اخبار فناوری, زیر ساخت شبکه

هواوی، یک انتخاب مناسب برای زیرساخت شبکه سازمان‌ها

هواوی، یک انتخاب مناسب برای زیرساخت شبکه سازمان‌ها

زیرساخت شبکه چیست و در سازمان‌ها اهمیت زیادی دارد و مؤلفه‌های آن باید با توجه به نیازهای سازمان، انتخاب شوند. پیشرفت تکنولوژی باعث شده تا سازمان‌ها به استفاده از سرویس‌های ابری، پردازش کلان داده‌ها، هوش مصنوعی و محاسبات ابری، روی بیاورند.

افزایش همکاری به صورت ویدیو کنفرانس و سایر راه‌های مشابه، باعث شده تا مدیران سیستم به فکر راه‌هایی برای افزایش پهنای باند و سرعت دسترسی به شبکه بیفتند. از طرفی اینترنت نسل پنجم در حال فراگیر شدن است و از همین الان برای یکپارچه‌سازی قابلیت‌های هوش‌مصنوعی در سرویس‌های مختلف اینترنتی، برنامه‌ریزی می‌شود. نیاز به ارتباطات بی‌سیم پرسرعت‌تر و گسترش اینترنت اشیا، باعث شده تا زیرساختی که بتواند سرعت‌هایی در حد چند ده گیگابیت را ارائه بدهد، برای بسیاری از سازمان‌ها به یک ضرورت تبدیل شود. شرکت بزرگ هواوی برای ارائه چنین زیرساختی به سازمان‌ها، تلاش زیادی را کرده است. با ما همراه باشید تا با جزئیات تلاش‌های هواوی در این زمینه، آشنا شوید.

حرکت ادارات و سازمان‌ها به سمت هوشمند شدن

در حال حاضر، استفاده سازمان‌ها از اینترنت دیگر تنها به ارسال ایمیل و برگزاری ویدیو کنفرانس محدود نمی‌شود. تعداد دستگاه‌های هوشمند متصل به اینترنت در حال افزایش است و همین مسئله، نیاز سازمان‌ها به پهنای باند بیشتر و سرعت بالاتر اینترنت را افزایش داده است.

از طرفی، مقیاس و پیچیدگی شبکه‌های سازمانی هم به طور قابل توجهی در حال افزایش است. وجود شبکه‌های مختلف در یک سازمان، باعث شده تا ارتقای شبکه کلی سازمان با دشواری و هزینه‌های زیادی همراه باشد. شرکت هواوی که در زمینه تولید تجهیزات مخابراتی فعالیت می‌کند، پیش‌بینی کرده تا که تا انتهای دهه فعلی میلادی، بیش از ۲۰۰ میلیارد اتصال اینترنت را تجربه خواهیم کرد و اتصال‌هایی با سرعت ۱۰ گیگابیت بر ثانیه، در دسترس تمامی صنایع، خانه‌ها و حتی افراد خواهد بود.

تا رسیدن به آن زمان، توان پردازش محاسباتی به ۳.۳ زتافلاپ و قدرت پردازش هوش مصنوعی هم به ۱۰۵ زتافلاپ، افزایش پیدا کرده است. همچینن هواوی تخمین می‌زند که تا انتهای دهه جاری میلادی، هر سال بیش از یک یوتابایت (برابر با ۱۰۲۴ زتابایت( داده در سراسر جهان، تولید شود.

افزایش حجم داده‌ها و پیچیدگی‌های شبکه، اپراتورها را به فکر پیدا کردن راه‌های ساده‌تر و بهینه‌تر برای راه‌اندازی و نگهداری از زیرساخت شبکه به منظور کاهش هزینه‌ها، انداخته است. همچنین افزایش کیفیت سرویس با استفاده از راه‌کارهایی مثل برنامه‌ریزی برای تبادل داده به صورت چند مرحله‌ای نیز در دستور کار است. این کار، باعث افزایش دسترسی با سرعت بالا به ترمینال‌ها و دستگاه‌های هوشمند خواهد شد.

