مجازی سازی, مقالات

بررسی ویژگی‌های به‌روزرسانی جدید VMware vSphere 8.0

بررسی ویژگی‌های به‌روزرسانی جدید VMware vSphere 8.0

آپدیت جدید vSphere به زودی منتشر خواهد شد و ویژگی‌های جذابی را در آن شاهد خواهیم بود. این ویژگی‌ها، به شدت کار مدیران سیستم را آسان خواهد کرد. شرکت وی ام ویر(VMware)  همواره تعهد خود را برای نوآوری و حرکت کردن در لبه تکنولوژی نشان داده است. به همین دلیل، این شرکت قصد دارد ویژگی‌های جدیدی را برای آسان‌تر کردن فرآیندهای کاری و بهبود امنیت سرویس vSphere به آن اضافه کند. در این مطلب قصد داریم ویژگی‌های جدید آپدیت vSphere 8 را توضیح دهیم. با ما همراه باشید.

تکامل vSphere با چشم‌اندازی رو به آینده: آسان‌سازی فرآیندها

یکی از اهداف اصلی استفاده از سرویس vSphere، ساده‌سازی فرآیندهاست. VMWare، روی حداقل کردن تعداد وظایف روزمره مدیران سیستم (به خصوص مدیران درگیر با مدیریت چرخه حیات) تمرکز کرده است.

علاوه بر این، VMWare برای بهبود عملکرد فرآیندها هم تلاش می‌کند. هدف این است که بیشترین بهره‌وری را از سخت‌افزارهای فیزیکی گرفت تا راه یکپارچه‌سازی فناوری‌ها و بهبود سرعت فرآیندها، هموار شود. در زمینه بهبودهای عملیاتی هم نوآوری قابل توجهی در زمینه دواپس (DevOps) دیده می‌شود. حالا سرویس‌های دواپس می‌توانند آسان‌تر از همیشه، vSphere را به‌کار بگیرند.

همچنین VMWare، سرویس vSphere Plus را هم در راستای استفاده سازمان‌ها از امکانات سرویس ابری VMware، عرضه کرده است. سازمان‌ها برای استفاده از این سرویس، نیازی به رها کردن استفاده از سرویس‌های محلی خود ندارند. این کار با پیاده‌سازی یک گذرگاه برای انتقال داده‌های محلی به مراکز رایانش ابری، امکان‌پذیر شده است. همچنین این سرویس، با سایر سرویس‌های VMware مثل vSAN، NSX و Aria هم قابلیت یکپارچه‌سازی دارد.

با وجود همه این تلاش‌ها، VMWare قصد دارد ویژگی‌های جذاب‌تری را هم در آپدیت جدید vSphere عرضه کند.

چه ویژگی‌های جدیدی به vSphere 8 اضافه خواهد شد؟

بهبود ابزارهای موجود در سرویس vSphere، کار مدیران سیستم را راحت‌تر خواهد کرد. این بهبودها، باعث صرفه‌جویی قابل توجهی در زمان مدیران سیستم خواهد شد.

کاهش زمان لازم برای به‌روزرسانی و نصب وصله‌های امنیتی

زمان موردنیاز برای به‌روزرسانی vSphere، با کاهش قابل توجهی همراه خواهد بود. کاهش زمان به‌روزرسانی، قبلاً در vSphere Plus اتفاق افتاده بود و کاربران سرویس‌های محلی هم پس از دریافت آپدیت جدید خواهند توانست تا تنها در عرض چند دقیقه سرویس خود را به‌روزرسانی کنند.

بهبود سرویس پشتیبان‌گیری

پشتیبان‌گیری، یک مسئله مهم و ضروری در زیرساخت‌های IT است. روند پشتیبان‌گیری در آپدیت جدید vSphere 8، بسیار ساد‌تر خواهد بود. این سرویس حالا به کاربران خود توصیه‌هایی را درباره زمان مناسب برای پشتیبان‌گیری، ارائه می‌دهد. این کار با توجه به آخرین زمان پشتیبان‌گیری انجام می‌شود.

ممکن است مدیر سیستم با خود فکر کند که بهترین زمان‌بندی را برای بکاپ گرفتن در نظر گرفته؛ اما گاهی می‌بینیم که سه ماه از آخرین پشتیبان‌گیری گذشته و یک اختلال تصادفی در روند پشتیبان‌گیری، باعث شده که هیچ بکاپ جدیدی موجود نباشد. با عرضه آپدیت جدید vSphere، جزئیات دقیقی از آخرین زمان پشتیبان‌گیری اختیار شما قرار داده خواهد شد تا دیگر هیچ وقت بکاپ گرفتن را فراموش نکنید.

