زیر ساخت شبکه, مقالات

مایکروسافت تا سال 2026 سرویس‌های وب اکسچنج را منحل خواهد کرد. | Graph جایگزین Exchange Web!

مایکروسافت تا سال 2026 سرویس‌های وب اکسچنج را منحل خواهد کرد. Graph جایگزین Exchange Web!

سرویس‌های وب اکسچنج، از اول اکتبر 2026 از بین می‌روند و کاربران مجبور به استفاده از مایکروسافت گراف خواهند بود. به عبارت دیگر، تا سه سال آینده، مایکروسافت API سرویس‌هایExchange Web (EWS) مسدود می‌کند؛ در نتیجه، کاربران نمی‌توانند از طریق Exchange Online به ایمیل‌ها و مخاطبین خود دسترسی داشته باشند.

با منحل شدن API، کاربرانی که برای دریافت پیام‌ها، جلسات و… ، متکی به EWS هستند؛ دچار مشکل می‌شوند.

این تغییرات در فضای Exchange Online و Microsoft 365 اعمال خواهد شد. لازم به ذکر است که سایر محصولات مایکروسافت شامل Outlook، Teams، EWS در Exchange Server مانند گذشته به فعالیت خود ادامه می‌دهند.

ویژگی‌های مایکروسافت گراف

مایکروسافت پیش از این و در سال 2018 بیان کرده بود که به EWS دیگر هیچ ویژگی جدیدی اضافه نخواهد کرد. اکنون نیز، این شرکت اعلام کرده است که در سه سال آینده، EWS، درخواست‌های برنامه‌های غیر مایکروسافتی را در Exchange Online مسدود می‌کند.

به دنبال این تغییر، مایکروسافت به تمامی کاربران توصیه کرده است که از گراف استفاده کنند؛ با این وجود گراف فاقد برخی از ویژگی‌هایی است که سالهاست در EWS در اختیار کاربران قرار دارد.

Microsoft Graph، اولین بار در سال 2015 منتشر شد و همانند EWS، چندین دستگاه و سرویس‌های مختلف را به هم متصل می‌کند. تفاوت اصلی آن‌ها در این است که API‌های Microsoft Graph مبتنی بر REST هستند، در حالی که API‌های EWS مبتنی بر SOAP می‌باشند. به گفته مایکروسافت، این امر به سریال سازی سریعتر JSON و کاهش استفاده از شبکه، منجر می‌گردد.

پس از این اعلامیه، تیم Microsoft Exchange بیان کرده است که EWS همچنان در فضاهای تولیدی در دسترس است و پشتیبانی نیز می‌شود؛ اما در ادامه توصیه کرده است که برای دسترسی به داده‌های Exchange Online، جدیدترین ویژگی‌ها و عملکرده‌ها، از Microsoft Graph استفاده شود.

ویژگی‌های مایکروسافت گراف (Graph جایگزین Exchange Web!)

در پایان

به طور کلی، این پلتفرم از هم اکنون تا سال 2026، از هیچ تغییر عمده‌ای بهره‌مند نخواهد شد؛ اما یا این وجود، مایکروسافت، به روزرسانی‌های امنیتی و برخی دیگر از ویژگی‌ها را برای بعضی از کاربران ارسال خواهد کرد.

همچنین، مایکروسافت به وجود شکافی میان ویژگی‌های EWS و Graph اذعان کرده است و افزود که در حال کار بر روی فهرستی از ویژگی‌های گراف می‌باشد. این ویژگی‌های جدید احتمالا تا سال آینده در اختیار کاربران قرار خواهد گرفت.

با این حال، ممکن است که تمامی ویژگی‌ها به گراف منتقل نشود. این موارد‌ شامل دسترسی به صندوق‌های پستی آرشیو، اطلاعات مربوط به پوشه‌ها و پیکربندی کاربر، مدیریت تبادل آنلاین و دسترسی به پوشه‌های عمومی است.

منبع: techradar

سوالات متداول

1.     آیا سرویس‌های وب اکسچنج تا سال 2026 منحل می‌شوند؟

بله! مایکروسافت اعلام کرده است که تا اول اکتبر 2026، API‌های سرویس Exchange Web را مسدود می‌کند؛ بنابراین کاربران نمی‌توانند از طریق Exchange Online به ایمیل‌ها و مخاطبین خود دسترسی داشته باشند. با این وجود تا سه سال آینده، آپدیت‌های امنیتی برای تعدادی از کاربران ارسال می‌شود.

2.     جایگزین سرویس Exchange Web چیست؟

مایکروسافت به کاربران خود پیشنهاد کرده است که به جای Exchange Web از Microsoft Graph استفاده کنند. همچنین، این شرکت اعلام کرده است که بر ضعف‌های این پلتفرم آگاهی دارد و درحال کار بر روی لیستی از ویژگی‌های جدید است که تا سال آینده در اختیار کاربران قرار می‌گیرد.