مضرات شبکه بی کیفیت سازمانی

شبکه‌های ضعیف در سازمان‌ها، مانعی بر سر راه افزایش بهره‌وری و توسعه کسب‌وکار هستند. با پیچیده شدن شبکه‌ها، تعداد تنظیماتی که باید انجام شود هم تا ده برابر، بیشتر خواهد شد. بنابراین پرسنل راه‌اندازی شبکه و نگهداری از آن، با دشواری‌های بیشتری برای ارتقای زیرساخت شبکه به منظور پاسخگویی به نیازهایی مثل برگزاری ویدیو کنفرانس روبرو خواهند بود.

با در نظر گرفتن تمامی این مواردی که گفتیم، شرکت هواوی در نظر دارد تا برای ارائه زیرساخت‌های شبکه محلی به سازمان‌ها، آن هم به صورتی که بتوان بر مشکلات راه‌اندازی و نگهداری از آن غلبه کرد، تلاش کند.

هواوی، پیشرو در ارائه زیرساخت شبکه

هواوی، پیشرو در ارائه زیرساخت شبکه

تلاش هواوی برای رسیدن به این هدف، باعث شده تا هواوی برای ششمین سال متوالی بتواند مقام «انتخاب مشتریان برای تهیه زیرساخت سازمانی سیمی و بدون سیم» را از پلتفرم رتبه‌بندی «Gartner Peer Insights»، کسب کند. هواوی توانسته نمره ۴.۹ از ۵ را بر اساس نقد و بررسی ۱۹۷ مشتری، دریافت کند. هواوی توانسته نظر مثبت سازمان‌های متوسط را در آسیا، اروپا، خاورمیانه و آفریقا، جلب کند.

شرکت پژوهشی گارتنر، مواردی مثل تجربه مشتریان و میزان سازگاری آن‌ها با محصولات هواوی را در این رتبه‌بندی، در نظر گرفته‌اند. بخش صدای مشتریان این شرکت، نقش مهمی در برآورد نحوه تجربه مشتریان هواوی داشته است. بررسی‌های گارتنر نشان داده است که هواوی توانسته نمره خوبی را در بخش‌های تجربه کلی کاربران، جلب علاقه مشتری و میزان سازگاری آن‌ها با محصول، کسب کند و انتخاب آن‌ها برای راه‌اندازی زیرساخت شبکه سازمان خود باشد.

همچنین هواوی توانسته نمرات خوبی را در بخش‌های قابلیت‌های محصول و ارائه خدمات و پشتیبانی کسب کند. کسب چنین نمراتی در یک بازار بزرگ که شرکت‌های فناوری به شدت با یکدیگر رقابت می‌کنند، ارزش تلاش‌های هواوی را دوچندان می‌کند.

در سال ۲۰۲۳، هواوی توانسته انتخاب بیشتر مشتریان برای راه‌اندازی زیرساخت ابری شبکه با سرعت اتصال ۱۰ گیگابیت بر ثانیه باشد. هواوی برای راه‌اندازی چنین زیرساختی، محصولاتی مثل سوییچ‌های CloudEngine سری S، اکسس پوینت‌های بی‌سیم AirEngine و پلتفرم مدیریت شبکه iMaster NCE را به بازار عرضه کرده است.

نوآوری و ارائه فناوری‌های جدید برای تسهیل در مدیریت شبکه

از محصولات هواوی در سیستم‌های خدمات عمومی، آموزش، مراقبت از سلامتی، تولید، خدمات مالی و انرژی، در بیش از ۱۷۰ کشور دنیا استفاده شده است. هواوی می‌گوید که یکی از کلیدی‌ترین عوامل انتخاب زیرساخت شبکه هواوی، معماری ساده آن است.

