زیر ساخت شبکه, مقالات

مودم ONT چیست؟ تفاوت ترمینال شبکه نوری با ONU

مودم ONT چیست؟ تفاوت ترمینال شبکه نوری با ONU

مودم ONT (مخفف Optical Network Terminal ) دستگاهی است که سیگنال های فیبر نوری را از ارائه دهنده خدمات اینترنت (ISP) شما دریافت و به دیجیتال تبدیل می کند. این فرایند باعث می شود دستگاه هایی مانند مودم یا روتر شما بتوانند سیگنال های فیبر نوری را درک کنند.

ترمینال شبکه نوری یا ONT چیست؟

ONT یا ترمینال شبکه فیبر نوری نوعی از تجهیزات CPE (تجهیزات محلی مشتری) است. در اکثر سناریوها دارای یک باکس پلاستیکی سفید کوچکی است که از آن برای اتصال باکس شبکه بیرونی خود استفاده می کنید. این ترمینال ISP شما را به شبکه محلی تان (LAN)  متصل می کند و سیگنال های پهنای باند بالا فیبر نوری را به اتصالات تلفن، Wi-Fi و اترنت تبدیل می کند.

بدون Optical Network Terminal نمی توانید از سرعت اینترنت فیبر نوری استفاده کنید. بنابراین هنگام تهیه اشتراک فیبر نوری ISP هایی که از این دستگاه ها را در اختیار شما قرار می دهند و تکنسین های مجرب را برای نصب به خانه شما می فرستند.

برخی از ISP ها ONT خود را با روترهای Wi-Fi خود ترکیب می کنند. دستگاه به دست آمده چیزی شبیه به یک دستگاه گیت وی است که دستگاهی است که به عنوان نقاط ورود و خروج به شبکه عمل می کند.

در بیشتر موراد می توانید از روتر خود استفاده کنید اما باید ONT خود را در حالت Bridge تنظیم کنید. در غیر این صورت، با دو روتر در یک شبکه، با خطر ترجمه آدرس شبکه دوگانه NAT مواجه خواهید شد که منجر به تداخل آدرس IP می شود و گاهی اوقات منجر به مشکلات عملکردی می شود. به عبارت ساده تر، بخش مسیریابی روتر خود را در حالت پل غیرفعال می کنید.

شکل پورت ONT چگونه است؟

همانطور که در بالا اشاره کردیم، اکثر این پورت ها سفید هستند. اگر به سمت راست تصویر زیر دقت کنید PON را خواهید دید که مخفف  passive optical network و به معنای شبکه نوری پسیو است. شما از این پورت برای اتصال فیبر خود استفاده خواهید کرد.

شکل پورت ONT چگونه است

بسیاری از دستگاه های ONT دارای پورت های بیشتری در پشت خود هستند. برخی از این دستگاه ها دارای چندین پورت LAN هستند که شما می توانید از آن برای اتصال مستقیم به روتر خود استفاده کنید.

مانند مودم ها و روترها ONT ها دارای چراغ هایی هستند که وضعیت شبکه را به شما نشان می دهند. این چراغ های نشان دهنده وضعیت در دستگاه شما بسته به مدل متفاوت خواهد بود. اما به طور کلی موارد زیر را مشاهده خواهید کرد:

 • از دست دادن سیگنال LOS
 • شبکه نوری پسیو PON
 • شبکه گسترده WAN
 • AUTH
 • LINK

این چراغ ها به شما نشان می دهند که مشکلی در شبکه شما وجود دارد یا خیر.

ONT در مقابل مودم

Modem مخفف Modulator Demodulator است و اصطلاحی است که برای دستگاه هایی مانند مودم های تلفن، مودم های DSL و مودم های کابلی استفاده می شود. همچنین سیگنال های دیجیتال اینترنت شما را به فرکانس های رادیویی آنالوگ RF و بلعکس تبدیل می کند.

ترمینال های شبکه نوری مودم هستند اما فقط اینترنت فیبر نوری را فراهم می آورند.

هر دو دستگاه مستقیما با ارائه دهنده خدمات اینترنت شما در ارتباط هستند. به جای استفاده از کابل کواکسیال سنتی، یک ONT از کابل فیبر نوری استفاده می کنید. این کابل به دستگاه شما اجازه می دهد تا با استفاده از پالس های نور مادون قرمز با ISP شما ارتباط برقرار کند.

