One Drive میزان اشتراک ماهانه از 7 دلار شروع و در سال تا 70 دلار نیز در Microsoft 365 Personal خواهد رسید.

One Drive طی چند مدت گذشته مایکروسافت 365 بیسیک را با میزان حافظه 100 گیگابایت و هزینه 2 دلار در ماه به مردم شناساند. برای اینکه بتوانید به فضای ذخیره سازی بیشتری در اشتراک مایکروسافت 365 دسترسی پیدا کنید، بهتر است طرح حافظه ذخیره سازی با هزینه ماهانه 2 دلار را به ازای 200 گیگ خریداری کنید. برای اینکه اطلاعات بیشتری در این باره به دست بیاورید، می‌توانید منابع رسمی را بررسی کنید.

  • مرتبط با این موضوع: FTP Server، پروتکل انتقال فایل برای اتصال دو سیستم به یکدیگر برای انتقال فایل ها بین دو یا چند نقطه است. برای راه اندازی FTP Server در ویندوز سرور کلیک کنید.

نحوه اشتراک گذاری فایل در Google Drive و One Drive

ممکن است برای شما نیز سوال شده باشد که نحوه اشتراک گذاری فایل در این دو نرم افزار به چه صورتی است. برای آگاه شدن از این موضوع در ادامه همراه ما باشید.

باید بدانید که One Drive در اشتراک گذاری فایل‌ها دو هیچ از Google Drive جلوتر است. چرا که می‌توانید زمانی که قصد دارید فایل خصوصی را با کسی اشتراک گذاری کنید، برای آن رمز عبوری تعیین نمایید. همچنین می‌توانید از پیوند انقضایی برای آن استفاده کنید و برای مشاهده فایل مدت زمانی بگذارید که پس از اتمام آن، امکان دیدن فایل وجود نداشته باشد. با این کار دیگر هیچ کسی به جز فرد اصلی امکان دسترسی به فایل و مشاهده آن را نخواهد داشت.

نحوه اشتراک گذاری فایل در One Drive

ولی در Google Drive اینطور نیست و اشتراک گذاری فایل در آن همچون نرم افزارهای Does و Sheets می‌باشد. در این نرم افزار تنها این امکان را دارید که فایلی را به منظور مشاهده به اشتراک بگذارید. همچنین اینکه می‌توانید فردی را به عنوان نظر دهنده برای فایل تعیین کنید تا بتواند نظراتی ارائه کند یا ویرایش‌هایی روی آن انجام دهد.

نحوه اشتراک گذاری فایل در Google Drive

یک کلمه درباره برنامه های تلفن همراه

هر کدام از Google Drive و One Drive یک جستجوگر داخلی برای یافتن فایل، سندها و کارت‌های ویزیت دارند. همچنین اینکه کاربران می‌توانند در صفحه اصلی تلفن همراهشان، ویجت این دو را فعال کنند تا ویجت‌های کاربردی برای آن‌ها ارسال شود. البته امروزه تنها نرم افزار Google Drive در تلفن‌های آیفون از ویجت صفحه قفل امکان پشتیبانی دارد.

کاربرانی که دارای تلفن با نوع سامسونگ هستند، از ترکیب One Drive در گالری خوشحال شده و بهای خاصی به آن می‌دهند. البته برنامه نسخه اندروید آن کمی قدیمی‌تر است که امیدوار هستیم در آینده مشاهده‌گر حل مشکلات Material You باشیم.

نکته: Google Drive در نسخه اندروید از امنیت بیومتریک یا همان اثر انگشت پشتیبانی نمی‌کند. در حالی که One Drive این امکان را برای کاربران خود فراهم کرده و آن‌ها می‌توانند نرم افزار را با اسکن اثر انگشت خود قفل و باز کنند.

دسترسی به فایل ها از هر مکان

Google Drive فایل‌های یکپارچه و منظمی را در اندروید و نرم افزارهای گوگل، برای کاربرانش فراهم کرده است. فضای ذخیره سازی که در گوگل درایو به صورت رایگان به افراد تعلق می‌گیرد، با ارزش‌تر از فضای 5 گیگابایتی آن درایو است. One Drive پشتیبانی بهتری از ویندوز دارد و به صورت بروز پیش می‌رود.

برای دستیابی به فضای بیشتر در گوگل و مایکروسافت نیز با خریداری هر یک از طرح‌ها، می‌توانید میزان حافظه خود را ارتقا دهید. برای کسب اطلاعات بیشتر می‌توانید پست و مطالب اختصاصی درباره Microsoft 365 for Home and Google Workspace Indiviual را بررسی کنید.

جمع بندی

گوگل درایو و آن درایو دو نرم افزار خاص و کاربردی هستند که برای اشتراک گذاری فایل‌ها مورد استفاده قرار می‌گیرند. این دو در هر زمان و مکانی در دسترس هستند و هیچ مشکلی در دسترسی به آن‌ها وجود ندارد. گوگل درایو و آن درایو خصوصیات و ویژگی‌های بسیاری دارند و دارای ظاهری متفاوت نسبت به یکدیگر هستند. این دو فضا میزان حافظه رایگانی دارند که به منظور برخورداری از حافظه بیشتر، باید طرح‌هایی را خریداری کنید. به این صورت می‌توانید صاحب فضای بیشتری نسبت به قبل شوید و امکانات بسزایی را در اختیار داشته باشید.

امیدواریم توانسته باشیم اطلاعات مفیدی در مورد Google Drive و One Drive در این مقاله از وبلاگ فروشگاه اینترنتی تجهیزات شبکه هنر توسعه و ارتباطات شایگان را در اختیارتان قرار دهیم.

منبع: androidpolice.com

سوالات متداول

فضای ذخیره سازی رایگان فایل در گوگل درایو و One Drive چقدر است؟

فضای ذخیره سازی رایگانی که برای آپلود فایل در این دو نرم افزار وجود دارد، در گوگل درایو 15 گیگابایت و در آن درایو برابر 5 گیگابایت است.

آیا امکان قفل کردن فایل در Google Drive و وان درایو وجود دارد؟

این امکان تنها در One Drive موجود است و در Google Drive می‌توانید فردی را به عنوان ویرایشگر فایل تعیین کنید.