زیر ساخت شبکه, مقالات

جامع ترین و بهترین راهنمای خرید سوئیچ شبکه

جامع ترین و بهترین راهنمای خرید سوئیچ شبکه

در این مطلب جامع ترین و بهترین راهنمای خرید سوئیچ شبکه را در اختیار شما قرار می دهیم تا خریدی لذت بخش را تجربه کنید. وقتی روتر را از ارائه دهنده خدمات اینترنت خود دریافت می کنید، یک یا دو دستگاه را وصل می کنید و همه چیز خوب پیش می رود. با این حال، با گذشت زمان، متوجه می‌شوید که اتصال دستگاه‌ها از طریق اتصال سیمی سریع‌تر و قابل اعتمادتر از هر اتصال Wi-Fi است.

بسیاری از کاربرانی که در طول همه گیری COVID-19 مجبور به کار در محبط خانه خود هستند باید محیط سخت‌افزاری خانه‌شان را تنظیم کنند تا قطعات جدیدی را بتوانند وصل کنند تا یک دفتر کار مناسب در اختیار داشته باشند. اکثر کاربران در این حین نیاز به سوئیچ شبکه پیدا خواهند کرد تا از دستگاه های سیمی بیشتر در شبکه پشتیبانی کنند و تبادل اطلاعات بهبود یافته ای داشته باشند.

همچنین باید توجه داشته باشد که روتر و سوئیچ به یک دستگاه اشاره ندارند. روتر دستگاهی است که ارائه دهنده خدمات اینترنت شما بری اتصال به اینترنت از طریق اتصال کابل یا سیگنال Wi-Fi در اختیار شما قرار می دهد. اگر چه تعدادی از ویژگی های سخت افزاری یک سوئیچ شبکه را به اشتراک می گذارد (مانند پورت های اترنت)، روتر عمدتا دستگاهی است که می تواند به تعداد کمی از دستگاه ها اجازه برقراری ارتباط را بدهد و دروازه اینترنت را برای آنها مدیریت می کند.

یک سوئیچ شبکه به یک روتر یا مودم موجود متصل می شود و این دستگاه تعداد بیشتری پورت اترنت را در اختیار کاربر قرار می دهد و به آنها اجازه می دهد تا داده ها را با یکدیگر مبادله کنند و همچنین از طریق اتصال به روتر به اینترنت متصل شوند.

سوئیچ شبکه چیست؟

وقتی می‌پرسیم سوئیچ شبکه چیست، ساده‌ترین پاسخ این است که این یک نوع تجهیزات شبکه هاب سیمی است که عمدتاً برای اتصال افراد و دستگاه‌های متعدد به یک شبکه کامپیوتری معین استفاده می‌شود.

در زمینه شبکه های کامپیوتری خانگی، تجاری یا صنعتی و اتصال، نقش اصلی سوئیچ های شبکه، اتصال فیزیکی منابع و دستگاه های آنلاین از طریق یک نقطه ورود/خروج چند پورت است. سپس به کاربرانی که از طریق یک سوئیچ به همان شبکه متصل هستند، می‌توان اجازه دسترسی برای اشتراک‌گذاری برخی یا همه منابع و دستگاه‌های آن شبکه را داد.

سوئیچ شبکه

نمونه هایی از انواع منابعی که معمولاً از طریق سوئیچ های شبکه به هم متصل می شوند ممکن است شامل موارد زیر باشد:

هر گونه اتصال اینترنتی ورودی، معمولاً از طریق روتر

انواع متعدد ماژول های ذخیره سازی خارجی و به اشتراک گذاری فایل، مانند هارد دیسک های با ظرفیت بالا یا آرایه های سرور

 طیف گسترده ای از سخت افزارهای مهم و لوازم جانبی – سیستم های دسکتاپ، لپ تاپ ها، کنسول های بازی، تلویزیون های هوشمند، منابع تغذیه UPS ، چاپگرها و موارد دیگر

سوئیچ های شبکه اغلب به عنوان سوئیچ اترنت یا سوئیچ LAN (شبکه محلی) شناخته می شوند. نام اخیر نشان دهنده این واقعیت است که آنها معمولاً برای پشتیبانی از فعالیت های شبکه در یک فضای فیزیکی نسبتاً محدود، مانند یک دفتر واحد، به اتصالات کابلی متکی هستند.