هنگام استفاده از ONT، به مودم نیاز نخواهید داشت. در عوض می توانید دستگاه های خود را مستقیما به دستگاه ترمینال شبکه نوری خود وصل کنید.

تفاوت بین ONT و ONU چیست؟

 بر خلاف ONT که در داخل خانه شما قرار دارد شما می توانید یک واحد شبکه نوری (ONU) را در بیرون داشته باشید. یک ONU از کابل های فیبر برای تبدیل سیگنال های نوری به الکتریکی استفاده می کند. سپس انواع داده های مختلف را سازماندهی و بهبود می بخشد و آنها را به سمت ترمینال خط نوری (OLT) ارسال می کند. یک OLT به عنوان نقطه پایانی یک ISP در یک PON عمل می کند. این تجهیزات ISP شماست. به نوعی می توان گفت ONT ها و ONU ها یکسان هستند. هر دو سیگنال را از OLT شما دریافت می کنند.

نحوه کار ONT

ترمینال خط نوری ISP شما داده ها را از طریق اسپلیتر نوری پسیو ارسال می کند. از آنجا، کابل های فیبر نوری داده ها را در Downstream  و  Upstream به ONT یا ONU شما منتقل می کنند.

اگر دستگاه ها را با اترنت به ONT خود متصل کنید؛ از آن اینترنت دریافت خواهید کرد یا ONT خود را به روتر خود متصل کنید که  بعدا سیگنال های بیسیم را در سراسر خانه شما ارسال می کند.

نحوه کار ONT

ONT برای چه مواردی استفاده می شود؟

شما می توانید از ONT در فیبر برای کسب و کار (FTTB) یا فیبر برای خانه (FTTH) استفاده کنید. آنها چند عمل مختلف را انجام خواهند داد:

برق تلفن : برخی از طرح‌های ONT می‌توانند شامل پشتیبان‌گیری از باتری باشند. این سرویس باعث می شود تا بتوانید در هنگام قطع برق تماس بگیرید یا دریافت کنید.

ترمینال خطوط فیبر نوری: سیگنال های فیبر نوری را از دفتر مرکزی ISP به محل کار یا خانه شما تحویل می دهد.

سیگنال‌های فیبر نوری را از حالت مالتی پلکس خارج می‌کند: سیگنال‌های فیبر نوری از طریق خطوط به‌عنوان یک سیگنال مالتی پلکس می‌آیند. این به معنای یک سیگنال واحد است. یک ONT این سیگنال را به چند قسمت تقسیم می کند.

چگونه یک ترمینال شبکه نوری را وصل کنیم؟

یک تکنسین ONT را در خانه شما نصب می کند. بنابراین آنها بیشتر کار را برای شما انجام خواهند داد. هنگام اتصال آن به دستگاه های دیگر، باز هم نیازی نیست نگران چیزی باشید. ONT مانند هر مودم دیگری کار می کند، یک سر کابل اترنت را بردارید و آن را به یک پورت LAN در پشت ONT خود وصل کنید. سر دیگر کابل را بردارید و آن را به روتر یا دستگاه خود وصل کنید.

اگر در موقعیتی هستید که نمی توانید ترمینال شبکه نوری خود را جابجا کنید اما می خواهید اتصال اترنت داشته باشید می توانید برخی از اقدامات را انجام دهید.

آداپتورهای پاورلاین معمولا به صورت جفت عرضه می شوند که باید یکی را به پریز نزدیک ONT خود و دیگری را به پریز نزدیک دستگاهی که می خواهید اتصال اترنت داشته باشید وصل کنید. در مرحله بعد، از دو کابل اترنت استفاده کنید. ONT و اولین آداپتور پاورلاین خود را با یکی از انها به هم وصل کنید. بعد دستگاه خود و آداپتور دوم را با کابل دیگر وصل کنید.

این دستگاه ها از سیم کشی برق خانه شما برای ارسال و دریافت شبکه از طریق خانه شما استفاده می کنند.  هنگام در نظر گرفتن آداپتورهای پاور لاین باید بدانید که آنها دارای نقاط ضعفی هستند:

 • آنها 200 مگابیت در ثانیه را پشتیبانی می کنند.
 • آنها در خانه هایی که سیم کشی برق ضعیفی دارند کارآمد نیستند.
 • آداپتورهای پاورلاین برندهای مختلف ممکن است با یکدیگر کار نکنند.

اگر در خانه ای هستید که نمی خواهید دیوار آن را خراب کنید تا کابل را رد کنید و دیوارهای ضخیم دارد، این دستگاه ها به خوبی کار خواهند کرد.