بسیاری از مدیران سیستم، از بکاپ‌گیری به صورت ذخیره فایل یا ایمیج (image) صرف‌نظر می‌کنند. vSphere قبل از انجام هرگونه به‌روزرسانی یا نصب وصله‌های امنیتی، به صورت اتوماتیک فضای ذخیره‌سازی شما را بررسی کرده و از اطلاعات شما اسنپ‌شات تهیه خواهد کرد (اسنپ شات‌ها، نگهدارنده‌هایی هستند که تمامی داده‌های موردنیاز برای عملکرد سیستم عامل را در خود ذخیره می‌کنند). بنابراین هیچ‌گونه نگرانی بابت بروز اختلال در روند به‌روزرسانی و از بین رفتن اطلاعات خود نخواهید داشت.

البته توصیه می‌کنیم که همواره پشتیبان‌گیری را خودتان انجام دهید و به مکانیزم‌های پشتیبان‌گیری vSphere، اکتفا نکنید.

نظارت بر روندها و انجام تنظیمات شبکه بدون نیاز به توقف سرویس

تغییر تنظیمات شبکه و نظارت بر روند فرآیندها با کم‌ترین میزان از توقف و اختلال در کارکرد سرویس، انجام خواهد شد. مدیریت Certificate (مدیریت روندهای مربوط به چرخه حیات شبکه) اهمیت زیادی پیدا کرده و با عرضه آپدیت جدید vSphere خواهید توانست تا بدون نیاز به توقف و شروع مجدد سرویس، این تغییرات را انجام دهید.

بازیابی قابل اطمینان تنظیمات شبکه

روند بازیابی اطلاعات برای محیط‌هایی که از بیش از یک سوییچ در تنظیمات شبکه خود استفاده می‌کنند، ساده‌تر خواهد بود. زمانی که vCenter از یک بکاپ تاریخ گذشته بازیابی شود، عملیات سازگاری با سوییچ‌های توزیع‌شده روی هاست‌های ESXi، به صورت اتوماتیک انجام خواهد شد.

بنابرین هیچ‌گونه نگرانی بابت ناسازگاری یا ناهماهنگی بین سوییچ‌های شبکه مجازی وجود نخواهد داشت. یکپارچه شدن روند بازیابی با سرویس VMware NSX، باعث شده تا بتوان از قابلیت‌هایی مثل مدیریت NSX، اتصال ماشین‌های مجازی به پورت‌های گروه‌‌بندی شده و… استفاده کرد.

بهبود امنیت با استفاده از vSphere Identity Federation

این ویژگی در نسخه هفتم vSphere هم وجود داشته و VMWare آن را در آپدیت جدید vSphere هم ارتقا خواهد داد. این قابلیت اجازه می‌دهد تا از سرویس‌های احراز هویت شخص ثالث، در vCenter استفاده کنید. در آپدیت vSphere 8، امکان احراز هویت با استفاده از سرویس‌های مدیریت هویت مثل Entra ID مایکروسافت و OKTA هم به vSphere اضافه خواهد شد. امکان استفاده از احراز هویت چندمرحله‌ای، امنیت شبکه را به طور قابل توجهی افزایش خواهد داد.

استفاده از چنین سرویس‌هایی باعث می‌شود تا کاربران vSphere نیازی به وارد کردن اطلاعات کاربری خود نداشته باشند و پس از احراز هویت با استفاده از سرویس‌های شخص ثالث، وارد vCenter شوند. همچنین امکان استفاده از سرویس احراز هویت یکپارچه ویندوز، در این نسخه هم مانند نسخه قبلی وجود خواهد داشت.

بهبود مدیریت چرخه حیات

مدیریت چرخه حیات، اهمیت زیادی برای مدیران سیستم دارد. VMWare در عین ادامه دادن به پشتیبانی از ویژگی ذخیره‌سازی vSAN، امکان مدیریت Witness Nodeهای مشترک بین چند کلاستر vSAN را هم فراهم خواهد کرد. به لطف این قابلیت، انعطاف‌پذیری بیشتری را در مدیریت و تعریف Witness nodeها شاهد خواهیم بود.

