راهنمای خرید تجهیزات شبکه, مقالات

معرفی دکت چند سلولی یالینک مدل W80

معرفی دکت چند سلولی یالینک مدل W80

دکت یالینک W80 یک تلفن بی‌سیم است که برای مدیریت تماس در سازمان‌ها استفاده می‌شود. این تلفن به خط ثابت تلفن متصل می‌شود و بی‌سیم بودن آن اجازه می‌دهد تا استفاده از آن محدود به یک مکان خاص نباشد. تفاوت این تلفن با تلفن‌های معمولی بی‌سیم، در برد زیاد آن است. این برد زیاد باعث می‌شود تا این محصول برای استفاده در سازمان‌های بزرگ یک انتخاب ایده‌آل باشد. با ما برای بررسی بیشتر این دکت همراه باشید.

دکت چیست؟

دکت (DECT)، کوتاه شده عبارت «Digital Enhanced Cordless Telecommunications» است. این عبارت به معنای «ارتباطات دیجیتال بی‌سیم گسترش‌یافته» است و برای اشاره به نوعی تکنولوژی ارتباطی بی‌سیم به کار می‌رود که معمولاً در فرکانس‌های ۱۸۸۰ تا ۱۹۰۰ مگاهرتز کار می‌کند.

بسیاری از سازمان‌های بزرگ دنیا از دکت برای ارتباطات تلفنی خود استفاده می‌کنند و به کمک این تکنولوژی می‌توانند به کارمندان خود فارغ از موقعیت‌شان در سازمان،‌ دسترسی داشته باشند. دکت در فضای بسته یک برد ۵۰ متری و در فضاهای باز، تا ۳۰۰ متر برد را هم پوشش می‌دهد.

مؤلفه کنترل‌کننده در دکت یالینک W80 و دستگاه‌های مشابه، معمولاً در هر ۳۰ ثانیه یک سیگنال را ارسال می‌کند تا موقعیت تلفن‌های دکت را شناسایی کند. این کار باعث بالا رفتن ضریب اطمینان ارتباطات خواهد شد. سیستم دکت امنیت بالایی دارد، چرا که روی تمامی تماس‌های دکت، رمزنگاری ۶۴ بیتی انجام می‌شود. حتی بعضی از شرکت‌های سازنده دستگاه‌های دکت، از رمزنگاری‌های قوی‌تر هم استفاده می‌کنند.

 • بیشتر بخوانید: تفاوت بین تلفن های DECT و Wi-Fi چیست؟

مزایای دکت

مزایای استفاده از سیستم‌هایی مانند دکت یالینک W80 را می‌توان در موارد زیر خلاصه کرد:

 • امنیت بالا
 • کیفیت صدای مناسب
 • رایگان بودن تماس‌های داخلی
 • پایداری ارتباطات
 • امکان استفاده از چند گوشی به صورت هم‌زمان
 • برد بسیار بالا
 • امکان استفاده از چند آنتن دکت و تشکیل یک شبکه برای ارتقای برد شبکه دکت

نحوه عملکرد دکت

دکت از دو بخش تشکیل شده است:

 • ایستگاه پایه که به آن آنتن دکت هم می‌گویند (این بخش در یک محل به صورت ثابت قرار می‌گیرد و به خط تلفن متصل می‌شود)
 • گوشی دکت (که قابل حمل است و امکان مکالمه به صورت بی‌سیم را فراهم می‌کند. البته این بخش می‌تواند به صورت هدست هم باشد)

این دو بخش، دائماً با یکدیگر در ارتباط هستند. آنتن دکت، پلی را بین اینترنت، خط تلفن و گوشی دکت ایجاد می‌کند. این آنتن، دائماً در حال ارسال سیگنال به گوشی‌های دکت است. در این سیگنال‌ها، اطلاعات لازم برای برقراری ارتباط، گنجانده شده است. انتقال داده از گوشی به آنتن دکت با یک تأخیر حدوداً ۱۰ میلی‌ثانیه‌ای همراه است. این میزان تأخیر، در برابر تأخیر تکنولوژی‌هایی مثل بلوتوث و وای‌فای بسیار ناچیز است.

آشنایی با Yealink W80 DECT System

کمپانی یالینک (Yealink) که در زمینه تولید گوشی‌های دکت فعالیت می‌کند، محصول دکت یالینک W80 را با هدف تولید یک محصول چند سلولی، روانه بازار کرده است. چند سلولی بودن این محصول، امکان برقراری ارتباط با آنتن‌های دیگر و گسترش رنج عملکرد دکت را فراهم کرده است.

با استفاده از Yealink W80 DECT می‌توان حداکثر ۱۰۰ گوشی دکت را به حداکثر ۳۰ آنتن دکت، متصل کرد. تمامی این گوشی‌ها می‌توانند به صورت هم‌زمان به تماس‌های جداگانه پاسخ دهند. برد یالینک W80 در فضای داخلی به ۵۰ متر و در فضای بیرون به ۳۰۰ متر می‌رسد. این دستگاه برای پوشش نقاط کور موجود در سازمان‌ها و ادارات، گزینه بسیار مناسبی است.

آنتن دکت یالینک W80 در دو مدل موجود است:

 • یالینک W80 DM (DECT Manager)
 • یالینک W80 B (Base)

از آنتن یالینک W80DM برای مدیریت آنتن‌های W80B استفاده می‌شود. در واقع از یک آنتن W80 در حالت DM نمی‌توان به تنهایی استفاده کرد و باید حتماً آنتن‌های W80B را هم به مجموعه دکت اضافه کرد. به کمک یالینک W80DM، می‌توان تا ۳۰ عدد یالینک W80B را مدیریت کرد. بر روی هر آنتن W80B، تعداد حداکثر ۸ گوشی دکت بی‌سیم می‌توانند به صورت هم‌زمان صحبت کنند. برای پوشش دادن ۱۰۰ عدد گوشی دکت به صورت هم‌زمان، باید حداقل ۱۳ آنتن W80B نصب شود.

محصولات مشابه:

کلام پایانی

در این مطلب با تکنولوژی دکت و دکت یالینک W80 آشنا شدید. شما می‌توانید آنتن W80 را به صورت نرم‌افزاری روی حالت DECT Manager یا Base تنظیم کنید. برای خرید انواع دکت، دکت Yealink W80 و خرید انواع تجهیزات شبکه، وارد فروشگاه اینترنتی هنر توسعه و ارتباطات شایگان شوید و محصول مورد نظر خود را خریداری کنید.

منبع: austic.com

سوالات متداول

۱. دکت چیست؟

یک فناوری تلفن بی سیم است که امکان برقراری ارتباط در سازمان‌های بزرگ را فراهم می‌کند. به کمک این فناوری، می‌توان با کارمندان شرکت فارغ از موقعیت مکانی‌شان در ساختمان، ارتباط برقرار کرد.

۲. دکت یالینک W80 چه ویژگی‌هایی دارد؟

این دستگاه، امکان برقراری ۱۰۰ مکالمه به صورت هم‌زمان را در سازمان شما فراهم می‌کند. همچنین مدل DECT Manager این دستگاه، امکان مدیریت بیش از آنتن یالینک W80B را فراهم می‌کند.