باید ONT را کجا بگذاریم؟

قبل از اینکه تکنسین ISP شما برای نصب ONT شما بیاید، باید بدانید که می خواهید آن را در کجا قرار دهید. در غیر این صورت، اگر بعداً می خواهید آن را جابجا کنید، باید با تکنسین دیگری تماس بگیرید. بنابراین، جابجایی ONT هزینه بیشتری برای شما خواهد داشت.

در اینجا چند فاکتور وجود دارد که باید هنگام تعیین محل قرار دادن ترمینال شبکه نوری خود در نظر داشته باشید:

 • آن را در منطقه شلوغ قرار ندهید و از برخورد هر چیزی با دستگاه خود خودداری کنید.
 • نزدیک پریز دستگاه خود را قرار دهید مگر اینکه بخواهید از یک کابل طولانی استفاده کنید.
 • نزدیک به جایی که از اینترنت استفاده می کنید آن را قرار دهید تا اتصال بهینه ای داشته باشید.

به خاطر داشته باشید که وقتی تکنسین ها کابل فیبر شما را به نقطه ترمینال خارجی (ETP) می رسانند، این کار را در زیر زمین یا دیوار یا سقف شما انجام می دهند.

هنگام در نظر گرفتن محل قرار دادن ONT داخلی، باید مکان بهینه روتر خود را نیز بدانید. قرار دادن روتر در نقطه اشتباه می تواند سرعت اینترنت را به میزان قابل توجهی کاهش دهد.

اگر ONT کار نکند چه کاری باید انجام دهم؟

چراغ های ONT خود را بررسی کنید تا ببینید چه چیزی کار نمی کند. دستگاه شما داده های شبکه را کش می کند. در سناریوهای نادر، ممکن است به طور تصادفی خطاهایی را ذخیره کند، که می تواند باعث مشکلات پایداری اینترنت و سرعت شود.

می توانید کش خود را پاک کنید و با راه اندازی مجدد دستی ترمینال شبکه فیبر خود، این خطاها را از بین ببرید. برای راه اندازی مجدد ONT، باید دستگاه خود را از برق بکشید.

برخی از ترمینال های شبکه فیبر دارای دکمه “Reset” هستند که با فشار دادن آن تنظیمات دستگاه به حالت کارخانه باز می گردد. همیشه باید از این دکمه به عنوان آخرین راه حل استفاده کنید.

اگر یک واحد پشتیبان باتری (BBU) دارید، به مرور زمان ممکن است از کار بیافتد. شل بودن سیم کشی، گرمای بیش از حد، و واحد بیکار همگی می توانند مشکلاتی ایجاد کنند. این مشکلات بر روی ONT شما نیز تاثیر خواهد گذاشت.

ابتدا باید باتری پشتیبان خود را از برق جدا کنید و 30 ثانیه صبر کنید. انجام این کار به دستگاه شما فرصت خنک شدن می دهد.

در همین حال، فیلترهای هوای فن را بررسی کنید. اگر گرفتگی دارند، گرفتگی آنها را باز کنید. تمیز کردن آنها از گرمای بیش از حد دستگاه جلوگیری می کند.

BBU خود را به پریز وصل کنید و چراغ سبز را بررسی کنید. اگر آن را نمی بینید، دستگاه شما برق دریافت نمی کند. باید پریز خود را تست کنید.

آیا به ترمینال شبکه نوری نیاز دارم؟

اگر اشتراک FTTH دارید به ترمینال شبکه نوری نیاز دارید و اگر ONT دریافت کنید نمی توانید خودتان آن را نصب کنید. ترمینال فیبر نوری فرایندی است که باعث می شود بتوانید کابل های فیبر را به دیوار خود وصل کنید، به ابزار های خاصی نیاز دارد. شما همچنین به تجهیزاتی برای تست کردن اینکه آیا سیگنال های فیبر نوری را دریافت می کنید یا نه نیاز دارید.

جمع بندی

ترمینال های شبکه نوری و ONU نقش مهمی در ارائه خدمات اینترنت فیبر نوری دارند. ISP شما سیگنال های فیبر نوری را از ONU خود و از طریق یک اسپلیتر نوری پسیو تحویل می دهد و در نهایت، ONT شما سیگنال را رهگیری می کند، آن را مالتی پلکس می کند و خدمات ISP شما را ارائه می دهد. به نوعی آنها یک نوع مودم مدرن هستند.

منبع: networkshardware