اخبار فناوری

آپدیت آنلاین برای نسخه‌های قدیمی ویندوز (98 و 97) منتشر شد!

آپدیت نسخه‌های نوستالژیک ویندوز از قبیل ویندوز 98 و 97، سال هاست که متوقف شده است و مرورگرهای جدید، آنتی ویروس‌ها و سایر نرم افزارها از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین بهتر است از این نسخه‌های قدیمی برای کارهایی استفاده کنید که نیاز به اتصال به اینترنت ندارند.

اگر اهل نوستالژی هستید و به سخت افزار و نرم افزارهای قدیمی علاقه دارید، می‌توانید آپدیت نهایی سیستم عامل‌های دهه 90 را اکنون دانلود کنید! ادامه این خبر در هنر توسعه و ارتباطات شایگان!

همانطور که می‌دانید دسترسی به آپدیت‌های رسمی و رفع باگ‌های نسخه‌های اولیه ویندوز مانند 95، 98 و NT 4.0 کار بسیار دشواری است. پروژه جدیدی به نام “Windows Update Restored” با میزبانی از نسخه‌های اصلاح شده سایت‌های قدیمی Windows Update و ارائه فایل‌های آپدیت، این کار را برای شما راحت کرده است؛ بنابراین شما می‌توانید آپدیت نهایی نسخه‌های قدیمی ویندوز را که دیگر در سی دی‌ها و دیسک‌های نصب قدیمی وجود ندارد، به آسانی دریافت کنید.

نسخه‌های قدیمی ویندوز برخلاف نسخه‌های امروزی که دارای به روزرسانی داخلی هستند، برای آپدیت شدن به برنامه وب Windows Update متکی بودند. در اواسط سال 2011، مایکروسافت، نسخه‌ای از این سایت را که میتوانست ویندوز 95 و 98 را اسکن و آپدیت کند، غیر فعال کرد. سایت Windows Update Restored نسخه تغییر یافته کد اصلی مایکروسافت است که از پروتکل SSL یا TLS هیچ نوع استفاده‌ای نمی‌کند؛ بنابراین نسخه‌های قدیمی مرورگر، بدون نیاز به تغییر می‌توانند به آن دسترسی داشته باشند.

دسترسی به سایت Windows Update

برای دسترسی به سایت Windows Update حداقل به نسخه 5 اکسپلور نیاز خواهید داشت. این مرورگر دیگر مستقیا از طریق مایکروسافت در دسترس نیست؛ اما سایت Windows Update Restored لینک‌های دانلود IE5 و IE5.5، را در همه زبان‌های پشتیبانی شده، ارائه می‌دهد.

در حال حاضر نسخه 3.1 سایت Windows Update Restored، از ویندوز 95، 98،NT 4.0، ME و برخی از نسخه‌های ویندوز 2000 پشتیبانی می‌کند. اگر از نسخه‌های اوایل سال 2000 مانند ویندوز 2000 یا XP استفاده می‌کنید، پروژه مشابه دیگری به نام ” Legacy Update ” احتمالا انتخاب بهتری برای شما خواهد بود. درواقع آپدیت Windows 2000 و XP همچنان در کاتالوگ به روز رسانی مایکروسافت در دسترس هستند. سایت Legacy Update این امکان را به سیستم عامل‌های قدیمی می‌دهد که به راحتی بتوانند با وب سایت‌ها و سرور‌های مدرن ارتباط برقرار کنند.

امنیت ویندوزهای قدیمی چگونه است؟

دسترسی مجدد و راحت به Windows Update به علاقمندان به سیستم عامل‌های قدیمی و نوستالژیک، این امکان را می‌دهد که باگ‌های ویندوز را رفع کنندو در عین حال سیستم‌های خود را از نظر تاریخی دقیق حفظ کنند. پکیج‌های خدماتی غیر رسمی به شکل‌های مختلف برای سیستم عامل‌های قدیمی مایکر وسافت در دسترس هستند، این پکیج‌ها یا ایجاد تغییرات سودمند، قابلیت‌های سیستم عامل‌های قدیمی را گسترش می‌دهند و باگ‌ها و نقاط ضعف را نیز بررسی می‌کنند.

خواندن این مقاله به شما توصیه می‌شود: سیستم های قدیمی هدف جدیدی برای حمله هکرها / ضرورت نصب آنتی ویروس تحت شبکه

بهتر است بدانید که هیچ یک از نسخه‌های Windows Update، امنیت سیستم عامل‌های قدیمی را در دنیای جدید اینترنت تضمین نمی‌کنند. ارائه آپدیت ویندوز 95 از سال 2001 و ویندوز 98 و ME از سال 2006 متوقف شده است؛ بنابراین حتی یک سایت به روزرسانی کارآمد هم نمی‌تواند سن آپدیت‌های موجود را تغییر دهد. مرورگرهای مدرن، آنتی ویروس‌ها و سایر نرم افزار‌ها سال هاست که دیگر از این نسخه‌های قدیمی پشتیبانی نمی‌کنند. از این رو بهتر است از سیستم عامل‌های قدیمی تنهای برای کارهایی که نیاز به اتصال به اینترنت ندارد مانند بازی کردن، استفاده از سخت افزارهای قدیمی یا مرور خاطراتان بهره ببرید کنید.

کلام آخر

لازم به ذکر است که بدانید برخی از کمپانی‌ها از قبیل Nixsysهمچنان سیستم‌هایی را ارائه می‌دهند که از نسخه‌های قدیمی از قبیل MS-DOS و Windows پشتیبانی می‌کنند. مقاله مرتبط با این موضوع که شاید به خواندن آن علاقه‌مند باشید: آپدیت 22H2 ویندوز 10 به‌زودی اجباری می‌ شود

منبع: arsTECHNIICA

سوالات متداول

آیا می‌توان نسخه‌های قدیمی ویندوز از قبیل ویندوز 98 و 97 را آپدیت کرد؟

بله! پروژه جدیدی به نام Windows Update Restored، با ارائه نسخه اصلاح شده سایت قدیمی Windows Update و ارائه فایل‌های به روز رسانی این کار را برای شما امکان پذیر کرده است.

امنیت ویندوز‌های قدیمی به چه صورت است؟

آپدیت نسخه‌های نوستالژیک ویندوز از قبیل ویندوز 98 و 97، سال هاست که متوقف شده است و مرورگرهای جدید، آنتی ویروس‌ها و سایر نرم افزارها از آن‌ها پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین بهتر است از این نسخه‌های قدیمی برای کارهایی استفاده کنید که نیاز به اتصال به اینترنت ندارند.