اخبار فناوری

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی

جدیدترین اخبار هوش مصنوعی را در ادامه این مطلب از وبلاگ اخبار فناوری هنر توسعه و ارتباطات شایگان بخوانید.

“مطالبی که در ادامه آورده شده است”

  • هوش مصنوعی گوگل بارد اکنون در بیش از ۲۳۰ کشور در دسترس است
  • ادوبی فایرفلای حالا از ۱۰۰ زبان مختلف از جمله فارسی پشتیبانی می‌کند
  • معرفی هوش مصنوعی Claude – رقیبی برای ChatGPT
  • معرفی هوش مصنوعی NotebookLM توسط گوگل

هوش مصنوعی گوگل بارد اکنون در بیش از ۲۳۰ کشور در دسترس است

علت تأخیر در گسترش استفاده آزمایشی از گوگل بارد، به علت نگرانی مقامات کشورهای مختلف نسبت به رعایت حریم شخصی کاربران در این ابزار هوش مصنوعی بوده است. در میان کشورهایی که استفاده از Google Bard در آن‌ها گسترش پیدا کرده، نامی از کشورهایی مانند ایران، چین، روسیه، کره شمالی و حتی کانادا دیده نمی‌شود.

عدم انتشار گوگل بارد در کانادا، به اختلاف این کمپانی با دولت کانادا بر سر یک لایحه مربوط به اشتراک‌گذاری اخبار برمی‌گردد. دولت کانادا لایحه‌ای را در نظر گرفته است که طبق آن، پلتفرم‌هایی مانند فیسبوک و گوگل باید بابت اشتراک‌گذاری اخبار متعلق به رسانه‌های کانادایی، مبلغی را به این رسانه‌ها پرداخت کنند. شرکت‌های متا (شرکت مادر فیسبوک و اینستاگرام) و گوگل، نسبت به این لایحه اعتراض کرده‌اند و با دولت کانادا در این زمینه اختلاف دارند.

با این حال گوگل گفته است که تمام تلاش خود را برای دسترسی کاربران کانادایی به هوش مصنوعی این کمپانی به کار می‌گیرد. هم‌زمان با گسترش دسترسی کاربران کشورهای مختلف به Google Bard، قابلیت‌های جدیدی مانند پشتیبانی از زبان‌های بیشتر (۴۰ زبان از جمله زبان فارسی)، امکان ارائه پاسخ‌های دقیق‌تر و امکان ایجاد گفت‌وگوی محاوره‌‌ای به این هوش مصنوعی اضافه شده است. باید منتظر بمانیم و ببینیم نبرد جذاب گوگل بارد و ChatGPT به کجا خواهد رسید!

  • خرید و فروش تجهیزات پسیو شبکه (خرید انواع کابل شبکه، فیبر نوری و متعلقات و…) در هنر توسعه و ارتباطات شایگان

منبع: mlyearning.org

ادوبی فایرفلای حالا از ۱۰۰ زبان مختلف از جمله فارسی پشتیبانی می‌کند

ادوبی فایرفلای حالا از ۱۰۰ زبان مختلف از جمله فارسی پشتیبانی می‌کند

ادوبی فایرفلای (Adobe Firefly) که ابزار مبتنی بر هوش مصنوعی شرکت ادوبی محسوب می‌شود، حالا امکان پشتیبانی از ۱۰۰ زبان دنیا از جمله فارسی را دارد. فایرفلای یک سیستم مولد است و به کمک آن می‌توانید تصاویر مورد نظر خود را با کمک هوش مصنوعی، خلق کنید. این هوش مصنوعی می‌تواند اجسام موردنظر شما را به اطراف سوژه‌ای که در یک تصویر قرار دارد، خلق و اضافه کند.

قابلیت‌هایی مانند رنگ‌آمیزی دوباره به کمک هوش مصنوعی، تبدیل متن به تصویر، اضافه کردن افکت‌های متنی، تبدیل طرح به تصویر و… در این هوش مصنوعی گنجانده شده است. این ابزار فعلاً به صورت آزمایشی در دسترس قرار دارد. کاربران نسخه آزمایشی ادوبی فایرفلای توانسته‌اند در تنها سه ماه، بیش از یک میلیارد تصویر را با استفاده از وب سایت فایرفلای یا در آخرین نسخه بتای نرم‌افزار فوتوشاپ، ایجاد کنند.

