اخبار فناوری

بررسی عینک هوشمند Xreal Air

بررسی عینک هوشمند Xreal Air

عینک هوشمند بسیار شبیه به عینک‌های آفتابی معمولی است با این تفاوت که انگار یک مانیتور را در برابر چشمان شما قرار می‌دهد. این عینک را می‌توان از طریق پورت یو‌اس‌بی تایپ C به دستگاه‌های مختلفی متصل کرد. همچنین هر دستگاه که از پورت HDMI پشتیبانی کند را می‌توان به این عینک‌ها متصل کرده و از عینک به عنوان یک مانیتور همراه استفاده کرد. با ما با بررسی عینک هوشمند Xreal Air همراه باشید.

مشخصات عینک Xreal Air

عینک Xreal، شباهت زیادی به یک عینک آفتابی معمولی دارد. وزن آن ۸۰ گرم است و به پنل‌های OLED با رزولوشن 1080p برای هر چشم مجهز است. تمامی پردازش‌های لازم برای عملکرد عینک، در لبه بالایی آن انجام می‌شود. تصاویر به نمایش درآمده در این عینک بسیار واضح هستند و متون نیز بسیار خوانا هستند. شما تصویر را طوری مشاهده خواهید کرد که انگار آن را در یک نمایشگر با فاصله ۴۰ سانتی‌متری از خود مشاهده می‌کنید.

مشخصات عینک Xreal Air

دسته عینک را می‌توانید در سه درجه مختلف تنظیم کنید تا بتوانید آن را راحت‌تر روی صورت خود قرار دهید. متأسفانه امکان تغییر طول دسته عینک و خم کردن آن هم وجود ندارد. ممکن است این عینک، مناسب سر همه افراد نباشد و بعضی از کاربران هنگام استفاده از آن احساس راحتی نکنند.

در درون هر دسته، یک اسپیکر به صورت توکار تعبیه شده است که دقیقاً روبروی گوش شما قرار می‌گیرد. همچنین در دسته سمت راست عینک، دکمه روشن و خاموش کردن عینک به همراه دو دکمه برای تنظیم میزان شفافیت تصویر وجود دارد.

در محل قرارگیری عینک روی بینی، یک سنسور مجاورت قرار گرفته است. به کمک این سنسور، عینک به صورت اتوماتیک با قرار گرفتن برروی بینی روشن می‌شود و با برداشتن آن نیز خاموش می‌شود.

یکی از نکات منفی این عینک، توکار نبودن باتری است. بنابراین همیشه باید یک کابل را به دستگاهی که از آن تصویر می‌گیرید، متصل کنید. بنابراین با یک عینک بی‌سیم سروکار نداریم.

کیف عینک Xreal Air

عینک Xreal Air، با یک کابل یو‌اس‌بی تایپ C خمیده عرضه می‌شود. شما می‌توانید این کابل را پشت گوش خود انداخته و آن را به هر دستگاهی که دوست دارید، متصل کنید. همچنین این عینک با یک کیف برای حمل آن عرضه می‌شود. در این کیف علاوه بر عینک، فضای کافی برای حمل کابل، دستمال تمیزکننده عینک و یک کاور پلاستیکی سایه‌دار را برای مشاهده بهتر اشیا در زیر نور آفتاب هم وجود دارد. با قرار گرفتن در یک فضای روشن و قرار دادن نور عینک در بالاترین حد ممکن،‌ باز هم تصویر نمایش داده شده روی آن واضح نخواهد بود، بنابراین وجود این کاور پلاستیکی بسیار نکته مثبتی است.

تجربه بازی کردن با کامپیوتر گیمینگ استیم دک (Steam Deck) و عینک Xreal Air

تجربه بازی کردن با کامپیوتر گیمینگ استیم دک (Steam Deck) و عینک Xreal Air

تجربه بازی کردن با کامپیوتر گیمینگ استیم دک که به این عینک متصل شده، بسیار لذت‌بخش است. کافی است تا عینک را از با استفاده از کابل یو‌اس‌بی تایپ C به کامپیوتر استیم دک متصل کنید. پس از آن می‌توانید کامپیوتر استیم دک را روی زانوی خود قرار داده یا یک کنترلر را به آن متصل کرده و کامپیوتر را کنار بگذارید.

سپس می‌توانید به راحتی دراز بکشید و از بازی کردن لذت ببرید. صفحه‌نمایش عینک Xreal Air با 1080p رزولوشن، بسیار بهتر از صفحه‌نمایش استیم دک با 800p رزولوشن است. شما می‌توانید در هنگام سفر با قطار یا هواپیما از ترکیب استیم دک و عینک Xreal Air لذت ببرید. اگر هم می‌خواهید صدای خارج شده از اسپیکر عینک باعث آزردگی کسی نشود، هدفون خود را به استیم دک متصل کنید.

