اخبار فناوری

شرکت HPE یک سرویس پردازش ابری اختصاصی برای کاربردهای هوش مصنوعی عرضه می‌کند

شرکت HPE یک سرویس پردازش ابری اختصاصی برای کاربردهای هوش مصنوعی عرضه می‌کند

هوش مصنوعی به سرعت در حال فراگیر شدن است و کاربردهای عملیاتی آ‌ن را در ابزارهایی مانند ChatGPT مشاهده می‌کنیم. شرکت HPE که یکی از بزرگ‌ترین سازندگان سرور و ارائه‌دهندگان خدمات ابری در دنیا است، یک سرویس پردازش ابری را برای میزبانی از ابزارهای مبتنی بر AI مانند ChatGPT ارائه داده است. این اقدام HPE، برای رقابت با ارائه‌دهندگان خدمات پردازش ابری مانند آمازون، مایکروسافت و گوگل انجام می‌شود. با ما برای خواندن جزئیات بیشتر از این اقدام HPE همراه باشید.

چرا HPE وارد رقابت داغ هوش مصنوعی شده است؟

شرکت‌های بزرگی مانند آمازون، آلفابت (شرکت مادر گوگل) و مایکروسافت در حال رقابت با یکدیگر بر سر تطبیق مراکز داده عظیم خود برای میزبانی از سرویس‌های مبتنی بر AI (Artificial Intelligence) مانند چت‌بات‌ها، مولدهای تصویر و سایر سرویس‌های مشابه هستند. این سرویس‌ها، در حال جذب میلیون‌ها کاربر هستند و شرکت‌های بزرگ حوزه فناوری اطلاعات بر سر گرفتن سهمی از این بازار بزرگ، با هم رقابت می‌کنند.

شرکت HPE هم از این قاعده مستثنی نیست و می‌خواهد مراکز داده خود را برای میزبانی از خدمات مبتنی بر هوش مصنوعی، به‌روزرسانی کند. پردازش محاسبات مربوط به کاربردهای AI در مراکز داده به صورت متفاوتی از پردازش‌های ابری معمول انجام می‌شود. در یک مرکز داده معمولی پردازش ابری، از یک نرم‌افزار برای تقسیم یک سرور فیزیکی به تعداد زیادی ماشین مجازی کوچک استفاده می‌شود. سپس می‌توان این ماشین‌های مجازی را در ازای دریافت حق اشتراک، در اختیار کاربران مختلف قرار داد.

اما در یک مرکز داده مربوط به کاربردهای AI، روندی بر خلاف مراکز داده معمولی اتفاق می‌افتد. در این مراکز داده، هزاران یا حتی میلیون‌ها کامپیوتر مختلف به یکدیگر متصل شده و در نهایت می‌توان یک کامپیوتر بسیار عظیم را ساخت که توان انجام پردازش‌های بسیار سنگین و پیچیده را دارد.

  • برای خدمات مجازی سازی و کابل کشی شبکه می‌توانید از کارشناسان هنر توسعه و ارتباطات شایگان کمک بگیرید.

از سوپرکامپیوتر تا تأمین قدرت محاسباتی لازم برای کاربردهای حوزه Artificial Intelligence

شرکت HPE سال‌هاست که در زمینه اتصال کامپیوترها به یکدیگر کار می‌کند و می‌توان نمود این تجربه را در ابر کامپیوتر Frontier که در  آزمایشگاه ملی اوک ریج واقع شده و در حال حاضر سریع‌ترین ابر کامپیوتر دنیاست، مشاهده کرد. مدیرکل واحد پردازش با عملکرد بالا و هوش مصنوعی شرکت HPE، درباره این مسئله گفته است که شرکت آن‌ها از تجربه خود در ساخت سوپرکامپیوترها استفاده می‌کند تا یک سرویس اختصاصی را برای چیزی که به آن مدل‌های زبانی بزرگ می‌گویند ارائه دهد. این تکنولوژی، همان چیزی است که به سرویس‌هایی مانند چت‌جی‌پی‌تی، قدرت می‌دهد.

سخن پایانی

شرکت HPE گفته است که بر پایه تجربه خود در ساخت ابر کامپیوترها، می‌خواهد یک سرویس متفاوت و منحصربفرد را نسبت به رقابش ارائه دهد. همچنین این شرکت گفته است که این سرویس پردازش ابری برای کاربردهای هوش مصنوعی، بر خلاف سرویس‌های مشابهی که رقابیش ارائه می‌دهن، به طور رایگان در دسترس نخواهد بود. در حال حاضر تعداد کمی از کاربران به این سرویس دسترسی دارند و تا آخر سال جاری میلادی، استفاده از آن در آمریکای شمالی گسترش پیدا خواهد کرد. همچنین عرضه این سرویس در اروپا نیز برای سال بعد، برنامه‌ریزی شده است. باید منتظر ماند و دید که رقابت جذاب شرکت‌های بزرگ دنیا بر سر استفاده از کاربردهای AI به کجا خواهد رسید.

منبع: reuters.com

سوالات متداول

۱. چرا HPE وارد رقابت برای ساخت مراکز داده هوش مصنوعی شده است؟

این شرکت قصد دارد تا مراکز داده خود را برای انجام محاسبات لازم برای قدرت دادن به ابزارهای مبتنی بر AI، سازگار کند.

۲. آیا HPE برای ساخت مرکز داده هوش مصنوعی موفق خواهد شد؟

این شرکت تجربه موفقی در ساخت ابر کامپیوترها دارد و قصد دارد تا با تکیه بر این تجربه، یک سرویس پردازش ابری منحصربفرد و متفاوت را ارائه دهد.