این آمار و ارقام، فایرفلای را تبدیل به یکی از موفق‌ترین نرم‌افزارهای تاریخ ادوبی می‌کند (که تازه در فاز آزمایشی و بتا قرار دارد!). حالا کاربران می‌توانند با استفاده از ۱۰۰ زبان مختلف، از این ابزار و قابلیت‌های آن استفاده کنند. هر چه کاربران بیشتری بتوانند از فایرفلای استفاده کنند،‌ این هوش مصنوعی بهتر آموزش می‌بیند و قادر به خلق تصاویر واقع‌گرایانه‌تری خواهد بود.

در این میان این ۱۰۰ زبان، زبان شیرین فارسی نیز قرار دارد و کاربران فارسی زبان می‌توانند راحت‌تر با ادوبی فایرفلای ارتباط برقرار کنند. همچنین رابط کاربری این ابزار نیز اکنون در ۲۰ زبان مختلف در دسترس است. شما می‌توانید از تصاویر خلق شده توسط Adobe Firefly، استفاده تجاری نیز کنید، چرا که فایرفلای بر اساس تصاویر موجود در سرویس stock imagery ادوبی آموزش دیده است و تصاویر درخواستی شما را نیز بر اساس تصاویر موجود در آن سرویس، خلق می‌کند.

  • برای خدمات کابل کشی شبکه توسط کارشناسان هنر توسعه و ارتباطات شایگان تماس بگیرید.

منبع: 9to5mac.com

معرفی هوش مصنوعی Claude – رقیبی برای ChatGPT

معرفی هوش مصنوعی Claude – رقیبی برای ChatGPT

هوش مصنوعی کلاود (Claude) رقیبی برای چت‌جی‌پی‌تی است و مزایایی هم نسبت به آن دارد. این روز‌ها شرکت‌های مختلف در حال معرفی و تست محصولات خود برای رقابت با ChatGPT هستند. در این میان، کلاود نیز توسط شرکت آنتروپیک (Anthropic) توسعه پیدا کرده است. یکی از هم‌بنیان‌گذاران این شرکت، شخصی است که قبلاً کارمند شرکت OpenAI (توسعه‌دهنده ChatGPT) بوده است.

مدل به کار رفته در طراحی هوش مصنوعی Claude، ۵۲ میلیارد پارامتر دارد و از قبل با شیوه یادگیری بدون نظارت، آموزش دیده است. شرکت آنتروپیک گفته است که بر روی توسعه یک هوش مصنوعی با قابلیت تولید پاسخ‌های مفید و قابل اطمینان تمرکز کرده است.

شرکت‌هایی که هوش مصنوعی کلاود را آزمایش کرده‌اند گفته‌اند که این هوض مصنوعی بر خلاف رقبایش، پاسخ‌های آزاردهنده و مضر کمتری را تولید می‌‌کند. همچنین نحوه تعامل با این هوش مصنوعی، به صورت محاوره‌ای انجام می‌شود و پاسخ‌های دریافتی از آن نیز جزئیات کافی داشته و کاملاً قابل درک هستند.

طبق بررسی‌‌های انجام شده، هوش مصنوعی Claude در زمینه‌های مانند فراهم کردن پاسخ‌های کوتاه و دقیق، توضیح درباره حقایق و داشتن شوخ‌طبعی، نسبت به ChatGPT عملکرد بهتری دارد. همچنین کلاود، مقاومت بهتری در برابر وادار شدن برای تولید پاسخ‌های نامناسب دارد.

کلاود ویژگی‌های بهتری را نیز برای رعایت حریم خصوصی کاربرانش فراهم کرده است. کاربران کلاود می‌توانند از طریق وی‌پی‌ان از این ابزار هوش مصنوعی استفاده کنند، در حالی که این امکان در چت‌جی‌پی‌تی وجود ندارد. همچنین شما می‌توانید به صورت رایگان از هوش مصنوعی کلاود استفاده کنید. در هنگام استفاده از کلاود، با محدودیت استفاده روزانه کمتری مواجه هستید. همچنین هوش مصنوعی Claude، در پردازش زبان‌های طبیعی نیز عملکرد بهتری از چت‌جی‌پی‌تی دارد.

