زیر ساخت شبکه, مقالات

تفاوت کابل شبکه لگراند اورجینال و ایرانی

 آیا با تفاوت کابل شبکه لگراند اورجینال و ایرانی آشنایی دارید؟ کابل های شبکه لگراند، یکی از بهترین های موجود در بازار هستند؛ البته به شرطی که اورجینال و اصل باشند. اگر برای شما هم این سوال پیش می آید که تفاوت کابل های لگراند اورجینال و ایرانی چیست، تا انتهای این مطلب را مطالعه کنید.

درباره کابل های شبکه

کابل های شبکه چه از برند لگراند باشند یا برند های دیگر، نوعی سخت افزار شبکه هستند که برای اتصال یک دستگاه شبکه به یک یا چند دستگاه شبکه دیگر یا برای اتصال دو یا چند دستگاه به یک کامپیوتر یا دستگاه شبکه استفاده می شود.

کابل های شبکه به عنوان رسانه ای عمل می کنند که از طریق آن اطلاعات و داده ها از یک دستگاه شبکه به دستگاه دیگر منتقل می شود. نوع کابل مورد استفاده برای شبکه به توپولوژی، اندازه و رویه شبکه بستگی دارد. انواع مختلف کابل های شبکه به عنوان پایه پشتیبانی از زیرساخت شبکه عمل می کنند.

چهار نوع مختلف کابل کشی شبکه

انتخاب نوع صحیح کابل کشی شبکه و اترنت می تواند بر بسیاری از عملکرد های مختلف تجاری تأثیر بگذارد؛ زیرا مدیران شبکه سازمانی از فناوری های جدید استفاده می کنند. نوع کابل شبکه مورد استفاده در زیرساخت شبکه یکی از حیاتی ترین جنبه های شبکه در صنایع مختلف است.

کابل های کواکسیال یک رسانا مسی در مرکز دارند، در حالی که یک لایه پلاستیکی عایق بین هادی مرکزی و سپر فلزی بافته شده را فراهم می کند. سپر فلزی مانع تداخل بیرونی چراغ‌ های فلورسنت، موتور ها و سایر رایانه‌ ها می‌ شود.

کابل کشی کواکسیال در برابر انسداد سیگنال بسیار مقاوم است، اگرچه نصب آن می تواند پیچیده باشد. می تواند طول کابل های بیشتری را بین دستگاه های شبکه نسبت به کابل های جفت تابیده تحمل کند. دو نوع کابل کواکسیال، کواکسیال ضخیم و کواکسیال نازک هستند.

کابل های فیبر نوری دارای یک هسته شیشه ای مرکزی هستند که توسط چندین لایه از مواد محافظ احاطه شده است. آنها با انتقال نور به جای سیگنال های الکترونیکی از انسداد الکتریکی جلوگیری می کنند و برای محیط هایی با مقادیر زیاد تداخل الکتریکی عالی هستند. کابل های فیبر نوری به دلیل مقاومت در برابر رطوبت و روشنایی به استانداردی برای اتصال شبکه ها در سراسر ساختمان ها تبدیل شده اند.

کابل‌ های STP که معمولاً در محاوره به عنوان کابل‌ های اترنت شناخته می‌ شوند، از نوع خاصی از سیم‌کشی تلفن مسی استفاده می‌ کنند که برای تأسیسات تجاری استفاده می‌ شود. یک محافظ خارجی که به عنوان زمین عمل می کند به جفت پیچ خورده استاندارد سیم های تلفن اضافه می شود.

اگر می‌ خواهید کابل‌ ها را در منطقه‌ای با تداخل بالقوه و خطرات جریان الکتریکی کابل‌ های تاب‌خورده بدون محافظ نصب کنید، کابل‌ های جفت تابیده محافظ می‌ توانند عالی باشند. کابل های جفت پیچ خورده محافظ نیز می توانند به افزایش فاصله بین کابل ها کمک کنند.

کابل های جفت تابیده بدون محافظ (UTP) به طور گسترده در صنایع مخابرات و کامپیوتر به عنوان کابل اترنت و سیم تلفن استفاده می شود. در کابل UTP، هادی هایی که یک مدار واحد را تشکیل می دهند به دور یکدیگر می پیچند تا تداخل الکترومغناطیسی (EMI) از منابع خارجی را خنثی کند.