سوئیچ شبکه چگونه کار می کند؟

اگر به دنبال درک کامل تری از نحوه عملکرد سوئیچ اترنت هستید، مهم است که از انواع مختلف آن آگاه باشید. ما در بخش‌های بعدی به این موضوع عمیق‌تر می‌پردازیم، اما در حال حاضر، روی اساسی‌ترین پاسخ به این سؤال تمرکز می‌کنیم، “سوئیچ اینترنت چه می‌کند؟”

یک سوئیچ مستقر در یک شبکه کامپیوتری یک نقطه اتصال سیمی را برای چندین دستگاه و منابع جداگانه فراهم می کند. سپس داده‌ها، اتصال آنلاین و موارد دیگر را می‌توان بین برخی یا همه کاربران در آن شبکه به اشتراک گذاشت، و برخی از مدل‌ها اجازه می‌دهند این اتصالات از طریق یک رابط نرم‌افزار داخلی مدیریت و کنترل شوند.

در ساده‌ترین حالت، یک سوئیچ شبکه را می‌توان به عنوان یک هاب USB بزرگ در نظر گرفت، اما به طور خاص برای پذیرش کابل‌های اترنت یا RJ45 ساخته شده است که امکان اشتراک‌گذاری چند دستگاه از یک اتصال اینترنت/داده سیمی را فراهم می‌کند.

سوئیچ های شبکه معمولاً مستقیماً به یک روتر یا سرور متصل می شوند و ویژگی فیزیکی کلیدی آنها ارائه تعداد بیشتری پورت برای اتصال کابل های اترنت اضافی است. عامل اصلی در تصمیم گیری برای خرید نوع و مدل سوئیچ LAN، تقاضای ایجاد شده توسط اندازه و وسعت شبکه ای است که می خواهید از طریق آن متصل شوید.

بر این اساس، تعداد پورت‌های اترنت که یک سوئیچ ارائه می‌کند می‌تواند از سه، تا 50 و بیشتر باشد. در جاهایی که به سوئیچ‌های شبکه صنعتی سنگین نیاز است، حتی می‌توان نسخه‌هایی را یافت که تعداد پورت 100 یا بیشتر را ارائه می‌دهند.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه مناسب : تعداد پورت هایی که نیاز دارید

واضح به نظر می رسد اما واقعا مهم است که بدانید قبل از خرید سوئیچ شبکه جدید خود به چند پورت اترنت نیاز دارید. فقط تعداد دستگاه های موجود در محیط خانه یا کسب و کارتان را بشمارید و نیازهای آینده خود را در نظر بگیرید. به خاطر داشته باشید که حداقل یک پورت سوئیچ شما باید به روتر یا مودمی که دارید متصل باشد. بنابراین فورا یک پورت را از دست می دهید. در واقع اگر یک سیستم Failover اجرا می کنید باید این پورت اترنت مجزا را هم در نظر بگیرید.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه : سوئیچ مدیریتی در مقابل سوئیچ غیرمدیریتی

این مورد یکی از عوامل اصلی است که در آن قیمت سوئیچ شبکه شما می تواند به شدت متفاوت باشد. سوئیچ های شبکه عمدتا در دو نوع مدیریتی و غیرمدیریتی به بازار عرضه می شوند.

سوئیچ مدیریتی دستگاهی است که به یک ادمین یا کاربر مجاز دیگر اجازه میدهد تا به یک کنترل پنل نمایش داده شده در مرورگر وب یا اپلیکیشن گوشی پشتیبانی شده دسترسی داشته باشد، تنظیمات متعددی را در داخل سوئیچ پیکربندی کند و یک محیط شبکه بسیار مناسب تر و بهتر را برای خود ایجاد کند. نیازهای خود از پیکربندی پورت ها و دستگاه هایی که اولویت دارند، ترکیب پورت های شبکه برای پهنای باند بیشتر، ایجاد قوانین امنیتی برای جلوگیری از تهاجم شبکه و بسیاری از گزینه های پیکربندی منحصر به فرد و قابل تنظیم دیگر را تعیین کند.

سوئیچ مدیریتی

سوئیچ مدیریتی

یک سوئیچ غیرمدیریتی به کاربران اجازه نمی دهد شبکه را به روشی منحصر به فرد پیکربندی کنند. سوئیچ های شبکه غیرمدیریتی با فرایندهای داخلی ابتدایی تری وارد می شوند که دارای تنظیمات پیش فرض متعددی برای دسترسی به شبکه، پروتکل های امنیتی و نحوه رفتار با اتصال سخت افزار کلاینت هستند.

