شبکه و فناوری

با مینی PC‌ های اینتل خداحافظی کنید!

با مینی PC‌ های اینتل خداحافظی کنید!

اینتل اعلام کرده است که سرمایه گذاری مستقیم در بیزنس NUC (Next Unit of Compute) را متوقف خواهد کرد. همانطور که می‌دانید، اینتل علاوه بر تولید تراشه، سیستم نیز تولید می‌کند. اوایل امسال، اینتل از بیزنس سرور خارج شد و آن را به MiTAC واگذار کرده است. اکنون نیز خط تولید PCهای آن در حال غروب است. تا انتها این خبر از هنر توسعه و ارتباطات شایگان با ما همراه باشید.

اینتل با خروج از سرمایه گذاری در NUC، تولید PC های خود را متوقف کرد!

NUC‌های محبوبیت بسیار زیادی دارند. این مینی PC ها بسیار عالی هستند و در اندازه کوچک و با قابلیت سفارشی سازی ارائه می‌شدند.از نظر پشتیبانی نیز NUC‌های اینتل بسیار قدرتمند‌تر از سایر مینی PCهای دیگر که امروزه در بازار موجود هستند، عمل می‌کنند.

در طول این سال ها، خط تولید NUC اینتل، بسیار گسترش یافته است و حتی در شاسی‌های بزرگ‌تر، از پردازنده‌های Intel Xeon و GPU استفاده شده است. به طور کلی خط تولید NUC با رشد چشمگیر خود، در بازار سر و صدای زیادی به پا کرده است. اینتل، همانطور که در بیزنس سرور خود موفق عمل کرد، اینبار نیز با مشتریان اصلی OEM خود رقابت می‌کرد.

حال سوال اصلی این است که آیا رقابت اینتل در طراحی مادربرد و شاسی از طراحی تراشه، سودمندتر است؟ با وجود شکوفایی مینی PCهای اینتل، احتمالا پاسخ این سوال منفی است.

اینتل در ایمیل خود به شرکایش اینگونه نوشته است: “اینتل تصمیم گرفته است که سرمایه گذاری مستقیم در خط NUC (Next Unit of Compute) را متوقف کند…”

همچنین، اینتل اعلام کرده است در زمینه نوآوری در اکوسیستم NUC به شرکا صنعتی خود تکیه خواهد کرد. در حال حاضر شرکت‌هایی از قبیل ASRock، مادربرد‌های خود را در اندازه NUC تولید می‌کنند.

شاید به خواندن آن علاقه‌مند باشید: نقد و بررسی مینی پی سی Beelink مدل EQ12 Pro

سخن پایانی

با NUCهای شگفت انگیز اینتل خداحاظی کنید! تمرکز اصلی اینتل بر ساده سازی بیزنس خود معطوف است؛ بنابراین به نظر می‌رسد که بخش‌های از این کمپانی که هسته اصلی آن‌ها ساخت و فروش تراشه نیست، به آرامی واگذار یا متوقف می‌شوند. اوایل امسال، اینتل با واگذاری بیزنس سرور به MiTAC، نشان داد که با توجه به رقابت خود با مشتریان OEM در حال تغییر موقعیت است. اکنون نیز، به نظر می‌رسد که خط تولید NUC نیز همین مسیر را طی میکند.

اینتل به تازگی در تاییدیه رسمی خود بیانیه زیر را اعلام کرده است:

“ما تصمیم گرفته‌ایم که سرمایه‌گذاری مستقیم را NUC (Next Unit of Compute) متوقف کنیم؛ اما در این استراتژی جدید شرکای اکوسیستم قادر به ادامه نوآوری و رشد در بخشNUC خواهند بود. این تصمیم بر بخش‌های CCG (Client Computing Group)  و NEX (Network and Edge Computing) تاثیر نخواهد گذاشت. همچنین، با همکاری شرکا و مشتریان، انتقال این بخش به آرامی و با انجام تمامی تعهدات فعلی از جمله پشتیبانی مداوم از محصولات NUC موجود در بازار، انجام خواهد شد.”

منبع: STH

مقالات مرتبط با این موضوع

 

سوالات متداول

آیا اینتل تولید مینی PC‌های خود را متوقف کرده است؟

بله! اینتل با پایان دادن به سرمایه گذاری مستقیم در NUC، خط تولید مینی PC‌های خود را متوقف خواهد کرد.

آیا توقف خط تولید مینی PC  اینتل، پشتیبانی محصولات موجود در بازار را تحت تاثیر قرار می‌دهد؟

خیر! طبق بیانیه اینتل، توقف خط تولید NUC، با انجام تمامی تعهدات از قبیل پشتیبانی مداوم از محصولات NUC موجود در بازار انجام خواهد شد.