هواوی در محصولات خود، کاهش ایجاد ساختارهای تکراری در شبکه‌های متفاوت را در نظر گرفته است. برای مثال در صنایع کارخانه‌ای، به طور سنتی شبکه‌های مختلفی مثل شبکه اداری، شبکه تولید، اینترنت اشیا، شبکه سیستم امنیتی و غیره وجود دارد.

برای بهبود ایزوله‌سازی شبکه‌ها در چنین کسب‌وکارهایی، هواوی فناوری‌های مختلفی مثل درگاه اینترنت اشیا در اکسس پوینت‌ها، پروتکل LAN توسعه‌یافته مجازی (VXLAN)، برش شبکه (Network Slicing) و روترهای صنعتی را عرضه کرده است. چنین محصولاتی، باعث کاهش هزینه‌های پیاده‌سازی شبکه توسط کسب‌وکارها می‌شوند.

زیرساخت شبکه هواوی، امکان مدیریت ده هزار و دویست و چهل اکسس پوینت را از طریق تنها یک سوییچ شبکه، فراهم کرده است. بنابراین انجام کارهایی مثل احراز هویت کاربران، برای تیم راه‌اندازی شبکه و نگهداری از آن به راحتی هرچه تمام‌تر انجام می‌شود.

معماری زیرساخت شبکه هواوی، شامل دو لایه است؛ یک لایه شامل سوییچ مرکزی و دیگری شامل واحد‌های کنترل از راه دور. این معماری، نیاز به دستگاه‌های مدیریتی برای توسعه و ارتقای شبکه را کاهش داده است.

تجربه استفاده از محصولات هواوی برای راه‌اندازی شبکه سازمان‌ها

تجربه استفاده از محصولات هواوی برای راه‌اندازی شبکه سازمان‌ها

آزمایش‌ها نشان می‌دهند که اکسس پوینت‌های بی سیم AirEngine توانایی فراهم کردن پهنای باند ۲۰۰ مگابیت بر ثانیه‌ای را برای کاربران خاص و به منظور برگزاری هم‌زمان ۱۵ ویدیو کنفرانس با کیفیت اچ‌دی دارند. قابلیت تطبیق ۱۵ کانال ویدیویی در یک اکسس پوینت، آن هم بدون ثابت نگه داشتن نرخ فریم، وجود دارد (حتی در اوج شلوغی شبکه). در زیرساخت شبکه هواوی، نحوه و کیفیت انتقال صوت و تصویر بر اساس کاربرد و به صورت اتوماتیک تنظیم می‌شود؛ بدون این که هیچ‌گونه اثر منفی بر سایر سرویس‌های موجود در شبکه گذاشته شود.

آنتن‌های هوشمند اکسس پوینت‌های AirEngine، پوشش بسیار گسترده‌ای را برای سازمان شما به ارمغان می‌آورند. هوش مصنوعی به کار رفته در این آنتن‌ها، بهترین کیفیت سیگنال را به ترمینال‌ها و دستگاه‌های هوشمند ارسال می‌کند.

چیپست‌های به کار رفته در سوییچ‌های CloudEngine  سری S، قابل برنامه‌ریزی هستند و می‌توانند ارسال بدون تاخیر بسته‌های داده را در شبکه‌های شلوغ، تضمین کنند. بنابراین قابلیت اطمینان شبکه به صورت قابل‌توجهی، افزایش پیدا خواهد کرد.

به لطف فناوری‌هایی مثل شبکه نرم‌افزار محور (software-defined networking) و VXLAN، سازمان‌ها می‌توانند محصولات آماده به کار را به زیرساخت شبکه خود اضافه کنند. بنابراین ارتقای شبکه به سرعت و با سادگی هرچه تمام‌تر، انجام می‌شود.