آسان شدن پیکربندی پروفایل‌ها

پیکربندی پروفایل‌ها در نسخه هشتم vSphere معرفی شد و در آپدیت اول vSphere با بازتعریف همراه بود. این ویژگی در آپدیت جدید vSphere، بهبود بیشتری را هم به خود خواهد دید؛ چرا که یک رابط کاربری سرراست برای ساخت، ویرایش و به‌کارگیری پروفایل‌ها در نظر گرفته خواهد شد.

دیگر نیازی نیست تا برای ویرایش پروفایل، فایل‌های خروجی JSON را تهیه کنید. همچنین یک گزینه به نام پیش‌نویس (Draft) هم به رابط کاربری اضافه خواهد شد. این ویژگی به کاربران اجازه می‌دهد تا تغییرات مدنظر خود را روی یک کپی از تنظیمات موجود در پروفایل‌ها انجام دهند. مثلاً می‌توان تنظیمات پروتکل زمان شبکه (NTP Settings) را بر روی یک پیش‌نویس ذخیره کرد و این تنظیمات را در زمان مناسب بر روی پروفایل‌ها اعمال کرد.

آسان شدن تعامل با ماشین‌های مجازی نصب شده روی ویندوز

راه‌اندازیی ماشین مجازی روی ویندوز، با بهبود‌های قابل توجهی همراه خواهد بود. حالا کاربران می‌توانند هنگام ساخت ماشین مجازی، مسیر Organization Unit را در اکتیو دایرکتوری، مشخص کنند. این کار باعث می‌شود تا ماشین مجازی موردنظر شما بر اساس داده‌های موجود در این مسیر، ساخته شود.

شفافیت بیشتر در هنگام نمایش خطاها

درک این که پیام خطا مربوط به چه مشکلی است، تا مدت‌ها کاربران را آزار می‌داده است. اما در آپدیت جدید vSphere، در صورت بروز مشکل برای هر ماشین مجازی، ماشین مجازی قفل شده به همراه آدرس مک آن به شما نشان داده خواهد شد. بنابراین دیگر نیازی به اجرای خط فرمان و خواندن لاگ‌های طولانی برای درک مشکل به وجود آمده نخواهید داشت.

افزایش قابل توجه بهره‌وری

بهره‌وری، همواره چیزی بوده است که در vSphere به آن توجه شده است.  آپدیت vSphere هم به این نکته توجه خواهد کرد و بهینه‌سازی جریان‌های کاری را در دستور کار خود قرار خواهد داد. اکوسیستم تأمین‌کنندگان واحد‌های پردازش داده، در حال بزرگ شدن است. به همین علت، VMWare تصمیم گرفته تا پشتیبانی از واحدهای پردازش داده شرکت‌های مختلف را به سرویس‌های خود اضافه کند.

این کار به لطف همکاری با غول‌هایی مثل Nvidia، Dell، HP، AMD و Intel انجام خواهد شد. VMWare اعلام کرده که گسترش پشتیبانی از واحدهای پردازش داده، به پشتیبانی از سرورهای لنوو (Lenovo) و فوتیجستو (Fujitsu) هم رسیده است و این کار را برای بزرگ کردن اکوسیستم خود و بهبود همکاری با شرکت‌های بزرگ دنیا انجام داده است.

بهبود پشتیبانی از واحد پردازشی

به لطف بهبودهای انجام شده در واحد پردازشی، در آپدیت بعدی vSphere امکان فعال کردن قابلیت vMotion در سیستم مجازی‌سازی شده وجود خواهد داشت. به کمک این قابلیت می‌توان ماشین‌های مجازی را از یک سرور به سرور دیگر انتقال داد، بدون این که نیازی به خاموش کردن کل سیستم وجود داشته باشد.

همچنین اختصاص منابع واحد پردازشی به هر ماشین مجازی به صورت اتوماتیک و هوشمند انجام می‌شود. بنابراین قدرت پردازشی به صورت بهینه و با اولویت‌بندی هوشمند، بین ماشین های مجازی تقسیم خواهد شد. تقسیم هوشمند منابع و زمان‌بندی مناسب برای توزیع آن، باعث می‌شود تا هر یک از ماشین‌های مجازی، به اندازه کافی منابع دریافت کنند و هیچ‌گونه کندی یا هنگ کردن را در سیستم مشاهده نکنیم.

