شبکه و فناوری, مقالات

روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN به بازار عرضه شد

روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN

روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN؛ روتر جدید Mikro Tik مدل L009UiGS-2HaxD-IN با هدف بروزرسانی سری روترهای ارزان قیمت RB2011 به بازار عرضه شد. این روتر عضو جدید خانواده روترهای سری L009 کمپانی میکروتیک محسوب می‌شود، به بازار عرضه شد. شرکت میکروتیک، این محصول را با هدف دمیدن روح تازه‌ای به روترهای محبوب و ارزان قیمت خود، تولید و عرضه کرده است. میکروتیک، از روترهای خود با نام روتربرد (RotuerBoard) یاد می‌کند و دلیل این نام‌گذاری متفاوت نیز به امکانات متنوع‌تری که روترهای میکروتیک در مقایسه با روترهای ساخته شده توسط سایر شرکت‌ها دارند باز می‌گردد. روتر جدید میکروتیک، یک بروزرسانی برای روترهای پرفروش RB2001 محسوب می‌شود. در ادامه،‌ به بررسی مشخصات روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN خواهیم پرداخت.

نگاهی به ویژگی های روتر بیسیم MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN

روی این محصول جدید میکروتیک، برچسب 129 دلاری خورده است که آن را در دسته روترهای ارزان‌قیمت قرار می‌دهد و قیمت آن هیچ‌گونه تفاوتی با سلف خود یعنی روتربرد RB2011UiAS-2HnD-IN ندارد. برای این روتر، قابلیت نصب در رک نیز در نظر گرفته شده است. در تصویر زیر،‌ نمای جلویی روتربرد MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN را مشاهده می‌کنید:

روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN

در روتر جدید میکروتیک، از تراشه Marvell 88E6190 که با اسم رمز Peridot نیز شناخته می‌شود، استفاده شده است. این تراشه، قابلیت استفاده از ۸ پورت 1GbE را بر روی این روتر امکان‌پذیر می‌کند. همچنین یک پورت اپتیک SFP نیز بر روی روتر وجود دارد که می‌تواند داده‌ها را با سرعتی حداکثر تا 2.5 گیگابیت بر ثانیه جابجا کند. در تصویر زیر می‌تواند دیاگرام ورودی‌های روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN را مشاهده کنید:

روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN

میکروتیک ادعا می‌کند که سرعت پردازش روتر جدیدش نسبت به نسل قبل با افزایش ۴ برابری همراه بوده و این مسئله به لطف بهره‌گیری از پردازنده دو هسته‌ای و 800 مگاهرتزی ARM، میسر شده است. 

مشخصات تکنولوژی انتقال داده ها به صورت بی سیم در روتر میکروتیک مدل L009UiGS-2HaxD-IN

در این روتربرد، از وای فای نسخه ۶ استفاده شده است که قابلیت تبادل داده‌ها با فرکانس 2.4 گیگاهرتز را فراهم می‌کند و از استاندارد 802.11b/g/n/ax نیز پشتیبانی می‌کند. این استاندارد، نسبت به استانداردهای جدید وای فای، طیف فرکانسی کمتری را پشتیبانی می‌کند و به همین دلیل سرعت آن نسبت به استانداردهای جدید، کمتر است. انتظار داشتیم که میکروتیک در این روتر از فرکانس 5 گیگاهرتزی استفاده کند.

برای خرید روتر میکروتیک از فروشگاه هنر و توسعه ارتباطات شایگان، کلیک کنید.

بررسی طراحی روتر

ابتدا نگاهی به نمای پشتی روتربرد MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN می‌اندازیم:

روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN

نمای پشتی روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN ، بسیار شبیه به سایر روتربردهای ساخته شده توسط میکروتیک است. طراحی آن بسیار شبیه به روتر RB5009UPr+S+IN PoE است،‌ با این تفاوت که در ساخت این روتر، از رنگ قرمز استفاده شده است. در تصویر زیر، روتر RB5009UPr+S+IN PoE را مشاهده می‌کنید:

روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN

روترهای سری RB5009، نسبت به این روتر، امکانات بیشتری (مانند پورت 10 GbE) را ارائه می‌دهند و به نظر می‌رسد میکروتیک، روتر MikroTik مدل L009UiGS-2HaxD-IN را به عنوان نسخه ضعیف‌تر روترهای سری RB5009 به بازار عرضه کرده است.

نظر نهایی درباره روتر MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN

زمان آن رسیده بود که میکروتیک، روتربرهای سری L009 خود را بروز کند و عرضه این روتر جدید را می‌توان به فال نیک گرفت. در روتربرد MikroTik L009UiGS-2HaxD-IN،‌ ویژگی‌های جذاب ظاهری گذشته، با ویژگی‌های عملکردی جدید ترکیب شده تا یک محصول جذاب و ارزان قیمت به خط تولید میکروتیک اضافه شود.

منبع: servethehome.com