تجربه بازی کردن با کنسول‌های بازی ایکس باکس و پلی استیشن به همراه عینک Xreal Air

تجربه بازی کردن با کنسول‌های بازی ایکس باکس و پلی استیشن به همراه عینک Xreal Air

برای متصل کردن هر دستگاه مجهز به خروجی HDMI به این عینک هوشمند، باید تبدیل HDMI عینک را بخرید که به صورت جداگانه عرضه می‌شود. در یک طرف این تبدیل، پورت یو‌اس‌بی تایپ C و در طرف دیگر آن پورت HDMI قرار دارد. این تبدیل، نیاز به شارژ شدن نیز دارد.

به کمک تبدیل HDMI می‌توانید کنسول‌های بازی مانند ایکس باکس و پلی استیشن را به عینک Xreal Air متصل کنید. به کمک این قابلیت می‌توانید کنسول خود را حمل کرده و از بازی کردن در سفر و یا در طول اقامت در هتل لذت ببرید، بدون این که نیاز باشد هیچ نمایشگری را با خود حمل کنید.

می‌توانید با اتصال عینک به کنسول بازی، در حالت درازکشیده یا استراحت هم بازی کنید. علاوه بر پلی‌استیشن و ایکس باکس، می‌توانید هر دستگاه دارای خروجی HDMI دیگری را به عینک خود متصل کنید.

تجربه بازی کردن با کنسول بازی نینتندو سوییچ و عینک Xreal Air

تجربه متصل کردن این دو دستگاه به یکدیگر، چندان خوشایند نیست. متأسفانه نینتندو سوییچ از خروجی ویدیو از طریق پورت یو‌اس‌بی تایپ C پشتیبانی نمی‌کند. شما باید از یک داک برای ارسال ویدیو از کنسول به نمایشگر استفاده کنید. داک‌های کوچک‌تری هم در بازار موجود هستند که می‌توانید آن‌ها را بخرید. بعضی از این داک‌ها از داک عرضه شده توسط خود نینتندو نیز کوچک‌تر هستند.

اما مسئله اینجاست که با اتصال داک هم کار تمام نمی‌شود و همچنان باید کنسول نینتندو سوییچ را به برق متصل کنید. بنابراین مزیت قابل حمل بودن نینتدو را از دست می‌دهیم.

تجربه متصل کردن عینک هوشمند Xreal Air به تلفن هوشمند و تبلت

تجربه متصل کردن عینک هوشمند Xreal Air به تلفن هوشمند و تبلت

کارهای بیشتری علاوه بر بازی کردن می‌توان با این عینک‌ها انجام داد. شما می‌توانید عینک را از طریق کابل یو‌اس‌بی تایپ C به تلفن‌های هوشمند و تبلت‌ها هم وصل کنید. شما می‌توانید از این قابلیت، در هنگام سفر و تماشای فیلم با استفاده از تبلت و موبایل استفاده کنید. به صورت کلی اگر بخواهید محتوای ویدیویی را در صفحه‌نمایشی بزرگ‌تر از صفحه‌نمایش گوشی یا تبلت ببینید، می‌توانید آن‌ها را به عینک خود متصل کنید.

تجربه متصل کردن عینک Xreal Air به کامپیوتر

تجربه متصل کردن عینک Xreal Air به کامپیوتر

از این عینک هوشمند می‌توان به عنوان یک مانیتور دوم برای کامپیوتر یا لپتاپ نیز استفاده کرد. می‌توانید با استفاده از کابل یو‌اس‌بی تایپ C، عینک را به کامپیوتر متصل کنید. کامپیوتر نیز این عینک را به عنوان یک صفحه‌نمایش دوم تشخیص خواهد داد. به لطف صفحه‌نمایش 1080p عینک، متن‌ها بسیار خوانا هستند.

سخن پایانی

عینک هوشمند Xreal Air، برای آن دسته از کسانی که می‌خواهند پیشرفت‌های موجود در عینک‌های هوشمند را برای اولین بار تجربه کنند بسیار مناسب است. تجربه بازی کردن و فیلم دیدن در هنگام استراحت و به صورت دراز کشیده را می‌توانید با استفاده از این عینک به دست بیاورید. امید است که در آینده بتوان عینک‌های هوشمند را بدون نیاز به کابل، به دستگاه‌های مختلف متصل کرده و از آن‌ها لذت برد.

منبع: cnet.com

سوالات متداول

۱. عینک هوشمند چیست؟

عینک هوشمند از نظر ظاهری شبیه یک عینک آفتابی است، با این تفاوت که قابلیت اتصال به دستگاه‌های مختلف را داشته و نقش یک نمایشگر همراه را برای شما بازی می‌کند.

۲. عینک هوشمند Xreal Air چه کاربردهایی دارد؟

به کمک این عینک هوشمند می‌توان از بازی با کنسول‌هایی نظیر ایکس باکس و پلی‌استیشن لذت برد، فیلم‌های موجود در تبلت و گوشی را روی یک صفحه نمایش بزرگ‌تر تماشا کرد، یا از آن به عنوان مانیتور دوم یک کامپیوتر استفاده کرد.