لگراند انواع مختلف این کابل های شبکه را تولید می کند.

تفاوت کابل شبکه لگراند اورجینال و ایرانی

کابل شبکه لگراند به صورت کپی و اصل در ایران به فروش می رسد و کنترل و نظارت روی فروش این محصول هم کاری دشوار است. کابل شبکه لگراند در مدل های اصلی و تقلبی، تفاوت هایی دارد که می توان به راحتی وجه تمایز بین دو محصول را تشخیص داد. در وضعیت کنونی با گسترش تحریم ها و گرانی و …، ورود کالا های برند های معتبری مثل لگراند به ایران غیر ممکن شده است که باعث به وجود آمدن نیاز در بازار داخلی و در مقابل سو استفاده مجدد برخی افراد شده است که کالای تقلبی و ایرانی را به جای نمونه اورجینال لگراند به فروش می رسانند.

کابل شبکه لگراند در ایران در سه خانواده مختلف (Category) به فروش می رسد که از لحاظ سرعت انتقال دیتا، پهنای باند، قطر کابل و سطح مقطع هر سیم (AWG)، با یکدیگر متفاوت هستند. این سه دسته شامل کابل شبکه Cat5e لگراند، کابل شبکه Cat6 لگراند و کابل شبکه Cat6a لگراند است. دقت کنید ما در این بحث فقط انواع موجود در ایران را مدنظر داریم، ولی لگراند کابل های دیگری هم مثل Cat8، و Cat8.1 هم در دنیا عرضه می کند که به دلیل عدم وجود زیر ساخت و قیمت، این تجهیزات و کابل ها به ایران وارد نمی شوند. از ویژگی های کابل لگراند اصل می توان به موارد زیر اشاره کرد:

مقاومت ظاهری کابل لگراند در حدود 100 اهم می باشد.

این نوع کابل در سه حالت UTP, FTP و SFTP تولید شده است.

کابل شبکه لگراند اصل طبق استاندارد های ISO11801 و EN50 173-1 , EAI 568A-B تولید شده است.

کابل لگراند اصل به صورت غلاف های PVC و LSZH در بازار عرضه می شود.

خاصیت نویز پذیری در کابل ها بسیار زیاد است. به همین دلیل کابل های شبکه لگراند در انواع مختلفی ارائه شده اند تا اثر میدان الکترومغناظیسی را کاهش دهد. فویل دار و شیلد دار کردن کابل شبکه از مواردی بوده است که شرکت فرانسوی لگراند در تولید کابل شبکه لگراند انجام داده تا مشکل نویز داشتن کابل ها کم شود.

کابل شبکه لگراند اورجینال

متاسفانه شاهد هستیم که در حال حاضر برخی از افراد تنها از نام و برند لگراند استفاده می کنند و کابل هایی را به نام کابل لگراند به فروش می رسانند و مصرف کننده بعد از خرید کابل لگراند تقلبی، متوجه می شود که کابل شبکه تقلبی چقدر آسیب رسان خواهد بود.

کمپانی لگراند پس از ورود به ایران شرکت صنایع الکتریکی البرز را تاسیس نمود. شرکت البرز با استفاده از سیاست های دقیق نمایندگی های محصول را به دو گروه نماینده کالای داخلی و نماینده کالای وارداتی تقسیم کرد. نمایندگان داخلی وظیفه عرضه تولیدات کارخانه لگراند ایران همچون کلید و پریز و فیوز و … را بر عهده داشتند و نمایندگان کالای وارداتی، کالا هایی مثل کابل لگراند و تجهیزات شبکه ای که در کارخانه های لگراند درخارج از ایران تولید می شد را عرضه می کردند.

بعد از مدتی توقف کارخانه سبب کاهش نظارت ها بر روی محصولات لگراند شد و به این ترتیب افراد سود جو محصولات دیگری را به نام تولیدات لگراند به فروش رساندند.

کابل شبکه لگراند اصل UTP از کیفیت بسیار بالایی برخوردار است. این نوع کابل بدون شیلد و فویل می باشد و مانعی برای نویز ها وجود ندارد.