سوئیچ غیرمدیریتی

سوئیچ غیرمدیریتی

تعدادی از ویژگی های مهم و محبوب مانند اولویت بندی و ادغام پورت های شبکه؛ کیفیت سرویس، تنظیمات failover و موارد دیگر را از دست می دهید. با این حال، یک سوئیچ غیرمدیریتی به دلیل نیازهای سخت افزاری داخلی مقرون به صرفه تر و قیمت بسیار پایین تری دارد و اگر شما یک کاربر خانگی یا حتی تجاری رده پایین هستید که به یک راه اندازی شبکه منحصر به فرد نیاز ندارید، یک سوئیچ شبکه غیرمدیریتی اغلب می تواند کاملا خوب باشد.  به طور خلاصه، اگر شما در زمینه فناوری، اطلاعات ندارید، علاقه ای به یادگیری نکات و مدیریت شبکه خود ندارید، بودجه کمی دارید یا تنظیمات نسبتا ابتدایی دارید، یک سوئیچ غیرمدیریتی باید برای شما مناسب باشد.

Tripp Lite یک خط انحصاری از سوئیچ های اترنت گیگابیتی مدیریتی و غیرمدیریتی را ارائه می کند که دارای یک PDU در سطح شبکه داخلی هستند. این سوئیچ های PDU فقط در فضای 1U نصب می شوند و برای کابینت های رک دیواری و سایر محل های نصب فشرده مناسب هستند. این واحدها دارای حداکثر 24 پورت اترنت گیگابیتی و حداکثر 12 خروجی NEMA 5-15R با گزینه‌هایی برای پورت‌های uplink SFP و Power over Ethernet (PoE) هستند. خروجی های PDU روی واحدهای سوئیچ مدیریت شده دارای حفاظت نوسان Isobar® هستند.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه : سرعت 10G/10Gbe

بسیاری از کاربران هنگامی که یک سوئیچ شبکه جدید خریداری می کنند در مورد اتصال اترنت 10Gbe یا 10G اطلاع پیدا می کنند. همانطور که از نام آنها پیداست 10Gbe ده برابر پهنای باند و پتانسیل سرعت اترنت سنتی گیگابیتی را ارائه می دهد که هنوز در اکثر سخت افزارهای شبکه مدرن به طور گسترده در دسترس هستند. سوئیچ های شبکه مدرن مقرون به صرفه ای وجود دارد که با یک پورت 10 گیگابیتی در کنار آرایه ای از پورت های 1 گیگابیتی ارائه می شوند.

مهم است بدانید که ارتقاء سوئیچ به مدل 10 گیگابیتی به منظور بهره مندی از این سرعت های سریع تر، همچنان به سخت افزار شبکه متصل (مانند سیستم ها، لپ تاپ ها، دستگاه های رسانه ای، NAS و موارد دیگر)  هم نیاز به اتصال 10 گیگابیتی دارد. برخی از سخت افزارها به طور پیش فرض با 10 گیگابایت عرضه می شوند و برخی دیگر از ارتقاء از طریق کارت های PCIe، USB، لوازم جانبی تاندربولت یا از طریق دستگاه های متصل پشتیبانی می کنند. اگر یک دستگاه شبکه غیر 10 گیگابیتی را به یک پورت 10 گیگابیتی وصل کنید، از سرعت پایین تری می توانید استفاده کنید.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه : سوئیچ PoE/PoE+

PoE مخفف Power over Ethernet است که قبلا منحصرا در اختیار کاربران تجاری بود و تنها در سال های اخیر به  چیزی تبدیل شده است که کاربران خانگی بتوانند در خرید سوئیچ شبکه با هر بودجه ای به آن توجه کنند. در ابتدایی ترین شکل خود، یک سوئیچ مجهز به PoE به کابل اترنت متصل بین سوئیچ و سخت افزاری که می خواهید استفاده کنید اجازه می دهد تا برق را منتقل کند. توان ارائه شده به هیچ وجه برای شارژ لپ تاپ، تلفن همراه یا تامین برق هر وسیله ای دیگری کافی نیست.

سوئیچ Poe

سوئیچ Poe

با این حال، انتقال برق یک سوئیچ شبکه PoE برای تامین برق کامل دوربین نظارتی تحت شبکه، بلندگوهای امنیتی و چندین دستگاه دیگر مبتنی بر نظارت، کافی است. مضاف بر این می تواند برای کاربران خانگی یا تجاری که می خواهند دوربین های IP را در اطراف ساختمان قرار دهند اما به پریز برق دسترسی ندارند، بسیار سودمند باشد. یک دوربین PoE و سایر سوئیچ های شبکه دارای PoE می توانند انرژی کافی را از طریق کابل های اترنت مقرون به صرفه که مسافت های بسیار زیادی را پوشش می دهند ارائه دهند. علاوه بر این، اکثر دوربین های IP PoE طراحی شده برای فضای باز ضد آب هستند، بنابراین استفاده از یک سویئچ مجهز به برق هم برای انتقال داده و هم برای انتقال برق جذاب تر می شود.