بهبود توزیع بار کاری

در آپدیت جدید vSphere، امکان تخمین Stun Time (مدت زمانی که یک ماشین مجازی به صورت موقت غیرفعال می‌شود) وجود دارد. این زمان را می‌توان بر اساس سرعت شبکه و ابعاد حافظه واحد پردازشی، تخمین زد. اگر یک ماشین مجازی در این زمان غیرفعال بماند، اختصاص منابع به آن متوقف شده و از عملیات‌هایی که توسط آن انجام می‌شود هم جلوگیری به عمل خواهد آمد. بنابراین کیفیت شبکه مجازی و نحوه توزیع بار کاری در آن افزایش خواهد یافت.

بهبودهای انجام شده در Virtual Machine Hardware

نسخه ۲۱ Virtual Machine Hardware، با گسترش پشتیبانی از سخت‌افزارها و پلتفرم‌های مختلف همراه خواهد بود. در آپدیت جدید vSphere، می‌توان منابع زیر را به ماشین‌های مجازی اختصاص داد:

  • حداکثر ۱۶ واحد پردازش گرافیکی به هر ماشین مجازی
  • حداکثر ۲۵۶ دیسک NVMe به هر ماشین مجازی
  • پشتیبانی از NVMe 1.3 برای کاربران ویندوز و ویندوز سرور که به دسته‌بندی فضای ذخیره‌سازی با دیسک‌های NVMe علاقه دارند.
  • پشتیبانی از سیستم‌عامل‌های Red Hat 10، Oracle 10، FreeBSD 15.

پشتیبانی از دواپس در اکوسیستم Tanzu

طراحی کلاسترهای ناظر در آپدیت جدید vSphere، آسان‌تر خواهد بود؛ چرا که گزینه‌ای برای استخراج تنظیمات پیکربندی اضافه خواهد شد که امکان استخراج تنظیمات و نوشتن آن‌ها در یک فایل JSON را به شما می‌دهد. از این فایل می‌توانید برای پیاده‌سازی کلاسترهای بیشتر، استفاده کنید. همچنین کپی کردن تنظیمات از یک کلاستر vSphere به کلاستر دیگر هم به راحتی قابل انجام خواهد بود و یک گزینه ویژه برای این کار در نظر گرفته خواهد شد.

انعطاف‌پذیری بیشتر در پیاده‌سازی فرآیندهای دواپس

سرویس‌های VMware با الگوهای مبتنی بر ویندوز سازگار خواهند بود و می‌توان از آن‌ها برای پیاده‌سازی ماشین‌های مجازی سنتی و مجازی‌ سازی از طریق کانتینرها استفاده کرد.

 امکان ذخیره‌سازی فرآیندهای دواپس در کتابخانه‌های محتوا

در vSphere، قابلیتی برای پیاده‌سازی فرآیندهای دواپس در کتابخانه‌های دیجیتال محتوا و ذخیره آن‌ها وجود خواهد داشت. مدیران سیستم می‌توانند کتابخانه‌های محتوا را به صورت فقط خواندنی یا قابل ویرایش، تعریف کنند.

زمان عرضه دومین آپدیت بزرگ vSphere 8.0

این آپدیت به زودی برای دانلود و نصب در دسترس قرار خواهد گرفت. با دنبال کردن هنر توسعه و ارتباطات شایگان، شما را در جریان زمان عرضه آپدیت سرویس‌هایی مثل vSphere و سایر نرم‌افزارهای کاربردی قرار خواهیم داد.

جمع بندی

در این مطلب، به ویژگی‌های شاخصی که قرار است در دومین آپدیت بزرگ vSphere 8.0 عرضه شود، اشاره کردیم. این مطلب را با توجه به توصیفات معمار ارشد بازاریابی فنی شرکت VMWare از آپدیت جدید vSphere که در سایت virtualizationhowto.com هم قابل مشاهده است، تهیه کرده‌ایم. آیا شما هم منتظر ارائه به‌روزرسانی vSphere هستید؟‌ نظرات خود را با ما در میان بگذارید!

سوالات متداول

۱. سرویس vSphere چیست؟

یک محصول برای مجازی‌سازی و مدیریت فرآیند‌های مربوط به آن است که توسط شرکت بزرگ VMWare تولید و پشتیبانی می‌شود.

۲. آپدیت جدید vSphere شامل چه مواردی است؟

بهبود در فرآیند به‌روزرسانی، کاهش زمان به‌روزرسانی، بهبود فرآیند پشتیبان‌گیری، بهبود مدیریت چرخه حیات، بهبود نظارت بر فرآیندها، بهبود نمایش خطاها، بهبود پیاده‌سازی سرویس‌های DevOps.