از این نوع کابل در مکان های که کابل برق و یا شبکه دیگری وجود ندارد استفاده می شود. زیرا وجود کابل ها درکنار هم باعث می شود که نویز ایجاد شود. این نویز ها روی اطلاعات و داده های کابل تاثیر می گذارد و باعث ایجاد اختلال می شود.

با توجه به اینکه قیمت کابل لگراند UTP نسبت به دیگر انواع کابل ها کمتر است، خرید کابل شبکه لگراند اصل UTP برای مکان ها و پروژه هایی که حجم کابل کمی وجود دارد و کابل ها در کنار هم قرار نمی گیرند، به صرفه و مناسب است.

کابل شبکه لگراند ایرانی و تقلبی

ما در مورد چندین میلیون صحبت می کنیم. آسیب رساندن به مصرف‌کننده، که در نهایت شبکه‌ های کندی را نصب می‌ کند که مشخصات آن‌ ها برای انتقال صدا، ویدیو و داده را رعایت نمی‌ کنند، پیامد های استفاده از کابل شبکه لگراند غیر اورجینال است.

شرکت ها و صاحبان خانه ها نیز در معرض خطر هستند زیرا گاهی اوقات این کابل ها با نرخ آتش سوزی و فعلی مطابقت ندارند.

تولیدکنندگان کابل‌ های تقلبی محصولات بی‌ کیفیت تولید می‌ کنند، آنها را با نام یک شرکت قانونی مثل لگراند برچسب‌گذاری می‌ کنند، آن‌ها را در یک جعبه بسته‌بندی می‌ کنند و با کسری از مزایای واقعی به فروش می‌ رسانند و رقابت تولیدکنندگان قانونی را غیرممکن می‌ کنند.

بنابراین، وقتی کابل یا پچ کورد CATx را با هزینه بسیار کم می بینید، به آن اعتماد نکنید.

و کابل‌ های تقلبی همیشه از خارج از کشور نمی ‌آیند، برخی از تولیدکنندگان بزرگ و کوچک ایرانی نیز کابل‌ های تقلبی می‌ سازند.

بنابراین، مهم نیست محصول از کجا می آید، بلکه مهم است که چگونه تولید می شود و کیفیت اجزای آن چگونه است.

فولاد با روکش مسی یا آلومینیوم با روکش مسی روشی کلاسیک است که سازنده برای صرفه جویی در هزینه از آن استفاده می کند. این شامل استفاده از یک هسته آلومینیومی یا فولادی به جای مس گران قیمت است که باعث تضعیف زیاد و سیگنال ضعیف می شود. در دراز مدت سرعت شبکه تحت تاثیر قرار خواهد گرفت.

کانکتور های RJ-45 که تست کیفیت در کارخانه را پشت سر نمی‌ گذارند و رد شده‌اند، می ‌توانند دوباره  آسیاب شوند و به پلاستیک مورد استفاده برای ساخت کانکتور های جدید اضافه شوند.

این فرآیند قانونی است، اما می‌ تواند عواقب بدی را در صورت استفاده از پلاستیک دوباره آسیاب شده به همراه داشته باشد زیرا میزان عدم احتراق را کاهش می‌ دهد. اگر بدنه رابط دارای پلاستیک زرد  باشد، به این معنی است که در ساخت آن از پلاستیک بی کیفیت استفاده شده است.

کار دیگری که سازندگان با کانکتور ها انجام می دهند این است که قطعات نیکل و طلا را روی تماس فلزی با آبکاری انتخابی جایگزین کنند، موادی که به سرعت خورده می شوند.

تولید کنندگان درجه اشتعال پذیری CMP و CMR را با مواد عایق غیر نسوز ضعیف جایگزین می کنند.

بنابراین، اگر می خواهید از خرید کابل های غیر قانونی خودداری کنید، باید مطمئن شوید که:

کابل ها را از یک سازنده قانونی بخرید.

همیشه آنها را با محصولات خوبی که قبلا خریداری کرده اید مقایسه کنید.

کیفیت و برچسب را تجزیه و تحلیل کنید.

با دقت به جعبه‌ای که کابل‌ ها وارد شده‌اند، نگاه کنید.

منابع: networkdrops و beyondtech