اخبار فناوری

احتمال همکاری گوگل با گارمین برای فراهم کردن قابلیت ارتباط ماهواره ای در اندروید

احتمال همکاری گوگل با گارمین برای فراهم کردن قابلیت ارتباط ماهواره ای در اندروید

ارتباط ماهواره ای با گوشی هوشمند، موضوع داغ این روزهاست و شرکت‌های بزرگ در حال فراهم کردن زیرساخت‌های لازم برای ارائه این تکنولوژی هستند. به تازگی یک توسعه‌دهنده توانسته کدهایی را در آخرین نسخه اپلیکیشن پیام‌های گوگل (Google Messages) مشاهده کند که به آماده‌سازی اندروید برای ارائه قابلیت تماس اضطراری ماهواره‌ای اشاره می‌کند. همین موضوع، باعث شده تا شایعاتی درباره همکاری گوگل و شرکت گارمین (Garmin) برای ارائه اتصال ماهواره‌ای در اندروید شکل بگیرد. با ما برای خواندن جزئیات این خبر همراه باشید.

چه کدهایی نشان‌دهنده همکاری احتمالی گوگل و گارمین است؟

گوگل اخیراً اعلام کرده که قرار است قابلیت ارتباط ماهواره ای را در نسخه بعدی اندروید عرضه کند. طبق گزارشی که SamMobile.com منتشر کرده، توسعه‌دهنده‌ای به نام «نیل رحمونی (Neil Rahmouni)» موفق به یافتن سرنخ‌هایی از همکاری گوگل و گارمین در کدهای آخرین نسخه اپلیکیشن پیام‌های گوگل شده است. به نظر می‌رسد این همکاری، در راستای اضافه کردن قابلیت اتصال ماهواره‌ای به گوشی‌های اندرویدی باشد.

نیل رحمونی در توییتی اعلام کرده که کدی با عنوان «Messaging by satellite ended» و زیرعنوان «For questions about your emergency, call Garmin Response» را در میان کدهای اپلیکیشن پیام‌های گوگل مشاهده کرده است. این کد نشان می‌دهد که احتمالاً قابلیت پیام‌رسانی متنی به کمک ماهواره و امکان تماس با سرویس Garmin Response به اندروید اضافه خواهد شد.

رحمونی می‌گوید که این کدها به معنای این است که گوگل، تماس اضطراری ماهواره‌ای را در بیش از ۱۵۰ کشور دنیا عرضه خواهد کرد. رحمونی در توییت خود گفته است که: «نسخه پایدار اندروید ۱۴ به زودی منتشر می‌شود و به لطف تجربه گارمین در ارائه محصولات مبتنی بر ارتباط ماهواره ای، گوگل کار سختی برای حضور در اکوسیستم موجود در این شرکت نخواهد داشت».

شرکت گارمین در چه زمینه‌ای فعالیت می‌کند؟

تلاش گوگل برای عقب نماندن از رقبا و فراهم کردن قابلیت ارتباط ماهواره ای در اندروید

گارمین یک شرکت باتجربه در ارائه ارتباط ماهواره ای است و سابقه همکاری با شرکت بزرگ ایریدیوم (Iridium) را دارد. ایریدیوم، یکی از پرچم‌داران فعالیت در زمینه ماهواره‌های موجود در مدار پایینی زمین است. گارمین با همکاری ایریدیوم، توانسته قابلیت پیام‌رسانی متنی با استفاده از ماهواره را در موقعیت‌های اورژانسی، ارائه کند.

همکاری گوگل و گارمین برای اضافه کردن امکان ارتباط ماهواره ای با گوشی هوشمند، سرویس Garmin Response را به گوشی‌های اندرویدی خواهد آورد. سرویس Garmin Response، یک سرویس امداد است که به صورت ۲۴ ساعته، خدماتی مثل دریافت پیام‌های اورژانسی و درخواست کمک، رهگیری موقعیت مکانی و قرار دادن موقعیت مکانی در اختیار تیم‌های امدادی را ارائه می‌کند.

تلاش گوگل برای عقب نماندن از رقبا

پیش از این اپل (Apple)، قابلیت تماس اضطراری ماهواره‌ای را در آیفون ۱۴ عرضه کرده بود.  همچنین در ماه فوریه امسال بود که سامسونگ هم اعلام کرد موفق به توسعه یک فناوری شده که در آن، ارتباط بین گوشی هوشمند و ماهواره را از طریق شبکه 5G امکان‌پذیر کرده است.

به لطف این فناوری، مودم‌های اگزینوس (Exynos) سامسونگ امکان برقراری تماس متنی دوطرفه و اشتراک‌گذاری تصاویر و ویدیو‌های باکیفیت را از طریق اتصال ماهواره‌ای، فراهم خواهند کرد. گوگل هم در راستای عقب نماندن از رقبای خود، در حال آماده‌سازی پلتفرم اندروید برای ارائه قابلیت اتصال ماهواره‌ای است.

سخن پایانی

اخیراً تعدادی زیادی از سازندگان گوشی هوشمند، توافق خود را برای سازگار کردن گوشی‌های خود با فناوری ارتباط ماهواره ای شرکت کوالکام (Qualcomm) اعلام کرده‌اند. این توافق، باعث می‌شود تا امکان برقراری تماس اضطراری ماهواره‌ای در گوشی‌های اندروید هم مانند گوشی‌های آیفون فراهم شود. ما این مطلب را با استفاده از مقاله موجود در سایت معتبر PCMAG.COM که رسانه‌ای در خصوص اخبار تکنولوژی است برای شما مخاطبان هنر توسعه و ارتباطات شایگان، تهیه کردیم. نظر شما درباره قابلیت تماس اضطراری ماهواره‌ای چیست؟‌ آیا این قابلیت برای شهروندان ایرانی هم فعال می‌شود؟ نظرات خود را با ما در میان بگذارید.

سوالات متداول

۱. قابلیت تماس اضطراری ماهواره‌ای چیست؟

قابلیتی است که به کمک آن در شرایط اورژانسی که امکان برقراری تماس یا ارسال پیامک وجود ندارد، بتوان به کمک ارتباط ماهواره ای، درخواست کمک و موقعیت مکانی را به نیروهای امدادی، اعلام کرد.

۲. گوگل قابلیت تماس اضطراری ماهواره‌ای را چه زمانی به پلتفرم اندروید اضافه خواهد کرد؟

طبق شواهد، گوگل این قابلیت را در اندروید ۱۴ عرضه خواهد کرد.