زیرساخت سیمی هواوی هم به خوبی کار خود را انجام می‌دهد. سوییچ‌های این شرکت، قابلیت اتصال مستقیم به کامپیوترهای شخصی را دارند و مشکلی بابت استفاده از آن‌ها در فضاهای کوچک، وجود ندارد. استفاده از این سوییچ‌ها باعث تسهیل مدیریت شبکه، بهبود اعمال تنظیمات و بهره‌وری بیشتر خواهد شد.

راه‌اندای ساده شبکه و نگهداری ساده‌تر از آن

هدف نهایی هواوی، خودکارسازی تمام و کمال چرخه حیات زیرساخت شبکه سازمان‌ها بوده است. برای رسیدن به این هدف، پلتفرم مدیریتی iMaster NCE توسط این شرکت عرضه شده است. این پلتفرم برای تحلیل هوشمند شبکه به کار می‌رود. پلتفرم iMaster NCE می‌تواند داده‌های شبکه را به صورت بلادرنگ و خودکار، جمع‌آوری کند.

این پلتفرم می‌تواند رفتار شبکه را یاد بگیرد و الگوی رخداد خطا را در آن، کشف کند. این کار با استفاده از تحلیل کلان داده‌ها و استفاده از الگوریتم‌های یادگیری ماشین (Machine Learning) انجام می‌شود. طبق ادعای هواوی، پلتفرم مدیریتی iMaster NCE کمک می‌کند تا بتوانیم ۸۵ درصد از خطاهای شبکه را پیش از وقوع آن‌ها، تشخیص دهیم.

وجود این پلتفرم، در کنار مواردی مثل ارتقای آسان شبکه، نظارت گسترده بر شبکه و قابلیت اطمینان بالای شبکه، باعث کاهش قابل توجه هزینه‌های عملیاتی و هزینه راه‌اندازی شبکه و نگهداری از آن خواهد شد.

از دیگر قابلیت‌های پلتفرم iMaster NCE می‌توان به موارد زیر اشاره کرد:

  • نمایش وضعیت کلی شبکه
  • نمایش وضعیت تاخیر شبکه به صورت بلادرنگ
  • تشخیص و رفع مشکلات به صورت اتوماتیک

این قابلیت‌ها، حجم کاری پرسنل راه‌اندازی شبکه و نگهداری از آن را به صورت قابل توجهی، کاهش می‌دهند.

آینده زیرساخت شبکه هواوی و ظهور Wi-Fi 7

آینده زیرساخت شبکه هواوی و ظهور Wi-Fi 7

هواوی در نظر دارد تا قابلیت‌های بیشتری را به محصولات سازمانی خود اضافه کند. ظهور وای فای نسخه ۷، ظرفیت بیشتری را به شبکه‌های بی سیمی که توسط محصولات هواوی ایجاد می‌شود، اضافه خواهد کرد. همچنین استفاده از هوش مصنوعی در محصولات هواوی به صورت قابل توجهی افزایش خواهد یافت تا قابلیت اطمینان شبکه و پیش‌بینی خطاها، افزایش پیدا کند. شما می‌توانید محصولاتی مثل روتر شبکه و سوییچ شبکه را برای ارتقای زیرساخت شبکه سازمان خود، از هنر توسعه و ارتباطات شایگان، تهیه کنید.

منبع: theregister

سوالات متداول

۱. ارتقای زیرساخت شبکه چه اهمیتی دارد؟

ارتقای شبکه سازمان به منظور پاسخ به نیازهای جدید سازمان، افزایش بهره‌وری، کاهش هزینه‌های سازمان، خودکارسازی وظایف و جلوگیری از قطعی اتصالات، اهمیت دارد.

۲. استفاده از محصولات هواوی در زیرساخت شبکه سازمان‌ها چه مزایای دارد؟

هواوی محصولات و فناوری‌های نوینی را برای راه‌اندازی کم‌هزینه شبکه سازمانی و نظارت و مدیریت بر آن عرضه کرده است. استفاده از این محصولات، باعث کاهش هزینه‌ها و افزایش بهره‌وری خواهد شد.