سوئیچ‌های مجهز به PoE، اگرچه تقاضای زیادی دارند، اما هنوز کاربرد فوق‌العاده‌ای دارند. البته شایان ذکر است که همه سوئیچ‌های شبکه PoE به طور یکسان ساخته نمی‌شوند و دستگاه‌های مختلف قدرت تحویل متفاوتی را هم به پورت‌های جداگانه و هم به کل سوئیچ شبکه دارند. بنابراین، اگر می‌خواهید یک سوئیچ PoE بخرید، قبل از بیرون رفتن و خرید سوئیچ، مطمئن شوید که چقدر برق برای دستگاه‌های کلاینت خود نیاز دارید.

خرید سوئیچ شبکه : گارانتی

این نکته ای است که معمولا در هنگام خرید سوئیچ شبکه برای خانه یا دفتر کاری نادیده گرفته می شود.

گارانتی دوره زمانی است که در طول آن در صورت خرابی سیستم (در صورتی که شما مقصر نباشید)، برند یا سازنده سخت افزار شما را تعمیر یا تعویض می کند.

گارانتی چیز جدیدی نیست و در واقع با هر خرید سخت افزاری که انجام می آن را دریافت خواهید کرد. چیزی که گارانتی های سوئیچ شبکه را متفاوت می‌کند این است که آنها یکی از تجهیزات شبکه ای هستند که هرازگاهی با گارانتی مادام العمر عرضه می شوند. این بدان معناست که اگر این دستگاه در 5، 10 یا حتی 20 سال از کار بیفتد، برند یا سازنده قادر به ارائه تعمیر یا تعویض رایگان خواهد بود.

این گارانتی های مادام‌العمر مشمول شرایط استفاده منصفانه و انتظارات قابل درک برای مواد فیزیکی هستند، اما ضمانت مادام‌العمر روی سوئیچ‌های شبکه در نهایت راهی است که برندها می‌گویند این دستگاه به‌طور نامحدود بدون خرابی دوام خواهد آورد.

راهنمای خرید سوئیچ شبکه : نویز

یکی از عواملی که هنگام خرید سوئیچ شبکه جدید نادیده گرفته می شود، که اغلب به ضرر یک کاربر نهایی است، توجه به نویز ایجاد شده توسط آن است. این مشکل در مورد سوئیچ های شبکه غیرمدیریتی و غیر  PoE بسیار کمتر دیده می شود، اما در اکثر موارد دیگر، نویز ایجاد شده توسط فن های خنک کننده داخلی سوئیچ مدیریتی و یا PoE می تواند بسیار قابل توجه باشد و جای تعجب نیست. هر چه پورت های سوئیچ بیشتر باشد، نویز بیشتر خواهد بود.

بنابراین لطفاً در نظر داشته باشید که اگر در نزدیکی سوئیچ شبکه ای هستید که می خواهید در خانه یا محیط تجاری خود استفاده کنید یا از دستگاه های مبتنی بر PoE با سوئیچ در یک مکان مرکزی و نزدیک استفاده می کنید، سطح نویز وجود دارد. اکثر کاربران سطح سازمانی این نویز ناخوشایند را در اتاق های اختصاصی یا مکان های بسته ای برای کابینت سرور، روترهای سازمانی و سوئیچ های شبکه خواهند داشت.

خرید سوئیچ شبکه : پورت های کومبو، SFP یا لایه ای

موارد دیگری هم وجود دارد که در هنگام خرید سوئیچ شبکه باید در نظر بگیرید مانند اینکه آیا به اتصال اترنت مبتنی بر مس یا فیبر نیاز دارید؟ آیا یک محیط اترنت ترکیبی دارید که به یک پورت کومبو برای متعادل کردن اتصال نیاز دارد؟ با فاصله گرفتن از 10G، آیا به پشتیبانی برخی از تنظیمات مذاکره خودکار (auto-negotiation) 2.5G و 5G نیاز دارید؟

اگر برای خرید سوئیچ شبکه مناسب برای خانه یا محل کار خود به کمک و راهنمایی بیشتری نیاز دارید، با کارشناسان فروش فروشگاه شایگان تماس بگیرید.

منابع: nascompares و uk.rs-online