نبرد هوش مصنوعی کمپانی‌های مختلف، وارد مراحل جذابی شده است. رقابت این کمپانی‌ها با یکدیگر، منجر به ساخت ابزارهای پیشرفته‌تر با قابلیت فراهم کردن پاسخ‌های بسیار دقیق‌تر خواهد شد.

  • خرید تجهیزات ویپ و بررسی لیست قیمت انواع گیت وی ویپ، هدست ویپ و گوشی های وبپ در هنر توسعه و ارتباطات شایگان

منبع: cookup.ai

معرفی هوش مصنوعی NotebookLM توسط گوگل

معرفی هوش مصنوعی NotebookLM توسط گوگل

هوش مصنوعی NotebookLM که به تازگی توسط گوگل معرفی شده کاربردی شبیه چت‌جی‌پی دارد، با این تفاوت که برای کار با آن نیازی به اینترنت وجود ندارد. گوگل بر روی یک اپلیکیشن یادداشت‌برداری، با تمرکز بر قابلیت‌های هوش مصنوعی مولد کار کرده است و نتیجه آن، محصولی به نام NotebookLM بوده است.

گوگل گفته است که این محصول، عملکردی شبیه گوگل بارد یا چت‌جی‌پی‌تی را دارد، اما با این تفاوت که به اینترنت نیازی ندارد. در واقع NotebookLM می‌تواند به پرسش‌های شما درباره اسناد ذخیره‌شده بر روی اکانت گوگل‌تان پاسخ دهد. این هوش مصنوعی، با استفاده از متن اسناد ذخیره‌شده روی سرویس‌هایی مانند گوگل درایو، به پرس‌وجوهای کاربران پاسخ می‌دهد. قابلیت خلاصه کردن متن یا ارائه نکات کلیدی اسناد ذخیره‌شده بر روی اکانت گوگل نیز در این ابزار هوش مصنوعی فراهم شده است.

هر سؤالی که از یک ابزار هوش مصنوعی می‌پرسید را می‌توانید از هوش مصنوعی NotebookLM نیز بپرسید. با این تفاوت که این ابزار، پاسخ‌های بهتری را با تمرکز بر اسناد مختلفی که در حساب خود ذخیره کرده‌اید، فراهم می‌کند.

برای مثال، NotebookLM می‌تواند در میان چند سند به دنبال سخنان نقل قول شده از یک شخص خاص بگردد و آن‌ها به شما نشان دهد. این قابلیت، برای تهیه مقالاتی که در نوشتن آن ها از چند منبع مختلف استفاده شده، بسیار کاربردی است.

امکان استفاده از هوش مصنوعی NotebookLM هنوز به صورت عمومی فراهم نشده است. اما شما می‌توانید برای قرارگرفتن در لیست انتظار استفاده آزمایشی از این محصول، به اینجا مراجعه کنید.

منبع: blog.google

لیستی از مقالات مرتبط با هوش مصنوعی

سوالات متداول

گوگل بارد چیست؟

یک هوش مصنوعی مولد است که توسط کمپانی گوگل توسعه داده شده و امکان تعامل محاوره‌محور با آن وجود دارد.

هوش مصنوعی ادوبی فایرفلای چیست؟

یک هوش مصنوعی مولد است که توسط شرکت ادوبی توسعه پیدا کرده و با نرم‌افزارهای طراحی این شرکت (مانند فوتوشاپ) ادغام خواهد شد. امکان تولید تبدیل متن به تصویر، در این ابزار وجود دارد.

هوش مصنوعی کلاود چیست؟

یک هوش مصنوعی مولد است که رقیبی برای چت‌جی‌پی‌تی محسوب می‌شود. این هوش مصنوعی در زمینه‌هایی مانند تولید پاسخ‌های کوتاه و دقیق، عملکرد بهتری نسبت به ChatGPT دارد.

هوش مصنوعی NotebookLM گوگل چیست؟

یک اپلیکیشن یادداشت برداری با قابلیت استفاده از هوش مصنوعی مولد است. این هوش مصنوعی می‌تواند با تمرکز بر یادداشت‌های قبلی و سایر اسنادی که در حساب گوگل درایو خود استفاده کرده‌اید، به شما در نوشتن یادداشت‌های جدید کمک کند.